Bayern Munchen a început cu o victorie noua ediție a campionatului german

Bavarezii s-au impus greu cu 2-1 în fața lui Wolfsburg, în urma celor două goluri marcate în finalul primei reprize, de Thomas Muller (minutul 37), și în startul celei de-a doua, de Arjen Robben. Olandezul a înscris la 67 de secunde după revenirea de la cabine, din pasa lui Robert Lewandowski.

Pentru oaspeți a punctat fostul atacant al lui Bayern, Ivica Olic, însă croatul nu a putut să îi fure cele trei puncte campioanei.

Cu toate acestea, golul a fost unul de generic: în minutul 52, Olic a șutat cu boltă de la limita careului, aproape de vinclu, în colțul lung. Premiat înaintea începerii meciului cu distincția de cel mai bun jucător german din sezonul trecut, Manuel Neuer a rămas spectator la execuția fotbalistul de la Wolfsburg.

Una dintre surprizele lui Guardiola, care a jucat într-un sistem 3-4-3, a fost introducerea încă din primul minut a lui Gianluca Gaudino, fotbalist de doar 17 ani și nouă luni.

Campioana din Germania va juca în etapa viitoare pe terenul lui Schalke 04, în timp ce Wolfsburg va primi vizita lui Frankfurt.

Echipele:

Bayern: Neuer – Lahm, Dante, Badstuber – Robben, Gaudino (90 Hojbjerg), Alaba, Bernat – Muller, Gotze (62 Shaqiri), Lewandowski (79 S. Rode). Antrenor: Pep Guardiola.

Wolfsburg: Grun – Jung, Naldo, Knoche, Rodriguez – Luiz Gustavo (72 Malanda), Guilavogui – Vieirinha (60 Caligiuri), Hunt (46 Arnold), De Bruyne – Olic. Antrenor: Dieter Hecking

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
25 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
gery76
27 August 2014 1:43

@synp:
-Toata admiratia pentru fotbalistul Lewandowski,dar ca si Gotze astept rezultate palpabile si evolutii cel putin la fel de bune precum la Dortmund.

-Dante in anul castigarii Ch.League a fost cel mai constant fundas al lui Bayern,desi la inceput foarte multi suporteri erau sceptici la efectuarea transferului.,de aceea cred ca nu trebuie tratat intr-un mod atat de negatitivist,una din cauzele scaderii sale de randament este si continua rotatie a jucatorilor efectuata obsesiv de Pep.

-Pentru banii dati pe el si-a facut din plin datoria,acum a venit randul lui Boateng sa devina fundasul central cel mai constant din lotul lui Bayern ,iar Dante chiar daca nu mai prinde constant primul 11, ramane un om de echipa pe care la nevoie poti sa te bazezi.

-Ca sa termin intr-o nota mai vesela,Bayern nu trebuie sa-si faca griji,bavarezii au in componenta cel mai bun libero din lume si anume Manuel Neuer!

iliecristian
iliecristian
26 August 2014 19:06

Este foarte bine ca l-am transferat pe Benatia, astfel Bayern arata foarte bine in toate compartimentele. Dante, intr-adevar, nu mai inspira siguranta.

synp
synp
26 August 2014 18:44

S-a confirmat transferul lui Benatia.
Daca il vindem/imprumutam si pe Shaqiri e perfect, in opinia mea, altii cred ca s-ar putea sa aiba alte pareri.

@gery76: Eu l-as include si pe Lewandowski ca fiind indispensabil. Cel putin pentru UCL.

FCBM_81
26 August 2014 15:54

Daca acest transfer se realizeaza poate Guardiola o sa-l mai lase si pe Dante pe banca de rezerve ca tare prost mai joaca in ultimul timp

bavarezul13
bavarezul13
26 August 2014 15:07

Zi interesanta pe piata transferurilor. Se pare ca Bayern si Roma s-au inteles pentru o suma de 26mil + 4mil diferite bonusuri pentru transferul lui Benatia.
Shaqiri este disponibil pentru imprumut si se pare cu Juve s-a aratat deja interesata. Parca suma pentru fundasul Romei nu este exagerata si scapam de Shakira, parca e o zi excelenta.

iliecristian
iliecristian
26 August 2014 9:59

: Ai perfecta dreptate, la aceasta lista cred ca se mai adauga si Kroos daca mai ramanea la Bayern, dupa parea mea o mare pierdere. Cativa dintre jucatorii enumerati de tine sunt spre sfarsit de cariera, dar cu siguranta mai merg macar 2,3 ani. Din pacate pentru Bayern, a venit antrenor Guardiola cu o filozofie de joc diferita si a dereglat total acel mecanism perfect pus la punct de Heyckens. Sa asteptam si sa vedem daca geniul lui Guardiola da roade si la Bayern si sa speram ca acesti jucatori de exceptie nu-si irosesc anii degeaba cu experimentele lui Pep.

gery76
gery76
26 August 2014 1:30

Eu zic ca singurii jucatori indispensabili,in ciuda altor pareri, raman in opinia mea ,Neuer,Lahm,Schweini,Alaba ,Ribery,Muller si Arjen Robben,oamenii care ne-au adus atat de dorita Liga a Campionilor,restul mai au de demonstrat.

-Neuer,Lahm,Schweini si Muller,mai ales primul si ultimul au fost si artizanii castigarii Cupei Mondiale facand ca foarte multi din noi sa avem o vara fericita!

FCBM_81
25 August 2014 15:33

Dupa umila mea parere este ca echipa nu arata rau ,am intalnit o echipa destul de buna si mi-a placut foarte mult ca Guardiola foloseste tineri in prima echipa Sa fim seriosi in max 2-3 ani Schweinsteiger,Lahm,Robben,sau Ribery nu vor mai putea duce un meci pana la capat plus faptul ca in ultimul timp se accidenteaza destul de des si atunci ce o sa facem daca nu avem jucatori tineri si talentati care sa-i inlocuiasca?.Totusi cel mai mult ma bucura faptul ca am renuntat la acel joc de posesie si la sistemul de anul trecut si parca jucam mai direct pe poarta.

iliecristian
iliecristian
25 August 2014 8:24

La Bayern nu se rezolva mare lucru prin aducerea lui Reus, problema eu o vad in aparare, in special daca Guardiola joaca cu 3 fundasi.

synp
synp
24 August 2014 21:50

@Noclip: Nu sunt multe “discuti” pentru aducerea lui Reus. Doar ceva zvonuri, si alea prin Mundo Deportivo!
Si nu, nu ar fi bun Reus. Lasand la o parte concurenta din Bundesliga, unde il mai bagi pe Reus? Avem suficienti jucatori de banda sau mijlocasi ofensivi. Sunt de acord ca probabil ar fi bun un mijlocas defensiv.
Si in legatura cu Gaudino/Gotze, ai vazut meciul macar?

Noclip
Noclip
24 August 2014 20:25

E totul cam aiurea ! Trebuie sa vn urgent un fundas ca Dante e pe langa rau si chiar si un mijlocas defensiv gen khedira dar sunt multe discuti de aducerea lui reus ! Ar fi chiar bn ! Dar guardiola e chiar enervant ! La ce il bagi pe gaudino de 17 ani si nu bag pe altcineva mai bun gotze… Sa speram la tot ce e mai bun pt echipa noastra si sa castige Champions League ! Hai Bayern!

iliecristian
iliecristian
24 August 2014 16:28

Eu unul, nu pot inca sa trag o concluzie clara, ne-au lipsit multi oameni de baza, dar acest sistem cu 3 fundasi mi se pare destul de riscant. In UCL cand da de echipe cu superjucatori, cred ca Bayern va fi destul de vulnerabila cu acest sistem. Eu vedeam mai bine Bayernul cu 4 fudasi, intre care bineinteles, Lahm si Alaba. Nu stiu daca jucatorii se vor adapta foarte repede la experimentele lui Guardiola, asta vom vedea in meciurile adevarate din UCL. Sa speram ca va fi bine. Bafta Bayern!

Marius09
24 August 2014 15:16

Mie faza de la golul 2 mi s-a parut geniala, ma asteptam sa ne impunem mai categoric, au avut o ocazie imensa de 2-2. Astept sa vad echipa in UCL, acolo e important ce facem. Nu ar mai strica adus un fundas central de calitate, iar Alaba si Lahm trebuie pastrati pe posturile lor, sunt cei mai buni din lume, iar Guardiola trebuie sa inteleaga asta.

DDP99
DDP99
24 August 2014 13:38

Deci nu mai înțeleg absolut nimic. Bayern a jucat în meciul contra Wolfsburg cu așezarea 3-4-3 sau ceva asemănător (sursa Bundesliga) sau cu așezarea 4-2-3-1 (sursa Transfermarkt). După părerea mea, jocul cu 3 fundași centrali este o auto-distrugere a echipei pentru că îl obligă practic pe Muller să facă toată banda dreaptă, ceea ce este o prostie fără margini pentru că toată lumea de aici știe că Muller este de origine aripă dreapta, nu și fundaș dreapta cum îl obligă acest sistem cu 3 fundași centrali. Dacă Transfermarkt-ul are dreptate în privința așezării măcar pot dormi liniștit cu gândul că Pep nu este chiar așa de nebun încât să lase apărarea (punctul sensibil al echipei) cu doar 3 jucători. Trecând la subiectul topicului, a fost un meci destul de bun practicat de Bayern pentru că în primul rând trebuia să fie 3-1 pentru că golul lui Rode a fost anulat pe nedrept iar dpdv al ocaziilor putea fi liniștit un 5-2 pentru Bayern (dacă luăm în considerare și ratarea etapei). Dacă credeți cumva că vorbesc prostii vă las mai jos… Citeste mai mult

olikahn
olikahn
23 August 2014 22:26

nici nu stiu daca sa ma bucur sau nu o sa avem iar un campionat usor prilej pt pep sa experimenteze si o sa ne trezim iar in ch league cu 4-0 asa e cand n- ai competitie ajunsa si leverkusen echipa cu d’alde toprak kiesling si alti topiti

Ribery7
23 August 2014 21:27

Si o veste proasta venita de pe Signal Iduna Park. Deja ne-am detasat de Dortmund… in principiu Bundesliga e ca si castigata, Sweitekusen/Neverkusen nici nu intra in discutie.

Din pacate asta inseamna ca Guardiola ramane mai mult ca sigur si sezonul viitor. Asadar chiar daca ar veni un nou antrenor, nu prea ar mai avea ce sa salveze. Ribery si Schweini vor fi in scadere de forma, poate si Robben+Lahm…

Ribery7
23 August 2014 19:35

Off topic: IceBucketChallenge-ul lui Schweinsteiger este de departe favoritul meu de pana acum. Imi place in mod deosebit cum comemoreaza uriasa victorie in finala evitand un sliding tackle al unui argentinian. Este postat pe pagina sa de facebook, va recomand.

Ribery7
23 August 2014 14:01

@bavarezul13: Dar o defensiva cu 3 fundasi centrali ar insemna ca Thiago si Gotze+ Martinez cand revine/Schweini sa stea pe banca.

Printre cele mai slabe nu a fost. Am avut 2 goluri bune, rapide,cel putin o ocazie enorma(vreo 3 prin Lewandowski), gol valabil anulat si nu numai. Oaspetii pana la urma au marcat “gratis”, pana si ei s-au mirat de golul ala, desi l-au meritat. Faza aia nu promitea nimic.

bavarezul13
bavarezul13
23 August 2014 12:03

Legat de meciul de aseara e cu siguranta unul dintre cele mai slabe din ultimii multi ani. Cred ca Wolfsburg merita sa egaleze pana in min 80, apoi i-am prins de multe ori pe contraatac si trebuia sa ne desprindem( o facusem dar golul foarte frumos al lui Rode a fost anulat eronat de central).
Totusi sa nu uitam in ce formula am jucat aseara. Problema principala in momentul asta e ca nu mai avem mijlocasi. a mijloc au jucat Bernat, Alaba, Gaudino si Robben. Daca primii 2 sunt fundasi laterali, Gaudino e un tanar de 17 ani, astfel ca olandezul a fost singurul din linia de 4 care chiar ar trebui sa joace acolo.
Astfel ca victoria e chiar surprinzatoare as spune.

bavarezul13
bavarezul13
23 August 2014 11:57

@Ribery7: Si mie mi-a placut Gaudino. Sa fim bine intelesi spun asta luand in considerare varsta. Evident ca nu-l compar cu jucatorii cu salarii de multe milioane, daca Schweinsteiger ar juca asa cu siguranta as fi extrem de dezamagit, totul trebuie privit in ansamblu.
Eu sincer nu as da 35 mil pe Benatia, problema e ca daca pepito se incapataneaza sa foloseasca 3 fundasi, acestia trebuie sa fie toti centrali, nu e posibil sa ai ca aseara fundas central in centru si in stanga si fundas de banda in dreapta.
In cazul normal in care s-ar folosi 3 fundasi centrali, noi avem doar 3 fundasi centrali in momentul asta in lot si aducerea a inca unuia e imperios necesara.

synp
synp
23 August 2014 11:20

Gaudino e laudat pentru ca a jucat foarte bine si pentru ca are un potential urias.
Practic a distribuit mingile ca si un Kroos sau un Xavi, la debutul in Bundesliga! Si nu, nu au fost doar pase inapoi sau in lateral. A dat 2 pase gresite din 59 si a alergat cel mai mult de pe teren (12.93 km). Si era sa dea si o pasa de gol, el i-a centrat lui Lewa la executia aia acrobatica.

Ribery7
23 August 2014 10:51

Ne trebuie un fundas central urgent. Dante e din ce in ce mai nesigur, trebuie inlaturat din primul 11.
Ce parere aveti despre Benatia? Mie imi place mult, e o combinatie de Hummels si Boateng, jucator foarte sigur pe picioare, ar da multa incredere defensivei. In plus e crescut in Franta si Italia, unde se pune accent pe defensiva. Avand in vedere situatia in care ne aflam, n-ar fi o pierdere sa dam 35 mil pe el in loc de 30. Ori el, ori Varane(mai de viitor)

http://www.transfermarkt.de/mehdi-benatia/profil/spieler/45124

https://www.youtube.com/watch?v=CUXev_FrclM

Pbbl Badstuber ar ramane rezerva in meciurile mai importante dar se va folosi rotatia

Transferul pare realizabil. Noi avem bani de dat, Roma deja se intereseaza de Chiriches printre altii, sa-l inlocuiasca pe francez/marocan. Pbbl Badstuber ar ramane rezerva in meciurile mai importante dar se va folosi rotatia

Lahm Boateng Benatia
Muller Thiago Schweinsteiger Alaba
Robben Ribery
Lewandowski

Suna bine. Totusi nu la fel de bine ca
Lahm Boateng Benatia Alaba
Schweinsteiger(/Thiago)
Robben Muller Gotze Ribery
Lewandowski

Catalin
23 August 2014 10:46

A fost un meci interesant, mi se pare ca au jucat cu 3-3-3-1? , nu mai văzusem la nimeni asa sistem de joc. Oricum a fost un meci bun zic eu, Gôtze nu s-a văzut deloc pe teren, Guaudino are viziune de joc bună și e tehnic, nu pot sa zic ca m-a impresionat, rămâne de văzut în alte meciuri. Partea buna este revenirea lui Badstuber, moment pe care îl așteptăm de mult 🙂 este extraordinar, luptător adevărat. Sunt sigur ca va fi de neînlocuit în apărarea noastră.
Mia San Mia

Ribery7
23 August 2014 10:29

Victorie meritata. Trebuia sa fie 3-1, am avut un gol anulat pe nedrept, nu mai stiu cine sutase. Dar putea fi 2-2 la fel de bine, Wolsburg a avut destule ocazii.

Echipa nu arata bine. E drept, lotul e la 60%, lipsesc jcuatori importanti care vor schimba imaginea echipei. Dar sistemul asta e degeaba. Gotze nu se vede, Gaudino nu mi se pare destul de bun(nu inteleg dc il lauda atata lumea. El nu face nici rele nici bune), iar defensiva este extrem de fragila. Daca vom intalni Dortmund-ul sau chiar Leverkusen vom avea probleme. Wolsburg si Schalke sunt victime sigure, mereu au fost, mereu vor fi.

De mentionat ar fi executia minunata a lui Lewandowski, acrobatica. Ar fi fost un gol de generic.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x