Bayern Munchen a înregistrat prima înfrângere a sezonului în Bundesliga. Bavarezii au fost învinşi la scor, 4-1, de VfL Wolfsburg. Bas Dost (4 și 45+2) şi Kevin de Bruyne (53 și 73) au reuşit câte o “dublă”, în timp ce Juan Bernat (55) a marcat primul său gol pentru Bayern.

Reușita de 2-0 a olandezului Dost a fost una cu adevărat deosebită, printr-un voleu executat din marginea careului, care a trimis mingea direct în vinclul porții apărate de Manuel Neuer.

Echipa lui Pep Guardiola primise patru goluri în întreg turul de campionat, dar a încasat acelaşi număr de goluri în numai 73 de minute.

Astfel, Wolfsburg devine a patra echipă care îi marchează patru goluri tehnicianului spaniol în întreaga carieră, după Atletico, Borussia şi Real Madrid. De asemenea, este prima oară în ultimele cinci sezoane când munchenezii încasează patru goluri într-o partidă.

Bayern rămâne pe locul întâi în Bundesliga, la opt puncte de Wolfsburg, principala urmăritoare a campioanei din ultimele două sezoane.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
2 February 2015 20:47

De acord cu cele spuse inainte. FCBM_81: corect ce spui, este cazul sa ne oprim din slabirea rivalilor din Bundesliga. Daca Bayern are bani, mai bine ar fi sa investim intr-un coordonator de joc la cel mai inalt nivel. Ca un asemenea om ne lipseste, desi se asteapta foarte mult de la Alcantara, cand va reveni. Eu ma gandesc la Hazard, de la Chelsea, care in momentul de fata imi place cel mai mult din Europa. Fiind belgian, Hazard intelege fotbalul german. Putem da oricat (decent) pe el, fair-play-ul financiar ne permite. De ce sa nu…slabim adversarii de afara?
Ii doresc succes lui Reus, imi place, dar nu aveam nevoie de el acum. Altfel, cred ca Gotze si Lewa isi vor arata valoarea intr-un alt stil de joc, tot la Bayern, cand va veni timpul.

FCBM_81
2 February 2015 19:39

Tocmai din acest motiv nu sunt de acord sa luam jucatori de la rivale mai ales in acest moment cand avem deja 14-15 jucatori care ar putea juca la orice echipa din lume .A lua un jucator de la rivale inseamna 2 lucruri ,ne intarim noi si chiar daca jucatorul nu da randament slabim concurenta.
Oricum am inteles ca Wolfsburg ofera 30 milioane (suma record pentru Wolfsburg) pentru aducerea lui Schurle si cred ca vor deveni in scurt timp noul Dortmund al bundesligii.

iliecristian
iliecristian
2 February 2015 18:26

Sa nu ma intelegeti gresit, dar sa castigi doar Bundesliga, pentru mine este este echivalent cu castigarea unui turneu de tenis de catre Serena Wiliams, asta tinand cont de valoarea lotului bavarez in comparatie cu rivalele.

iliecristian
iliecristian
2 February 2015 7:43

@FCBM-81: Ai si tu dreptate, daca luam tot cei bun de la rivale , doar ca sa ne laudam ca am castigat Bundeslica inante de a incepe, nu o vad o solutie buna. Asta faceau Steaua si Dinamo pe vremuri si se bateau doar ele la titlu.

FCBM_81
2 February 2015 0:15

De bruyne e foarte bun dar sper sa nu îl luam. Pai ce facem acum dupa ce am luat ce era mai bun de la Dortmund acum luam de la una din echipele care sezonul viitor se va bate la titlu cu noi. Daca acest lucru se v-a întâmpla eu ca fan as considera o mare magarie si as fi foarte dezamăgit. Eu vreau o bundesliga in care sa fie implicate cat mai multe echipe in lupta la titlu chiar daca nu luam an de an campionatul. Pai daca luam toti jucătorii buni de la echipele fruntase din Bundesliga iar o sa castigam campionat iar o sa defilam in campionat iar când va veni meciurile grele din CL iar o sa o luam pe coaja. Eu spun aceste lucruri pentru ca eu sustin absolut toate echipele germane in Europa si când vad ca echipe ca Schalke pierde cu 5-0 sunt foarte dezamăgit. Daca tot se doreste jucători din Bundesliga sa se cumpere jucători de la echipe de la jumătatea clasamentului in jos si in acest mod ajutam si aceste echipe… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
1 February 2015 23:06

Si eu cred ca Kevin de Bruyne ar fi un transfer necesar, in condițiile in care Gotze nu confirma, iar Reus nu mai intra in discuție.

fcdm3
Moderator
1 February 2015 21:45

BILD zice ca sefii lui Bayern au declarat un NU raspicat lui Reus! Deci, lucrurile sunt clare: Marco Reus (25) nu va veni la Bayern in vara! Poate e mai bine asa, dupa deziluziile Gotze si Lewa, ambii de la Dortmund. Plus ca Marco e mai mult accidentat, lucru care arata fragilitatea lui…
In schimb se vorbeste de o posibila venire a belgianului de Bruyne (23), cel care s-a distrat cu Dante si ceilalti fundasi ai nostri. Eu l-am remarcat de cand a venit in Bundesliga, la Bremen: este super-fotbalist si cred ca ar fi un real castig pentru Bayern. Ramane de vazut daca se va face transferul.

Marius09
1 February 2015 3:28

Nu il atacati asa tare inca pe Guardiola, ca luam UCL si o sa il ridicam in slavi, mai are jumate de sezon sa demonstreze de ce e in stare. Sper ca jucatorii s-au trezit dupa acest meci, campionatul e luat, sa luam si UCL. Mia san mia <3

florins
florins
31 January 2015 23:30

fcbm3: Ma bucur pentru obiectivitatea ta! Toti l-am primit pe Pep cu aceleasi sentimente si sperante. Am citit toate comentariile, nu are rost sa repet ce ati scris inainte. Punctul meu de vedere este ca experimentele lui Pep ajung sa dea peste cap jucatorii, ca Schweini si Alonso mereu se vor calca pe picioare, ca daca Gotze si Lewa nu reusesc sa se integreze in echipa este pentru ca stilul de joc propus de echipa nu-i ajuta deloc. Si, se pare ca nici pe altii nu-i ajuta si ma gandesc aici cate ocazii avea intr-un meci un atacant absolut comun cum era Mario Gomez, cand echipa juca altceva. O, si cate suturi de la distanta aveam intr-un meci: cate am avut aseara? Si uite ca din modulul de joc aranjat de Heynckes nu a mai ramas nimic si ma gandesc, data fiind situatia de acum de la Barcelona, daca Messi ar fi fost de acord sa fie mutat mereu in alta pozitie, cum face Guardiola cu unii jucatori la Bayern. De aici vad eu starnita nervozitatea unor jucatori, care stiu… Citeste mai mult

FCBM_81
31 January 2015 22:51

Totusi sa nu uitam ca in prima parte a campionatului am jucat mult mai bine decât acum 2 ani si acesta este primul meci oficial al anului iar toti jucătorii noștri au tratat acest meci la fel cum au facut in returul cu Real adica cu prea multa superioritate fata de adversar iar Wolfsburg nu e nicidecum echipa slaba si daca îl mai aduce si pe Schurle o sa fie o echipa de top an de an in Germania chiar peste Dortmund,Schalke si Leverkusen.
Însă eu zic ca e mai bun acest dus rece acum decât in primavara si
încă mai cred ca Guardiola este cea mai buna solutie pentru Bayern si chiar cred ca anul acesta putem recastiga CL

DanielRobben
31 January 2015 21:16

Bun, din meciul de aseara am retinut faptul ca inca Pep nu stie sa blocheze echipele care joaca mult pe contraatac si asta nu poate fi un lucru bun. Apararea a fost foarte slaba aseara, si, de asemenea, a existat multa nervozitate, mai ales la Xabi si Bastian. Majoritatea jucatorilor nu au facut mai nimic (poate cu exceptia lui Robben care a mai incercat ceva prin repriza 1).
Dupa parerea mea, Dante nu ar trebui sa mai joaca titular in campionat, mi s-a parut ce mai slab om din defensiva, dar s-a vazut ca Bayern nu a avut un fundas dreapta de meserie. Poate ca ne mai trebuie un fundas, cine stie….

bavarezul13
bavarezul13
31 January 2015 18:03

Daca eu, unul din cei mai vehementi contestatari ai lui Pep sunt poate cel mai putin afectat de meciul de aseara, atunci chiar e grav. Mie imi vine greu sa dau vina pe cineva pentru infrangerea de aseara, pur si simplu nimeni n-a jucat fotbal. Cand Schweinsteiger joaca probabil cel mai prost meci al carierei, Muller catastrofal, Robben invizibil, Neuer a fost degeaba in poarta, Boateng slab si el, Alaba abia revenit dupa accidentare 0. Ce sa te mai scape de umilinta? Rode care s-a vazut ca nu e fundas dreapta? Bernat care meci de meci alearga mult si ineficient? Dante cu un meci deplorabil, insa nu sub Schweinsteiger sau Alonso? Alonso la fel ca si Schweinsteiger numai cu pase la adversari si cazand ca mamaliga pe teren? Lewa care nu a demonstrat aproape nimic de cand e la noi? In ceea ce priveste primul 11 nu cred ca i se poate imputa foarte mult lui Pep decat folosirea lui Rode in duel cu De Bruyne(care a facut ce a vrut cu jucatorii nostri). In rest pe Xabi trebuie sa… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
31 January 2015 17:47

Neuer (28) a primit 4 goluri in Bundesliga pentru prima data de cand e la Bayern. Ultima oara cand a primit 4 goluri in Bundesliga, adica pe 30.04.2011, se afla la Schalke04 si a pierdut cu 1:4 tocmai impotriva lui Bayern! Neuer a incasat in 73 de minute la Wolfsburg tot atatea goluri cate a incasat in 17 etape de Bundesliga… Bayern nu a mai primit cel putin 4 goluri din 2009, cand echipa era antrenata de Klinsmann si pierdea cu 1:5 tot in fata lui Wolfsburg, cu Grafite si Dzeko in mare forma. Notele si explicatiilor celor de la BILD: NEUER 4 – nu prea a avut ce face la cele 4 goluri dar nici nu a avut cine stie ce interventii. RODE 5 (pana in min. 51) – inlocuitorul lui Rafinha a avut mari probleme pe partea dreapta a apararii, mai ales in duelurile cu de Bruyne. BOATENG 5 – greseala lui i-a permis lui de Bruyne sa centreze pentru 1:0, la golul de 3:0 a fost surprins prea in fata cu Dante. A fost pe alocuri ciudat… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
31 January 2015 17:01

Ca si gery76, si eu am fost la inceput un sustinator al lui Guardiola insa acum nu mai sunt. Sunt jocuri dar si perioade care arata ca acesta nu intelege nimic nici din propriile greseli plus ca face experimente non-stop (ceea ce la Barcelona n-a facut). Asa ca majoritatea jucatorilor joaca pe alte posturi pe care erau invatati si evident, joaca prost. Relatiile de joc sufera iar stilul de joc este pur si simplu sinucigas! Cum zicea si Mihai Petre de la Eurosport 2, daca acest sistem cu apararea noastra in terenul advers, pe fondul atacului nostru, nu joaca la perfectie (si nu joaca!), o sa fim surprinsi mereu pe contraatac iar Dante (ce mai cauta la echipa?), ceilalti fundasi dar si Neuer, sunt pusi in posturi jenante. De asemenea pasele adormitoare, previzibile nu au cum sa surprinda adversarul, nu se joaca cu pase filtrante, nu se creeaza ocazii. In conditiile astea, nu avem nicio sansa cu echipele mari ale Europei, acolo unde vrem sa ne impunem, desi vad ca nici in Bundesliga nu mai e asa usor… Cum sa… Citeste mai mult

Marius09
31 January 2015 15:19

Din pacate nu am vazut meciul si mi se pare ireal scorul. Chiar asa slab am jucat ? Ce Doamne s-a intamplat ?

darkmac
Admin
31 January 2015 15:08

Nu stiu de ce imi da impresia ca nu avem capitan!
Nu prea inteleg meciul de aseara, incerc doar sa gandesc ca nu se poate castiga orice meci intr-un intreg campionat. Intotdeauna am considerat ca in fotbalul modern exista 2 capitani… unul al apararii si unul de la mijloc in sus. Se pare ca ne lipseste capitanul apararii.
De antrenor.. nu am ce spune. Mi-am spus destul parerea despre el de cand a sosit la Bayern. DAR, de data asta, exceptand prezenta a celor 2 in teren (Schweini si Alonso) , nu am ce sa comentez.

bayern1st
bayern1st
31 January 2015 14:01

Dante nu mai e de Bayern. Aseară n-a fost vina lui, atâta il mai țin picioarele. E bine ca a sosit înfrângerea acum decat in Liga sau in Cupa! Pep trebuie sa se uite iar la meci si sa anslizeze greselile. Si asta cred ca va face. Nu e o catastrofa, nu e Wolfsburgul puternic, Bayern au fost slabi aseară. Badstuber e un fundaș care se muleaza chiar perfect pe jocul de pase al lui Guardiola si cred ca dupa ce isi revine 100%, pentru 90/90 minute pe meci, Pep il va baga in primii 11 ori decat ori e apt! Sunt sigur ca antrenorul știe ce a greșit aseară si va repara! 😉

iliecristian
iliecristian
31 January 2015 11:06

Daca poate cineva sa-mi explice de ce a fost schimbat Rode cu Weiser? Pentru ce au dat 30 mil. eur. pe Benatia? Gotze care a costat 37 mil. eur, de cand a venit la Bayern face mai mult figuratie pe teren, iar la Dortmund era idolul meu, multi ziceau ca o sa ajungă Balonul de Aur. Nici Lewandowski nu e mai presus de cand a venit la Bayern, sa nu mai zic si de adversarul de aseara Gustavo, de care s-au descotorosit foarte usor, desi in era Heyckens a fost un excelent mijlocas la inchidere. Cum bine spunea “gery76” lui Pep i s-au facut aproape toate poftele, dar ceva … totuși lipseste!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x