5 December 2021

Schalke 1-1 FC Bayern

Bayern a reușit doar o remiză pe terenul lui Schalke, 1-1, deși a deschis scorul relativ rapid, prin Robert Lewandowski, în minutul 10. Polonezul a marcat, astfel, primul său gol oficial pentru Bayern Munchen.

Howedes, în minutul 61, a adus egalarea pentru Schalke, stabilind și rezultatul final.

Pep Guardiola l-a trimis titular în acest meci pe Xabi Alonso, deși spaniolul a ajuns la Munchen doar de două zile. Fostul mijlocaș al Realului a fost schimbat în minutul 68 cu Hojbjerg.

Bayern are, astfel, patru puncte după două runde în Bundesliga, în timp ce Schalke a obținut primul său punct în acest sezon.

Xabi Alonso este al 27-lea jucător spaniol care a evoluat vreodată în Bundesliga. În același timp este doar al patrulea care a jucat la Bayern. Ceilalți trei sunt încă în lot: Javi Martinez, Thiago Alcantara și Bernat.