10308251_891934490823243_1205780962704480680_n

 

Felicitari echipei Real Madrid pentru calificare, trebuie sa fim si fair-play. In aceasta seara din pacate am trait o umilinta din punct de vedere al rezultatului. Cred ca majoritatea fanilor lui Bayern nu le vine sa creada cand vad acest scor, dar acesta este fotbalul. Trebuie sa fim alaturi de echipa si la bine si la rau, acum se vad adevaratii suporteri, la rezultate negative. Bayern ne-a adus o multime de bucurii si totusi sa nu uitam ca am fost eliminati din semifinalele celei mai bune competitii din Europa. Despre antrenor nu vreau sa comentez nimic, astept comentariile voastre atat despre el cat si despre meci mai jos.

Statistici:

64%
Posesie
36%
19
Ocazii de gol
13
10
Şuturi pe poartă
7
9
Şuturi pe lângă poartă
6
10
Lovituri libere
13
9
Cornere
3
0
Ofsideuri
3
28
Aruncări de la margine
15
3
Intervenţii portar
10
13
Faulturi
7
1
Cartonaşe galbene
1

Mia san mia
0 0 vote
Article Rating
59 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bayern munhen
bayern munhen
16 May 2014 19:07

sa zic eu real e cam fraiera uuuuuu real eu zic ca real si barca sunt echipe sscumpe bayern e campioana bundesliga.

hasdrubal
hasdrubal
6 May 2014 11:00

Cand am dat acele nume de antrenori nemti am avut in vedere faptul ca spiritul fotbalului german nu poate veni din alta parte decat de la un antrenor german… Iar cei pe care i-am numit,draga coleg “olikahn”,au demonstrat ca sunt impregnati de respectivul spirit si daca in conditii modeste gen mainz au reusit,nu vad de ce n-ar reusi avand resursele materiale si umane de la FCB… Am mai auzit la transmisia eurosport si de varianta lowe,ar fi una de top dar numai daca asta nu presupune vreo demitere dupa mondiale (ar insemna sa pateasca rusinea si manschaft-ul)…
Si desi am vazut ca unii colegi ii iau apararea lui guardiola,parerea mea e ca ar trebui demis acum cand inca nu a stricat tot cat ar putea sa strice daca ramane si pentru sezonul viitor…

LoanShark
LoanShark
5 May 2014 13:21

Guardiola a avut dreptate!Pasiunea a facut diferenta noi am jucat de parca in fiecare an castigam CL dar e vina lui pentru ca nu i-a motivat destul de bine si acest stil de joc cred ca ii plictiseste si pe jucatori nu numai pe noi.
Nu cred ca trebuie vandut nici un jucator…poate Kroos daca e un pret bun,pe unii chiar nu va inteleg…cum sa spui ca Badstuber poate sa fie titular?:)))doar pentru ca e neamt??si eu l-as vrea dar inainte de accidentare era slab cum o sa fie dupa ce nu a jucat 1 an jumate??fiecare cu parerile lui…
Acest meci a fost cireasa de pe tort ultimele meciuri au fost foarte slabe pentru Bayern atat in campionat cat si in CL s-a vazut clar echipa e obosita de acest stil…poate mai mult plictisita dar in fine…deci dupa cum ziceam si inainte de acest meci trebuie schimbat ceva pentru ca jucam un fotbal slab.

florins
florins
3 May 2014 21:13

Ribery7: Si eu cred ca Reus este un mare jucator, care a crescut mult fiindca este antrenat de Klopp. Prin comparatie, Gotze (anul trecut mai bun decat Reus, la Dortmund) a scazut si-mi vine sa zic ca fiindca a fost antrenat, anul acesta, de Guardiola. Da, pentru Reus ar fi perfect sa ramana in Germania. bavarezul13: Nu vreau sa pierdem (si) cupa, iar o victorie in fata Dortmund-ului ar fi de moral si ne-ar da un pic de liniste in perspectiva noului sezon. Guardiola nu pleaca si sper sa redresam cate ceva din pierderile pe acest an in jocul echipei. Pe de alta parte, sa vedem ce politica va avea clubul sub noul presedinte, Karl Hopfner, nou ales in functie. Investitia in Pep Guardiola a fost asumata de Uli Hoeness, desi, probabil, si ceilalti din board au fost de acord cu el, astfel ca s-ar putea ca si pep sa reactioneze daca simte ca nu este sprijinit/agreat de noua conducere, daca pierde trofeele la rand. Sa asteptam jocul (care a lipsit cu Real) echipei din finala cupei si rezultatul, deasemenea… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
3 May 2014 20:34

Sper sa pierdem la scor si finala cupei, asa cresc sansele demiterii lui Pep si oricum cupa e un trofeu total neimportant.
Totusi mai toti am spus uca am dori ca Guardiola sa fie schimbat, insa numele posibililor inlocuitori au cam lipsit (mai putin Klopp, varianta imposibila).
Pe langa Klopp, alte variante de luat in calcul mi se par Sammer, Kahn si Effenberg. Ultimii doi desi n-au mai antrenat si ar veni fara pic de experienta, macar sunt germani, fosti jucatori emblematici ai echipei, cred ca s-ar putea impune in fata oricaror jucatori, indiferent de nume.
Poate si Van Gaal sau Roger Schmidt de la Salzburg erau variante mai bune decat Guardiola, daca nu semnau deja cu United, respectiv Leverkusen.

bavarezul13
bavarezul13
3 May 2014 20:21

Aproape sigur nu ne inselam daca spunem ca Reus este cel mai bun din lume! Eu am mai spus-o chiar acum mult timp, probabil multi ma credeau nebun!
Referitor la meciul de azi, Gotze a jucat foarte bine dupa foarte mult timp, iar eliminarea lui Boateng nu mi s-a parut corecta. Nu a fost niciun gest violent intre Boateng si numarul 37 de la Hamburg (imi scapa numele), au fost doar “cocosi”, galben pentru amandoi fiind decizia corecta, cred eu.

Ribery7
3 May 2014 18:39

Bayern a invins azi in deplasare la Hamburg, punandu-i cu un picior in liga a 2-a. Spre surprindere mea, Gotze a reusit o tripla, si nu s-a bucurat la niciunul dintre goluri, probabil ca semn de protest ca nu joaca mai des, mai ales in meciurile importante cum au fost semifinalele? Nu stiu. Sau poate din respect pt adversar, avand in vedere situatia lor. Pizarro a inscris si el la un minut sau 2 dupa ce a intrat, cred ca este al 19-lea gol in 22 de partide de cand a revenit.
Calhanoglu a inscris un gol frumos, patrundere din flancul stang, fenta simpla pe langa fundas si sut plasat langa bara dreapta. Tot el le-a dat bijuteria de la 45-50 de m celor de la Dortmund.
Boateng a luat un rosu meritat in min 85. Dupa un conflict ce parea banal, a incercat sa-l loveasca cu falma peste fata pe adversar, dar fiindca Neuer a incercat sa-l indeparteze numai l-a atins putin. Nu inteleg dc a facut asa ceva, la scorul si situatia data(campioni de n etape)

Ribery7
3 May 2014 18:33

@florins: Eu il vad pe Reus jucand bine oriunde, oricum. Pentru mine este cel mai bun jucator din lume la ora actuala, de aia il vreau atat de mult si daca l-am aduce pe 100 de mil mie nu mi s-ar parea peste valoarea lui reala. Plus ca e GERMAN(si asta e primul cuvant cu care l-as descrie), iar pt mine asta e priceless, de aia trebuie sa ramana in Germania si singura destinatie este Bayern, daca va pleca. Parerea mea si nu m-as mira sa nu fiti de acord. Mi se pare peste ronaldo, care nu stie sa inscrie decat cu echipe de mana a 2-a din primera. In dubla cu noi nu a facut nimic. Un gol dat cu noroc la lovitura libera si un gol pus pe tava(plus ca pe noi ne bateau si echipe din liga 1 la cum am jucat). In meciurile cu miza nu poate inscrie golul de 1-0 decat din penalti. Reus poate, si el pune in valoare si coechipierii. Imi amintesc in sezonul trecut, a batut o lovitura libera care numai ce… Citeste mai mult

florins
florins
3 May 2014 17:29

Ribery7: Absolut de acord cu tine, dar cine sa antreneze aceasta echipa? Pe stilul de joc al lui Guardiola acest “11” nu are viitor, fiind o echipa tanara (relativ), capabila sa joace in viteza, sau obligatoriu in viteza. Lewa ne va aduce un plus de viteza in atac,iar daca l-am avea macar pe unul dintre Reus sau Hazard – iarasi am castiga la viteza. Il vedeti pe Reus jucand la fel de bine/eficient in fata unei autobaze? olikahn: Nu sunt de acord cu trecerea lui Schweinsteiger pe lista elefantilor, omul acesta inca inseamna mult pt Bayern. Nu avem un executant de lovituri libere peste el si este capabil sa joale la fel de bine si la inchidere, ca si in spatele atacantilor/atacantului. In acest an a demonstrat acest lucru. Cu ceilalti doi, de acord, desi pe Robben il mai vad performand, dar in conditiile unui joc de viteza in fata, nu de destramare a autobazelor. Si acum, ceea ce cred eu ca este diferit intre sistemele de joc ale lui Jupp si Pep. Ambele sisteme se bazeaza pe posesie, de… Citeste mai mult

darkmac
Admin
3 May 2014 13:43

Daca tu apreciezi acest stil de joc, in care TOT ce se face este pasa , fara finalizare… e parerea ta pe care sincer ti-o respect. Eu nu suport mingicareala cu caracter spaniol, mai precis cu caracter Barcelonez. Aste e stilul Barcelonei de joc nu al Bayern-ului. La unii merge acest, se potriveste, sunt facuti pentru asa ceva… la noi, suntem pentru rautate, agresivitate (in sens pozitiv).
PS: Oare de ce nu cititi voi presa germana, poate o sa observati ca tuturor le este lehamite de acest stil de joc. Pur si simplu nu se impupa cu gandirea germana jocul asta.
Acesti jucatori, parererea mea, sunt efectiv bulversati de ce trebuie sa joace.
Si referitor la Schweinsteiger… sincer… cred ca gresesti amarnic. Robben si Ribery, da… ar cam mai trebui pusi si pe banca, dar Schweini in nici un caz. TOT parerea mea.

olikahn
olikahn
3 May 2014 10:17

problema nu e guardiola, jucatorii nu mai sunt la nivelul de anul trecut in special robben(joaca doar pentru el si i-au invatat toti driblingurile),ribery(nu cred ca mai poate sa joace la nivel inalt un sezon intreg)la fel schweinsteiger pe care nu prea are cine sa-i scoata din primul 11, sa nu uitam totusi ca golurile le-am luat din 2 faze fixe, jucatorii ar fi trebuit sa stie sa dea cu capu-n besica,asta nu se mai invata la varsta lor,dupa 1-0 au crezut intr-un 3-1 au iesit la atac,iar dupa golul 2 au renuntat cu totii, daca citeai declaratia lui lahm ai fi stiut,pana si manchester cat erau ei de topiti se aparau perfect la cornere sau lovituri libere.parerea mea daca conducerea ii va tot tine in brate pe robben, ribery, schweinsteiger care nu accepta sa fie rezerve o sa mai avem astfel de rezultate.l-au adus pe shaqiri gotze martinez de la anul rode o sa se termine toti daca nu vor juca.sa-l lase pe guardiola sa-si faca echipa care o vrea iar daca nu o sa fie rezultate sa se… Citeste mai mult

darkmac
Admin
3 May 2014 9:10

@gery76: Am fost mai tot timpul moderat in tot ce am scris/spus, pana sa vina rusinea asta. Am spus si mai spun; – acest fotbal imi da impresia de frica, lasitate. Sa plimbi mingea la nesfarsit nu este DELOC spectaculos, mai mult, parerea mea este ca (tipic pentru spanioli), de frica se face lucrul asta. Atata timp cat atacuri nu exista, cat nu esti incisiv, nu ai cum sa marchezi. Este asa de incapatanat Pep asta, incat eu tind sa cred ca nu realizeaza ca fotbalul se joaca pe goluri , nu pe posesia. Ma mira ca nu a iesit cu declarative dupa meciul de la Munchen in care sa spuna… noi am avut peste 600 pase pe cand Real doar 200…noi am avut posesie peste 70% , Real restul… etc. A fost 4 !!!! – ZERO !!!!!! 4 – 0 Daca ne bateau (cum de altfel au mai facut) cu 2-1, 1-0 hai chiar si un 2-0 era altceva. Dar asa….este umilinta, umilinta pe care eu unul nu am mai trait-o. Prietenii cand mai luam cate o bataie ma… Citeste mai mult

gery76
gery76
3 May 2014 2:34

@ darkmac
-Eu am recunoscut mereu ca am fost entuziazmat de aducerea lui Pep,insa ce am patit cu Real nu-mi imaginam niciodata si asta din punctul meu de vedere nu se poate ierta niciodata,singura solutie este demisia de onoare[din punctul meu de vedere],sunt perfect de acord cu opiniile tale se vede ca tinem cu Bayern de cand multi de pe site abia se nascusera,asta neamsemand ca nu merita respectul nostru ,ba din contra sunt bucuros ca din ce in ce mai multi tineri sunt atasati de spiritul BAYERN!!!!!!!!
-MIA SAN MIA!!!!!!

bavarezul13
bavarezul13
2 May 2014 9:14

@Ribery7: Daca pe mine poate ma banuia cineva ca nu-l simpatizez, desi o fac, dupa nickname nimeni nu te poate suspecta ca nu esti fanul lui Ribery si ma bucur ca suntem mai multi realisti, Ribery si Robben nu mai pot.
Referitor la Dante mie imi place enorm, Boateng mi se pare si el bun, toti care ii tot apostrofeaza pare ca nu vad ca ei stau numai la jumatea terenului, din acest motiv fiind de multe ori expusi.
David Luiz nu stiu ce se intampla cu el, a inceput sa joace numai la inchidere.
Badstuber nu stiu daca va mai fi vreodata fotbalist, nu mai vorbesc de urmatorul sezon, in care abia isi revine dupa accidentare.

Ribery7
1 May 2014 9:09

Intru si eu in jocul alcatuirii unui prim 11 pt la anul si zic: Neuer Lahm – Boateng – David Luiz – Alaba Martinez – Scweinsteiger Muller/Schurrle – Gotze/Kroos – REUS/Hazard Lewandowski Totusi Hazard nu cred ca este inca destul de bun. Reus da Ribery ar trebui lasat sa plece. Inainte cand juca slab macar tinea 2 oameni cu el, acum nu mai poate trece de nimeni, nu mai are idei noi. Sunt fanul sau, dar mai intai de toate sunt fan BAYERN. Cariera sa la Bayern cred ca a ajuns la un sfarsit, desi nu m-ar mira sa faca un sezon foarte bun la anul. Robben de asemenea. Imi place foarte mult, este jucatorul care isi doreste cel mai mult victoria, dar este al naibii de ineficient. Nu mai are viteza, sutul din 2010, nu mai zic ca tot sezonul abia daca a facut 3 dribliguri eficiente. In 2013 reusitele sale pe dreapta se bazau pe colaborarea cu Lahm si libertatea lui Ribery de a veni si el pe dreapta. Ori Guardiola nu pleaca pana la finalul contractului, nu… Citeste mai mult

Ribery7
1 May 2014 8:52

Daca am avut 3 oameni in “fifa world XI”, atunci cand meritam sa avem cam 7(Robben, om important in sferturi, semifinale si finala de la Londra, n-ea calificat in semifinalele cupei Germaniei cu un gol Fabulos, etc nu a fost printre cei 11, nici Schweini, desi e mult peste Xavi sau Iniesta, Muller a demolat de unul singur Barcelona,etc etc), ei bine anul asta Ribery nu va mai fi, Lahm nu va mai fi pt ca i-a..compromis pozitia de fundas dreapta Pep, portar va fi Courtois. In concluzie miram-as sa avem macar un om in cel ami bun 11…
De asemenea la fifa, miram-as sa nu ne scada jucatorii. Pare o prostie dar si asa vin fanii. Dovada faptul ca gelatul are mai multi fani pe fb decat ireal madrid.

bayern8
bayern8
30 April 2014 18:20

In era Jupp punctele slabe ale echipei, adica apararea erau foarte bine ascunse, se protejau toti ca unul, in era Guardiola vulnerabilitatile echipei sunt expuse.

DoryFCBM
DoryFCBM
30 April 2014 18:02

Salutare tuturor. Eu zic sa nu il criticam acum pe Guardiola pt ca a jucat in cea mai mare parte cu jucatorii de anul trecut, iar asta inseamna ca nu ai cum sa castigi CL cu aceeasi echipa la rand. Nu exista nici o echiapa invincibila (intradevar scor rusinos).La anul sa il criticam pe Guardiola cand vor veni jucatori pe placul lui si nu va avea rezultate. Este bine si asa am luat campionatul sper si cupa si am ajuns in semifinalele CL.Eu cred ca de la anul vom fi iar dominatori.

olikahn
olikahn
30 April 2014 17:46
etienne
etienne
30 April 2014 17:06

Chiar daca aceasta infrangere doare….trebuie sa mergem mai departe.Pt cei care lovesc in Guardiola…sa nu uitam ca acelasi Pep a castigat Supercupa Europei,Mondialul Cluburilor si Bundesliga cu multe etape inainte de final,iar Bayern este calificata in finala DFB Pokal unde o va intalni(si fara indoiala o va si invinge)pe marea rivala Borussia Dortmund.Una peste alta nu avem de ce sa ne fie rusine pt echipa noastra,si cu siguranta in sezonul viitor vom ajunge in finala.Mia san Mia !

bavarezul13
bavarezul13
30 April 2014 16:51

Dati-i fratilor ban terminatului astuia, vine aici sa manace rahat ca alta treaba n-are…

olikahn
olikahn
30 April 2014 14:20

ce mistretule te bucuri ca ne-a batut echipa gaylor, grohaie-n alta parte ca v-am rupt pe unde v-am prins cu tot cu arbitrii,anul asta esti fan real madrid cel putin pana-n finala, nu?

ZEITGEIST
ZEITGEIST
30 April 2014 13:39

Bayern Munchen Real Madrid a fost un meci teoretic intre Bayern si Real.De fapt se poate spune ca Real s-a calificat in finala fara a juca semifinala,Bayern fiind inexistenta in ambele manse.

Este prima data in istorie cand se intampla asa ceva,pana si echipa din sezonul 2002/2003,aceea echipa care nu reusea sa treaca de faza grupelor,era peste echipa actuala.

Bayern Munchen nu si-a dorit sa ajunga in finala.ATENTIE:nu a tras nici un sut pe spatiul portii lui Casillas,asta spune multe.

Mie unul nu imi vine sa cred,eram convins ca Bayern va spulbera Realul la Munchen,am sperat si la 3-0,dar cand am realizat ca Bayern ,,joaca,, tot asa mi-am pierdut speranta.

Nu fiti suparati,acum jucatorii sunt in oras sau probabil la un bordel local.Bayern Munchen este o echipa doar cu numele.Avand in vedere ca Pepito va ramane si anul viitor se pune intrebarea daca Bayern va reusi sa treaca de faza grupelor

florins
florins
30 April 2014 12:56

Faptul ca in toamna echipa a mers mai bine inseamna ca jucatorii erau montati pentru inca un an bun. Sarcinile noi trasate multora dintre ei de catre Guardiola, ca si rotirea titularilor, au avut efecte negative asupra prestatiei, aproape a tuturor. Tactica lui Guardiola este marea hiba a jocului nostru: nu era clar, inca de la Madrid, ca noi nu avem sanse cu centrarile in fata portii lui Casillas? De ce am insistat pana la capat cu maniera aceasta de abordare? Apoi, chiar si in minutul 70, condus fiind, dai trei din patru pase inapoi sau lateral (remarca a mai fost facuta aici)? Un alt efect al tacticii antrenorului este dezorientarea jucatorilor, care, s-a vazut in ambele meciuri cu Real Madrid, nu prea stiau ce sa faca cu mingea in anumite momente, sau cum sa rezolve situatiile dificile si chiar si pe cele favorabile. Nu imi fac iluzii ca Guardiola va pleca inainte de incheierea contractului, dar nici ca va gasi formula ideala de joc pentru echipa. Va continua sa ceara jucatori, iar faptul ca nu cere din Bundesliga demonstreaza… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
30 April 2014 12:26

http://www.transfermarkt.de/de/fc-bayern-sichert-guardiola-wunschtransfers-zu/news/anzeigen_157757.html
Se pare ca sefii vor sa-i faca toate poftele lui pepito, exact cum credeam…fanii de carton sa fie pregatiti sa-si schimbe echipa, noi ceilalti o vom iubi si in mediocritatea care ne asteapta:)

olikahn
olikahn
30 April 2014 11:56

http://footballleagueworld.co.uk/bayern-munich-prepare-shock-bid-for-qpr-striker/ nu pot sa cred ce maimutoi vor sa aduca, ne-au murit scouterii, cine se ocupa de transferuri la bayern, nu cred ca vor sa-l dea pe mandzukic si sa-l ia pe asta cat de smecher sa fie n-are nici macar varsta de partea lui (27)

Adolf
Adolf
30 April 2014 11:47

@kalle: kalle, imi pare rau ca nu sunt in tara pe 17 mai, dar saptamana de dupa sunt prezent si putem bea un pahar de vin in cinstea victoriei din finala cupei Germaniei :).

olikahn
olikahn
30 April 2014 11:23

Hasdrubal tre’ sa aduci un antrenor cu rezultate, cu personalitate care a antrenat la un anumit nivel altfel risti sa-ti faca ribery echipa,ai vazut ce a facut klinsmann,e totusi diferenta intre mainz sau hoffenheim si bayern care va avea mereu vedete in echipa si tre’ sa ai o anumita valoare sa poti sa-i spui lu’ ribery,robben sau schweinsteiger ca vor fi rezerve

kalle
kalle
30 April 2014 11:21

Adolf: Trebuie sa bem un pahar, daca tot ne-am “dezvirginat” impreuna. Si gandim si cam la fel. Ce ti-a venit cu nick-ul asta ? Nimeni nu-si mai pune numele asta in zilele noastre. Apropos, stiti ce comemoram / aniversam (depinde cum privesti anumite lucruri) astazi ?
Despre fotbal: sunt de accord cu olikahn. Haideti sa judecam la rece. La cald nu se iau aproape niciodate decizii juste. Sa treaca si fnala Cupei si tragem linie. Sper sa nu mai fie o reeditare a returului cu BVB sau a meciului de aseara. Bine ca nu mai jucam acasa.

Mef
Mef
30 April 2014 11:19

Eu sunt de parere ca Guardiola este judecat prea aspru, si eu mi-as fi dorit sa castigam aseara si sa merge in finala, dar din pacate nu s-a putut. Van Gaal a ajuns cu echipa in finala UCL cu inter si a pierdut, putem spune ca echipa de atunci era capabila, iar urmatorul anu cu Jupp Heynckes echipa a ratat albsolut tot, chiar finala UCL pe Allianz. E nevoie de timp sa cunosti echipa, sa gasesti tactica perfecta si chiar daca echipa era perfecta anul trecut, eu zic ca si anul acesta se putea castiga UCL, dar.. asta e. Sper doar ca sa castigam si cupa contra celor de la Dortmund. Nu consider un an pierdut sau slab, avem castigat campionatul, poate si cupa, si o aparitie in semifinala UCL. Sunt f multe echipa in europa care nu au reusit asta. Eu zic totusi ca cu putina investitie intr-un fundas central, poate 2 chiar.. ca la capitolul viteza, aseara si Dante si Boateng au fost pantaloni scurti pe langa Ronaldo sau Bale. Sper ca Lewa sa se integreze rapid la… Citeste mai mult

Max
Max
30 April 2014 11:07

Cuvant dupa Dand la o parte loviturile directe pe poarta din faze fixe (11m, 20m, etc) si alte maruntisuri, sunt cam 3 modalitati esentiale de a inscrie: patrunderi in careu, centrari, suturi de la distanta. 1) Spre sfarsitul meciului de ieri, lumea a inceput a trage spre poarta din afara careului. Nu-mi dau seama de ce nu s-a inteles lucrul acesta dupa prima repriza din Madrid, in conditiile in care Pepe si Ramos, oricat de antipatici mi-ar fi, nu-s aparatorii vreunui Werder sau Hamburg. Si nu au mers nici centrarile, nici incercarile de a intra cu mingea-n poarta. 2) In ambele meciuri, odata cu intrarea lui Gotze, incepeau fazele creative. Din nou, nu inteleg de ce nu a jucat mai mult. 3) Contraatacuri si Martinez: daca Gomez, pentru mine, e exemplul unui atacant clasic, atunci Martinez – distrugatoul perfect. Intelegeti la ce ma refer. In alta ordine de idei, eu nu regret venirea lui Guardiola. De pricepeam fotbal mai bine ca el, antrenam eu Bavaria. Plus, dupa cum am mai mentionat pe acest blog prin vara lui 13, diferenta dintre… Citeste mai mult

hasdrubal
hasdrubal
30 April 2014 11:03

eu unul raman la parerea initiala (din vara anului trecut) ca pep n-avea ce sa caute la bayern! conducerea cred ca considerat aducerea catalanului ca pe o mare lovitura de imagine (mai multe mari echipe “trasesera” de el)… am urat din tot sufletul stilul tiki-taka,pe care il consider cel mai pervers antijoc (dovada cea mai elocventa,spania – campioana mondiala cu 8 goluri marcate in 7 meciuri!)si iata-l prinzand radacini la echipa aceluiasi suflet…
are perfecta dreptate bavarezul13 cand spune ca real a ajuns sa aiba 3-0 la total din nimic! printre variantele de antrenori am vazut ca nu se numara si matthias sammer,castigator de bundesliga cu dortmund daca nu ma insel… in lipsa lui klopp,care a declarat ca nu va veni la munchen,eu l-as avea in vedere in cadrul unui proiect pe termen putin mai lung si pe thomas tuchel,markus gisdol,sau chiar roger schmidt (desi zice-se ca a semnat deja cu leverkusen)…

olikahn
olikahn
30 April 2014 11:03

george de acord cu tine n-are rost sa-l schimbi doar de dragul de a schimba,trebuie dat pe banca cu pensionarii, sa demonstreze ca merita sa fie titulari,altfel o sa uite si gotze sa joace cum a uitat si shaqiri,altfel o sa aducem mereu ce-i mai bun din bundesliga dar n-o sa aiba loca de ribery robben schweinsteiger,trebuie suflu nou jucatori cu dorinta de trofee.trebuie sa tratam cu klopp de pe acum, am inteles ca mai sta un an la dortmund sa aiba bagajele facute in caz ca guardiola nu va demonstra nici anul urmator,cred ca si el si-ar dori sa antreneze bayern

george d.
george d.
30 April 2014 10:43

buna dimineata, desi sunt sigur ca nu e foarte buna. cred ca marea problema a lui guardiola a fost ca nu a invatat nimic din meciul tur, real a jucat exact ce stie si exact ce se astepta toata lumea, compact si foarte direct. fundasii centrali ai lui bayern au fost expusi si foarte vulnerabili, daca martinez juca acesta ar fi putut acoperi unele spatii. presingul sufocant de anul trecut nu mai exista, agresivitate prozitiva aproape de zero, lipsa de solutii si lipsa de fantezie in atac. a fost un meci de cosmar, insa sunt sigur ca vom reveni si mai puternici. am citit si multe pareri cum ca guardiola ar trebui sa plece, eu unul nu sunt de acord, cred ca daca guardiola gaseste un mix intre posesie si eficacitate, bayern poate redeveni regina europei.

olikahn
olikahn
30 April 2014 10:37

Capul sus fani bavarezi, m-am trezit sunt in forma, am trecut peste sper ca si voi, una peste alta am ajuns pana-n semifinale ii batem pe dortmund in finala si vedem de la anul.Personal as vrea sa mai stea Guardiola imi place sa jucam in jumatatea de teren adversa, sa ne tinem adversarul la respect dar trebuie schimbat ceva poate daca isi va mai aduce un jucator doi va reusi,nu cred ca conducerea se va grabi sa-l schimbe,pana la urma nu e numai vina lui,la fazele fixe jucatorii au fost de vina, nu poate sa-i invete el sa sara la cap.Cred ca daca vrem sa ne revenim repede trebuie ca robben si ribery sa inteleaga ca daca nu joaca bine pot fi si rezerve.oricum felicitari celor care au reusit sa vada meciul pana la sfarsit,eu la pauza nu am mai putut, a fost peste puterile mele n-am putut s-o vad pe bayern neputincioasa si umilita pe teren propriu,eram invatat cu bayern care nu renunta niciodata care lupta pana in ultima secunda,parca am vazut meciul cu barcelona 4-1 dar cel putin… Citeste mai mult

adrian
adrian
30 April 2014 10:34

Inca de la meciurile cu Arsenal am spus ( si eu si altii) ca abordarea lui Guardiola e una falimentara. Umilitor este faptul ca am luat 4 goluri acasa si nu am fost in stare sa dam UN GOL. Una era sa pierdem la un scor decent, alta e sa te faci efectiv de ras. Iar principalul vinovat este Guardiola. Maimutoiul asta a stricat toata echipa cu aberatiile lui. Fotbalul se joaca pe goluri, nu pe statistici. Ce s-a intamplat aseara e o rusine mai mare ca pierderea finalei de acum 2 ani.

Adolf
Adolf
30 April 2014 10:27

Salut! E primul meu comentariu pe site chiar daca il urmaresc de ceva timp. Imi pare rau ca am ajuns sa comentez in urma unei infrangeri, dar de data asta vreau sa-mi impartasesc of-ul impreuna cu voi. Acum doi ani am spus unor prieteni ca singurul antrenor care s-ar potrivi ca stil Bayern-ului ar fi Guardiola (la fel cum pentru Guardiola, Bayern ar fi fost singura echipa portivita dupa plecarea de la Barcelona). Lucrurile s-au intamplat cum imi doream atunci. Numai ca acum ma vad nevoit sa recunosc ca am gresit! si nu pentru ca Guardiola nu ar fi un antrenor bun, ci pentru faptul ca Bayern are nevoie de un alt stil de joc pentru a performa. Nu poti pune jucatori ca Schweinsteiger sau Kroos sa paseze la nesfarsit in spate. Am ajuns sa ma uit la meciurile echipei favorite ca la un meci de handbal cu pase la semicercul de 9 m. In ultimele 3-4 meciuri nu cred ca am vazut 2 suturi pe poarta din afara careului. Sper sa se schimbe ceva cu sau fara Guardiola. Ma… Citeste mai mult

cristigotz
cristigotz
30 April 2014 10:07

Cred ca asta e reversul medaliei, nu poti sa fi cel mai bun an de an, iar Bayern a cam fost in ultimii 4 ani, era clar si logic sa vina o perioada de cadere. Din pacate se vedea de mult si in campionat ca Bayern nu mai poate, ceea ce toti cunoscatorii numeau “Bayern nu forteaza”, s-a vazut in UCL ca nu poate, incepand cu fazele eliminatorii si chiar grupe. Pacat ca se intampla in era Guardiola.. cred ca este capabil sa inceapa o mica reconstructie si as vrea sa am incredere in el, chiar daca si eu sunt de parere ca Lahm e fundas dreapta si Martinez titular. Sper sa ne convinga in sezonul urmator.. Una peste alta si eu am fost extrem de frustrat aseara, cu toate ca sincer nu am crezut ca putem remonta scorul din tur. Asta e, HAI Bayern!!! MIA SAN MIA

iliecristian
iliecristian
30 April 2014 9:53

: Tu ai dreptate, sunt necesare aceste transferuri, dar cel mai important este cel de antrenor!

iliecristian
iliecristian
30 April 2014 9:49

Parerea mea este sa nu ne grabim cu aceste transferuri, unele chiar sunt necesare, in special in aparare, dar unii jucatori cred ca n-au fost folositi in mod corespunzator, ex. Gotze care mergea extraordinar la Dortmund, chiar Martinez care a jucat excelent sezonul trecut, jucatori care au costat si foarte multi bani. Celebra gaselnita a lui Guardiola, cu Lahm mijlocas la inchidere, a fost cea mai neinspirata alegere, acolo juca perfect Martinez, alaturi de Schweini. Dar sa avem rabdare ca sefii lui Bayern vor lua cea mai buna decizie.

bavarezul13
bavarezul13
30 April 2014 9:45

@gluck: De asemenea vor fi o gramada de bani daca s-ar face toate transferurile de care am zis: Robben+ Ribery 20, Mandzu 15, Kroos 40, Rafinha 5, Gotze 30 si Thiago 20 ar insemna 130mil. Asta in conditiile in care eu am pus acolo niste preturi minime se poate lua mult mai mult! Cu atatia bani poti lua fara probleme 2 wingeri de super clasa si un fundas central si sa-ti mai si ramana! Cu ce mai ramane si cu ce mai investim si noi(ca in fiecare an Bayern a iesit cu peste 50mil pe minus in transferuri) se mai pot aduce 2 jucatori de super clasa. Am iubit neconditionat echipa si cand nu treceam cu anii de sferturi in UCL si cu greselile recente de management, cred ca vom reveni in mediocritate. Am ajuns sa o ducem asa bine cu banii tocmai pentru ca nu am mai avut jucatori la 33-34 ani cu cele mai mari salarii, desigur cei ce au insemnat ceva oentru club au fost respectati si li s-a oferit o retragere in glorie, insa nici chiar… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
30 April 2014 9:35

Ce s-a intamplat cu Bayern in ultima vreme, se poate numi umilinta, in special meciurile de pe teren propriu cu Real si Dortmund. Eu am fost printre cei mai vehementi critici la adresa lui Guardiola, chiar am fost acuzat ca as fi fan Real sau Barca sub acoperire de “olikahn”. Dar cum foarte bine a remarcat si “florins”, Guardiola si-a bagat surubelnita in mod eronat in ceasul care mergea impecabil, lasat mostenire de Jupp Heynckes, in speranta ca poate imbunatateste ceva, dar din pacate l-a dat dracului. Acum ceasul trebuie sa intre pe mainile unui ceasornicar foarte priceput ca sa-l repare si sa-i redea precizia de altadata. Chiar Jupp Heynckes spunea cu ceva timp in urma, ca Bayern este ca un angrenaj care functioneaza perfect, dar daca schimbi o rotita …., din pacate Guardiola a schimbat cateva rotite, iar angrenajul merge KAKA-MAKA, nu tiki-taka.

bavarezul13
bavarezul13
30 April 2014 9:35

@gluck: Pe cine am dat afara? Pe ribery si Robben si am spus ca fara dubii trebuie adusi alti 2 in locul lor. In locul lui Mandzukic vine Lewa, Rafinha oricum nu e mult peste Weiser sau mai stiu eu ce jucator de la echipa a doua. Gotze pariez si casa ca mai bine nu va juca niciodata…iar de Kroos am spus poate, in conditiile in care 40-50mil cum se zvoneste de la United mi s epare o suma foarte buna. Uita-te la ireal anul asta ce petarde are pe banca de rezerve, pur si simplu nu au nevoie, au 11 jucatori foarte buni pe care ii folosesc mereu. L-ai vazut pe Casemiro ala, numai dupa fata il vezi ca n-a vazut beshica pana acum! Eu nu am dezmembrat echipa, tot am avea asa ceva: Neuer(Starke) Lahm(Weiser) Boateng/Transfer vara Dante(Badstuber) Alaba(Contento/Sallahi) Martinez(Rode) Schweinsteiger(Hojbjerg) Transfer vara(Shaqiri) Muller(Green) Transfer vara Lewandowski Evident problemele sunt in fata, insa in afara de Lewa, Muller, Green, Shaqiri si cei doi ce ar trebui sa vina sunt jucatori polivalenti. Asezand echipa asta am observat ca uitasem… Citeste mai mult

kalle
kalle
30 April 2014 9:34

florins: Din pacate nu am putut sa nu fiu calm aseara, pentru ca era evident ca, dupa modul de abordare a ambelor meciuri, nu puteam sa ne califcam. Guardiola zicea ca meciul se va castiga cu inima, dar tocmai asta nu prea am vazut aseara la ai nostri si m-a deranjat (daca cei din teren nu o fac, degeaba ne agitam noi; a trecut vremea cand plangeam, in ’82, dupa finala cu Italia…). Sigur, motivatia trebuia sa vina de la antrenori, de la Sammer, chiar de la conducatori, inclusiv idolul copilariei mele, Rummenigge. Este evient ca s-a gresit aici de catre toata lumea. Totusi, sa nu uitam ca am avut 4 ani extraordinari, eu zic ca este normal sa apara erodarea unor juatori, peste care mai trec si anii. Un rol fundamental are si antrenorul, care ar trebui sa capaciteze jucatorii, insa Guardiola nu a facut-o, evident. Partea buna este ca nemtii invata din greseli si eu sunt convins ca aceasta catastrofa va genera multe lucruri pozitive. Va trebui sa o tinem minte, insa, si sa reconstruim cu grija viitorul.… Citeste mai mult

florins
florins
30 April 2014 8:44

kalle: Acesta este profilul Bayern-fan-ului, cel pe care ni-l descrii tu. Alaturi de echipa si alaturi de Mannschaft. Ai fost calm aseara, dar fotbalul inseamna si pasiune (nu oarba!!!), pata de culoare in viata multora.

kalle
kalle
30 April 2014 8:15

Salutare tuturor. Urmaresc acest site de ceva vreme, insa este prima data cand scriu ceva. Nu sunt un mare fan al blog-urilor, etc. si nici timpul nu imi permite… Sunt fan Bayern din 1981 (nu sunt chiar adolescent) si vreau doar sa va spun ca am vazut meciul acasa si la terminarea lui am mers si mi-am mangaiat sotia si fata (care adormisera), apoi am dezbracat tricoul (model 2012 / finala cu Chelsea), l-am sarutat si m-am culcat linistit. In conjunctura actuala, din pacate, nu puteam elimina Realul. Va veni din nou randul nostru in curand, poate chiar cu Guardiola, insa categoric cu niste schimbari importante atat in lot (si sper din suflet sa nu asistam la o “latinizare” sau, doamne fereste !, o “africanizare” a echipei), cat si in conceptie si stil de joc. Baza va trebui sa ramana germana si am, totusi, indoieli ca Guardiola va reusi sa gesioneze acest lucru. Apropos de Germania, m-am intrebat eu insumi care este echipa mea favorita si nu am stiut sa aleg intre Bayern si nationala Germaniei. Ma bucur ca multi… Citeste mai mult

florins
florins
30 April 2014 7:18

Pep Guardiola a replicat criticilor aduse ca se stia ca el prefera posesia; ei bine, Pep trebuie sa arate ca sefii lui Bayern nu au gresit cand l-au adus si sa faca echipa mai puternica decat a fost. Este responsabilitatea lui, si el stia la ce echipa vine, in ce fotbal vine si s-a angajat sa faca asta!
Eu il vad inca un an la Bayern, dar nu sunt sigur ca rezultatele sale vor fi foarte bune. Si nu ma refer neaparat la castigarea Champions League anul viitor, ca cupa asta nu se castiga atat de usor; vreau sa vad echipa jucand modern si eficient. Poate ca modern joaca (se vede asta cu Hertha&comp in Bundesliga), dar eficient nu mai joaca, cu echipele puternice, mai ales. Sau, altfel spus, cu echipele cu antrenori foarte buni.

florins
florins
30 April 2014 7:11

Catalin: Sa stii ca si eu m-am gandit la Low, dar acesta trebuie sa arate ca stie repara la nationala stricaciunile facute de Pep la Bayern. Sa vedem cum se va descurca la Mondiale, cu jucatori afectati de tactica si rezultatele lui Pep cu Bayern (ma tem de finala cupei!), si ma gandesc la ceea ce s-a intamplat acum doi ani cu Mannschaft-ul la Campionatul European, dupa ce Bayern a pierdut cam tot. Conteaza foarte mult moralul jucatorilor si, de aceea cred ca nu prea avem atuuri. Dar, vad un scenariu pt urmatorii ani: Low pleaca de la nationala (nu neaparat la Bayern, sa nu uitam cazul Klinsmann), ii succede Klopp, dupa care acesta va putea veni la Bayern. Vor trece niste ani, probabil 4 – 5.

Catalin
30 April 2014 7:04

Vad ca toti cauta antrenor la echipa deja, dar la nimeni nu i-a venit ideea sa-l aducem pe Joachim Low , pe el il vad singurul ce ar face din Bayern ceea ce a fost .

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
59
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x