2 3 6 7 8

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
11 October 2014 8:19

: Multumim pentru aceste informatii foarte interesante!

gery76
gery76
11 October 2014 2:13

@iliecristian: -Foarte corecta afirmatia ta,de aceea campioana mondiala este Germania si nu Argentina ,Portugalia sau Brazilia,iar Germania a dovedit de-a lungul istoriei ca este cea mai constanta nationala din istoria fotbalului,in ’30 n-a participat ca multe alte tari europene,mai ales ca era pe baza de invitatie si mai era si la capatul lumii,transportul cu transatlanticul putand dura chiar si cateva saptamani,in ’34 a ocupat locul3 dupa ce a avut 10 cu Choslovacia in semi pana spre final ,numai legendarul portar ceh Planicka facand ca nemtii sa nu joace finala cu Italia,in ’38 a fost singurul colaps in fata Elvetiei din primul tur si s-a datorat lipsei de omogenitate a echipei dupa anexarea Austriei si incadrarii csatorva austrieci in primul 11. -Dupa razboi in ’50 Germania a fost interzisa,fiins considerata marea vinovata a acelei conflagratii mondiale,in ’54 a luat titlul dupa cea mai dramatica finala din istorie 3-2 cu Ungaria dupa ce in minutul 10 era 2-0 pentru unguri,iar in grupe maghiarii castigasera cu 8-3,in ’58 semifinale,in ’62 sferturi,in ’66 finalista dupa jaful secolului savarsit de tusierul Tofik Bahramov,la 2-2 in… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
10 October 2014 23:04

Foarte interesante si de bun simt comentariile lui “synp”, “florins” si “gery76”, recunosc, spre deosebire de altii. Parerea mea este, ca sa devii “Balon de Aur”, iti trebuie acel ceva ce foarte putini fotbalisti il au, si anume capacitatea si geniul de a transa de unul singur un meci, asa cum l-a avut Maradona. Din pacate, la Bayern in afara de Ribery si Robben nu cred ca exista astfel de fotbalisti, oricat am blama pe Messi si Ronaldo, acestia sunt niste jucatori de exceptie care la orice echipa ar juca pot face diferenta. Schweini, Muller si Lahm sunt niste jucatori de exceptie, dar totusi sunt jucatori de echipa care nu pot fi plasati in aceasta categorie de jucatori, tocmai din acest motiv cred ca Guardiola nu este compatibil cu fotbalul german, care nu se bazeaza neaparat pe genii si individualitati, ci pe pe joc de echipa, mentalitate, forta, daruire, etc.

synp
synp
9 October 2014 9:22

@gery76: De acord, asta am incurajat tot timpul, discutii civilizate.
Mia San Mia!

gery76
gery76
9 October 2014 0:07

@synp:
-chiar daca opiniile sunt in contradictie una fata de cealalta,asta nu inseamna cu nu putem in continuare sa discutam civilizat si sa respectam opiniile celuilalt,asta vreau sa se intample intre toti membrii acestui site,chiar daca mai exista opinii contrare,cred ca 90% dintre noi iubim sincer aceasta superba echipa pe numele ei BAYERN MUNCHEN!!!!!

-MIA SAN MIA!!!!!

synp
synp
8 October 2014 11:24

@gery76: Nu, scuze, ai dreptate, anii 80. M-am incurcat eu.

synp
synp
8 October 2014 11:19

@gery76: Sunt impresionat de memoria si cunostintele tale. Asa ca o corectie minora, aia au fost anii 90. Eu am spus criteriul principal, nu singurul criteriu. Evident ca exista o corelatie intre titlurile castigate si cine castiga balonul de aur. E cam greu sa iei balonul de aur si sa nu castigi nimic in acel an. Mai mult exista o corelatie intre echipa la care joci si castigarea balonului de aur. Ronaldo la Real a fost senzational anul asta. Clar ca nu a castigat de unul singur dar a fost de departe cel mai bun din echipa aia. In ziua de azi nu mai sunt jucatori care sa-ti castige titluri de unul singur. Dar asta nu inseamna ca nu mai putem sa evaluam si performanele individuale ale jucatorilor. “teoria ca ar fi senzationali individuali si ca ar putea castiga titluri singuri” Una e sa fi senzational individual si alta e sa castigi titluri de unul singur. Nu mi se par a fi acelasi lucru. Eu spun ca jucatori ca Ronaldo sau Messi sunt senzationali individual dar pentru mine asta nu… Citeste mai mult

gery76
gery76
8 October 2014 1:45

@synp: -Vreau sa facem un joc de imaginatie si prin absurd Messi s-ar tranfera la o echipa de locul 7-8 in Anglia,sa zicem Tottenham,crezi c-ar reusi sa se implice in lupta pentru titlu? -Din punctul meu de vedere niciodata,ba mai mult cred ca jumatate din meciuri s-ar tavali pe jos,cersind lovituri libere,ceea ce in Anglia nu se intampla. -E valabil si in cazul lui ronaldo,sa presupunem c-ar fi transferat la o echipa de locul 6-7 in Bundesliga,niciodata nu va putea lupta impotriva lui Bayern,Dortmund,cred ca si Leverkusen,asa ca teoria c-ar fi senzationali individual si ca ar putea castiga un titlu singuri pica din start. -Singurul care-a reusit asa ceva a fost Maradona,cel care a luat o echipa a lui Napoli de mijlocul clasamentului si a castigat titlul in Italia de 2 ori,intr-un context extrem de greu[Italia avea in anii ’80 cel mai puternic campionat din lume ever],cand la Milan jucau Donadoni,Baresi,Maldini Gullit,Rijkaard si van Basten,la Inter jucau Zenga,Bergommi,Serena, Brehme ,Matthaus si Klinsmann,la Verona jucau Galderissi,Briegel si Elkjaer Larsen,la Roma Rizziteli,Conti, Berthold,Voller si Giannini,la Sampdoria Vialli,Mancini,Cerezo,Wierchowood,Pagliuca sau Lombardo si exemplele pot… Citeste mai mult

florins
florins
7 October 2014 10:32

Cat de mult conteaza astazi “imaginea” in fotbalul european! Am impresia ca sefii lui Bayern au inteles acest lucru in ultimii ani, iar aducerea lui Guardiola trebuia sa puncteze si din acest punct de vedere. Insa, la cum sunt orientate FIFA si UEFA in momentul de fata, decenta despre care vorbim este o simpla poveste si parca vad ca la sfarsitul anului tripleta pt Balonul de aur va fi tot spaniola. Cumva, nici nu mi-i doresc pe Neuer si Schweinsteiger figuranti la decernarea Balonului de aur, stiind ce fotbalisti adevarati sunt!

synp
synp
7 October 2014 9:53

@gery76:
Pleci de la premisa ca performanta echipei e mult mai importanta decat performanta individuala. Majoritatea sunt de acord ca performanta individuala e criteriul principal in functie de care trebuie sa fie acordat premiul.
Ca si fotbalist Ronaldo imi displace cel mai mult dar e greu sa argumentezi ca nu merita balonul de aur in anul acesta.

Interesant cum cataloghezi un sezon deplorabil :). Daca nu castigi UCL e sezon deplorabil? Nu ii i-au apararea lui Messi, doar sunt curios de opinia asta. Daca ma intrebi pe mine si pe multi altii Sneijder trebuia sa i-a in 2010 trofeul.

Mi-am amintit de nemultumirea ta in legatura cu suturile de la distanta. Uite niste articole bune despre acest aspect:
http://blog4bayern.wordpress.com/2014/09/22/pep-si-suturile-de-la-distanta-teoria-bazata-pe-impresii-si-adevarul-cifrelor-seci/
http://blog4bayern.wordpress.com/2014/09/25/golurile-din-afara-careului-o-specie-pep-cale-de-disparitie-la-fc-bayern/

LoanShark
LoanShark
7 October 2014 2:27

Lewa ma face tot timpul sa zambesc cu accentul si felul in care vorbeste,foloseste acel “is” (la aproape fiecare cuvant) care in Bayern nu e prea folosit.

gery76
gery76
7 October 2014 1:04

@florins:
-Strict obiectiv ”balonul de aur”ar trebui decernat unuia dintre Neuer,Muller sau Schweinsteinger,asta daca mai exista o minima decenta ,cea mai importanta competitie a anului Cupa Mondiala a fost castigata mai mult decat meritat de Germania,iar cei trei au fo0st cei mai buni jucatori ai castigatoarei.

-Sper sa nu se intample ca in 2010 atunci cand Iniesta merita cu prisosinta trofeul,dar a fost decernat lui M[L]essi,desi Barca avusese un sezon deplorabil,daca Ronaldo castiga trofeul,acest trofeu isi pierde orice urma de credibilitate,ce mare scofala ca ”gelatul” marcheaza 3-4 goluri pe meci unor ”mari”echipe ,gen Eibar,Almeria sau Rayo,cand la mondiale Muller si compania le-a dat cu terenul in cap.

DevilMayCry
Admin
6 October 2014 14:49

Shaqiri e dorit de Atletico Madrid iar spaniolii ofera pentru transferul sau 15 mil euro.

florins
florins
6 October 2014 10:13

Eu chiar cred ca Robben ar merita un Balon de aur, de care ar fi fost foarte aproape in acest an, daca Bayern ar fi eliminat Realul in primavara. Din pacate a fost invers si asta nu din vina jucatorului, ci a celui care a gandit sisetmul de joc din acea dubla. La Mondial, Robben a fost cel mai bun jucator. Ar fi fost deajuns pt balonul de aur, care va merge, foarte probabil, unde s-a dus si anul trecut.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x