Bayern Munchen şi Pep Guardiola şi-au luat gândul de la posibilitatea de a face tripla titlu – Cupă – UEFA Champions League în acest sezon. Bavarezii, care sunt deja campioni în Bundesliga, au fost învinşi acasă în semifinalele Cupei Germaniei de rivala Borussia Dortmund.

Calificarea s-a decis la penalty-uri, acolo unde jucătorii gazdelor au reuşit contraperformanţa să rateze patru lovituri de pedeapsă din tot atâtea executate: Philipp Lahm şi Xabi Alonso au alunecat în momentul şutului şi nu au prins cadrul porţii, Mario Gotze a fost blocat de Mitchell Langerak, în timp ce Manuel Neuer a nimerit doar bara. De partea cealaltă, singurul care a ratat a fost căpitanul Mats Hummels.

După primele 120 de minute, rezultatul a fost egal, 1-1. Robert Lewandowski a modificat primul tabela şi a înscris astfel în toate cele trei partide pe care le-a disputat împotriva fostei sale echipe. Egalarea a adus-o Aubameyang, cu un sfert de oră înainte de final.

Fanii gazdelor le-au pregătit o coregrafie specială celor doi jucători importanţi care au lipsit în ultima perioadă din cauza accidentărilor, Franck Ribery şi Arjen Robben, dar nu a fost cu noroc. Olandezul a intrat pe teren în minutul 68, dar s-a accidentat din nou după numai 16 minute.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
1 May 2015 16:47

@darkmac: conducerea lui Dortmund n-a declarat nimic despre atacul lui Langerak asupra lui Lewa (nici nu prea avea ce, eventual sa-si ceara scuze). Langerak i-a cerut oricum scuze lui Lewa, printr-un SMS. Insa inaintea meciului, marti dupa amiaza, Rummenigge si Watzke s-au intalnit la un restaurant la Munchen si au “ingropat securea razbiului”. Dupa cum cred ca se stie, cei doi se aflau intr-un fel de “razboi rece” si nu-si vorbeau decat prin presa (si acolo cu replici “acide”), evitand sa se intalneasca fata in fata. Ei, iata ca acum, Rummenigge a intins primul mana iar Watzke a acceptat, astfel ca relatia dintre cei doi a devenit una normala, ca de la presedinte la presedinte. 🙂

darkmac
Admin
1 May 2015 15:58

Eu unul nu ma gandesc la dubla cu Barca pentru ca sunt 90% sigur ca nu ne calificam mai departe. Dar asta nu ma intristeaza, pur si simplu ma lasa rece. Obisnuiesc sa ma agit cand stiu ca echipa poate , antrenorul poate, dar ceva nu merge. Din pacate acum nu este cazul. Echipa NU poate: – Lewa – un numar 9 classic caruia nu ii vin mingile. Aceste mingi ar trebui sa le livreze cei din spatele lui, respective unul dintre Muller, Ribery, Robben, Gotze. Dar tinand cont ca din cei 4 doar Muller si Gotze sunt in teren (datorita accidentarilor, ramane ca Muller sa se zbata iar Gotze, dupa cum a spus si fcdm3 si gery76 se ocupa de partea artistica a clubului. Are grija sa-i stea greza bine, are grija sa nu cumva sa isi rupa oasese…. ca deh… costa mult oasele astea… 12 milioane, 12 milioane cu care plateam salariul cerut de Kroos ca sa ramana (8 milioane parca) si astfel nu mai aduceam si petarda (dealtfel un jucator bunicel in tinerete) de Alonso. – Schweini… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
1 May 2015 10:59

Ce mai zice BILD despre meciul cu Dortmund? In primul rand despre alunecarea la penalty-uri a lui Lahm si Alonso. De ce au alunecat doar ei? Pentru ca purtau altfel de ghete fata de colegii lor! Ei aveau o talpa cu crampoane mai mici pentru a deposeda prin alunecare mai bine! Un lucru de care nu s-a tinut cont la penalty-uri si care i-a costat.. Am uita sa mentionez ca la Munchen plouase toata ziua iar gazonul era ud. Apoi, de ce al 4-lea executant a fost Neuer? Pentru ca executantii obisnuiti au fost schimbati (Thiago, Muller), accidentati (Robben, Lewandowski) sau lipseau (Alaba, Ribery). Asa ca s-a tinut cont de faptul ca in 2012 Neuer a dat gol din penalty la meciul cu Chelsea din finala UCL si s-a sperat ca va marca si acum, mai ales ca Manu are un psihic puternic. Pentru cine s-a intrebat de ce nu a executat si Schweinsteiger, trebuie stiut ca acesta fusese desemnat sa execute al 5-lea penalty, numai ca nu a mai apucat… De ce l-a imbratisat la un moment dat Guardiola… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
1 May 2015 10:13

@gery76: nu esti deloc dur cu Gotze. Eu am spus de mai mult timp ca Gotze si Lewa nu joaca mai nimic, mai ales ca au salarii uriase. Gotze are 12 mil. brut iar Lewa 10 mil. brut. In timp ce Lewa si-a mai dat drumul si se vede ca se lupta pentru mingi (chiar daca nu-i iese intotdeauna), Gotze este indolenta personificata. In timp ce Lewa s-a ales cu fractura de piramida nazala si maxilar in urma contactelor cu adversarii, Mario Gotze este mai mult cu mana in freza, mai mult se plimba pe teren, nu intra la contre etc. Eu am mai spus. Chiar daca jucatorii astia nu sunt pusi pe posturile care le convin lor sau tactica nu-i avantajeaza, se vede ca NU-SI DAU VIATA PE TEREN. E valabil si pentru altii.

iliecristian
iliecristian
1 May 2015 7:35

Salariul lui Gotze este cel mai mare de la Bayern, 12 mil. euro, daca nu ma insel. Si cand ma gandesc ca Kroos avea doar 4 mil. euro si era jucator de baza in formula lui Heynckes, sa nu mai zic ca am dat si 37 mil. euro pe marele Gotze. L-am vandut pe Kroos cu doar 25 mil. euro, ca sa-l luam pe indispensabilul Alonso. Martinez, dupa parerea mea, printre cei mai buni mijlocasi la inchidere in era Heynckes, care a costat mil. 40 mil. euro, a reusit Guardiola sa-si bata joc de el, folosindu-l mai mult fundas central. Lahm, de asemenea, din cel mai bun fundas dreapta, ajunsa sa se zbata pe la mijlocul terenului. Ce incredere sa mai am in acest Guardiola? Nu a construit nimic, a stricat o echipa minunata, fiind platit cu 17 mil. euro/sezon. O sa ramanem cu niste statistici impresionante, ca in perioada lui, Bayern a avut posesie 99%, a dat 7.765 de pase intr-un meci, etc. Incredibil!

gery76
gery76
1 May 2015 2:53

@fcdm3: -La mine entuziasmul ,nu numai c-a disparut,insa a fost inlocuit cu o senzatie ciudata de teama fata de dubla cu Barca.Cu formatia completa sansele bavarezilor in opinia mea erau de 60-65%,mai ales ca ei nu puteau uita lectia de fotbal oferita de Bayern si Heynkes in semifinalele din 2013,un 7-0 per-total cum n-au avut parte niciodata. -In meciul tur de la Porto,mi-am zis ca in lipsa lui Robben si Ribery,in sfarsit Gotze se descatuseaza si-si arata adevarata clasa,insa m-am inselat total.Vad in continuare o atitudine delasatoare,o suficienta in joc care pe mine ma scoate din sarite.In retur tot mai speram ca trebuie sa faca meciul cel mare,dar eroii au fost tot Muller si Lewa si desi nu-l pot acuza c-a jucat slab tot a lasat de dorit.Cred ca dubla cu Barca este printre ultimele sanse de a arata ca el,Mario Gotze nu ramane in amintirea suporterilor bavarezi doar o mare dezamagire,ci acel talent urias in care ne-am pus multe,multe sperante.Poate sunt cam sever la adresa lui Gotze dar chestiunea cu adapatarea nu mai tine,este destul timp de cand a… Citeste mai mult

synp
synp
30 April 2015 18:11

@fcdm3: Pep cred ca a vrut neaparat sa joace cu 3 fundasi pe linia de fund, iar una dintre variante era sa il joace pe Rafinha pe stanga, care a fost preferat in detrimentul lui Dante. Iar in benzi au fost Weiser si Bernat. Prin minutul 60-70 ma gandeam ca o sa scriu ca m-am asteptat mai mult de la Dortmund. Ei n-au produs nimic pana la gol. Noi am mai avut (si doar din ce imi amintesc eu): bara lui Lewa, Muller fata in fata cu portarul si 2 ocazii imense a lui Schweinsteiger cu capul. Sigur, ma refer la tot meciul. Dortmund era echipa mult mai proaspata, iar noi am dominat meciul chiar si in prelungiri. Am citit pe “Goal” declaratiile lui Matthaus, iar prima propozitie suna ceva de genul: “Chiar il apreciez pe Guardiola si cred ca este antrenorul perfect pentru Bayern, dar de data aceasta cred ca a gresit complet”. “I really rate Guardiola and I think he is the perfect guy for Bayern, but he got it all wrong against Dortmund” Acuma ma indoiesc ca… Citeste mai mult

Ribery7
30 April 2015 17:39

@iliecristian: Oare nu-si face acest ghinion de a juca cu atatia accidentati chiar cu mana lui? Doctorul are sarcina de a vindeca jucatorii dupa ce accidentarea s-a produs si de a se asigura ca acestia isi revin la capacitate fizica 100%. Insa cand vine vorba de prevenit accidentari, responsabilitatea cade pe preparatorul fizic si pe tipul de antrenamente facute la echipa.

iliecristian
iliecristian
30 April 2015 16:53

Eu am mai spus, Guardiola este un antrenor ciudat care face tot felul de experimente, sincer m-as bucura enorm sa plece. A avut ce-i drept si ghinion cu atatia accidentati, dar eu nu-l inteleg cum si de ce schimba atat de des pozitiile jucatorilor. Este un tip extrem de orgolios care poate sa faca un meci extraordinar, dar la fel poate sa-l strice. Eu nu-l vad capabil sa reconstruiasca echipa si cred ca cel mai bine pentru el cat si pentru Bayern, ar fi sa plece.

fcdm3
Moderator
30 April 2015 16:30

In urma accidentarii lui Lewandowski, se pare ca acesta va juca miercuri (si nu numai) cu Barcelona cu o masca pe figura. Nu uitati ca are fractura de os nazal si maxilar! Sa remarcam faptul ca Bayern si Dortmund s-au intalnit mereu in DFB Pokal in ultimii 4 ani. Iata rezultatele: 2015: Bayern – Dortmund 1:3 (dupa penalty-uri) 2014: Dortmund – Bayern 0:2 (dupa prelungiri) 2013: Bayern – Dortmund 1:0 2012: Dortmund – Bayern 5:2 (finala Cupei). Ce au mai declarat personalitatile? Jerome Boateng, a declarat ieri: „trebuie sa ne comportam ca o ECHIPA, atat in aparare, cat si in atac. Facem prea multe greseli cand atacam. Nu jucam suficient de rapid iar apararea este prea lenta. Daca vom juca cu Barcelona asa cum am jucat cu Dortmund dupa min. 70., mai bine nu ne mai prezentam.” Una din gloriile Germaniei, Lothar Matthaus, a declarat: „Nu-l inteleg pe Pep. Pentru ca nu a fost vorba doar de ghinion. De ce a jucat Rafinha in dreapta? Lahm de ce n-a jucat in dreapta ca si in returul cu Porto? Alonso de… Citeste mai mult

darkmac
Admin
30 April 2015 11:11

Dupa cum am mai spus:
Stati linistiti, a fost un meci reusit dpdv al celor ce doreau ca BvB sa ajunga cumva in cupele europene. Ia ganditi-va ce sanse mai are BvB la Europa cu pozitionarea din campionat. Nici una… dar … aseara, s-a gasit o rezolvare 🙂

fcdm3
Moderator
29 April 2015 19:15

Ca Bayern a fost mai buna ca Dortmund in cele 120 de min., o arata si cifrele statistice de la BILD:
Suturi spre poarta: 19-9
Mingi salvate de portari: 4-5
Posesia mingii: 62%-38%
Cornere: 14-7
Dueluri castigate: 50%-50%
Cartonase galbene: Rafinha, Alonso, Benatia/ Papastathopoulos, Langerak, Kampl (2)
Cartonase rosii: Kampl (108.)

Notele celor de la KICKER:
Bayern: Neuer 2,5; Benatia 2; Boateng 3; Rafinha 3; Alonso 3; Weiser 3,5; Lahm 4; Thiago 3,5; Bernat 2,5; Lewandowski 2,5; Muller 3. A mai primit nota Schweinsteiger 2,5 si Gotze 4,5.
Dortmund: Langerak 1; Durm 4,5; Sokratis 4,5; Hummels 4; Schmelzer 4; Blaszczykowski 3; Bender 3,5; Gundogan 4,5; Aubameyang 2,5; Kagawa 4,5; Reus 4. Au mai primit nota: Mkhitaryan 2, Kampl 5 si Kehl 3.
Jucatorul meciului a fost considerat portarul Langerak care, nu numai ca a avut 3 parade la Muller (48.), Thiago (56.) si Schweini (114.), dar a aparat si penalty-ul lui Gotze.
Arbitrul Gagelmann a primit nota 6!!!
Un lucru bun este ca acest Peter Gagelmann (din Bremen) se va retrage din arbitraj in aceasta vara!

fcdm3
Moderator
29 April 2015 18:56

Mare dezamagire! Am stat pana la penalty-ul ratat de Gotze, dupa care am inchis calculatorul (unde am urmarit meciul) de nervi. Dimineata am dechis netul si am vazut rezultatul final si ca Neuer a ratat si el… Daca nu erau aceste greseli de arbitraj as fi spus ca Bayern s-a batut singura (ca in 2012 in finala UCL cu Chelsea) dar prea mari si prea evidente au fost greselile lui Gagelmann impotriva bavarezilor. La un moment dat aveam impresia ca numai mie mi se pare ca anumiti arbitrii (i-am mai enumerat aici) dar mai ales acest Gagelmann, au “un dinte” impotriva lui Bayern. Credeam ca eu am paranoia. Dar am citit si comentariile fanilor nemti si m-am linistit. Aproape toti il acuzau pe acest individ de „viciere de rezultat”, termen foarte folosit in Romania. Unii chiar il fac „hurensohn” (traduceti singuri!). Este adevarat ca Bayern a mai fost ajutata in acest campionat de arbitrii, dar in meciuri fara miza de campionat, insa meciul de aseara a fost totusi o semifinala de Cupa, meci eliminatoriu. Ori la un astfel de meci… Citeste mai mult

fcbm81
29 April 2015 18:12

Daca dupa 2 ani ca antrenor tot îl folosesti pe Lahm la mijloc desi are un randament scăzut,îl aduci pe Alonso la 33 ani sau cat o avea ca sa-l ti pe Schweini pe banca înseamnă ca Guardiola nu a invatat nimic din greselile din sezonul trecut si rămâne de văzut cum va pregăti dubla cu Barcelona.

synp
synp
29 April 2015 18:03

Nu stiu unde sa gasesc un gif cu momentul accidentarii lui Robben dar e unul in acest articol:

http://www.bavarianfootballworks.com/2015/4/29/8511737/arjen-robben-out-for-the-season-robert-lewandowski-with-face-injuries-gif

E absolut stupida accidentarea. Nu cred ca poate fi cineva blamat pentru accidentarea asta. El s-a antrenat cu echipa inainte de meci si mult mai intens fata de acei 2 pasi pe care i-a facut inainte sa se accidenteze. Si mai mentionez ca s-a accidentat la gamba, nu la abdomen.

Pacat de acest final de sezon, cu atatea accidentari.

Ribery7
29 April 2015 17:52

@florins: eu am zis ca-l ia acasa pe arbitrul de rezerva…
Prea des are ce are cu arbitrii, e si culmea. Suntem Bayern Munchen, putem invinge o echipa chiar daca arbitrii ne sunt impotriva.@palcenina: La cat alearga Bernat, intr-adevar, e o performanta. Dar Gotze si Alonso, la cat de putin se agita pe teren, nu ma mir ca n-au probleme de natura medicala.

florins
florins
29 April 2015 15:56

Nu cred ca am pierdut meciul de aseara (numai) din cauza arbitrului, de vreme ce Neuer ne-a salvat in a doua repriza de cel putin doua ori, la faze cursive de joc ale oaspetilor. Eu ii reprosez lui Guardiola ca nu a jucat de la inceput cu Schweinsteiger, care s-a vazut ca a intarit echipa din momentul in care a intrat. In general, modul cum il trateaza catalanul pe bavarez lasa de dorit, pentru ca, daca ne punem in pielea lui Bastian, sa-l vezi de pe banca pe Alonso jucand in locul tau, este cel putin deranjant. Si il inteleg de ce vrea sa plece, cand statutul sau in echipa este subminat. Si, oare, de ce tot insista cu Lahm mijlocas, cand omul exceleaza acolo doar prin transpiratie? Si vorbim de cel considerat pana deunazi ca cel mai bun fundas dreapta din lume! Bayern trebuia sa transeze rezultatul in prima repriza, in care am jucat mai bine, fiindca Borussia a intrat dupa pauza cu lectia mai bine invatata. Este adevarat ca nesuferitul acela de Gagelmann ne-a refuzat un penalty clar… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
29 April 2015 15:33

Daca se dadea penalty la hentul in careu, nu se accidenta nimeni. Arbitraj prost, anti Bayern, menit sa ajute bondarii sa joace in Europa. Nu pot critica echipa pt joc, am jucat bine. Pep este vinovat ca a retras echipa la 1-0 si asa a venit egalarea. Si totusi! Nu dam gol din 4 (patru!) penalty-uri? La salariile pe care le iau baietii? Schweini? E de-al nostru, dar putea inchide meciul.
Apropo, ii criticam pe Alonso si Bernat, dar uite ca nu s-a rupt inca nici unul si ne place sau nu ne place, contam pe ei. Merita respect pentru asta.
Accidentarea lui Robben o pun in seama staff-ului medical si a preparatorului fizic. Se pot supara daca vor.

ponce
29 April 2015 14:07

Am pierdut alte 2 piese foarte importante. Robben si Lewandowski.
Pe cine punem varf? Muller? Jucam cu Gotze stanga, Weiser dreapta? Ribery am citit pe site-uri si nici nu se stie cand va reveni, nimeni nu il vede in finala c league (daca o sa ajungem acolo) ;
Martinez se anunta ca si el a revenit la antrenamente, desi aseara nu a fost nici pe banca de rezerve;
Alaba nu prinde finalul de sezon;
Robben la fel;
Badstuber numai zic, e rupt rau baiatu;
Lewandowksi incert cred pentru turul de pe Camp nou;
In ciuda acestor accidentari, cat de mult si-ar fi dorit Guardiola la dubla cu Barcelona sa mai aiba echipa pe care o avea la indemana, toti titularii..
Robbery/Martinez/Alaba/Gotze/Mandzu/Schweini/Boateng/Dante, adica toata echipa.
Anul trecut pe vremea asta, Bayern avea toata echipa buna, insa Guardiola si-a batut joc de toti titularii de anul trecut, acum trebuie sa planga, sa-si dea seama de ce a facut anul trecut in dubla cu Real.

Ribery7
29 April 2015 13:43

Robben e out pentru restul sezonului(oare chiar nu se putea anticipa ca nu e pregatit sa revina?)-ruptura musculara.
Lewandowski are maxilarul rupt, nasul spart si contuzie.
Thiago poate reveni.