Bayern a reușit doar o remiză pe terenul lui Schalke, 1-1, deși a deschis scorul relativ rapid, prin Robert Lewandowski, în minutul 10. Polonezul a marcat, astfel, primul său gol oficial pentru Bayern Munchen.

Howedes, în minutul 61, a adus egalarea pentru Schalke, stabilind și rezultatul final.

Pep Guardiola l-a trimis titular în acest meci pe Xabi Alonso, deși spaniolul a ajuns la Munchen doar de două zile. Fostul mijlocaș al Realului a fost schimbat în minutul 68 cu Hojbjerg.

Bayern are, astfel, patru puncte după două runde în Bundesliga, în timp ce Schalke a obținut primul său punct în acest sezon.

Xabi Alonso este al 27-lea jucător spaniol care a evoluat vreodată în Bundesliga. În același timp este doar al patrulea care a jucat la Bayern. Ceilalți trei sunt încă în lot: Javi Martinez, Thiago Alcantara și Bernat.

Pep Guardiola a folosit următoarea echipă:

Neuer – Lahm, Boateng (Dante, 60), Badstuber – Shaqiri, Xabi Alonso (Hokbjerg, 68), Rode, Alaba – Muller, Gotze (Bernat, 57) – Lewandowski

sursa: digisport.ro

 

0 0 vote
Article Rating
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
31 August 2014 22:32

florins: Facand o analogie intre fotbal si ceasuri, cred ca asta vrea sa inventeze Guardiola si nu reuseste, un ceas ale carui ace sa se invarta invers acelor de ceasornic. Lasand gluma si trecand la fotbal, eu chiar nu inteleg de ce se incapatineaza pepelino sa foloseasca acest sistem cu 3 fundasi, exceptand Man. United, nicio echipa de valoare nu-l foloseste. In acest interval de timp cu pepelino antrenor, jucatorii au tot fost schimbati pe posturi, incat acestia chiar sunt debusolati si nu mai inteleg nimic.

florins
florins
31 August 2014 21:05

iliecristian: Uneori am impresia, ramanand in tabloul creionat de tine, ca Guardiola vroia ca acele ceasornicului sa merga invers… Cand il vedeam in sezonul trecut pe Robben trecand in viteza de adversari si oprindu-se aproape de careul advers pt a pasa inapoi sau lateral, asta simteam.

iliecristian
iliecristian
31 August 2014 17:16

Este ca si cum ai lua de la ceasornicar un ceas perfect, uns, reglat si acesta iti spune sa mai vii cu el la revizie peste vreo 5 ani, dar tu nu te poti abtine si mai umblii putin la el pana il dereglezi si nu mai stii ce sa-i faci. Asa este Bayern acum, are un lot valoros de fotbalisti, dar ii trebuie cineva care sa-i regleze jocul.

iliecristian
iliecristian
31 August 2014 17:08

florins: La un moment dat trebuia o reconstructie si la Bayern, dar Guardiola n-a ales bine momentul, echipa asa cum a lasat-o Heyckens mai mergea fara probleme 2,3 ani, bineinteles daca cineva ii continua munca cu simt de raspundere.

florins
florins
31 August 2014 14:37

DDP99, iliecristian: De acord cu voi, Guardiola nu stie ce face cu aceasta echipa! Daca cineva crede ca Gotze si Lewa au venit la Bayern pt bani, eu cred ca Guardiola ramane mai ales pt bani. Altfel nu ar spune, apropae cu nerusinare, ca Supercupa nu este interesanta pt Bayern, cand am vazut cu totii ce dubla a scos Supercupa Spaniei, cu Atletico si Real (in tara de unde vine Guardiola)! El a pierdut Supecupa Germaniei doi ani la rand in fata Dortmund-ului, o echipa peticita de Klopp cu ilustri necunoscuti, fara sa tina seama ca pe fanii Bayernului ii doare orice infrangere cu galben-negrii. Asta pt ca el nu simte nimic pt Bayern, pe cand Heynckes avea o cu totul alta atutudine! Pt Guardiola, Bayern este un experiment. Pe care el il face pe banii clubului si pe nervii nostri! Poate ca va reusi, intr-un sfarsit sa transforme echipa in bine, dar nu era nevoie sa faca acest lucru demontand ce se facuse inainte, de catre Van Gaal si Heynckes.

Noclip
Noclip
31 August 2014 13:30

Nu inteleg la ce il bagi pe Alobso fundas cat el e mijlocas defensiv ! Guardiola e pe langa cu Bayern a stricat o echipa buna!

iliecristian
iliecristian
31 August 2014 13:11

DDP99: Macar Luis van Gaal isi permite sa faca experimente la Man. United, pentru ca a preluat o echipa prabusita si incearca sa o redreseze, spre deosebire de Guardiola care a preluat o echipa perfecta, si de un an si ceva se chinuie sa o termine.

DDP99
DDP99
31 August 2014 12:21

Deși primele 25 de minute au fost numai ale noastre, restul meciului a fost o rușine! Sunt sătul până peste cap de experimentele lui Pep. După păreera mea este cel mai încăpățânat antrenor pe care l-am văzut. Acesta și dacă vede că un fost coleg de-al lui de la Barcelona (Luis van Gaal) folosește același sistem de joc cu 3 fundași și este bătut cu 4-0 de niște anonimi de liga a treia, el (Pep) tot încercă să se impună cu acest stil de joc. Pe lângă că le irosește o parte importantă din carieră unor jucători tineri și promițători, mai și face colonie de spanioli. Dacă tot face colonie de spanioli măcar să-i vândă naibii pe toți nemții care sunt sufletul acestei echipe. De câteva zile bune mă întreb ce ar face Jupp cu toți acești spanioli înafară de Javi dacă ar mai deveni antrenorul nostru. Dacă știu că trebuie să fim ca și Manchester United sezonul trecut pentru a fi demis Pep, eu sunt primul care încurajează acest “Challenge”. Avem de departe cel mai valoros lot din toată… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x