Bayern confirmă pe site-ul oficial venirea lui Benatia, iar jucătorul s-a fotografiat deja în tricoul campioanei Germaniei.

Bayern a ajuns la un acord cu AS Roma pentru transferul lui Mehdi Benatia, italienii urmând să primească suma de 30 de milioane de euro. Cele două cluburi au bătut palma marți, iar transferul ar urma să fie anunțat oficial în scurt timp.

Benatia este așteptat miercuri la Munchen pentru a face vizita medicală, iar dacă totul decurge normal, fundașul va semna apoi un contract pe cinci ani cu Bayern, urmând să primească un salariu anual de 4 milioane de euro. La Roma, marocanul în vârstă de 27 de ani avea un contract mult mai mic, de doar 1,5 milioane de euro.

Mehdi Benatia ar fi al treilea cel mai scump transfer făcut de Bayern, după Javi Martinez (40 de milioane de euro) și Mario Gotze (37 de milioane de euro).

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
florins
florins
28 August 2014 21:40

Mi-am exprimat poate prea des, aici, opinia critica la adresa lui Guardiola, dar cred ca Ribery7 are totala dreptate: ce facem, ne spaniolim cu totul, ne pierdem statutul de baza a nationalei Germaniei? Conducerea de acum a clubului, de care nu m-am legat niciodata, face greseala dupa greseala. Am ajuns, cu Alonso si Reina cimitirul de elefanti al Europei fotbalistice, si asta din cauza lui Guardiola, nu ma indoiesc. Dar, ce clauze are el in contractul de antrenor al Bayernului, de face si desface atat de mult acolo? Mie mi se pare ca toate aceste miscari, plombe sau cum le-o mai fi zicand unii, tradeaza deruta in care se afla Guardiola. Tocmai cand ma pregateam sa incep sa cred ca jucam ceva mai bine ca anul trecut, mai in viteza, in unele momente. Sa nu-i dai 8 mil de euro lui Kroos si sa-i dai 10 (!!!) lui Xavi Alonso mi se pare o ineptie.
Nu mai stiu ce sa cred!

Ribery7
28 August 2014 18:24

Sincer va zic ca loialitatea mea e testata la maxim.
Sunt un fan adevarat, la bine si la rau, dar asta trebuia sa fie la fotbal, pe teren.
Ca Guardiola e incompetent, asta e clar.
Dar sa vad atata incompetenta la conducerea lui Bayern? nu-i ok…
Cum sa permiti asa ceva? Kroos(care nu pleca daca primea el nu 10 ale lui alonso,ci 8! mil) nu-mi placea el mie, da e de 2 ori mai bun decat alonso si cu 20-30% mai util decat thiago. WTF man… atata oftica…

bavarezul13
bavarezul13
28 August 2014 17:52

Eu pur si simplu nu inteleg cum sa-i mai aperi pe Guardiola sau pe cei din conducere pentru ineptia asta. Daca din toata Europa asta noi ne-am hotarat sa luam tocmai pe moartea asta, de vreo 2 ani e moartea pe teren, pai Rode pe langa el e fotbalist. Eu nu-l luam nici gratis, poate doar daca venea pe 1mil salariu. Daca realul il ia in schimb pe gustavo bravo lor, am mai spus-o e bun rau de tot brazilianul. Daca nu eram capi de serie, nici de grupe nu treceam!

synp
synp
28 August 2014 14:14

@Cristis100: Tocmai ca e o plomba, si una buna cred. Schweinsteiger e mai mereu accidentat, Thiago nu e tocmai mijlocas defensiv iar Rode nu mi se pare suficient de pregatit.
In conditiile actuale trebuia sa apelam fie la Lahm sau la Alaba pentru postul de mijlocas defensiv, ori cel mai puternic 11 e cu Lahm si Alaba pe partile laterale.
Nu aveam cum sa aducem un mijlocas defensiv bun, tanar si de perspectiva. De ce? Pentru ca un astfel de mijlocas vine sa joace titular, ori Alonso la varsta lui nu cred ca are pretentia sa joace titular tot timpul. Un mijlocas defensiv tanar nu are loc daca revine Schweinsteiger.

Cristis100
Cristis100
28 August 2014 13:34

Cred ca Alonso este una din ce-a mai slaba achizitie pe care am facut-o in ultimii 6-7 ani.De ce tocmai el,are o varsta(33 ani) , este pe final de cariera,sunt zeci de jucatori tineri de perspectiva in momentul asta si noi il aducem pe ala batran si care incalzea banca de rezerve la Real.Si ce maingrijoreaza mai tare este faptul ca Guardiola s-ar putea sa-l bage titular , pentru ca nu prea avem jucatori pe postul lui (Martinez si Thiago accidentati).Am mai spus-o si o s-o mai spun,daca conducerea nu se baga putin peste Guardiola,matem pentru soarta acestei echipe.Bayern a facut performanta cu jucatori crescuti in propria academie,iar acum vine Guardiola si aduce plombe gen Alonso.Insa trebuie sa acceptam situatia ca Bayern si-a schimbat filozofia de transferuri.

alexandrul
alexandrul
28 August 2014 13:03

Pai si ce sa facem sa-l pierdem cum au facut cei din Dortmund cu Lewa sau chiar noi acum ceva ani cu Ballack?Mai bn am incasat o suma de bani,eu sunt multumit daca vine Alonso,cel putin 2 ani poate juca fara probleme daca nu se accidenteaza,vezi ca Thiago nu-si mai revine,Schweinsteiger se cm accidenteaza si el venind dupa un sezon epuizant,Gaudino este inca necopt,Rode inca nu cred ca este de nivelul lui Bayern,este bun are perspective de fotbalist dar mai terbuie sa creasca,asa vad eu lucrurile,bafta,forta Bayern

iliecristian
iliecristian
28 August 2014 12:53

Intr-avevar se pare ca Xabi Alonso va ajunge la Bayern. Mie mi se pare de-a dreptul stupefiant ce se intampla la Bayern, sa-l vinzi pe Kroos(24 ani) si unul dintre cei mai buni mijlocasi din lume, si sa-l cumperi pe Alonso(33 ani) care este la apus de cariera. Partea interesanta este ca Alonso numai are loc la Real, tocmai datorita venirii lui Kroos.

Catalin
28 August 2014 12:17

”Xabi Alonso heute zum Medizincheck beim FC Bayern”

Se pare ca a trecut controlul medical .

Felicitari conducerii avem deja 5 spanioli ! in Echipa

olikahn
olikahn
28 August 2014 10:55

apelez la jucatorii lui bayern daca vine alonso sa-i puna ceva in mancare sau sa-i dea la geoale la antrenamente

iliecristian
iliecristian
28 August 2014 8:45

Daca mai sta Guardiola antrenor vreo cativa ani la Bayern, vom avea mai multi spanioli decat nemti in lot.

iliecristian
iliecristian
28 August 2014 8:36

Asta ar fi culmea, noi il vindem pe Kroos pe o suma simbolica, dupa parerea mea, in comparatie cu cat s-au vandut jucatorii de valoare(vezi Di Maria, Suarez, Rodriguez) si il cumparam pe Alonso care nu mai are loc pe acolo.

Noclip
Noclip
28 August 2014 7:47

Alonso e varza sa stea la Realul lui !!!!!

Catalin
28 August 2014 1:00

Toată presa scrie ca Alonso vine la Bayern.
Nu vrea sa cred în ce se transforma echipa noastră dacă iar aducem un spaniol.
Asta va fi culmea deja!

Cristis100
Cristis100
28 August 2014 0:39

Stiu ca nu are nici o legatura cu ce vorbim noi pe acest site,insa mi se pare incredibil ce s-a intamplat la Sofia.In minutul 120 , portarul Stoyanov ia rosu direct la o interventie in postura de ultim aparator,iar Moti ii pa locul, pentru ca mai apoi sa apere doua penalty-uri , iar echipa bulgara merge mai departe.

Catalin
27 August 2014 22:51

Leverkusen face un hoc foarte bun asta seara dupa prima repriza conduc cu 3-0 pe Kopenhagen (3-2 tur).
Sper anul asta echipele germane sa adune cit mai multe puncte in UCL

Noclip
Noclip
27 August 2014 21:20

Un jucator foarte bun! Neaparat trebuia sa vina un fundas! Sper sa se acomodeze repede!

iliecristian
iliecristian
27 August 2014 15:15

Catalin: Prima varianta cred ca va fi pusa in practica de Pep, desi nu-i rea varianta ta.

Catalin
27 August 2014 13:36

Asa cred ca va fi formatia lui Pep : 3-3-3-1

Neuer
Boateng – Benatia/Dante – Badstuber
Lahm – Schweini – Alaba/Bernard
Robben – Gotze/Muller – Ribery
Lewa

Parerea mea : 4-2-3-1

Neuer
Lahm-Boateng/Benatia-Badstuber-Alaba
Schweini-Thiago
Robben – Gotze/Muller – Ribbery
Lewa.

Cristis100
Cristis100
27 August 2014 13:10

Boateng,imi cer scuze.

Cristis100
Cristis100
27 August 2014 13:08

Cred ca fundasi centrali vor fi Badstuber , Benatia si Biateng, iar la inchidere Alaba si Lahm.Spun Alaba , pentru ca mi se pare ca are calitati prea bune pentru a fi fundas lateral si alaturi de Lahm la inchidere cred eu ca vor face treaba buna.In fata Ribery pe stanga,Robben pe dreapta , iar Gotze in spatele lui Muller si Lewandowski.Cred ca echipa va fi foarte dinamica cu Ribery,Robben,Gotze,Muller,Lewandowski in fata. PS. Asta e parerea mea.

iliecristian
iliecristian
27 August 2014 13:06

Sa nu credeti ca am ceva cu Gotze, cand era la Dortmund era extraordinar, dar de cand a venit la Bayern nu se mai regaseste, mi se pare prea static, nu cred ca are loc in primul unsprezece.

iliecristian
iliecristian
27 August 2014 12:57

Ribery: Nu este rea asezarea ta, dar mai curand il vad pe Muller in locul lui Gotze, este mult mai percutant si mai util pe faza ofensiva.

Ribery7
27 August 2014 10:33

PS: cat e Schweini accidentat pbbl va fi urcat Lahm si ar putea fi introdus Badstuber, sa fie 3 fundasi centrali. Nu suna rau, nu suna rau deloc. Imi place mai mult decat 4-1-4-1

Ribery7
27 August 2014 10:30

E complet aiurea dar se poate face ceva decent, daca jucatorii se sincronizeaza si inteleg sistemul.
Neuer
Lahm-Benatia-Boateng
Muller-Schweini-Gotze-Alaba
Robben-Ribery
Lewandowski

Pe banca raman Javi, Thiago si Badstuber, printre altii.
In afara de Muller(unde totusi nu ar fi nevoie sa coboare el-Lahm este mult mai capabil), jucatorii stau bine in teren.
Pe faza defensiva Muller acopera flancul drept, Lahm apara marginea careului, 2 fundasi centrali, Alaba coboara si apara flancul stang, Schweini coboara si el iar Gotze Robben Ribery Lewandowski fac pressing. Mie imi suna bine. As avea incredere in sistemul asta de joc, daca ar fi alt antrenor. In Guardiola nu mai am incredere. Important este sa joace Lahm pe dreapta.

iliecristian
iliecristian
27 August 2014 8:53

Bayern sta foarte bine in toate compartimentele dupa venirea lui Benatia. Singura nelamurire pe care o am este fata de asezarea in teren a jucatorilor, acest 3-4-3 mie nu-mi inspira incredere, Man. United a furat-o rau de tot(0-4) aseara cu aceasta asezare. Si sunt curios unde o sa joace Lahm.

synp
synp
26 August 2014 22:02

Am citit pareri bune despre el, si nu o data am dat peste parerea ca e cel mai bun fundas din lume. Sigur ca e un pic prea entuziasmata opinia dar cert e ca e foarte bun.

Ribery7
26 August 2014 21:20

Totul bine pana acum. Un jucator bun, format in 2 campionate care pun accentul pe defensiva, pe un joc fizic si bine tacticizat, Ligue 1 si Serie A, jucator inalt, aflat la varsta cand se atinge varful de performanta(5-6 sezoane mai joaca la nivel inalt), salariu mic, pret decent(transfermarkt il evalueaza la 28, si de obicei costa cu vreo 25% mai mult in realitate). Sa nu mai zic de salariul foarte mic pe care-l are.

Inalt, sigur pe sine, puternic, rapid, inteligent. Nu are nicio slabiciune evidenta. Abia astept sa-l vad langa Boateng, Badstuber.

Cristis100
Cristis100
26 August 2014 21:17

Nu stiu ce sa zic de acest transfer.Partea buna e ca noua ne trebuia fundas central , mai tehnic,care sa urce cu mingea la picior , si care are si un plasament foarte bun la faze fixe, ceea ce ne lipsea.Aduceti-va aminte ce s-a intamplat cu Real , cand Ramos ne-a dat doua goluri din faze fixe , de langa Dante si Boateng.Despre Benatia nu prea am ce zice, ma tem ca se va acomoda greu , pentru ca fotbalul german e diferit de cel italian.E mai in forta, viteza, e mai tehnic.Cel italian e mai defensiv si mai tacticizat.Asta il poate ajuta pe Benatia pe alocuri.Astept sa debuteze repede.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x