„Avem nevoie de un alt jucător. Trebuie să reacționăm rapid și deja avem candidați. Vom analiza situația”, declara Pep Guardiola după accidentarea lui Javi Martinez.

Fotbalistul spaniol a suferit o ruptură de ligamente încrucișate Supercupa Germaniei și va absenta aproximativ o jumătate de an de pe teren.

Javi Martinez, un jucător polivalent, putea juca în linia mediană, în apărare sau chiar mijlocaș ofensiv, îi va lipsi mult lui Pep, însă antrenorul s-a decis în ce compartiment vrea să o întărească pe Bayern.

Conform publicației Bild, cea care a anunțat în premieră transferurile lui Gotze și Lewandowski la vremea lor, campioana Germaniei îl dorește pe Mehdi Benatia de la AS Roma și va face o ofertă oficială de 30 de milioane de euro în schimbul marocanului.

Fundașul central de 27 de ani a fost adus de capitolini de la Udinese în 2013 și a lăsat o impresie excelentă în singurul sezon jucat pe Olimpico. De-a lungul perioadei de mercato, Manchester United, Chelsea și Barcelona și-au exprimat și ele interesul pentru achiziționarea marocanului.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
40 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Catalin
22 August 2014 17:08

Sunt total deacord , daca isi revine Badstuber la jocul de pina la accidentare , nu mai avem nevoie de alt aparator .

Catalin
22 August 2014 17:06

Bayern refuza sa-l cumpere pe Mehdi Benatia de la AS Roma , 35 Mil. fiind o suma exagerata pentru jucatorul de 27 de ani , care mai vrea si un salariu de 8 mil. pe an .

“Transferul este posibil daca suma este relistica , daca nu, nu . Antrenorul nu face presiune asupra conducerii , el stie ca avem o echipa buna ” a spus Karl Hans Rummenigge

Sursa : Bild

Cristis100
Cristis100
21 August 2014 20:27

Alles gute zum Geburtstag Lewa.Tot mai multe goluri de acum inainte.Stiu ca poti si golurile tale de la BVB si de la Bayern ma fac sa spun ca esti cel mai bun atacant din Europa.

florins
florins
21 August 2014 18:03

Noclip: Ferice de tine! Eu astept de doi ani ca un prieten sa faca rost de cateva bilete la un meci acolo, dar este foarte, foarte greu.

Sanatate si goluri multe, Lewa!

bavarezul13
bavarezul13
21 August 2014 15:57

Astazi este ziua noului bavarez Robert Lewandowski. Acesta implineste varsta de 26 de ani. La multi ani Lewa!

DDP99
DDP99
21 August 2014 13:59

La mulți ani, Robert Lewandowski!

Noclip
Noclip
20 August 2014 23:25

Astazi am fost pe Allianz Arena in Munich ! A fost super! :))

Noclip
Noclip
20 August 2014 23:22

E bun acest Benatia !

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 14:31

Multumim “DevilMayCry”, eu unul zic ca este un transfer foarte bun pentru Bayern, tinand cont ca in aparare era punctul cel mai vulnerabil al echipei.

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 14:27

: Ca si in alte randuri, din nou sunt de acord cu tine. Deja in Bundesliga, lupta se da doar in doi de cativa ani, iar sa castigi aceasta competitie, intr-adevar nu prea iti da motive sa te entuziasmeze, tinand cont de valoarea lotului bavarez in comparatie cu celelalte competitoare. Asa ca tinta ramane UCL, unde si adversarii sunt pe masura.

florins
florins
20 August 2014 14:15

De acord cu voi, sa inceapa sezonul si vom vedea cum sta treaba. Dar nu as lua-o atat de usor cu “semiamicalul”, pt ca sunt sigur ca peste tot supercupa a devenit un trofeu in sine, asa zice important. Am vazut asta-noapte meciul dintre Real si Atletico (pt a-l vedea pe Toni Kroos, dar l-am vazut si pe Mandzu) si pot spune ca s-a jucat ca pentru o finala in toata regula. Si nu cred ca oficialilor lui Bayern si suporterilor le-a cazut bine infrangerea noastra, cu o prestatie cu care am trimis de patru ori mai putine suturi la poarta decat adversarul.
Nu, eu nu sunt atat de optimist. Si nu ma voi entuziasma nici daca dominam campionatul. Eu vreau sa fim sus in Europa.

FCBM_81
20 August 2014 13:03

Si eu sper ca in acest an sa fie o concurenta mult mai acerba la titlu, astfel vom avea si noi parte de meciuri tari si in bundesliga devenind astfel si mai buni .( se pare ca m-am inselat cand am zis ca Leverkusen e slaba.)
Despre supercupa nu am nimic de laudat la acea echipa dar a fost un meci semiamical(Dortmund nu a luat nimic sezonul trecut ca sa fie demna de acest trofeu),dar totusi sunt optimist pentru noul sezon si sunt sigur ca Guardiola a invatat ceva din greselile de anul trecut mai ales in privinta asezarii jucatorilor pe teren

synp
synp
20 August 2014 11:56

@florins: Nu ma dezamagesti. Am asteptat supercupa cu multa nerabdare dar cu asteptari scazute. Pentru mine nu e relevant meciul. Am avut jucatori in teren care venisera doar cu cateva zile de la plaja (muller, boateng, dante), jucatori foarte tineri (Hojbjerg, Gaudino – care a jucat prima data la nivelul asta intr-un meci oficial, si s-a vazut) plus jucatori noi (bernat, rode). Am citit parerile voastre, si eu sunt dezamagit de jocul ala dar pentru mine nu e relevant deloc.
Dar in schimb in comparatie cu multi dintre voi sunt mult mai optimist in ceea ce priveste sezonul viitor.

Sunt de acord ca va fi mai echilibrata Bundesliga anul asta. Si dupa cum am mai spus Leverkusen va juca fotbal de calitate.

florins
florins
20 August 2014 9:47

Leverkusen a facut un meci foarte bun la Copenhaga, sper sa intre in grupele UCL. Am vazut rezumatul in cursul noptii si cred ca echipa este intarita fata de anul trecut, mai ales cu venirea lui Chalhanoglu, de la Hamburger SV. Cum noi am mai scazut fata de anul trecut, cred ca vom avea parte de meciuri mai echilibrate in editia aceasta de Bundesliga.

florins
florins
20 August 2014 9:41

synp: Prietene, te voi dezamagi daca iti spun ce cred: ca Dortmund ne cam poate bate si fara Reus (nu a facut acest lucru acum o saptamana?), pentru ca, desi nu are nume mari in echipa, ca Bayern, are al doilea antrenor din lume, dupa Guardiola. Se cheama Jurgen Klopp si sper sa vina vremea sa-l vad antrenand nationala Germaniei si, apoi, pe Bayern. Pana atunci astept cu interes sezonul ce sta sa inceapa, sa ma delectez cu meciurile pregatite de cel mai bun antrenor de pe planeta, cum zici tu ca este Guardiola.

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 9:16

Daca ma uit la jucatorii folositi de Guardiola sezonul trecut, constat ca cei mai scumpi dintre ei au cam facut tusa. Sunt curios ce-a gandit Heyckens cand a vazut ca Martinez(40 mil.euro), in era Guardiola nu si-a gasit locul, iar sub conducerea sa, era unul dintre cei mai buni mijlocasi la inchidere din Europa. Mie unul, mi se pare Bayern la ora actuala mai slaba decat sezonul trecut, tinand cont ca a pierdut unul dintre cei mai buni mijlocasi din lume, Kroos, iar dintre noii veniti, cu exceptia lui Lewa, nu vad nimic interesant.

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 8:57

Exact cum a precizat foarte bine “florins”, la Bayern o sa fie o situatie ciudata, vor titulari, necunoscuti precum Rafinha, Bernat, sau chiar Alcantara, iar campionii mondiali germani, precum Schweini, Muller, Gotze, vor fi rezerve.

gery76
gery76
20 August 2014 1:47

Eu n-am inteles ce cauta Rafinha titular la Bayern niciodata,un bufon brazilian,un moft al lui Pep ca sa demonstreze ce inovator este el,Lahm n-are voie sa joace altceva decat fundas lateral,s-a vazut si la mondial cum l-a redispus fundas dreapta am zdrobit Brazilia cu 7-1!

bavarezul13
bavarezul13
19 August 2014 23:46

Felicitari celor de la Leverkusen care au rezolvat calificarea inca din aceasta seara, asa cum am si spus ca e de asteptat!

synp
synp
19 August 2014 21:45

@florins: Nununu, sa nu vina Reus. Reus sa ramana la Dortmund, sa nu mearga nicaieri, doar sa ramana la Dortmund.
Daca il luam si pe Reus nu o sa mai fie la fel de interesante meciurile cu Dortmund. Si pur si simplu ucidem competitia.
Si mai consider ca trebuie sa fie si adversarii din Bundesliga puternici, sa fim testati serios in perspectiva meciurilor din UCL.
La 70 de ani Heynckes nu cred ca o sa mai antreneze.
Oricum momentan avem cel mai bun antrenor din lume, asa ca stau relaxat.

florins
florins
19 August 2014 21:28

Eu nu vad bine strategia asta, cu schimbatul sistemului de joc sacrificand jucatori, pt ca acest sistem nu a devenit inca…obligatoriu din punct de vedere tactic. Unu: daca am jucatori buni, fac sistemul dupa ei, ca sa-i valorizez, nu ii tin pe banca. Doi: Sistemul rotatiei fortate nu a dat rezultate nicaieri. Cum nu a dat nici la noi anul trecut. Cand ai jucatori ca Robben, Mueller, Gotze, Schweinsteiger s.a., nu ii tii pe banca tot a doua sau a treia etapa. Ei trebuie sa joace, eventual ii odihnesti un meci inaintea unui alt meci, foarte important. Personal, nu pot fi in apele mele urmarind un meci in care Alaba, de ex, sta pe banca, pt ca sistemul ales de antrenor pt acest meci nu are un post si pt el (iar lucrul acesta se repeta de cateva ori intr-un sezon). Sau, daca il am pe cel mai bun fundas dreapta din lume, il bag pe acel post. S.a.m.d. In caz ca se considera ca echipa aceasta si-a incheiat ciclul de performanta (pot accepta o asemenea premisa), atunci sa se… Citeste mai mult

florins
florins
19 August 2014 21:21

In caz ca pleaca Guardiola, cred ca se mai poate apela la Jupp Heinckes, pt ca in lot sunt inca multi dintre jucatorii recuperati/utilizati/revalorizati de el, dupa era van Gaal, soldata cu ceva destabilizari psihice in lot. Oricum, ne trebuie un antrenor care sa puna accent in primul rand pe jucatori germani. Daca in toamna aceasta Gotze sau Lewa nu se ridica la ceea ce jucau la Dortmund, nu mai avem nici o sansa sa-l mai aducem si pe Reus, care nu va vrea sa le urmeze exemplul. Nu cred ca jocul lui Gotze la Bayern s-a ridicat la nivelul celui jucat de el la Dortmund, toti (minus unul sau doi) dintre noi am ramas cu aceasta impresie. Urmeaza Lewa, toti ochii sunt acuma pe el.

FCBM_81
19 August 2014 14:01

@ ilie cristian : Cu siguranţă că o să joace şi Mueller dar şi adevărat este faptul că meci de meci vom avea jucători de baza pe banca. Eu vreau să-i folosească şi pe cei mai tineri în anumite jocuri ca să se integreze în echipa şi să avem şi în viitor o formaţie care să fie capabilă să câştige CL .
Şi eu îl prefer pe Lahm în mijloc pe dreapta dar am văzut ieri un reportaj pe eurosport2 şi se pare că este preferat Rafinha pe acel post

Cristis100
Cristis100
19 August 2014 13:47

Nu prea stiu ce sa zic de aceasta achizitie.Din punctul meu se vedere mai bine aducea un mijlocas in locul lui Martinez,nu un fundas central.Cea mai buna alegere era Khedira,fara discutie , care putea fi folosit si pe post de inchizator,dar si mai ofensiv.Legat de acest nou transfer ,nu pot zice ca ma imbucura asa de tare,pentru ca Pep continuie sa fie incapatanat ca un catar si continua sa mearga pe drumul lui cu trei fundasi centrali.Deci repet obsesiv,alegerea ce-a mai buna era Khedira si cu asta toti jucatorii erau plasati pe posturile lor.

synp
synp
19 August 2014 13:27

@bavarezul13: E adevarat ca nu prea avem inchizator momentan, inafara de Rode si Lahm. Dar de inchizator ai nevoie pentru orice sistem. Eventual ai putea zice ca nu avem suficienti fundasi centrali, cel putin momentan, pentru sistemul cu 3 pe linia de fund.

Alaba o sa joace mijlocas central in situatii exceptionale, cum a fost meciul de cupa, in care asta a fost probabil cea mai buna solutie. Cu Gaudino si Rode s-a vazut in cupa ca a fost zero acoperire defensiva la mijloc.

iliecristian
iliecristian
19 August 2014 13:22

Mai curand ar merge Lahm pe flancul drept in locul lui Rafinha si Schweini in centru. Si Muller?

Catalin
19 August 2014 13:22

Vreau sa procur 2 bilete pentru meciul urmatorde vineri Bayern Munich vs Wolfsburg , insa totul este sold-out , am telefonat direct la ei au zis ca este vindut tot pentru restul sezonului !
Care este atunci posibilitatea sa cumpar pentru meciul urmator ?

Merci

FCBM_81
19 August 2014 12:56

Nu cred că o să joace Alaba mijlocaş central , cel mai probabil va juca în mijloc pe flancul stâng iar pe flancul drept Rafinha. În centru ar fi Lahm şi Alcantara.
În apărare ar fi 3 fundaşi centrali Boateng/Dante Martinez când îşi va reveni ,Badstuber şi probabil încă un fundaş central pe care o să l cumpărăm.
Sistemul nu ar fi rău pentru că ar putea oricând în funcţie de joc să revină la un sistem cu 5 fundaşi.
În atac îi avem pe Lewa Gotze şi robben/ Ribery
Partea proastă după părerea mea ar fi că ar rămâne Schweini pe dinafară dar cu siguranţă că Guardiola va roti toţi jucătorii

iliecristian
iliecristian
19 August 2014 12:38

Din pacate pentru Bayern, Guardiola experimenteaza in continuare pana gaseste formula magica. Trebuie sa o gaseasca cat mai repede, deoarece daca nu vin rezultatele(ma refer la UCL), va fi nevoit sa-si ia talpasita, iar in urma sa va ramane un Bayern prabusit, care cu greu si in timp va fi reabilitat. Am spus din pacate, pentru ca in aceasta perioada isi irosesc cariera niste fotbalisti de exceptie care mai puteau castiga trofee. Dar sa avem rabdare si sa speram ca geniul lui Guardiola va rasari si pe strada lui Bayern.

bavarezul13
bavarezul13
19 August 2014 11:32

Vad si eu ca sunt destule echipe care incearca sa treaca la sistemul cu 3 fundasi. Problema e ca noi nu avem jucatori pentru sistemul asta! Ce tactica e aia cu Lahm si Alaba mijlocasi centrali?? Noi nu avem inchizator! Despre ce vorbim aici? Sunt hibe mari in “tactica” asta, daca poate fi numita asa.
Cat priveste variantele de antrenori sunt multe. Nu stiu cati dintre acesti antrenori sunt foarte buni, insa cu siguranta nu se poate mai rau decat acum.

iliecristian
iliecristian
19 August 2014 10:34

Puteti alcatui 11-le ideal pentru acest sistem 3-4-3?

FCBM_81
19 August 2014 9:00

Eu cred că în acest an sistemul de joc va fi 3 4 3 , Guardiola chiar a declarat acest lucru , aşa că să nu ne mai amăgim degeaba cu Lahm pe dreapta că nu o să se mai întâmple acest lucru.
În privinţa sistemului de joc Guardiola spunea că tot mai multe echipe folosesc această tactică exemplu fiind CM şi după mine eu zic că e bine totuşi că am renunţat la sistemul de joc de anul trecut şi sper că acest sistem să dea roade .
În apărare ar fi bine să fie adus un jucător valoros şi cu experienţă deoarece apărarea a fost punctul slab anul trecut iar Dante mie personal mi se pare că greşeşte foarte mult.

synp
synp
18 August 2014 23:07

@LoanShark: Daca nu l-ai vazut jucand de ce nu iti inspira incredere? Daca nu l-ai vazut jucand cel mai bine e sa-ti suspenzi opiniile in privinta lui.
Si asa de curiozitate, fara ironie, care antrenor crezi ca ar fi mai potrivit decat Guardiola? Dar o varianta realista, daca esti amabil.
Aa da, in legatura cu Gotze. Opinia generala e ca nu a fost la nivelul la care era la Dortmund. In champions league nu prea a fost. Dar in rest in campionat de exemplu a jucat chiar bine, cat a jucat. In ultimul lui sezon la dortmund a avut 44 de aparitii si 16 goluri iar la bayern in 44 de aparitii a dat 15 goluri. Dar ne putem da seama ca la bayern a jucat mult mai putin decat a jucat in ultimul sezon la dortmund. Exista o diferenta intre performanta lui(bvb vs bayern), dar nu e chiar asa mare precum unii ne fac sa credem.

LoanShark
LoanShark
18 August 2014 22:13

Nu am urmarit Roma sau campionatul italian dar mie nu imi inspira incredere acest jucator,am vazut ca e urmarit de toate echipele mari…poate sa aleaga o gramada de jucatori pe acel post…
Baieti l-am vazut alaltaieri(cred…) intr-o conferinta de presa pe pepelino si parea foarte suparat,trist cred ca incet incet isi da si el seama ca locul lui nu e aici….o sa isi impacheteze lucrusoarele si o plece inapoi in New York.

olikahn
olikahn
18 August 2014 19:52

cred ca o sa mai ia inca vreo speranta care sa nu ceara un salariu prea mare am impresia ca deja avem multi jucatori cu salarii mari si s-a cam golit sacul (vezi cazul Kroos) asa ca nu va mai amagiti ca vine unu’ sau altul se vor duce la cluburile care le ofera un contract mai bun

bavarezul13
bavarezul13
18 August 2014 19:10

@synp: Voiam sa spun ca nu ma uit la meciuri din Italia, d-asta nu-mi pot da cu parerea despre marocan. Daca ar fi sa iau un fundas acela ar fi Hummels, inchizator l-as fi luat pe Can (pe clauza de 7mil) sau Veratti. M-a referit strict la posturile pe care se pare ca in momentul asta cautam solutii.

synp
synp
18 August 2014 18:11

@bavarezul13: Daca e plictisitor campionatul italian asta nu inseamna ca nu are jucatori de valoare. Daca asta ai vrut sa transmiti, daca nu, atunci scuze. Desi e argumentabil faptul ca e plictisitor, multe echipe joaca fotbal de calitate: juve, napoli, fiorentina si evident roma care mi se pare ca joaca chiar foarte frumos.

bavarezul13
bavarezul13
18 August 2014 17:13

Ce e grav e ca aveam jucatori indiscutabil cei mai buni din lume pe posturile lor. Lahm pentru mine a aratat ca un jucator mediocru la mijloc si nici Alaba nu cred ca se va mai descurca mai bine. Si mai mult, jumatate de an nici nu mai avem niciun inchizator. Schweini ar fi cel mai indicat acolo, dar oricum nu e un distrugator ca Martinez, Gustavo mai demult.

bavarezul13
bavarezul13
18 August 2014 17:09

Nu stiu ce sa zic, campionatul italian mi se pare extrem de plictisitor (decat un milan-juve mai bine arunc cu pietre 2 ore). Ideea e ca Benatia e extrem de laudat. Daca pepito va folosi 3 fundasi, macar sa fie toti centrali, nu prostia aia cu alaba si rafinha si un central de meserie. In acest caz am avea clar nevoie de macar inca un fundas central (momentan avem 3 Dante, Boateng, Badstuber). Badstuber oricum nu-mi inspira deloc incredere, dar si sa dam o galagie de bani pe Benatia nu stiu daca e cea mai buna varianta. E urmarit de multe cluburi ( pretentiile Romei vor fi mari) dupa doar 1 sezon foarte bun ( sunt convins ca mai nimeni nu auzise de el pana anul asta).

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x