Antrenorul lui Bayern Munchen, campioana Germaniei, a declarat că are nevoie de un nou jucător pentru a suplini lipsa lui Javi Martinez, care a suferit o ruptură de ligamente încrucișate în meciul cu Borussia Dortmund din Supercupa Germaniei, și va absenta șase luni de pe teren

Pep Guardiola declarase după aducerea lui Pepe Reina că Bayern a încheiat campania de transferuri, dar accidentarea lui Javi Martinez i-a dat planurile peste cap. „Avem nevoie de un alt jucător. Trebuie să reacționăm rapid și deja avem candidați. Vom analiza situația”, a spus antrenorul spaniol.

Javi Martinez, un jucător polivalent, care putea juca în linia mediană, în apărare sau chiar mijlocaș ofensiv, va fi greu de înlocuit de Bayern. Cu toate astea, Pep Guardiola știe că trebuie să aducă un jucător, unul cu profil defensiv, pentru a putea asigura toate posturile din echipă cu ”dubluri”, la nevoie. Potrivit presei din Germania și Spania, printre jucătorii candidați la un transfer la Bayern Munchen sunt în acest moment Sami Khedira (Real Madrid), Raphael Varane (Real Madrid) și Diego Godin (Atletico).

Cele mai mari șanse le au, însă, Khedira, care nu și-a prelungit contractul care expiră vara viitoare cu Real și este dispus să plece, respectiv Godin, care are o clauză de reziliere de 36 de milioane de euro.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
synp
synp
18 August 2014 18:01

Ce ma indispune cel mai mult e situatia lui Schweinsteiger. As vrea ca Lahm sa fie folosit fundas dreapta, dar in situatia in care Schweinsteiger nu e disponibil, Lahm va trebui sa joace la mijloc. Thiago nu e foarte bun pe faza defensiva. Ar mai fi Rode, dar cel putin pentru meciurile importante nu ma incanta foarte mult varianta asta.

@DDP99: Clar ca s-a imbunatatit. Desi un joc cu o echipa din a treia divizie nu e foarte relevant. Am castigat relativ lejer meciul si asta e cel mai important momentan.
Asa cum nici meciul din supercupa nu e relevant. A fost o peformanta foarte slaba si sunt dezamagit de meciul ala, dar din fericire nu e relevant. Multi jucatori au avut doar cateva antrenamente in picioare si s-a vazut: Muller, Boateng, Dante.
O parere relevanta o sa ne facem dupa un anumit numar de meciuri.

Catalin
18 August 2014 13:17

La mijloc tocmai de asta ca il avem doar pe Schweini (care speram sa-si revina dupa acciedentare ) si ”Lahm” , Alcantara cred ca va fi folosit mai in fata . In aparare sper ca Badstuber va fi folosit aparator de baza linga Boateng/Dante Alaba si ”Lahm”

iliecristian
iliecristian
18 August 2014 12:10

: Pe Martinez, Guardiola nu prea il folosea ca mijlocas la inchidere, ci mai degraba fundas central. Eu zic ca la mijloc variante sunt destule, Schweini, Alcantara…, problema este in aparare, iar Benatia cred ca este un transfer bun.

Catalin
18 August 2014 11:34

Eu zic ca la capitolul apărare avem lot complet cu Badstuber revenit, sper sa fie la nivel, cu Lahm și Alaba în spate. De ce iarăși un apărător??

Catalin
18 August 2014 11:33

TMW anunță că Bayern refuza să-l procure pe Khedira de la formația spaniola Real Madrid.
După cite am înțeles vor sa procure un fundaș central!? Pentru a-l înlocui pe Martinez?
Ma gândeam ca trebuie sa cumpărăm un mijlocaș defensiv de care avem nevoie??
Nu mai înțeleg nimic la ce se gândește conducerea noastră.

iliecristian
iliecristian
18 August 2014 11:15

: La prima vedere, multi care citesc comentariul tau ar crede ca faci misto, dar este o varianta realista. Intr-adevar, echipele cu pretentii la castigarea trofeului UCL s-au intarit serios, iar eu unul nu o vad pe Bayern la ora actuala intre primele 5 echipe din Europa. Bine ar fi sa ma insel, iar Bayern sa castige UCL, pentru ca pana la urma trofeele castigate conteaza, si s-a dovedit de-a lungul timpului ca nu intotdeauna echipele cu cel mai bun joc castiga.

DDP99
DDP99
18 August 2014 10:19

Ok, după ce am urmărit doar rezumatul meciului cu Preussen Munster am văzut că jocul echipei s-a îmbunătățit puțin dar eu sunt ferm convins că sistemul acesta cu 3 fundași centrali nu va merge absolut deloc în UCL. Se vede că jucăm mai bine dar dacă Pep se va concentra pe acest sistem cu doar 3 fundași și toți să fie centrali, eu aș fi mulțumit dacă am termina grupa din UCL pe locul 3 pentru a ne califica în faza eliminatorie pentru Europa League, pentru că Europa League este, la momentul de față, competiția europeană pe care ar trebui să ne axăm. Spun asta pentru că mă gândesc că majoritatea de aici ar vrea să câștigăm Europa League decât să ieșim greu din grupe și să și ieșim în optimi sau sferturi. Poate că sunt eu puțin cam prea pesimist dar mă gândesc la varianta realistă. Totuși chiar și pentru mine ar fi un șoc să nu ieșim din grupele UCL dar din păcate, la jocul practicat în momentul de față nu cred că avem șanse mari la UCL.… Citeste mai mult

florins
florins
17 August 2014 21:48

Orice victorie este buna! Lewa trebuie ajutat sa inscrie cat mai mult, inainte ca indoiala sa i se strecoare in suflet. Am impresia ca este jucator de moral, la fel ca si Gotze. Daca ajunge sa creada ca nu a facut bine pentru cariera sa ca a venit la Bayern, va fi greu sa-l repunem pe roate. Argumentul ca a venit pt bani nu tine, el fiind dorit de toate cluburile mari din Europa, in frunte cu Real Madrid, care l-ar fi platit la fel de bine. Lewa (ca si Gotze) a venit la Bayern pentru performanta de varf, pt trofee (de nivel european, ca Bundesliga a castigat-o de vreo doua ori).
Il astept pe Guardiola cu solutii utile in alcatuirea echipei, ca sa nu mai pierdem meciuri si trofee!

bavarezul13
bavarezul13
17 August 2014 18:53

4-1 in primul tur al cupei Germaniei la Munster. Golurile au fost marcate de Gotze(cu capul!), Muller, Alaba(super gol) si Pizzaro(iar super gol). In minutul 90 oaspetii au inscris dintrun penalty inexistent, iar in 91 Lewandowski a ratat un penalty pentru noi, executand extrem de slab.

iliecristian
iliecristian
17 August 2014 16:05

Eu chiar nu stiu de ce isi face griji pepelino ca s-a accidentat Martinez, pentru ca acesta a fost folosit foarte putin si nu unde trebuie. Pacat de acest jucator care are potential dar a avut ghinion sa vina pepelino antrenor. In rest, poate sa cumpere orice, cat timp ramane antrenor Guardiola, nu-mi fac iluzii desarte.

florins
florins
17 August 2014 9:55

Khedira, cred eu, cel mai nimerit. dar trebuie reinventat/motivat, pt ca nu a mai jucat cine stie. Ma tem ca in conditiile date n-o sa-l mai vedem prea curand pe Lahm jucand fundas dreapta.

Cristis100
Cristis100
17 August 2014 8:04

: Complet de-acord cu tine.Nu vreau sa stiu ce improvizatii se gaseste sa mai faca,daca are un mijlocas la inchidere si chiar ofensiv,accidentat si el are pe lista doi fundasi centrali de meserie( Godin si Varan). Parca presimt ca (in cazul in care cumpara pe vreunul din ei, dar putin probabil sau orice alt fundas central), ii va tramti la mijlocul terenului,unde logic nu dau acelasi randament,ca si pe posturile lor.Dar eu zic sa mai asteptam sezonul asta,Bayernul sa se lupte cu Dortmund la campionat(putin probabil dupa meciul de Supercupa,dar am sperante,ca poate avem noroc si prindem un loc doi) si in Champions League sa iasa din grupe chinuit si sa fie eliminata repede in fazele superioare,iar dupa aceea poate se trezeste conducerea sa mai discute cu Pepelino asta si sa se ia masuri , ca tare ma tem pentru soarta echipei.

bavarezul13
bavarezul13
16 August 2014 23:18

Stati linistiti, vine o rezerva de la Barca. Dani Alves sau Montoya. Nici nu conteaza ca ei sunt jucatori de banda, face guardiola atacanti din ei 🙂

darkmac
Admin
16 August 2014 22:43

Varane??? No way… Khedira da !

Catalin
16 August 2014 19:45

Sa vina Khedira

Noclip
Noclip
16 August 2014 18:59

Ar fi bine sa vina khedira sau Godin si chiar Varane e super jucator si e foarte tanar !

Cristis100
Cristis100
16 August 2014 17:08

Nu inteleg de ce conducerea ii tot face mofturile acestui “extraordinar antrenor” , pentru ca in momentul de fata cu el antrenor , Bayern poate aduce si pe Messi ca tot aceiasi treaba va face.Deci draga conducere,intai rezolvati treaba cu antrenorul si dupa luati jucatori de zeci de milioane.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x