Campioana Germaniei riscă să-și încheie parcursul în UEFA Champions League mult mai repede decât se aștepta. Bayern a pierdut la diferență de două goluri pe Dragao și Guardiola a dat vina pe doctorul echipei pentru înfrângerea din Portugalia.

Bayern a avut la dispoziție doar 14 jucători de câmp valizi pentru disputa cu lusitanii, iar la finalul partidei Guardiola a declarat că problemele de lot au făcut ca nemții să fie învinși pe Dragao. “Avem jucători care lipsesc de foarte multă vreme din cauza accidentărilor. Picioarele lor nu rezistă prea mult. Este un rezultat greu de întors însă vom da tot ce avem mai bun” a declarat Pep la finalul meciului de la Porto.

Declarațiile lui Guardiola nu i-au picat deloc bine lui Hans-Wilhelm Muller-Wohlfahr. Doctorul în vârstă de 72 de ani și-a anunțat demisia împreună cu toată echipa sa. “După meciul cu FC Porto de pe Estadio Dragao, din motive pe care nu pot să le înțeleg sau explic, staff-ul medical a fost găsit responsabil pentru rezultat. Legătura dintre noi s-a deteriorat” a precizat cel care a mai lucrat cu naționala de fotbal a Germaniei și cu Usain Bolt. “Este cel mai bun doctor din lume” a declarat atletul jamaican după Olimpiada din 2012 de la Londra.

Tensiunile dintre doctorul lui Bayern și Guardiola datează de ceva vreme, scrie presa internațională. Mai întâi cei doi s-au certat cu privire la starea fizică și randamentul lui Thiago Alcantara, iar la meciul cu Leverkusen din Cupă, Guardiola a aplaudat ironic în direcția băncii de rezerve atunci când fundașul Medhi Benatia s-a accidentat.

Franck Ribery, Arjen Robben, Javi Martinez, David Alaba, Medhi Benatia și Bastian Schweinsteiger au fost jucătorii pe care Guardiola nu i-a putut folosi în meciul tur cu FC Porto din sferturile UEFA Champions League. Toți 6 sunt accidentați.

Chiar dacă Hans-Wilhelm Muller-Wohlfahrt a declarat că relația dintre el și Guardiola s-a deteriorat și că nu mai există încredere între ei, Pep a precizat că nu înțelege de ce staff-ul medical a demisionat în bloc.

“Nu s-a întâmplat nimic între noi. A fost decizia lui. Îl respect foarte mult atât pe el cât și decizia pe care a luat-o” a fost prima reacție a lui Guardiola după plecarea lui Hans-Wilhelm Muller-Wohlfahrt de la Bayern.

Guardiola a vrut să clarifice situația și în privința gestului făcut la partida de cupă cu Leverkusen, atunci când la accidentarea lui Benatia s-a intors către banca de rezerve și a aplaudat ironic. “Am vrut doar să-mi arăt dezamăgirea. Acel gest n-a avut nicio legătură cu doctorul echipei” a încheiat Pep.

Campioana Germaniei a postat și un comunicat pe site-ul oficial al clublui în cursul acestei zile, anunțând că a încetat colaborarea cu doctorul în vârstă de 72 de ani.

“Bayern Munchen regretă să vă informeze că Dr. Hans-Wilhelm Muller Wohlfahrt a luat decizia de a părăsi clubul. Atât domnul Muller-Wohlfahrt cât și staff-ul său au făcut o treaba excelentă pentru clubul nostru și mai ales pentru jucători. Îi mulțumim pe această cale.

Bayern va anunța în curând numele celui care îi va lua locul. Până atunci, Dr. Volker Braun va însoți echipa la următoarele meciuri” a fost mesajul transmis de Bayern pe site-ul oficial.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
21 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
19 April 2015 20:43

Daca intra Schweinsteiger va fi (de) bine. Daca va juca si Alonso, insa, nu va mai fi chiar asa. Si mai cred ca degeaba il descopera antrenorul acuma pe Rode, pt ca este nitel cam tarziu: el trebuia jucat titular meci de meci cel putin de la inceputul turului. Noi am tot observat, aici, ca face mereu treaba buna cand joaca.
Eu mai sper pt returul cu Porto, chiar intr-o strategie castigatoare a antrenorului.

iliecristian
iliecristian
19 April 2015 19:20

Rode a fost jucatorul meciului, pacat ca Guardiola il lauda, dar il joaca pe Afonso. Badstuber, util, dar nu pentru meciurile tari.

Ribery7
19 April 2015 19:13

Nu am reusit sa vad tot meicul de ieri dar am observat o imbunatatire in jocul ofensiv al lui Bernat, ceea ce este imbucurator. Desi a existat la un moment dat riscul ca el sa se fi accidentat, se pare ca nu a fost nimic grav si va fi disponibil marti. Rode, pentru mine omul meciului si totodata unul dintre jucatorii mei preferati din acest sezon, a fost laudat de Guardiola, spunand ca a alergat foarte mult, jocul sau de pase este bine pus la punct, iar golul a fost superb. “Un jucator special”, mai adauga Pep, “avem nevoie de mai multi jucatori ca el”. Aici eu as spune ca degeaba am avea mai multi ca el, daca nu joaca nici macar Rode. Nu mica mi-ar fi mirarea daca Rode ar incepe titular si cu Porto, desi acest jucator a dovedit ca merita si e demn de incredere. Se pare ca Schweini va incepe titular Marti, arbitru va fi Martin Atkinson, englez. Bayern are amintiri frumoase cu el la centru, cand am invins cu 3-2 pe CFR Cluj(oct 2010) si… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
18 April 2015 5:28

Guardiola a mai fost marlan si cu un arbitru (doamna/domnisoara) de rezerva, la un meci din Bundesliga.

Ribery7
18 April 2015 0:38

Eu am ratat meciul cu Leverkusen, dar pot sa spun ca am fost socat cand am vazut astazi un clip postat de cineva pe facebook cu aplauzele lui Guardiola. Pai despre Klopp cadeam de acord mai multi si spuneam ca principalul motiv pentru care n-ar putea-o antrena pe Bayern este ca nu-i un “domn”, el crizandu-se in ultimul hal pe marginea terenului. Dar o asemenea iesire nervoasa tradeaza lucruri nu tocmai bune despre profilul psihologic al celebrului antrenor. Si nu e la prima abatere.
Este greu sa privesti clipul acela, nu vreau sa-mi imaginez ce era in mintea celor tintiti de acele aplauze ostentative.

fcdm3
Moderator
17 April 2015 20:32

Legat de discutiile de mai sus, as vrea sa va spun ca atat Cupa Germaniei dar mai ales campionatul sunt niste reaizari majore pentru Bayern! Realizari minore sunt Cupa Audi, Cupa Telekom sau Supercupa Germaniei, cele care au loc vara, inainte de inceperea campionatului. Nu discutam aici de Champions League, care e „cheia de bolta” a acestuit sport. Asa ca va rog sa nu mai minimalizati castigarea DFB Pokal si a Bundesligii. Voi ati vazut cum s-au bucurat baietii cand au eliminat-o la penalty-uri pe Leverkusen in Cupa? Iar ideea ca oricine venea antrenor la Bayern obtinea castigarea automata a acestor doua trofee este una atat infantila cat si irealizabila. Pentru ca foarte multi antrenori si-ar fi dorit s-o antreneze pe Bayern dar nu au fost alesi, pentru ca Bayern nu este o echipa oarecare sau una obisnuita. Este una din cele mai bune din lume care ar trebui sa fie antrenate de unul din cei mai buni antrenori din lume! Deci nu oricine o poate antrena pe Bayern! Si sa stiti ca nu e usor sa antrenezi campioni mondiali,… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
17 April 2015 20:18

Eu nu am stiut dar Guardiola a facut un gest absolut mizerabil. La unul din meciurile trecute, Benatia s-a accidentat in timp ce se antrena pe marginea terenului (daca am vazut bine) iar Guardiola s-a dus la Muller Wohlfarth si, la 1 m in fata lui, l-a aplaudat ostentativ timp de mai multe secunde (ca si cum acesta era vinovat de accidentarea lui Benatia), lucru ce l-a determinat pe doctorul lui Bayern sa se scoale de pe banca si sa plece! Absolut mizerabil!
Daca stau sa ma gandesc, acesta este unul din simbolurile lui Bayern, activeaza de vreo 38 de ani la echipa si de 20 de ani la nationala! Cum sa-i faci asa ceva unui asemenea om?

florins
florins
17 April 2015 20:01

Avocatilor lui Guardiola: ce a realizat el major in jocul lui Bayern? Ca am crescut posesia cu 10% si am avansat cu linia de fund cu 8 metri? (Exact asta asteptau Ronaldo&comp). Ca am descoperit ca avem cel mai inteligent jucator de pe planeta si l-am facut din cel mai bun fundas dreapta din lume un anonim mijlocas? Ca l-am tinut zeci de meciuri pe banca pe Javi Martinez, un excelent inchizator in echipa lui Heynckes, iar cand l-am bagat in echipa l-am pus sa joace fundas central? Pai, asa l-am ajutat sa se “rupa” mai repede, fiindca efortul specific pe acel post este altul decat pe cel de inchizator! Ce ar mai fi la realizari? A, da, am scapat de indolentul Kroos, unul dintre cei mai buni jucatori de la Campionatul Mondial, pentru ca suta prea mult la poarta, cand noi trebuia sa plimbam mingea in fata careului advers! Ca am gasit inchizatorul perfect in persoana lui Alonso, mai ales ca cu ajutorul lui reusim sa il sicanam si pe Schweinsteiger, cel care a indraznit sa declare dupa castigarea… Citeste mai mult

florins
florins
17 April 2015 19:47

Daca nu ne calificam in semifinalele UCL, Guardiola ar trebui sa plece, prin demisie. Cred ca conducerea nu il va demite din proprie initiativa din doua motive: suma de reziliere este prea mare si nemtii nu inteleg sa piarda banii degeaba. Doi: ar recunoaste bosii nostri ca au gresit prin aducerea lui Guardiola, ca a fost o decizie manageriala proasta.
Eu il apreciez pe Jurgen Klopp foarte mult, observatia ca el ar veni cu Immobile et comp este ridicola. Dar Klopp nu poate veni acum la Bayern, din punct de vedere moral. Insa, peste cativa ani sigur va veni, eventual dupa ce trece pe la Mannschaft. Au facut si altii drumul acesta.

synp
synp
17 April 2015 19:46

@DDP99: E irelevant ce lot ai la dispozitie. Cupa + campionatul tot timpul va reprezenta o realizare majora in Germania.

Uitati-va ce reactii au avut jucatorii dupa meciul cu Leverkusen. Va spun eu: reactii majore de bucurie. La fel ca si suporterii din tribune de altfel, la fel ca si antrenorii. Reactia voastra pare un “meah.. putea si Isaila asa ceva”, hai sa ne mai criticam/jignim antrenorul.

Campionatul si cupa nu sunt competitii importante pana in momentul in care sunt. Adica pana in momentul in care echipa pierde. Atunci e foc si para, atunci neimportanta devine importanta.

Hai sa facem o petitie catre club, sa mai slabim lotul ca sa va puteti si voi bucura de aceste competitii (Bundesliga si DFB Pokal). Pentru ca daca nu ati realizat pana acum UCL nu se castiga in fiecare an si nici macar din doi in doi ani.

Alex
Alex
17 April 2015 19:42

Salut, doar ce mi-am facut cont pe site, dar va confirm ca va urmaresc de foarte mult timp (de vreo 2 ani). Imi face placere sa citesc stirile si comenturile si sa vad diverse idei/concepte despre clubul cu care tin si eu. Va apreciez. Am simtit nevoia sa intervin si eu si sa va spun cateva lucruri pentru ca eu consider (deci e doar o parere personala) ca unii dintre voi exagerati in ceea ce il priveste pe Guardiola. In primul rand nu vreau sa ii iau apararea si sa scriu din postura de avocat al sau dar sa fim seriosi, Guardiola nu este un antrenor slab, nici macar mediocru, ci unul bun cu stilul lui propriu de joc. Multi ati spus ca a venit si a schimbat jocul foarte bun al lui Jupp Heynckes si ca orice antrenor continua cu acel stil castiga tot… este adevarat ca era o masina de fotbal echipa dar nu orice antrenor putea sa continue pe aceeasi linie. In plus, este de apreciat la Guardiola faptul ca are personalitate si a venit sa isi… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
17 April 2015 19:25

: Absolut pertinente remarcile.

DDP99
DDP99
17 April 2015 19:09

@FCBM 81 Daca Klopp ne-ar duce in zona retrogradarii atunci de ce toate cluburile mari din Europa au intrat in alerta cand a anuntat ca pleaca de la Dortmund? Cluburi ca City si PSG crezi ca s-ar interesa de el daca le-ar duce in zona retrogradarii? Am inteles ca esti Pro-Guardiola si nu am nimic impotriva, dar hai sa fim seriosi pentru un moment si sa ne gandim ca si un antrenor ca si Reghe putea sa castige ce a castigat Guardiola la ce lot avea (si avem) la dispozitie. Eu nu stiu ce consideri tu, dar eu cel putin nu consider o realizare majora castigarea Bundesligii si Cupei Germaniei de catre Guardiola avand in vedere de ce jucatori dispune.

FCBM_81
17 April 2015 18:31

Hmmm nasoala stire….
Sa vina Klopp sa ne luptăm si noi la anul la retrogradare,poate ii aduce si pe jucători lui favoriti Mihkytarian,Imobile,Ramos si Kempl

iliecristian
iliecristian
17 April 2015 18:26

Sunt optimist ca scapam de acest virus numit Guardiola si ca Bayern redevine ce-a fost.

iliecristian
iliecristian
17 April 2015 13:52

Sper ca conducerea lui Bayern sa gandeasca nemteste si sa ia deciziile cele mai bune pentru echipa.

darkmac
Admin
17 April 2015 12:51

Am spus din momentul 0 aducerii lui Guardiola la Bayern.
Cal troian.

Ribery7
17 April 2015 12:07

Vedeti ce inseamna sa sa fii un geniu?
Noi, astia simpli la minte, spuneam ca trebuie sa scapam de Dante. Guardiola insa a recunoscut adevarata problema: Ne-a scapat de Kroos, l-a inlocuit cu mult superiorul Alonso. Ne-a scapat de cel mai bun doctor din lume, ne va aduce el un spaniol.
Urmatorul pe lista e Bastian Schweinsteiger!

Ribery7
17 April 2015 11:52

Cal trojan! @MiroKlose: deloc rau. Guardiola e platit sa ne distruga echipa din interior. Asa ceva… Pai asta daca ramane si la anul, ajunge la 51 mil castigate din salariu. Pentru ce?! Dar din cate stiam, Thiago s-a rupt de 2 ori tocmai din cauza lui Guardiola, care l-a trimis la doctorul din Barcelona. Muller-Wohlfahr a spus de la bun inceput ca trebuie operat, Guardiola, din imensa lui competenta medicala, a decis ca ii trece cu tratament, si asa a facut Thiago recidiva de 2 ori. Initial trebuia sa stea numai 3-4 luni. Nu stiu in ce masura e adevarat. Si cu ce e de vina Doctorul ca s-a accidentat Benatia? Aia e o problema care tine de preparatorul fizic, pe care Guardiola si l-a adus. Si eu nu inteleg cum sa dai vina pe accidentari cand numai atacul folosit in Portugalia valoreaza 155 mil de euro, iar linia de 3 mediana e alcatuita exclusiv din jucatori pe care Guardiola si i-a dorit(la echipa sau pe postul ala). Dante a fost singura problema de efectiv, ca lui Rafinha chiar el… Citeste mai mult

MiroKlose
MiroKlose
17 April 2015 11:29

@darkmac: cum ar arata un Klopp din vara pe banca?

darkmac
Admin
17 April 2015 10:56

Pep .. Lasa-ne. Doar…. lasa-ne !

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x