Francezul crede că Bayern a învățat din greșelile comise in sezonul trecut și că are forța să realizeze din nou tripla istorică.

Bayern a câștigat Bundesliga într-un timp record, urmată de Cupa Germaniei, însă lipsa motivației și a intensității jucătorilor s-a văzut în dubla cu Real Madrid din Liga Campionilor.

Ribery insistă că bavarezii și-au învățat lecția și e increzător că echipa va rămâne motivată până la finalul sezonului.

“Va fi greu dar echipa aceasta poate câștiga totul. Întotdeauna e presiune la Bayern, trebuie să câștigi. Așa sunt lucrurile aici, trebuie să câștigi trofee.

Cred că ne-am învățat lecția de anul trecut. Am câștigat Bundesliga foarte devreme iar câțiva jucători au fost menajați în mai multe meciuri, ne-am ieșit din ritm și asta ne-a costat. Nu am luat în serios și restul sezonului.  Chiar dacă vom câștiga din nou titlul foarte repede trebuie să rămânem concentrați și să jucăm în toate meciurile la fel”, a declarat Ribery pentru TZ.

În acest moment Bayern se află în Qatar unde pregătește primul meci din retur de pe 30 ianuarie, contra celor de la Wolfsburg.

0 0 vote
Article Rating
9 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
14 January 2015 18:51

Ribery7 : Maestre, cred ca, totusi, Bayern-ul lui Sepp Maier, Beckembauer, Breitner, Gerd Muller&comp si cu Udo Lattek antrenor, a fost cel mai bun Bayern din istorie. Am avut si Baloane de aur atunci, am avut si Cupa Campionilor Europeni trei ani la rand (cand rivala ne era Ajax-ul lui Cruijff, Neskeens, Krol s.a.), si am fost decisivi in castigarea Cupei Mondiale din 1974. Este doar o chestiune de imagine teoria ca acum avem cel mai bun Bayern din istorie. Nici macar nu putem spune ca “sunt epoci diferite”, pt ca rezultatele de atunci nu au egal in zilele noastre.
Copil fiind in acei ani, am ramas fanul acestui club (si al acelei echipe) pt totdeauna.

gery76
gery76
13 January 2015 6:00

-Nu trebuie sa ne mai mire nimic,acest trofeu”balonul de aur”,care candva declansa o adevarata nebunie atunci cand se acorda de France-Football si numai fotbalistilor europeni,a devenit o bascalie in mana unei b.e.s.t.i.i.corupte pana in maduva oaselor cu numele predestinat Blatter. -Se pare ca obiectivul acestor asa zisi oameni este acela de a transforma fotbalul intr-o lupta eterna intre doi fotbalisti foarte buni si atat,o lupta de marketing dusa cu orice mijloace de parca fotbalul a inceput si se termina cu acesti 2 fotbalisti repet foarte buni,dar nici pe departe extraterestrii. -In viata vietilor lui, Penaldo-slinosul nu va putea marca vreodata goluri de bijutier cum o faceau Garincha Rivelinho,Rivera,Romario,Socrates Marco van Basten sao Ronaldo ADEVARATUL,iar micuta pechineza -Lessi nici daca mai consuma cateva kilograme de hormoni si se mai naste inca o data nu va ajunge decat la glezna lui Maradona mai ales,iar de la Pele,Cruijff,Zidane sau Ronaldinho inca mai are de luat autografe. -Alegerea cu obstinatie a celor doi ,nu face altceva decat sa arunce cu noroi in munca multor altor fotbalisti de exceptie contemporani cu ei,rezultand ca fotbalul in… Citeste mai mult

Ribery7
13 January 2015 4:40

@florins: Ma tem ca Neuer nu va castiga niciodata balonul de aur, sau vreun alt jucator de-al lui Bayern daca tot veni vorba. Ribery, MIJLOCAS cu 20 de goluri, 20 assisturi si 5 trofee castigate cu echipa a iesit pe locul 3, iar Neuer, PORTAR al carui nume a fost pe buzele tuturor dupa meciuri precum cel cu Algeria, castigator al celui mai important trofeu din sport, iese tot pe 3… http://www.digisport.ro/Sport/FOTBAL/Competitii/Fotbal+International/Messi+l-a+ales+pe+Di+Maria+iar+CR7+Ramos+Cum+au+votat+capitanii Poftim, minunati-va, mi se pare o rusine cat de mult se promoveaza unii pe altii. Fiecare voteaza cu cei care-i sunt prieteni, cunoscuti, cei in fata carora trebuie sa “se dea bine”. Nu ar fi normal sa se voteze din nou dupa ce sunt alesi cei 3 finalisti? Problema este ca lipsa acestui trofeu ne afecteaza echipa. Un german il merita, iar sa aiba balonul de aur in echipa nu i-ar fi stricat lui Bayern… Avem onoarea, dupa cum a fost spus in repetate randuri pe acest site, sa fim contemporani cu cel mai bun Bayern din istorie, iar acest lot nu este rasplatit cu un balon de… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
12 January 2015 23:43

Inca o data s-a adus o mare dezonoare fotbalului. O mare rusine!
In aceasta seara fair-play-ul a murit definitiv in favoarea smecheriei si a simularii iar valsul german a fost doborat de maneaua portugheza!
Mizeria fotbalistica ne ranjeste, aratandu-ne fata ei hida.
Ce mai e de zis?
Decat ca pentru noi, fanii lui Bayern, adevaratul castigator este Neuer!

FCBM_81
12 January 2015 23:03

Acest trofeu a devenit pur si simplu o jignire adusa jucatorilor de la Bayern.Acum 2 ani Ribery castiga tot ce se putea iar gelatul nimic si Ribery a iesit pe locul 3 ,anul trecut Germania devenea campioana mondiala si se pare ca tot nu e deajuns
Singurul lucru pe care il doresc in acest moment este o razbunare a dublei de anul trecut cu Real si sa-i arate Ribery si Neuer cine sunt adevaratii castigatori ai ultimelor 2 editii.
Oricum cel mai trist este faptul ca se pare ca un trofeu de CL este mult mai valoros decat un CM desi in mod normal ar trebui sa fie invers

Edi
Edi
12 January 2015 22:33

Eu personal in urma acestei fraude, ca altfel nu o putem numi, am o singura temere: Sa nu se intample cu Manu ce s-a intamplat cu Snejder si Ribery, tot dupa ce le-a fost furat trofeul.

florins
florins
12 January 2015 22:24

Ce montura, ce regie am vazut in seara aceasta: organizatorii galei i-au umplut pe nemti de trofee, pana sa il acorde pe ultimul! Ca pentru a-si crea motivatia: nu puteau germanii sa castige chiar toate trofeele, asa ca pe “acesta” il dam altcuiva! Ca si anul trecut, am trait o dezamagire, pentru ca eu am crezut in obiectivitate, in dreptate. Nu vreau sa sugerez ca celelalte trofee nu ar fi fost meritate de germanii care le-au luat.
Pt ca nu mai exista un mondial in acest an, trebuie sa nu repetam greselile din dubla neagra de asta-primavara, adica trebuie sa castigam UCL. Si atunci Manuel Neuer, (cel mai putin vinovat de infrangere in acele meciuri), va lua Balonul de aur, oricate goluri vor inscrie ceilalti doi!

iliecristian
iliecristian
12 January 2015 15:41

Ribery are dreptate in tot ceea ce a spus, dar, aici antrenorul are un rol foarte important in special in motivarea jucatorilor. Sa speram ca Bayern nu va repeta greselile din sezonul trecut si va repeta performanta din 2013. Cred ca singura echipa care ne poate pune probleme cu adevarat este Real Madrid, dar daca toti jucatorii sunt motivati si concentrati la capacitate nominala(cel putin), nu exixta echipa pe Terra sa ne faca fata. Bafta!

Ribery7
12 January 2015 14:55

Asadar astazi este ziua cea mare. Ziua in care fotbalul va fi pacalit iar golurile date de robaldo din penalti si simularile sale vor fi premiate in detrimentul adevaratelor performante atinse de Neuer, care, cand s-a oprit intr-o competitie, a facut-o in semifinale, nu in grupe sau pe locul 3

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x