5 December 2021

Bayern – Hannover 4:0

5,w=583,c=0.bild

In etapa a 7-a pe Allianz Arena, campioana recordurilor („rekordmeister”) a castigat clar meciul cu Hannover si i-a administrat un sec 4:0. Acum toata gruparea bavareza poate sarbatori in voie la Oktoberfest!

Bayern a avut un start fulger si a clarificat repede lucrurile: Lewandowski a deschis scorul in min. 6 la a 2-a atingere a mingii, dupa o pasa lunga a lui Rafinha peste toata apararea oaspetilor, iar Robben l-a majorat in min.13. Apoi Lewa face „dubla” in min.38, dupa o pase asemanatoare cu cea de la primul gol, numai ca servatul a fost Shaqiri si ridica scorul la 3:0. Prima repriza a fost de-a dreptul senzationala cu numeroase ratari, inclusiv una de la jumatatea terenului (Alonso si-a incercat norocul dar Zieler a respins-o cu greu)! Repriza a doua a fost tot la discretia bavarezilor insa nu au mai fortat asa de tare ca in prima, Robben inscriind pentru 4:0 in min.79. In tricoul lui Bayern, cifrele olandezului sunt incredibile: 110 meciuri, 59 goluri si 42 assisturi!

Dupa acest meci, Bayern s-a distantat la 4 puncte de Hoffenheim(locul 2), la 5 puncte de Leverkusen si la 10 puncte de Dortmund! Dupa doar 7 etape! Data fiind situatia actuala, cred ca Bayern se poate considera campioana Germaniei…

Notele celor din BILD: Neuer 2, Benatia 3, Dante 2, Alaba 3, Lahm 2, Alonso 1, Rafinha 2, Bernat 3, Robben 1, Lewa 1, Shaqiri 2.