Meciul care va inchide ziua de fotbal in Germania Bundesliga va fi totodata si derby-ul etapei cu numarul doi. Schalke 04, ocupanta locului trei din stagiunea precedenta, va primi vizita lui Bayern Munchen, campioana en-titre, partida urmand sa aiba fluierul de start la ora 19:30, ora Romaniei.

Schalke 04 are o lista destul de lunga cu absenti inainte de acest joc, toti fiind accidentati. Mai exact, din tabara gazda vor lipsi Kolasinac, Goretzka, Glefer si Farfan, dar plus de asta nici Huntelaar nu este refacut 100% pana in acest moment. Alb-albastrii au inceput campionatul cu un pas gresit, pierzand pe terenul lui Hannover, scor 1-2 etapa trecuta, iar acum sunt primii sub linia de plutire. Schalke va evolua intr-o formula de 4-2-3-1, tanarul de 18 ani, Meyer, fiind anuntat titular in spatele lui Huntelaar.


Bayern Munchen nu are nevoie de prea multa prezentare, fiind cea mai puternica echipa din Germania in ultimii doi ani, dar si una din fortele fotbalului mondial. Echipa oaspete a bifat o victorie in prima etapa a campionatului, scor 2-1 cu Wolfsburg, fiind pe locul trei in clasament la ora actuala. Guardiola a trecut de la formula din sezonul trecut de 4-1-4-1 la un 3-4-2-1 acum, Lewandovski fiind varful impins, ajutat pe benzi de Robben si Muller. Bayern are si ea multi absenti, si anume Rafinha, Schweinsteiger, Weiser si Alcantara, toti accidentati, in timp ce Ribery si Robben sunt pusi sub semnul intrebarii.


Cele doua forte ale fotbalului german s-au intalnit de cinci ori in ultimii doi ani de zile, Bayern castigand categoric de fiecare data. Drept dovada sta si scorul general, 20-1 pentru Bayern Munchen, acestia marcand patru goluri pe meci in medie in poarta lui Schalke.

Schalke – Bayern echipe probabile:
Schalke (4-2-3-1): Fahrmann – Ayhan, Kirchhoff, Matip, Howedes – Neustadter, Hoger – Moting, Meyer, Draxler – Huntelaar
Bayern (3-4-2-1): Neuer – Boateng, Dante, Badstuber – Lahm, Gaudino, Alaba, Bernat – Muller, Robben – Lewandovski

sursa: casapariurilor.net

0 0 vote
Article Rating
13 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
31 August 2014 14:24

iliecristian: Tardiv sa mai facem ceva, putem doar comenta! Eu cred ca dupa ratarea UCL la Munchen, sefii Bayern-ului au hotarat ca trebuie inlocuit antrenorul, dupa o asa contraperformanta si nu ii putem acuza ca nu au avut incredere in antrenorul lor. Cine ar mai fi avut? Dupa acea finala eu m-am imbolnavit, darmite ei, care au obligatii uriase fata de sponsori, fata de actionari! Cine era liber, intre marii antrenori? Guardiola, iar stilul Bayern-ului parea sa se potriveasca antrenorului catalan. Nu, eu nu ii acuz pentru acea alegere si nici pt momentul ei. Numai ca ceea ce a facut Heinckes cu acea echipa a intrecut toate asteptarile, lucrand si la stilul de joc, bazat pe posesie si pe joc in viteza (ceea ce lui Guardiola nu ii iese nicicum si eu cred ca pot explica de ce) si lucrand si la psihicul jucatorilor, afectat si el de esecul de pe Allianz Arena. Asa s-a desavarsit acea echipa, care la startul sezonului trecut inca juca in stilul Heinckes, reusind sa ia Supercupa Europei. Desi Guardiola il lasase pe margine pe… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
31 August 2014 10:53

: Tocmai de asta este dezamagirea mai mare, iar eu unul nu pot intelege nici acum, de ce l-au adus pe acest Guardiola, zic eu, intr-un moment total nepotrivit. Bayern cand a fost preluata de pepelino, era o echipa perfecta, formata, nu avea jucatori expirati, doar ii trebuia cineva care sa continue munca lui Heyckens, si cred ca rezultatele se mentineau cel putin 2,3 ani. Veni acest antrenor, care recunosc ca a avut performante deosebite la Barcelona, dar Bayern este cu totul alceva si imi mentin parerea cu riscul de a deranja pe multi, a stricat o echipa minunata!

florins
florins
31 August 2014 10:39

Asa este inceputul, mai greoi, dar ma ingrijoreaza nivelul foarte scazut de joc la care s-a ajuns, comparativ cu ce juca echipa acum un an. Daca continuam inca 2 – 3 etape astfel, ar trebui sa fie chemat Guardiola la conducere si sa le explice ce vrea sa faca cu aceasta echipa, ca se pare ca nici jucatorii nu stiu ce au de facut.

iliecristian
iliecristian
31 August 2014 9:25

Joc modest, astept meciul cu Man. City sa-mi dau seama ce poate Bayern. In Bundesliga in afara de Dortmund si eventual Leverkusen, Schalke, n-ar trebui sa-i puna nimeni probleme lui Bayern, tinand cont de diferenta uriasa de valoare intre loturile de jucatori.

gery76
gery76
31 August 2014 0:26

-Ce-am jucat repriza a doua,este o rusine pentru Bayern Munchen,sa nu ai o ocazie clara lucrata ”cap-coada”nu am vazut de mult timp.

-Daca jucam asa si in Liga nu cred ca trecem de grupe,un joc oribil lipsit de vitalitate,nu stiu ce sa mai cred,am fost entuziasmat cand a semnatb Pep,dar incep sa fiu din ce in ce mai dezamagit de jocul lui Bayern!

Catalin
30 August 2014 22:26

Un lucru ma bucura cu venirea lui Alons – ca Lahm va juca pe pozitia lui aparator dreapta . A fost un meci dificil zic eu , totusi nu cred ca a fost valabil golul lui Schalke sa vazut clar maina lui Howedes .
Care este situatia lui Ribery si Robben , de ce nu joaca ca nici nu tin minte sa se accidentat vre-o unul din ei ?

mdu
mdu
30 August 2014 21:58

Bayern a jucat fotbal doar primele 20-25 de minute apoi au inceput greselile.Shaqiri mi se pare foarte lent, nu da drumul la minge la timp chiar nu stiu ce vrea sa demonstreze iar o data cu revenirea lui Robben el va sta acolo unde e locul pe banca. Multe greseli a facut si Rode iar Gotze din nou lent. Desi a fost contestat Xabier a intrat bine in joc. Treaba asta cu lipsa unor titulari trebuie lasata deoparte; ce o sa ne facem atunci cand cei in cauza se retrag ?! avem lot valoros iar ce a incercat Guardiola odata cu inceputul meciului parea ok, dar ca sa castigi un meci nu tine doar de antrenor. Auf geht’s Bayern!

Cristis100
Cristis100
30 August 2014 21:43

Ce va mira ca am jucat modest? Cam asa jucam de sezonul trecut , dupa ce s-a terminat turul de campionat.Nici etapa trecuta nu am jucat stralucit,dar o victorie e o victorie.Domnul asta comentator de la Eurosport , Cristi Petre promite marea cu sarea la Bayern.A tot invocat scuza ca lipsesc Robben si Ribery.Si asa trebuia castigat meciul,ca avem jucatori , de la portar la atacant si banca de rezerve muuuilt peste ce au cei de la Schalke.Sigur , Ribery si Robben fac diferenta,dar nu cred ca Bayern ar trebui sa fie sustinuta de doi jucatori.In “era” Heynckes , Bayern juca fotbal lafel de bun cu sau fara Ribery si Robben.Ce se va intampla cu noi dupa ce cei doi nu vor mai da acelasi randamend,pentru ca e inevitabil,au si ei o varsta.

synp
synp
30 August 2014 21:34

Dezamagitor jocul azi. Inafara de primele 15 min.
Cred ca tine de forma jucatorilor. Sper sa ne revenim pana incepe champions league.

Cristis100
Cristis100
30 August 2014 20:55

: Imi cer scuze,m-am exprimat eu gresit in privinta meciului de aseara,Dortmund a jucat superb 83 de minute.Cat despre ce ai zis,ca asta nu e un test pentru Guardiola,te contrazic,Schalke e echipa care se lupta pentru un loc de Europa , chiar Champions League.Si uite ca pana acum am avut dreptate si uite ca Bayern e egalata.

DDP99
DDP99
30 August 2014 18:44

Neuer – Alonso, Lewandowski, Shaqiri, Boateng, Götze, Rode, Lahm (K), Müller, Alaba, Badstuber|
MIA SAN MIA

florins
florins
30 August 2014 13:29

Shalke a pierdut primul meci pentru ca are lotul slabit de absente. Nu vad ce “test adevarat” poate fi acest meci, doar daca suntem si noi la un nivel de exprimar scazut. Cristis100: Mie mi-a placut foarte mult cum a jucat Dortmund aseara, fotbalul acela pe care Bayern l-a cam uitat dupa era Jupp Heinckes. Nu a fost deloc chinuita victoria, mai ales ca “galben-negrii” nu au primit un penalty clar in ultimele minute. Se vede mana lui Klopp in jocul echipei, chiar si in absenta multor titulari. Spun toate acestea pentru ca trebuie sa incepem sa jucam si noi fotbalul modern european, bazat pe combinatii in viteza si forta de penetrare, nu sa tot plimbam mingea in stanga si in dreapta, ba si inapoi din cand in cand! Este adevarat ca in meciul cu Wolfsburg am vazut ceva schimbat spre bine, in stilul echipei: nu am tinut mortis sa castigam mingea in jumatatea adversa si sa o plimbam la nesfarsit acolo. Este un prim pas. Si, pt ca il asteptam pe Reus la Bayern, sa remarcam un-doi-ul sau cu… Citeste mai mult

Cristis100
Cristis100
30 August 2014 12:40

Acesta va fi primul test adevarat pentru Bayern sezonul asta,Supercupa nu justifica nimic,dupa cum a declarat si Guardiola,nu am dat mare importanta acelui trofeu.Va fi un meci foarte greu in deplasare,Schalke joaca foarte bine acasa,chiar daca sezonul trecut i-am spulberat cu 4-0.Schalke e o echipa ranita,dupa prima etapa,infrangere in deplasare cu 2-1 in fata Hannovrei.Cat despre primul 11 de diseara,cred ca acesta va fi aliniat,poate il vedem si pe Alonso vreo 2 minute.Sper sa plecam cu cele 3 puncte,nu ne permitem sa pierdem puncte,pentru ca BVB a castigat aseara,ce-i drept chinuit in fata lui Augsburg,dupa ce a condus cu 3-0 pana in minutul 83,bavarezii au revenit marcand doua goluri.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x