La multi ani tuturor fanilor Bayern Munchen!

La propunerea utilizatorului DDP99, va propun sa venim fiecare cu formula sa ideala de echipa pentru Bayern 2015.

DDP99: “Am văzut recent pe fan-clubul de pe Reddit al Bayern-ului o postare care era menită să strângă recenziile fanilor privind cea mai bună echipă pe care Bayern ar putea sa o afișeze în cazul în care am reuși să prindem finala UCL și m-am gândit că nu ar strica să încercăm acest experiment și pe acest site (având în vedere că este și acesta un fanclub). Dacă mai sunt interesați pe aici care să-și exprime opinia despre cea mai bună echipă al Bayern-ului i-aș ruga să scrie în următorul format, pentru a face lucrurile puțin mai ușoare: Numele jucătorului (Poziția pe teren cu notațiile lor din FIFA pentru că sunt sigur că mai sunt jucători și pe aici și pentru că sunt notații ajutătoare) iar la finalul enumerării să notați formația”.

Puteti sa folositi site-ul http://www.futhead.com/15/squads/build/   este util si prietenos grafic.

 

0 0 vote
Article Rating
31 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
22 January 2015 14:07

MiroKlose: In general jucatorii care pleaca din Bundesliga, o fac pe bani putini, in comparatie cu cei din Anglia si Spania, dar tot la fel de adevarat este ca si cei care vin, sunt destul de ieftini, exceptie facand Bayern.

MiroKlose
MiroKlose
21 January 2015 0:07

Tot mi se pare ca bayern face afaceri slabe din punctul de vedere al vanzarilor.
Recent Wilfried Bony s-a transferat de la Swansea la City pe aproape 40 de milioane de Euro, daca ar fi venit de la Bayern suma de transfer s-ar fi apropiat de 4 milioane cel mult.
Nici din punctul de vedere al cumparaturilor Bayern nu e intotdeauna stralucita, afacerea Thiago Alcantara e o dovada buna. In loc de a se achita doar clauza de reziliere, oficiali clubului au platit putin mai mult pentru a “pastra relatiile dintre cluburi” ceea ce mi se pare o prostie. Dar ma rog, cat timp echipa joaca fotbalul frumos cu care ne-a obisnuit din totdeauna, eu sunt multumit.

DevilMayCry
Admin
12 January 2015 9:04

@gery76: Shaqiri a fost adus cu 12,5 mil euro de la Basel si a fost vandut cu 16-18 mil euro la Inter iar Pepe Reina a fost adus pentru 3 mil euro, nu pentru 10, Xabi Alonso a costat 10 mil euro.

gery76
gery76
12 January 2015 4:05

@Ribery7:
-Chiar si pe Saqiri l-am luat de la Basel [totusi o echipa mica in Europa]cu 16-17 milioane si pleaca de la Bayern pe mai putin decat a venit,am dat pe Martinez si Alcantara aproape 80 de milioane si mai mult au stat[pacat de primul care ne-a fost de real ajutor in anul castigarii Ligii],l-am dat pe Kroos la apogeul carierei cam pe aceeasi bani care i-am dat pe Reina si Xabi[ expirat si gafeur de profesie-portarul,lent si uzat desi cu o buna viziune a jocului-inchizatorul].

-Eu inteleg ca Bayern este cel mai sanatos financiar club al Europei,dar de aici si pana a deveni ”filantropi” in domeniul transferurilor este cale lunga.

Ribery7
12 January 2015 3:37

Adauga-l si pe Gomez in topul listei cu afaceri proaste: adus cu 35 mil din statura de anonim, iar dupa ce devine golgheterul echipei sezoane de-a randul, golgheterul echipei in istoria participarilor in UCL la momentul transferului, este vandut la nici jumatate din suma, 16 mil…

gery76
gery76
12 January 2015 3:15

@MiroKlose: -Sunt momente cand nu-l prea inteleg pe Guardiola,l-am dat pe Saqiri cu vreo 13 milioane la Inter Milano,desi la 23 de de ani eu zic ca trebuiau cerute minimum 20 de milioane[chiar daca la Bayern n-avea nici o sansa de a prinde echipa,in Brazilia facuse un mondial foarte bun],insa am dat 10 milioane pe Pepe Reina,un portar extrem de ezitant si spre apusul carierei si care nu cred ca va juca 5-6 jocuri pana la terminarea contractului,iar Starke se dovedise un baiat serios la care atunci cand s-a apelat ,n-a dezamagit+ca are un salariu decent in raport cu spaniolul. -Toate cluburile europene importante s-au invatat sa negocieze cu Bayern dupa modelul ,le vindem bavarezilor jucatori foarte scump si le cumparam foarte ieftin,faceti un calcul sa vedeti cat de mult am cheltuit pe aducere de jucatori si cat de putin am castigat pe vanzarea de jucatori,ne iese un pasiv ce pe mine ma ingrijoreaza,abia astept sa iasa Ulli Hoennes si sa puna putina ordine in politica clubului. -Banii obtinuti pe Kroos,Mandzukic si Saqiri din punctul meu de vedere sunt extrem… Citeste mai mult

MiroKlose
MiroKlose
11 January 2015 18:26

http://www.futhead.com/15/squads/15928053/ Lotul propus de mine poate parea sinucigas de ofensiv, dar avand in vedere cum se desfasoara meciurile lui Bayern, cu 2 funasi la centru + un inchizator in fata lor, iar restul imprastiatii in jurul careului advers, cred ca e specific Pep ———-Neuer——– -Boateng-Benatia-Alaba- —Schweini–ALahmso— —Muller——Gotze— -Robben———Ribery- ——Lewandowski—— Banca: -Reina-Dante-Martinez-Xabi/Lahm-Rode-Bernat-Pizzaro- Si acum argumentarea de rigoare: In poarta nu incape indoiala daca nu incape vre-o accidentare. Linia de 3 fundasi: Boateng-cel mai bun Stopper in activitate Benatia-incepe sa se adapteze si sa formeze chimie cu Jerome, sper sa o tina tot asa pana la finala. Alaba speram sa-si revina la forma de dinainte de accidentare, cand facea aproape toate fazele: defensiva, constructie, incursiuni pe centru spre careul advers, centrari din stanga, suturi de la distanta. Toate astea din pozitia de stopper stanga. La “inchidere”: Schweini- aceeasi discutie la ca Neuer. Intre Xabi si Lahm nu te poti decide, sunt atat de buni amandoi incat trebuie sa dai cu banul ca sa poti alege unul. Mijlocasi de creatie/ofensivi/avansati/etc.: Muller:Pe cat e de respingator d.p.d.v stilistic jocul lui, pe atat e de… Citeste mai mult

gery76
gery76
8 January 2015 2:40

@Ribery7:
-Muller cel mai bun jucator de camp la mondialul din 2014,dar sa nu uitam ca si la mondialul din 2010 a fost cel mai bun jucator de camp german,iar in CH.League este golgheterul lui Bayern all-time cu 23 de goluri daca nu ma insel+faptul ca in timpul aceluiasi meci poate fi folosit cu succes pe cel putin 4 posturi si anume in banda dreapta ,in banda stanga,in spatele varfului si chiar atacant central,ceea ce denota o versatilitate pe care foarte putini fotbalisti o mai au la ora actuala in fotbalul mondial.

Ribery7
8 January 2015 1:55

Aparent Muller inca il tachineaza pe Dante cu glume pe tema 7-1. Nu-l condamn, nu m-as putea abtine. 🙂

Ribery7
7 January 2015 20:44

@darkmac: Am fost extrem de surprins sa vad ca nu l-ai pune pe Boateng titular.

La fel de surprinzator mi se pare cat de multi il lasa pe Muller afara din lot, cel mai bun jucator de camp neamt de la mondial, cel pe care multi il vedeau in locul lui Messi in cursa pentru balonul de aur.

Si eu eram de aceeasi parere in legatura cu linia de 4 fundasi. Dar acum cred ca decat 4 fundasi si 1 inchizator(iar Schweinsteiger nu e Martinez, vicecapitanul nostru mai are si atributii ofensive), mai bine 3 fundasi si 2 inchizatori, pentru ca acestia ar putea intercepta pase, ar pune probleme in ceea ce priveste constructia jocului sau chiar contraatacul adversarului, fiind mai rar nevoie de interventia aparatorilor. In plus, robotelul nostru, Lahm, poate cobori si acoperi flancul drept cand este cazul, lasand fundasii centrali sa se preocupe de careu.
@FCBM_81: foarte bine punctat, Neuer este al 11-lea jucator de camp, pe care nicio alta echipa nu-l are.

FCBM_81
7 January 2015 20:00

Fiind primul meu comentariu pe 2015 va urez la toti la multi ani,sanatate si sa ne aduca 2015 trofeul cu urechi.
Echipa ideala din punctul meu de vedere ar fi:
Neuer
Benatia-Boateng-Alaba
Lahm-Alonso
Robben-Gotze-Schweini-Ribery
Lewandowski.
Mueller sa intre la pauza in locul lui Lewandowski ,Martinez in locul lui Schweini in min 60 si Bernat prin min 80 in locul lui Ribery
Daca il calculam si pe Neuer tot cu 4 fundasi jucam asa ca eu nu consider ca ar fi o problema

synp
synp
7 January 2015 19:27

@darkmac: Cred ca exercitiul acesta e aproape doar pentru a vedea ce titulari preferam. Pentru ca aceeasi titulari poti aranjati cu 4 pe linia de fund sau cu 3. De exemplu Alaba a jucat in mai multe randuri ca al treilea fundas central. Si in al doilea rand pentru ca adesea sistemul s-a schimbat chiar in timpul unui meci. In orice caz e interesant de vazut si ce sistem prefera fiecare.

Am jucat cu BVB in ultimele doua meciuri cu 3 pe linia de fund si as spune ca e o echipa “destul de buna” pe contraatac. In finala cupei de exemplu BVB era intr-o forma foarte buna iar noi in una foarte proasta, ori cel putin in meciurile anterioare. Si totusi ce era de observat in meciul acela e ca am blocat aproape toate atacurile. In materie de ocazii BVB a produs foarte putin. Iar noi am jucat cu 3 fundasi.

darkmac
Admin
7 January 2015 17:45

Ce am observat cam la toata lumea ce a postat echipa… l-a cam scos pe Dante. Interesant si corect in acelasi timp, daca ma intrebati pe mine.
Totodata … aparare cu 3 fundasi impotriva unor echipe de contraatac e sinucidere… asa ca raman la clasica aparare in 4

http://www.futhead.com/15/squads/15404008/

fcdm3
Moderator
7 January 2015 13:43

Daca toti jucatorii ar fi valizi e posibil ca Guardiola sa aleaga urmatoarea formula:
Neuer
Benatia-Boateng-Bernat
Lahm-Schweini-Alaba
Robben-Thiago-Ribery
Lewa.
In ceea ce ma priveste, e greu sa ma pronunt pentru cea mai buna formula. Mai ales ca Guardiola le-a tot schimbat posturile…

synp
synp
7 January 2015 11:33

Rummenigge si Guardiola au zis ca nu o sa transfere pe nimeni in aceasta iarna. Sigur, s-au referit la jucatori pe care sa-i integreze acum in echipa nu la jucatori de viitor gen Kimmich. Si adevarul e ca nu avem nevoie de nimeni in aceasta fereastra de transferuri.

Ribery7
7 January 2015 3:40

@gery76: Da, se pare ca-i place viata de noape din Londra.

@florins: Eu nu l-as vinde pe Robben, este cel mai bun jucator de camp din lume in acest moment, asta desi valoreaza numai 30 milioane euro. Cred ca Bayern are mai mult de castigat din punct de vedere financiar de pe urma prestatiilor sale bune in urmatoarele 2 sezone cel putin, chiar daca ar insemna sa “pierdem” 30 de milioane, cota sa.

Schimbari pe care le-as face eu in vara:
Reus in, Shaqiri out(daca nu pleaca din aceasta iarna)
Heung-Min Son(/Cisse, atacant solid, bataios, care cunoaste Bundesliga) in, Pizarro out
Khedira in, Alonso out
+Odegaard probabil imprumutat dupa semnarea contractului.

gery76
gery76
7 January 2015 0:37

@Ribery7:
-Daca vine si Khedira,inseamna ca facem colectie de inchizatori,din punctul meu de vedere este o mare greseala ca o echipa mare precum Bayern sa tina pe tusa 2-3 dintre cei mai buni mijlocasi centrali ai lumii,n-ar fi in folosul echipei ,dar mai ales n-ar fi in folosul jucatorilor,cu mari sanse de a se produce disensiuni in cadrul echipei.

-In ceea ce-l priveste pe Ozil, eu raman la parerea ca este printre ultimii fotbalisti cu adevarat posesori ai caracteristicilor unui numar 10 veritabil,insa sunt de acord cu majoritatea ca evolutiile sale au scazut mai ales dupa plecarea de la Real,iar la nationala,dupa un mondial foarte bun in 2010 ,reculul a fost evident,evolutia sa la mondialul din Brazilia fiind salvata mai mult de numele sau ,tinand tot timpul 2 oameni langa el,decat de evolutia lui efectiva.Ca sa mai glumim putin ,eu zic sa-i reducem cota de tigari de la 3 pachete zilnic[se pare ca nu-i nici o exagerare],la 5-6 tigari pe zi ,numai asa l-am readuce la forma ce l-a consacrat.

iliecristian
iliecristian
6 January 2015 21:05

Bayern are un lot foarte valoros acum , cred ca n-ar trebui facut niciun transfer momentan si asteptat sfarsitul sezonului, numarate trofeele si pe urma luat decizii. Daca nu castiga UCL, probabil trebuie schimbat chiar antrenorul.

florins
florins
6 January 2015 20:59

Formula mea a mai fost propusa aici, dar nu fac schimbari de dragul originalitatii.
http://www.futhead.com/15/squads/15311964/
Am ales aceasta formula, chiar daca l-as prefera pe Martinez langa Schweinsteiger. Numai ca, cu atat de putine jocuri in picioare, Martinez nu va putea deveni om de baza in doar 6 luni, la nivelul de finala UCL. La fel Badstuber, pe care il prefer lui Benatia.
Dupa evolutiile bune din toamna aceasta, l-as fi inclus si pe Bernat, dar pur si simplu nu avem pe cine scoate din fata. Eu merg inainte cu incredere in Gotze, l-am vazut ce poate la Dortmund. Pe viitor, el va ramane pe stanga, iar un eventual Reus la Bayern il va inlocui pe Robben, care ar trebui vandut pana face bani multi. Indiferent ca luam la vara UEFA Champions League, sau nu, de la toamna va trebui sa innoim masiv echipa. Chiar daca sacrificam un an, doi.
Multumesc!

Ribery7
6 January 2015 20:39

Khedira daca vine, atunci o va face din vara, cand ii expira contractul. Bayern de altfel nu prea face transferuri importante in iarna.
Nici eu nu l-as vrea pe Ozil la Bayern. Mi-a placut pe cand juca la Werder, dar acum nu ma impresioneaza, fiind si lenes pe deasupra.

bayern8
bayern8
6 January 2015 19:28

Am uitat sa fiu mai clar la sistemul de joc 4-5-1, in sensul ca mijlocul nu este in linie, ci 4-2-3-1 defensiv si 4-1-4-1 in atac, sau chiar 4-1-3-1-1.
Cum ar fi ei aranjati, sunt sigur ca deja stim cu totii din ultimii 3 ani.
4-2-3-1
-Neuer
-Lahm-Benatia-Boateng-Alaba
-Martinez-Schweini
-Ribery-Robben-Muller
-Lewandowski.
4-1-4-1 urca pe rand Martinez sau Schweini
iar la 4-1-3-1-1 muller in spatele lui Lewa.
Nu vreau sa fiu rautacios dar nu cred ca Ozil ar fi bun pentru Bayern.
Si nici Khedira nu cred.
Iar Reus sper sa nu dezamageasca precum Lewa si Götze.
Sper sa nu suferim in Champions League contra Realului cu contraatacurile sale.

iliecristian
iliecristian
6 January 2015 17:56

@DDP99* Pe Khedira poate , dar Ozil sub nicio forma n-are ce cauta la Bayern.

DDP99
DDP99
6 January 2015 16:01

Şi eu sunt de acord cu în sensul că şi echipa lui a fost în gândul meu dar dacă chiar se pune problema unei echipe cât mai ofensive aş opta pentru un 4-1-2-1-2 (sau un 4-3-3 cu nişte schimbări de aşezare.
Aceasta ar fi: Neuer(GK), Lahm(RB), Benatia(RCB), Boateng(LCB), Schweinsteiger(CDM), Müller(RM), Götze(CAM), Ribéry(LM), Lewandowski(ST), Robben(ST).
În ciuda prestaţiei slabe ale lui Götze din ultima vreme eu tot am încredere că se va impune şi sper ca într-un moment cum ar fi de exemplu finala UCL să fie omul decisiv ca şi în finala CM.
Având în vedere că a început perioada de mercato aş vrea să vă întreb ce jucători aţi vrea să transfere Bayern-ul. Personal nu văd vreun motiv pentru care nu l-am aduce pe Khedira sau pe Özil. Cel mai mult mi-l doresc pe Reus dar va mai trebui să aştept până în vară (şi chiar cred că suntem favoriţi în achiziţionarea lui), să dea Domnul! Mia san Mia

iliecristian
iliecristian
6 January 2015 11:51

Sunt total de acord cu Maradona referitor la Neuer. Echipa ideala din punctul meu de vedere este tot in sistem 4-2-3-1 care se poate transforma in 4-1-4-1:

– Neuer
– Lahm-Benatia-Boateng-Alaba
– Martinez-Schweini
– Ribery-Muller-Robben
– Lewandowski

Datorita prestatiilor foarte slabe nu-l vad pe Gotze, din pacate, in primul 11. Ca rezerve sunt foarte multe variante.

Adolf
Adolf
6 January 2015 10:52

La multi ani!

Am incercat sa fac o echipa foarte ofensiva. Nu stiu daca este formula cea mai buna, dar sunt sigur ca este echipa cea mai valoroasa 🙂

http://www.futhead.com/15/squads/15258237/

Mia san mia!

bayern8
bayern8
6 January 2015 8:59

De acord cu gery76 .
Si eu sunt de acord cu 4 fundasi, in situatia in care nu avem fundasi cu reactii f. bune.
4-5-1
-Neuer
-Lahm-Benatia-Boateng-Alaba
Martinez-Schweini-Ribery-Robben-Muller
Lewandowski.
Poate in locul lui Martinez sau Schweini ar merge Alonso, depinde de forma fiecaruia.
Cele mai multe trofee in ultimul timp le-am avut in 4-5-1.

gery76
gery76
6 January 2015 3:15

-Revenind la echipa ideala a lui Bayern pentru 2015,eu sunt putin mai conservator[niciodata n-am fost adeptul formulei cu 3 fundasi]:

-Neuer
-Lahm-Benatia-Boateng-Alaba
Martinez
-Schweini-Ribery-Robben
Muller
Lewandowski.

gery76
gery76
6 January 2015 3:00

-Am vazut o stire in TZ ce mi-a umplut seara de bucurie,in care UNICUL Diego Armando Maradona afirma ca anul acesta cel mai indreptatit sa obtina ”balonul de aur”este fara indoiala Manuel Neuer,afirmatie intarita si de Andrey Sevchenko,alt fotbalist imens,care a mai spus ca Neuer pe langa faptul ca a fost cel mai bun portar ,a fost un veritabil libero,ajutand si la constructia jocului. -Maradona cu toate scaparile lui[din pacate au fost multe in ceea ce priveste comportamentul],a fost cu adevarat Regele fotbalului mondial,cea mai buna dovada fiind ca in ancheta F.I.F.A la sectiunea votul suporterilor din intreaga lume,”butoiasul atomic”a fost detasat ales cel mai bun fotbalist al lumii ever,fapt ce a deranjat conducerea F.I.F.A,de aceea votul n-a mai fost luat in considerare. -Maradona a mai spus tot intr-un moment de maxima sinceritate ca cel mai puternic adversar al lui pe terenul de fotbal,n-a fost nici Zico,nici Platini,nici Lineker,Francescoli,Scifo sau Conti si Tardelli,ci Lothar Matthaus,la al carui meci de retragere a venit desi era intr-o stare fizica deplorabila ,cantarind peste 100 de kg. -Sunt bucuros pentru faptul ca aprecierea venita… Citeste mai mult

Ribery7
6 January 2015 2:01

Lewandowski
Ribery-Gotze-Muller-Robben
Schweinsteiger-Lahm
Alaba-Boateng-Benatia
Neuer

http://www.futhead.com/15/squads/15233400/

Cu mentiunea ca, in opinia mea, Badstuber se va impune in primul 11 in locul lui Benatia, iar in a 2-a jumatate a anului 2015 il vad pe Reus integrandu-se foarte bine in echipa in locul lui Gotze.

Alta varianta ar fi un 3-3-3-1 cu Alonso in stanga lui Schweini iar Gotze out. Din moment ce Mario nu face nimic pe teren banuiesc ca e totuna daca joaca Xabi.

synp
synp
5 January 2015 21:33

Desi se subintelege, mai era o observatie in acea postare si anume: luand in considerare si faptul ca toti jucatorii ar fi apti de joc.

Am jucat cu Roma si BVB in 3-5-2 asa ca am ales acest sistem. Din punctul meu de vedere aceasta ar fi echipa cea mai puternica:

Neuer
Benatia – Boateng – Alaba
Robben – Lahm – Alonso – Schweinsteiger – Ribbery
Lewa – Gotze

http://footballformation.co.uk/team/352/050115181950.png

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x