Bayern a pierdut cu 2-0 meciul din Supercupa Germaniei impotriva Borussiei Dormtund.

Fără mai mulți oameni de bază printre titulari, cu un jucător de numai 17 ani în primul unsprezece (Gaudino) și într-o formulă inedită, 3-4-2-1, Bayern a fost dominată clar în multe momente de o echipă fără Reus și Hummels și nu a avut forță pe faza ofensivă, acolo unde Robert Lewandowski a părut apăsat de miza debutului la campioana Germaniei, tocmai pe stadionul unde a cunoscut atâtea satisfacții.

Autorul unor ratări mari în sezonul trecut, armeanul Mkhitaryan a deschis scorul în minutul 23, cu un șut puternic din careu, fără nicio șansă pentru Neuer.

Josep Guardiola a mai primit apoi o veste proastă. Javi Martinez a ieșit accidentat de pe teren, fiind înlocuit cu brazilianul Dante, după numai o jumătate de oră.

La pauză, fostul tehnician al Barcelonei a forțat cu Lahm, în minutul 59 a intrat și Gotze, omul care a adus Cupa Mondială pentru Germania, însă jocul lui Bayern a fost în continuare unul modest.

Aubameyang a lămurit definitiv lucrurile în minutul 62, când jucătorul Borussiei a punctat printr-o lovitură de cap după o centrare excelentă oferită de Piszczek, după un marcaj mult prea lejer al lui Bernat. Gabonezul a sărbătorit cu masca lui Spiderman pe față, spre amuzamentul colegilor.

ECHIPELE:

Borussia Dortmund: Langerak – Piszczek, Sokratis, Ginter, Schmelzer (46. Durm) – Kehl – Kirch (84. Bender), Mkhitaryan – Hofmann – Aubameyang (63. Ramos), Immobile

Bayern Munchen: Neuer – Boateng, Martinez (31. Dante), Alaba – Hojberg (59. Gotze), Gaudino, Rode, Bernat – Muller (46. Lahm) – Shaqiri – Lewandowski

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
synp
synp
20 August 2014 21:02

@Dragos Lazarescu: Nu e o varianta ca 7 sa fie salariul net si 12 sa fie brut?

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 20:07

@DragosLazarescu: Der Spiegel – revista fondată în 1947 de către John Challenor, un ofițer al armatei britanice. Bild – ziar fondat de către Axel Springer in 1952. Dar totusi, de fotbal poti comenta? Si ai vreo problema ca eu am citit in Bild ceva si tu in Spiegel altceva?

Dragos Lazarescu
20 August 2014 16:23

@iliecristian: 1. Der Spiegel nu e ziar, ci revistă.
2. Nu e nevoie de niciun sondaj, eu știu foarte bine care-i diferența dintre cele 2 publicații la nivel de credibilitate. Poți face singur sondajul, să afli și tu.

iliecristian
iliecristian
20 August 2014 12:37

@DragosLazarescu: Ma bucur ca tu ai auzit si de Spiegel, esti un tip rar. Dar care este problema mea sau a ta ca intr-un ziar scrie ceva si in altul, alceva? In privinta lui Gotze, ti-am dat dreptate, castiga 5 mil. euro/sezon la Dortmund. Poate vrei sa facem si un sondaj sa vedem care ziar este mai serios, Bild sau Spiegel, asta ca sa fii tu impacat.

Dragos Lazarescu
20 August 2014 11:31

@iliecristian: Unii oameni se nasc și mor încăpățânați. Se pare că faci parte din această categorie. Nu ți-era clar că salariul de 7 milioane nu a fost ”inventat” de mine, ci că am citit în alte publicații, poate mai serioase decât Bild? Simplul fapt că tu credeai că Gotze avea 2 milioane la BVB arată că ori aveai surse proaste, ori ai reținut greșit detaliile salariului lui. E bine că folosești ca reper Bild, care probabil e ziarul cu cele mai multe rateuri din presa germană. De Spiegel ai auzit? Paragraful 4.

http://www.spiegel.de/international/germany/german-football-stunned-by-transfer-of-mario-goetze-to-bayern-a-895980.html

iliecristian
iliecristian
18 August 2014 8:58

Lazarescu: Eu ma gandesc ca totusi tabloidul Bild este o sursa mai demna de luat in seama decat tine si altii de mai comentam pe aici. In privinta lui Gotze ai dreptate, castiga 5 mil. euro/sezon la Dortmund.

florins
florins
17 August 2014 21:41

Fratilor, sefii lui Bayern stiu ce pot si ce nu pot da, jucatorilor. Fondul problemei este altul: Gotze era acum un an cel mai promitator tanar jucator german, iar acuma nu mai este, dupa un an la Bayern. Asta, pentru ca antrenorul cu cel mai mare salariu din lume nu reuseste sa-l ajute, gasindu-i rostul in echipa. Deja, de ceva vreme, eu am ajuns sa compar cam tot ceea ce face Guardiola cu ceea ce face Jurgen Kloop (care imi este cam nesuferit, cu reactiile sale uneori grotesti, si antrenorul echipei mele cam iese in minus. Cum Dumnezeu poate si stie Kloop sa isi valorizeze jucatorii la maximum, chiar si pe cei mai putin valorosi? Tare ma tem ca “vede” fotbalul altfel decat alti antrenori, in spiritul vremilor pe care le traim. Pt ca fotbalul este o stiinta in mare si rapida evolutie, care nu te lasa sa te plictisesti evocand titlurile de acum cativa ani.
Din pacate, in vara aceasta multi dintre rivalii europeni au pregatit sezonul mai intens decat noi, cu transferuri consistente.

Dragos Lazarescu
17 August 2014 20:00

@iliecristian: Dacă tu vrei să iei de bune cifrele date de tabloidul Bild, e ok. Asta nu schimbă cu nimic faptul că Gotze câștiga 5, nu 2 milioane (cum ai spus tu în mod eronat) la BVB, nici faptul că acum ia 7, nu 12 :). Poate are un contract prin care poate ajunge la 12 cu tot cu bonusuri de performanță. Asta nu înseamnă că salariul lui e de 12 milioane.

iliecristian
iliecristian
17 August 2014 15:54

Intr-adevar, intre timp unii jucatori au plecat, altii si-au prelungit contractele, dar ma indoiesc ca lui Gotze i-au micsorat salariul la 7 mil. euro/sezon.

iliecristian
iliecristian
17 August 2014 15:48

Dragos Lazarescu: Imi pare rau, dar eu n-am nimerit nimic gresit, poate altii. Presa germană, în speță Sport Bild, a publicat salariile campionilor Europei, jucătorii de la Bayern Munchen. Cei mai bine plătiți sunt Franck Ribery și nou-venitul Mario Gotze, care câștigă la 21 de ani 12 milioane de euro pe sezon. În lume, Cristiano Ronaldo este cel mai bine plătit fotbalist (în jur de 18 milioane de euro), urmat de Messi (aproximativ 16 milioane de euro). La Bayern, Robben este considerat, la fel ca Ribery, un superstar, dar salariul olandezului este cu 5 milioane mai mic. Dacă își va prelungi contractul cu bavarezii, Robben va putea cere mai mult, ceea ce siguranță vor face Dante și Toni Kroos, care au cele mai mici salarii între titularii lui Bayern. TOP salarii Bayern Franck Ribery – 12 milioane de euro / 30 iunie 2017 Mario Gotze – 12 milioane de euro / 30 iunie 2017 Philipp Lahm – 10 milioane de euro / 30 iunie 2016 Bastian Schweinsteiger – 10 milioane de euro / 30 iunie 2016 Thomas Muller – 8… Citeste mai mult

bayern1st
bayern1st
17 August 2014 1:59

A fost frumos cât a durat, in fruntea Europei, dar asta e, Real sunt acum mai buni… 🙁
Ba mai mult! Am ajuns de mirul Europei cu meciul asta! Dacă nu ar fi fost Neuer, Schweini si Robben (Neuer doar a fost dintre cei 3 mentionati prezent in Supercupa) Bayern se bătea sa prindă un loc in primele 10! Acum, cu “marii fotbaliști aduși”, Rode, Bernat, Gaudino se zbate Guardiola sa ia UCL… :/ Ganditi-va cand a mai primit Bayern 30-40 de suturi, din care 30 pe poarta? Noroc cu Neuer…
Haideti sa ii susținem si mai mult in sezonul ce urmează, care-l vad modest spre rău, si sa arătăm ca suntem cu toții adevarati fani Bayern!! Si sa speram la un antrenor potrivit, ca si Low!

Dragos Lazarescu
15 August 2014 14:29

@iliecristian: Ai dreptate în privința motivelor pentru care au făcut mutarea cei doi, însă cred că ai nimerit greșșit sumele. La BVB, Gotze avea un salariu de 5 milioane de euro, iar Bayern îi dă 7 milioane. Știa însă că la Borussia nu va beneficia de o mărire a salariului prea curând, în timp ce la Bayern, dacă ar fi evoluat bine, existau perspective mai bune.

florins
florins
14 August 2014 13:31

iliecristian: Ai dreptate, dar eu cred ca ei au venit si pentru a face performanta. Si, uite ca nu merge…

iliecristian
iliecristian
14 August 2014 11:58

: Pana la urma au venit pentru bani, nu cu sufletul. Oricat ar fi iubit Gotze pe Borussia, e ceva sa sari de la 2 mil. euro la 12 mil. euro/sezon la varsta de 22 de ani. Kroos a fost baiat destept, s-a dus unde sunt si bani si va face si performanta. Mai rau este de Schweini, Lahm, Muller, poate si altii care joaca cu sufletul pentru Bayern si n-ar parasi-o niciodata.

florins
florins
14 August 2014 11:23

Imaginea cu Lewa si Gotze este de-a dreptul dramatica: “uite ce am ajuns, daca am plecat de aici”, par a gandi cei doi!

Noclip
Noclip
14 August 2014 11:13

Guardiola ai stricat o echipa buna ! Dispari de la Bayern !

Marius09
14 August 2014 11:12

Din pacate nu am apucat sa vad meciul, dar se pare ca a fost mai bine asa pentru ca imi faceam multi nervi, nu inteleg ce se intampla cu echipa, am inteles ca a fost un joc f prost, chiar daca a lipsit probaibl jumate de echipa. Guardiola ar trebui sa foloseasca jucatorii acolo unde trebuie si un sistem sa se plieze jucatorilor, nu unul cu 3 fundasi, pentru ca probabil nu fac fata. Speram la mai bine, sper ca Guardiola sa ne dea peste nas si sa ne contrazica castigand UCL, dar cam greu… Mia san mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x