Atractia serii de astazi vine din DFB Pokal, sau Cupa Germaniei cum este mai cunoscuta competitia. Se vor intalni de la ora 21:30 Bayern Munchen si Borussia Dortmund, meciul facand parte din faza semifinalelor, urmand sa se joace o singura mansa.

Bayern are prima sansa in acest joc, iar acum se pot axa si pe cupa mai serios, dat fiind faptul ca sunt deja campioni in Bundesliga. Plus de asta, Bayern poate avea un sezon perfect daca va triumfa si in Champions League, acolo unde trebuie sa treaca de Barcelona in semifinale mai intai.

  • Un singur meci au pierdut bavarezii acasa sezonul acesta, 0-2 cu M’gladbach acum cinci saptamani.
  • Atacul echipei este formidabil pe teren propriu, Bayern oferind meciuri in care a inscris si de 6,7 sau chiar 8 ori.

La nivel de lot, Guardiola are cativa indisponibili, cum ar fi Badstuber, Alaba, Ribery si Tom Starke, toti patru urmand sa lipseasca din cauza accidentarile. Totusi Bayern e genul de echipa care nu se poate plange de inlocuitori pentru absenti.

Echipa probabila Bayern (4-3-3): Neuer – Rafinha, Boateng, Dante, Bernat – Lahm, Alonso, Alcantara – Muller, Lewandovski, Gotze

Borussia Dortmund a dezamagit atat in campionatul intern, unde se chinuie sa prinda un loc de Europa League, cat si in Liga Campionilor. Vice-campioana Germaniei poate salva din acest sezon printr-un eventual triumf in cupa, dar realistic vorbind, nu va fi deloc usor diseara contra marii rivale din Munchen. Trupa lui Klopp vine dupa doua victorii la zero, ambele acasa insa, 3-0 cu Paderborn si 2-0 cu Frankfurt in Bundesliga.

  • Dortmund a pierdut totusi ultima deplasare, scor 1-3 pe terenul celor de la M’gladbach.
  • Ultimele patru deplasari pe terenul lui Bayern au adus o singura victorie lui Dortmund.

Jurgen Klopp este un fel de Arsene Wenger al Germaniei, si anume mai mereu echipa sa a avut probleme serioase cu accidentarile. Diseara nu vor putea juca din acest motiv Weidenfeller, Kirch, Sahin si Kehl, plus ca Marian Sarr nu este nici el 100% refacut.

Echipa probabila Dortmund (4-2-3-1): Langerak – Durm, Sokratis, Hummels, Schmelzer – Bender, Gundogan – Blaszczykowski, Kagawa, Reus – Aubameyang

Ambele meciuri de campionat din acest sezon au fost castigate de Bayern, 2-1 pe teren propriu si 1-0 in deplasare, chiar la inceputul acestei luni.

sursa: ponturi-bune.ro

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
palcenina
palcenina
29 April 2015 14:51

Darkmac: Cam cred ca ai dreptate.

darkmac
Admin
29 April 2015 13:35

Stati linistiti, a fost un meci reusit dpdv al celor ce doreau ca BvB sa ajunga cumva in cupele europene. Ia ganditi-va ce sanse mai are BvB la Europa cu pozitionarea din campionat. Nici una… dar … aseara, s-a gasit o rezolvare 🙂

ponce
29 April 2015 13:26

Raman la parerea mea, in vara trebuie sa aducem neaparat un jucator sau chiar doi care sa-i inlocuiasca pe Robben/Ribery, ne trebuie intariri calumea, nu gluma!
Avem un ghinion teribil anul acesta, nu cred ca vom ajunge in finala! Nu cred ca o sa-i facem fata Barcelonei. Am pierdut cupa, anul asta o sa ramanem cu Campionatul, asta e.
Totusi sa nu fiu dur, e bine ca a revenit Benatia 😀

ponce
29 April 2015 13:21

Clar, Robben out pana la final, Thiago sa accidentat si el, Lewandowski de asemenea!
Ce sanse avem cu Barcelona? Avem un ghinion teribil! Nu se poate asa ceva.
Alaba, Ribery, Robben, Martinez, Thiago, Lewandowksi, wtf? Suntem un Dortmund de anul trecut.

ponce
29 April 2015 13:14

Robben am inteles ca era vorba de o intindere, tinand cond de faptul ca a fost schimbat e ceva mult mai grav.
Thiago a iesit oare accidentat?
Lewandowski din cate am citit si el a iesit sifonat, grav. Portarul lui Dortmund la lovit in cap cu pumnii :-?, imi pare rau dar nu am vazut prelungiriile si cu atat mai putin penaltiuriile!

florins
florins
28 April 2015 23:48

Bine punctat! Pe mine lasarea pe banca a lui Schweinsteiger intr-un meci cu Dortmund (mai important decat urmatorul, cu Leverkusen) m-a enervat. Ce sa mai zic ca a trebuit sa-l vad pe Alonso la toate fazele fixe, de parca el era tatal echipei.
Dar, oare trebuia fortat Robben in seara aceasta? Cat din decizia de a juca ii apartine lui si cat medicului echipei? La experienta sa, Robben trebuia sa aiba rabdare, nu cred ca accidentarea a venit din senin, mai ales ca nu am vazut niciun contact dur inainte.

Ribery7
28 April 2015 23:38

Lahm e absolut inutil la mijloc, nu am vazut un singur lucru bun facut de el, in schimb Schweinsteiger, al carui loc este acolo, a dominat centrul terenului, fiind in mijlocul fiecarui duel, aparand la finalizare, si obtinand un rosu pentru Kampl.
Alonso, marele pasator, n-a reusit ma mult decat pase laterale, majoritatea pentru Boateng, care era nevoit sa isi insuseasca el, fundas central, o pasa mai lunga/curajoasa.
Mi-a placut Weiser la unele faze, o rezerva extrem de capabila, insa o sa adaug imprumutul lui Shaqiri pe lista mea cu esecurile lui Guardiola.

Bine ca avem meci tare cu Leverkusen, care are nevoie de puncte. Ne va tine in priza pentru turul din Barcelona.

Max
Max
28 April 2015 23:32

Transmitem in direct de la Chisinau Deci, a fost un meci demn de finala vreunui trofeu cu miza mai mare, decat cupa Germaniei. Rareori am comentarii fata de arbitraj, astazi, insa, pe alocuri a fost chiar deplorabil. Cu toate acestea, in finala din 2014 a fost acel gol valabil, dar nevalidat al Borussiei. Intr-un fel, e echilibru. 🙂 Oricum o fi, nu prea imi pare rau, cupe au mai fost castigate si vor mai fi. In finala as vrea Borussia s-o ia, ar fi frumos pentru Klopp, plus ca arata putin mai variat fotbalul german 😀 (dupa cum ziceam intr-un mesaj mai vechi, cu toata dragostea fata de Bayern, nu am nicio placere sa vad Bundesliga, transformata in Scotia sau Grecia). Stim cu totii, care a fost, de fapt, faza cruciala din seara aceasta. Si ca sa inchei pe un ton mai pozitiv, i-as remarca, in mod special, pe Alonso, pentru ca a rezistat 120 de minute, pe Benatia, care a jucat de parca n-ar fi fost accidentat, si pe Weiser, pentru curajul si efortul sau. Atat de aici, aveti… Citeste mai mult

Ribery7
28 April 2015 23:30

Azi n-a fost sa fie. In primul rand Lewandowski a ratat de 2 ori singur cu portarul, pentru a nu stiu cata oara sezonul asta. Prima data a reusit sa reintre in posesia mingii si sa inscrie un gol mai mult sau putin norocos. A 2-a oara si-a batut joc de pasa lui Benat si a trimis mult prea sus, lovind bara transversala. De la un atacant de careu te-ai astepta sa stie sa finalizeze mai inteligent/eficient. In al 2-lea rand, n-am primit un penalti clar la hent-ul lui Schmelter, care a uitat pentru cateva momente ca el nu e portar, ci fundas stanga. In al 3-lea rand, am primit un gol extrem de simplu…pasa peste fundasi, centrare in fata portii si gol. Chiar nu gaseste o aparare atat de experimentata antidot pentru o combinatie atat de banala? In al 4-lea rand, Robben s-a reaccidentat la nici 10 minute dupa ce a intrat pe teren, irosind si o schimbare. Dar cand nu intra niciun penalti din 4, PE TEREN PROPRIU! cred ca e mai mult decat lipsa de pregatire si… Citeste mai mult

synp
synp
28 April 2015 23:23

Cel mai negativ scenariu: eliminare din cupa si Robben s-a accidentat iar.
Dortmund a jucat 20 de minute fotbal din 120. Am mai avut 4-5 ocazii mari inafara de gol. Am fi meritat sa ne calificam.

florins
florins
28 April 2015 23:21

Am fost eliminati de o modesta formatie din Dortmund! A fost o infruntare intre doua stiluri si intre doi antrenori. Concluzia mea: Bayernul este un klop(p) nepotrivit lui Guardiola. Oare asa vrem sa ne prezentam si cu Barcelona?

Ribery7
28 April 2015 22:18

Robben s-a reaccidentat…

synp
synp
28 April 2015 19:06

@Ribery7: Apropo de Neuer, daca ne calificam in finala, va avea 5 finale consecutive in cupa Germaniei, un record absolut.

Ribery7
28 April 2015 14:28

De 3 ori a jucat Bayern cu Dortmund in cupa Germaniei pe teren propriu, de 3 ori a castigat. Ba mai mult, a marcat de 7 ori si nu a primit niciun gol!

O victorie in aceasta seara o va trimite pe Bayern pentru a 4-a oara consecutiv in finala, record in istoria competitiei!

Lucian Daniel
28 April 2015 13:49

Imi puteti spune unde pot vedea meciul daca nu am Dolce…multumesc si victorie Bayern

voicuviorel24
voicuviorel24
28 April 2015 12:43

bayern se va impune cu 2-0!

Ribery7
28 April 2015 11:06

Un meci dificil in aceasta seara, o adevarata provocare pentru echipa noastra. Borrussia Dortmund va da totul pe teren pentru a se desparti de Klopp cu o ultima victorie in fata lui FC Bayern Munchen.
Sunt increzator ca ne vom califica. Desi mi-as dori sa jucam mai ofensiv decat am facut-o in deplasarea din retur, cand am castigat 1-0, acesta este un meci eliminatoriu si ar avea mai mult sens din punct de vedere tactic sa jucam predominant pe contraatac. Acest lucru ar trebui sa-i avantajeze pe Gotze si Lewandowski, chiar Alonso. Cine stie, poate daca este tinut pe varfuri tot meciul, Dante nu va mai comite greseli. El a jucat destul de bine in Dortmund.

ponce
28 April 2015 10:48

@DevilMayCry: Incredibil. Ar fi o veste minunata 😀

ponce