Bavarezii au învins sâmbătă pe Hertha Berlin cu 1-0, marcator Bastian Schweinsteiger în minutul 80. Bayern a câștigat titlul grație și înfrângerii suferite de Wolfsburg pe terenul Borussiei Munchengladbach în etapa a 30-a.

Bayern Munchen a mai câştigat titlul în Bundesliga în sezonale 2013/2014, 2012/2013, 2009/2010, 2007/2008, 2005/2006, 2004/2005, 2002/2003, 2000/2001, 1999/2000, 1998/1999, 1996/1997, 1993/1994, 1989/1990, 1988/1989, 1986/1987, 1985/1986, 1984/1985, 1980/1981, 1979/1980, 1973/1974, 1972/1973, 1971/1972, 1968/1969 şi 1931/1932.

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
Admin
28 April 2015 8:22

: imi place ordinea ! 🙂

Dar, eu as mai pune si fanii la felicitari, fanii din toata lumea.

fcdm3
Moderator
27 April 2015 22:33

Felicitari (in aceasta ordine): jucatorilor, antrenorilor si conducatorilor!
MIA SAN MIA!

Adolf
Adolf
27 April 2015 14:04

Nu pot sa spun decat ca sunt extrem de bucuros pentru titlul castigat cu 4 etape inainte de final! Fata de anul trecut, situatia este schimbata complet. Baietii sunt foarte motivati si cred ca vor fi in forma maxima la meciurile cu Barcelona, iar pana pe 6 iunie vor reveni majoritatea celor accidentati. Numai o minune ne poate impiedica sa castigam UCL anul acesta 🙂 .

Sa le tinem pumnii baietilor in meciul de maine seara si sa ne bucuram de fotbal!

Ribery7
27 April 2015 12:16

@l3ayel2n: Nu numai ca sunt optimist, dar asta sugeram si eu, faptul ca Bayern este, alaturi de Barca, cel mai de succes club din ultimii ani, in ciuda faptului ca a facut investitii mult mai mici, dar cu cap!
Din acest motiv am spus ca doar 2 jucatori ai lor au costat mai mult decat intreg primul 11 bavarez, o “intepatura” pentru clubul catalan.
Alta inteatura este faptul ca ei nu mai au in primul 11 decat un jucator adus de la academia proprie, pe cand Bayern are 4!

Cat despre sansele noastre, chiar daca nu-mi plac Guardiola, Alonso, chiar Bernat, un lucru ii face printre cei mai calificati din lume pentru aceasta dubla eliminatorie- cunosc jocul Barcelonei.
Bonus: Messi n-are amintiri deloc frumoase cu nemtii nostri, care l-au “batut” pe unde l-au prins

fcbm81
27 April 2015 11:46

Felicitări băieților nostri,lui Guardiola si nu in ultimului rând stafului. Cum am mai spus castigarea campionatului reprezintă cel mai important trofeu si nu trebuie sa minimalizam acest aspect însă într-adevăr nu este cel mai prestigios.

l3ayel2n
l3ayel2n
27 April 2015 8:54

irelevant ribery7,aceleasi preturi aveau si ribery si robben in urma cu 4-5 ani ,tu compari preturi din 2008 cu preturi din 2014,doar pt ca au dat prostii de la barca 80 de mil pe suarez asta nu inseamna ca e mai bun decat lewa,inseamna doar ca noi avem manag mai bun,nu uita ca si ribery tot cu 85 de mil putea fi vandut dar nu l-am dat pt ca suntem smecheri si ne permitem-in concluzie daca se poate nu mai fi tu asa de pesimist,sa asteptam meciul si sa le dam vreo 3-4 again

iliecristian
iliecristian
27 April 2015 8:02

Felicitari! Asteptam trofeul suprem, UCL. Daca mai castiga si urmatorul campionat, Bayern va stabili un nou record de campionate castigate consecutiv!

palcenina
palcenina
26 April 2015 23:18

Bucurati-va prieteni! Este cea mai importanta competitie, este Bundesliga! Este cel mai important trofeu, primul care conteaza! Nu mi-ar fi totuna sa luam CL si sa mature Dortmund sau Leverkusen cu noi pe plan intern.
Sincere felicitari si lui Pep, le merita. Este al doilea an la rand cand ne asigura Bundesliga fara emotii. Sper numai sa imi mai dea motive sa-l felicit.
Iar acum, pazea Dortmund, Barca si toti care urmati!

Ribery7
26 April 2015 22:03

Pentru ca pe data de 6 se vor intalni cele mai de succes echipe din ultimii ani, si totodata 2 cluburi recunoscute si laudate pentru jucatorii pe care ii promoveaza de la academia proprie, propun sa ne uitam la pretul cumulat al celui mai bun 11 pentru ambele echipe, in comparatie cu valoarea acestuia pe transfermarkt.
(suma de transfer/valoarea actuala pe transfermarkt.de, sume exprimate in mil de euro)

Lewandowski(0/50)
Ribery(25/32)-Muller(0/55)-Robben(24/33)
Schweinsteiger(0/28)-Thiago(25/25)
Alaba(0/38)-Boateng(13,5/40)-Benatia(28/28)-Lahm(0/28)
Neuer(27,5/45)
Total: 143!/402!
Cu Bernat(10/15) si Gotze(37/50) in locul accidentatilor Alaba si Ribery, totalul devine 165/397

Neymar(83,5/80)-Suarez(81/60)-Messi(0/120)
Iniesta(0/35)-Mascherano(20/15)-Rakitic(18/30)
Alba(14/25)-Mathieu(20/15)-Pique(5/35)-Alves(35.5/10)
Ter Stegen(titular in UCL-12/15)
Total: 289/440
cu Busquets(0/35) la inchidere si Mascherano fundas central in locul lui Mathieu, totalul ajunge la 269/460

In concluzie, doar cei 2 din atac au costat mai mult decat intreg prim-11-le ideal al lui Bayern! De observat este faptul ca doar Iniesta a ramas in primul 11 al spaniolilor, dintre toti jucatorii adusi de la academie, insa Xavi, Busquets sau Pedro sunt nume de luat in seama.

Ribery7
26 April 2015 21:30

Felicitari FC Bayern Munchen!
Bonus-golul care ne-a adus titlul i-a apartinut tocmai lui Bastian Schweinsteiger, deja o legenda a clubului!
Sezonul urmator, Bayern are sansa sa castige pentru a 4-a oara la rand titlul de campioana, record in istoria ecestei echipe!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x