0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
gery76
29 January 2015 5:09

@bavarezul13: -Sa nu uitam ca Iker pana in 2012 a avut un rol imens in rezultatele nationalei spaniole,practic in 2010 a fost eroul lor,ducandu-i in semifinale prin prestatiile sale excelente cu Portugalia si mai ales cu Paraguay in sferturi,pentru ca in finala sa castige duelul cu Robben,in situatii de 1contra1. -Intr-adevar declinul sau a fost evident dupa 2011 mai ales la Real,dar intr-un fel este normal,asa se intampla cu toti jucatorii mari cand sunt antrenati de ”specialul”scandalurilor Jose Bourinho[fara ghilimele]. -Oricum eu l-am pus intre primii 3 portari ever ai Spaniei,nicidecum ai lumii,acolo unde am spus ca intre primii zece din punctul meu de vedere fac parte 4 portari germani-Maier,Kahn,Neuer si Schumacher! -Ca un amanunt picant in legatura cu ”pantera neagra”-Lev Iashin,foarte mult timp a circulat legenda in anii 50-60 ca secretul refdlexelor extraordinare ale portarului rus,se datorau metodelor mai mult decat originale de a se antrena,printre acestea la loc de cinste figurand descarcarea mai multor camioane de lubenita in pietele Moscovei,prin aruncarea acestora din camion si prinderea lor rapida de catre Iashin fara a sparge vreunul.Chiar Ioan Chirila ,dar… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
28 January 2015 21:09

@iliecristian: E strict parerea mea. Premiul primit de Neuer la CM2014, cel mai bun portar se numeste Lev Yashin, dupa portarul rus cu acelasi nume. Multi spun ca acesta ar fi cel mai bun portar din istorie.
@gery76: Legat de Casillas, niciodata nu l-am considerat un portar excelent, e gafeurul de serviciu si in plus e mediocru pe iesiri. Si in liga din Qatar portarii ies mai bine la cornere, eu sincer n-am mai vazut portar ca el sa stea doar pe linia portii 95% din centrari, iar in cele 5% din cazuri in care iese pe centrare sa sara pe sub minge.

iliecristian
iliecristian
28 January 2015 9:30

: Ai dreptate, am pierdut din vedere portari mult mai valorosi decat Shilton, idea era ca cei trei enumerati de “bavarezul13” n-au fost plasati corect in ierarhia celor mai buni portari din istoria fotbalului, o spun statisticile, nu eu.

gery76
gery76
28 January 2015 7:14

@iliecristian: -De foarte multe ori am fost de acord cu opiniile tale,insa in privinta lui Zoff si mai ales Shilton,nu pot sa spun c-au foat mari portari decat in ceea ce priveste longevitatea. -Daca in privinta lui Zoff se mai pot mentiona si destule meciuri mari[oricum sub Zenga si Buffon ca valoare],in ceea ce-l priveste pe Shilton acesta cu parere de rau a fost unul dintre cei mai slabi portari pe care nationala Angliei i-a avut,ingropand de doua ori o generatie fabuloasa, a fotbalului englez[Butcher,BR.Robson,Hoddle,Steven,Wilkins,Waddle,Lineker sau Beardsley].In ’86 Maradona cu tot cu mana ridicata ,n-avea voie sa sara mai sus decat Shilton care avea si inaltimea si alonja de partea sa,la golukl secolului,piticul atomic dupa ce a driblat 5-6 englezi l-a anesteziat pe Shilton.In ’90 golul marcat de Brehme in semifinale,a avut o contributie majora din partea lui Shilton,”mosulica”avand o viteza de deplasare asemanatoare joagarului,ca totul sa culmineze in finala mica cand Baggio i-a furat mingea de la picior cand voia s-o degajeze primind unul dintre cele mai hilare goluri de la mondiale. -De fapt Anglia cu exceptia senzationalului Banks… Citeste mai mult

gery76
gery76
28 January 2015 6:45

-Splendide imagini Devil,chiar daca unele le-aveam si acum in minte ca azi,sunt cateva ce mi-au readus aminte de ce lui Oliver Kahn i s-a spus pe buna dreptate TITANUL. -In opinia mea Germania are 4 portari in primii 10 in istoria fotbalului[Maier,Kahn,Neuer si Schumacher],primul loc fiind clar Sepp Maier,un portar nepereche nu prea inalt[1,81-1,82]insa cu niste reflexe incredibile,o constanta de nimeni egalata pana acum si de o longevitate ce putea fi mult mai mare daca nu intervenea un incident neplacut.Parada lui Maier de la worldcup’74 impotriva Poloniei[Deyna sau Gadocha a tras din 6-7 metri tot stadionul inghetase,fiind meci decisiv pentru intrarea in finala cu Olanda,insa Maier le-a refuzat golul ]a fost din punctul meu de vedere,cea mai spectaculoasa,chiar in fata celei a lui Banks impotriva Braziliei ’70. -De asemenea Maier are vreo 12 ani si ceva in care a evoluat consecutiv in tricoul lui Bayern Munchen in Bundesliga fara a pierde macar un minut pe banca. -Kahn ar fi pe locul secund cu Banks,iar Neuer daca mai prinde 2-3 sezoane fabuloase+un campionat europea,mondial sau 1-2 Ligi are toate sansele sa… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
27 January 2015 23:43

De fapt cel mai votat portar al secolului trecut a fost rusul Iasin, iar in acest secol cele mai multe voturi le-a obtinut Casillias.

iliecristian
iliecristian
27 January 2015 23:28

@bavarezul: De acord cu tine, dar la nivel mondial au mai fost portari celebri precum: Dino Zoff, Peter Schilton, Dasaev si altii.

bavarezul13
bavarezul13
27 January 2015 22:09

Dupa mine cei mai mari 3 portari din istorie sunt Sepp Maier, Harald Schumacher si Oliver Kahn. Nu neaparat in aceasta ordine. Neuer e fantastic si el si a revolutionat ideea de portar libero, insa din punct de vedere strict al paradelor, deocamdata imi pare sub cei 3 amintiti mai sus.

iliecristian
iliecristian
27 January 2015 21:12

,,Fum fara foc nu iese,, dar cred ca atat Sammer cat si Pepito au suficienta diplomație, sa fie bine.

synp
synp
27 January 2015 18:19

@cristigotz: Atat Sammer cat si Guardiola au dezmintit aceasta stire.

Sammer: “Aceasta stire este falsa in totalitate. Motiv pentru care ii aratam postului Sky un cartonas galben (dark yellow card)”.

Guardiola: “Nu stiu despre ce vorbeste lumea. Am avut o sedinta linistita de antrenament.”

Din lipsa de subiecte probabil ca au inventat ceva. Ne le sta in caracter nici lui Guardiola si nici lui Sammer sa se jigneasca unul pe celalalt, ori pe altcineva.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x