Bayern Munchen si Manchester United, doua echipe care au avut sezoane diametral opuse, se lupta pe Allianz Arena pentru un loc in ”careul de asi” al Ligii Campionilor.

Daca bavarezii au castigat la pas campionatul in Germania, Manchester United se afla doar pe locul sapte in Premier League si castigarea Ligii Campionilor este singura ei sansa pentru a participa si in editia viitoare a acestei competitii. In partida tur Manchester United a condus timp de noua minute, Vidic deschizand scorul in minutul 58, tabela fiind ”inchisa” de Schweinsteiger. Acesta din urma a fost eliminat in prelungiri si va rata disputa din aceasta seara.

Deja campioana in Bundesliga Bayern Munchen a pierdut in weekend pe terenul lui Augsburg, suferind primul esec din acest sezon din competitia interna. In acel joc Pep Guardiola a ales sa menajeze mai multi jucatori pentru confruntarea mult mai importanta din aceasta seara. In schimb, Manchester United a facut show la Newcastle, a castigat cu 4:0 si s-a apropiat la doar doua puncte de ultima pozitie care-i permite sa evolueze in editia viitoare din Europa League.

Interesant este faptul ca Bayern Munchen a disputat precedentele doua jocuri din Liga Campionilor tot impotriva unor echipe din Anglia, nereusind sa castige vreunul din aceste dueluri. Manchester United revine in Germania dupa aproape jumatate de an, castigand in luna noiembrie cu 5:0 pe terenul lui Leverkusen.

sursa: casapariurilor.net

0 0 vote
Article Rating
51 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
gery76
11 April 2014 0:54



-multumesc mult de faptul ca v-ati interesat de mine,mi-a fost la un moment dat greu sa mai intru,deoarece nu mi se pare corect sa-ti ataci echipa favorita,poate nici eu n-am fost mereu multumit de tactica lui Guardiola,dar acest om este in grafic si a doborat cateva recorduri senzationale in Bundesliga.

-Sunt in permanenta de acord cu criticile ,insa cand incep jignirile nu mai pot sa suport,trebuie sa intelegem ca suntem suporterii celei mai frumoase echipe din Europa,iar pentru asta trebuie sa fim uniti si mandri!!!

gery76
gery76
11 April 2014 0:40

-Deja acum nu mai putem sa avem adversari preferati,toti sunt foarte puternici,am vazut reluarea meciului Athletico-Barca si am ramas surprins total de spanioli,eu mereu l-am considerat pe Simeone un fotbalist bun insa destul de ”cotonogar”,iar ca antrenor foarte aplicat dar extrem de defensiv,ce m-a frapat aseara a fost ca a jucat ofensiv peste orice asteptari[cel putin in prima parte a meciului],ceea ce nu poate lasa loc de optimism desantat in caz ca vom pica cu ei.

-Ce este important este faptul ca mai sunt numai 3 jocuri si Bayern poate sa realizeze un nou record ,acela de a fi prima echipa ce castiga 2 Ligi consecutiv!

-Sa dea Domnul sa ne bucuram n mai pentru realizarea acestui record istoric!!!!

-MIA SAN MIA!!!!!!

bavarezul13
bavarezul13
10 April 2014 20:49

@darkmac: a fost alt stil de joc, am spus ca eu cred ca s-au trezit jucatorii, nu ca le-a spus Pep ceva.
Cand esti jucator mare si vezi ca iei bataie de la niste desculti, incepi si joci la nivel maxim, treci si peste tactica, asa cred eu ca jucatorii de capul lor au intors meciul aseara.

darkmac
Admin
10 April 2014 17:59

: Nu am spus ca nu a fost noroc golul egalizator. As fi stupid sa spun ca sa dai gol dupa cateva zeci de secunde este 100% stiinta. DAR, repet, comparati stilul de joc a lui Bayern pana in acel minut, si stilul de dupa. Aici pana si gery76 sunt convins ca imi va da dreptate. A fost alt STIL de joc. Cu totul altul. Daca doar eu am vazut asta… imi cer scuze, inseamna ca eu gresesc.

darkmac
Admin
10 April 2014 17:45

: ce mai zici ce mai faci? totul ok ?

darkmac
Admin
10 April 2014 17:44

@GnXxUbik: Normal ca ti-am sters sters comentariul. Sincer, am mai spus, nu accept sa jignesti, lucrul pe care in ultimul comentariu l-ai facut.
Alte comentarii nu sterg fiindca NU ai jignit.
Sincer imi cer eu scuze ca nu sters comentariul la timp (unii mai si lucreaza 😉
Si tot sincer ar fi frumos sa iti ceri scuze pentru jignirile aduse lui fcdm3 indiferent daca el mai intra sau nu pe site. Nu e pur si simplu corect ce ai facut.
Am acceptat si accept orice PARERE , dar nu accept jigniri si tu GnXxUbik asta ai facut. Si pun pariu ca intelegi foarte bine ce spun 😉

LoanShark
LoanShark
10 April 2014 16:42

@GnXxUbik: Te gandesti ca lui i-au fost sterse comentariile pentru nimic,omul isi spunea parerea si a avut chiar mare dreptate sa fie pesimist,tu o sa fii banat pe toate site-urile cu fani Bayern:))nu ma intelege gresit dar iti dau dreptate totala.foarte tare:))atleta …:))…a scuza-ma alteta.

iliecristian
iliecristian
10 April 2014 13:06

: Eu am fost retinut in critici, chiar i-am laudat putin si bineinteles i-am felicitat pentru calificare, dar ma bucur ca cel putin unul dintre cei care au comentat aici, au remarcat ca in repriza a 2-a Bayern nu a mai avut obisnuitul joc de posesie impus de Pep si a trecut mai la ce a jucat sezonul trecut, adica mai fotbal, nu mingicareala. Eu asta am vrut sa scot in evidenta, ca la Bayern este foarte posibil ca Pep sa nu poata copia la indigo, stilul de joc practicat la Barcelona, pentru ca totusi sunt jucatori si chiar mentalitati care difera, dar repet nu am facut acele remarci(critici) cu rautate la adresa echipei. Si sa-ti raspund la intrebarea care mi-ai adresat-o mai acum 2 zile, am 42 de ani si sunt membru inscris in Fan Club Bayern Romania, daca nu ma insel de vreo 2,3 ani.

fcdm3
Moderator
10 April 2014 9:31

@gery76: multumesc, sunt total in asentimentul tau. Dar ce s-a intaplat cu tine de ai lipsit atata timp?
Legat de cei care critica si la o calificare in semi-finala, dupa un joc dominat destul de clar ce sa mai zic? Am zis destule… Pentru mine e clar ca cei ca GnXxUbik nu sunt fani lui Bayern (sigla din avatar e pusa la misto) nu sunt decat hateri (cum se spune mai nou), pentru ca nu poti sa te pretinzi fanul unei echipe si o critici non-stop, ca nu-l suporti pe unu, pe alta, stilul de joc, nimic! Pai cum esti suporterul unei echipe daca tu nu suporti nimic la ea? E logic!

Ribery7
10 April 2014 6:41

In sfarsit mai multe commenturi decat am timp sa citesc, DUPA O VICTORIE!
Faza tare aseara. Cei din local(na, Romania) cereau Barca-Athletico, deci pe tv era meciul spaniolilor iar pe videoproiector au pus Karaoke din min 67 al meciului nostru.
Dar am tel smecheras care are functie de telecomanda universala, si am schimbat frumos canalul. Si cum chelnerita era ocupata, a mai durat cam 10-15 min pana a avut timp sa schimbe. Foarte amuzant, cum se intrebau toti cine a schimbat, ce s-a intamplat.

gery76
gery76
10 April 2014 2:36

-Sunt cu adevarat suparat pe multi dintre fani care in loc sa incurajeze echipa mai mult o critica,insa niciodata nu voi abdica de la ideea ca SUNTEM CEI MAI BUNI.

-LA MULTI ANI FCDM3 TIE SI INTREGII FAMILII SI NU UITA CA NOI ACESTIA PUTIN MAI ”BATRANEI” NU PUTEM UITA NICI VREMURILE SENZATIONALE DE LA MIJLOCUL ANILOR ’80,INSA NICI PERIOADA MAI MULT DECAT CRITICA DE LA INCEPUTUL ANILOR ’90,DECI EU ZIC CA NU TREBUIE SA TE CONSUMI,RAMANEM SUPORTERII REGINEI GERMANIEI.

-LA MULTI ANI SI MULTA SANATATE ALATURI DE CEI DRAGI!

bavarezul13
bavarezul13
10 April 2014 0:14

@darkmac: nu consum tutun :))
Hai sa recunoastem totusi ca am avut noroc sa egalam, nu cred ca a zis el repede dupa primirea golului “baieti jucati ca pe vremea lui Jupp” si gata au inceput mingea sin in 20sec au inscris.
Acum ca am trecut si peste asta, n-avem nici macar un jucator in pericol de suspendare la galben, eu deja imi aleg adversarul favorit pentru semifinale: Real Madrid. Daca nu se poate, macar Atletico. De Chelshit nu vreau sa aud sper sa fie eliminata in cealalta semifinala, sa nu-i intalnim in finala.

darkmac
Admin
10 April 2014 0:05

Nici eu nu il apreciez pe Pep, dar asta este poate din cauza ca mai toti fanii Bayern nu prea suporta spaniolii. Eu incerc sa trec peste asta si sa gandesc la rece si iau in calcul in primul si primul rand faptul ca este la echipe de prea putin timp pentru a-si putea impune ideile de joc. Oricum astazi mi-a placut pentru simplul fapt ca aflat in dezavantaj pe tabela, a lasat mandria/orgoliul deoparte si a jucat in stilul lui Jupp. Asta arata faptul ca omul ne vrea binele, si pana la urma asta este cel mai important.
Inca odata… hai un pic de rabdare.

LoanShark
LoanShark
9 April 2014 23:55

@bavarezul Alaba nu mai are aceleasi invaluiri nu mai exista partea Alaba-Ribery am inteles ca se vrea a fi o masinarie de pase dar uite asa parerea mea..unii jucatori isi pierd din calitati,chiar daca in folosul echipei..
Imi place de altfel Mandzukic il iubesc pe omul asta cand il vad ca vine la 16 metri de propria poarta si fuge dupa adversar,nu va fi el Batistua recunoscut pentru presingul care il facea dar penru mine e destul sa vad ca vrea.
Cum am mai zis de multe ori un meci nu trebuie privit din prisma statisticii,uite azi inca un exemplu am avut posesia dar tabela arata 0-1,pe Guardiola l-am admirat pentru ce a facut la Barcelona dar nu cred ca v-a merge si la Bayern aceeasi schema.

darkmac
Admin
9 April 2014 23:50

: Rabdare si tutun. Repet, atata timp cat comentariile nu contin injurii aduse echipei (cu tot ce inseamna ea inclusive antrenor), am sa aprob tot ce este de aprobat.

@GnXxUbik: exemplul de comentariu care nu o sa apara pe site este comentariul tau referitor la Pep Guardiola. Mai fa, si vei fi primul exclus.

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 23:44

Dar sa spunem ca jocul foarte prost se datoreaza si absentelor.
Schweinsteiger, o spun din nou e indispensabil.
Adaugandu-se si lipsa lui Martinez am ramas fara inchizator, Kroos nu e si cine a fost atent, pana la intrarea lui Rafinha, am jucat cu 3 fundasi, Lahm a jucat central la inchidere, nu fundas dreapta!
Thiago, desi nu ii sunt fan, a absentat si el.
Shaqiri a lipsit si el, astfel ca n-am avut nici macar o varianta viabila pe banca de rezerve, exceptandu-l pe Rafinha.
Gotze ca de obicei absent!
In conditiile astea, poate ca nu am facut un meci asa prost :))

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 23:38

@bavarezul13: mijlocas central voiam sa spun, nu ar mai constitui un mare avantaj viteza lui.

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 23:36

@LoanShark: Am si eu un comentariu ce nu mai apare, sa rezum, am spus ca United a fost mult mai buna in primele 60 minute, indiferent ce spun statisticile si ca am avut mare noroc, iar am egalat imediat si tot din centrare, nu din pasele alea jenante!
In legatura cu Alaba nu sunt de acord, e detasat cel mai bun fundas stanga, mijlocas stanga n-ar avea niciun avantaj cu viteza lui, iar in locul lui Ribery nu poate juca , nestiind sa dribleze ca altii.

LoanShark
LoanShark
9 April 2014 23:27

Din nou Robben-Ribery duc echipa in spate,Bayern a jucat fotbal cam 10-15 minute in rest zero,ma bucur ca Bayern s-a calificat dar ne asteapta meciuri infernale sper sa jucam in semifinale cu real ca daca jucam cu Chelsea suntem eliminati,poate cu Atletico avem sanse mai mari dar oricum e greu.
Alaba e inutil in pozitia aceea,i se anuleaza toate calitatile,viteza,sut si oricum defensiva e praf,fiecare atac construit de Manchester a fost periculos,la 3-1 Guardiola striga la Robben sa nu se grabeasca sa arunce…m-a dezgustat faza asta…erau niste vorbe cum ca nemtii nu cedeaza,nemtii nu se opresc dar din pacate nu mai suntem nemti.

fcdm3
Moderator
9 April 2014 23:12

@darkmac: nu mai veni tu la mine, ca-ti trimit eu berea pe mail! 🙂

darkmac
Admin
9 April 2014 22:58

@GnXxUbik: parerea ta, dar totusi MU a fost o mare echipa care a devenit mica. Dar… a fost mare. Lucrurile astea intr-o semifinala conteaza foarte mult.

fcdm3
Moderator
9 April 2014 22:57

Multumesc tuturor pentru urari!
Bucurati-va de fotbal cu Bayern Munchen!
Este echipa ce mi-a dat cele mai mari satisfactii de-a lungul vietii, dupa realizarile din familie (nunta, nasterea copilului etc)…

Sunt mandru ca sunt fanul acestei echipe minunate!

MIA SAN MIA!

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 22:53

@Ribery7: Niciodata, cred. Vad ca sunteti multumiti, eu nu sunt, injurati-ma, statisticile astea de le flutura unii altii n-au nicio relevanta, pana la golul celor de la United, mi s-au parut echipa mai buna, indiferent ce spuneau statisticile, au venit, l-au presat pe Neuer, mi s-au parut chiar mult mai buni! Apoi Pep iar a avut noroc teribil sa egalam imediat la fel ca in tur, noroc pe care l-a avut si in Supercupa Europei, noroc pe care l-a avut si la Barcelona cand elimina chelshit in min 94 si altele. Apoi insa am jucat super, jucatorii merita felicitati pentru jocul de dupa min 60. Dar sa nu mai aud de Pep in sus Pep in jos ca si la Manchester si acum am egalat din centrari, nu din pasele alea prostesti. In prima repriza la fel, mai mult centrari dupa ce ne-am convins ca nu facem nimic cu pasele alea, in startul reprizei secunde chiar mai rau, nici posesia n-am mai avut-o! Eu zic ca ne-am calificat datorita norocului (egalarea rapida) si faptului ca jucatorii au parut ca s-au… Citeste mai mult

BCry
BCry
9 April 2014 22:51

La Multi Ani!..fcdm…si la mai multe articole..imi place mult ce scrii(transcrii)l…

darkmac
Admin
9 April 2014 22:50

OOO… e ziua domnului fcdm??? Pai scoate Berea. Zi adresa ca vin.

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 22:49

Chiar nu stiu pe cine sa prefer in semifinale, Atletico este o echipa foarte pragmatica, cu jocul nostru de posesie ar fi greu cu ei, pe ei chiar nu i-ar deranja.

BCry
BCry
9 April 2014 22:48

Deci pot sa zic zic atat…multumesc Bayern M. ca existi.nu putea o echipa antijoc ca MU(Chelsea) sa castige…deci le-am dat-o cu varf si indesat..bravo Bayern M….acum imi doresc sa cadem cu Real sau Chelhit…..sa-i ruuupeep:).

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 22:43

: La multi ani!, si sa nu mai fii suparat pe mine, ca nu o critic pe Bayern fara motiv si o laud din plin cand merita. In seara asta a meritat calificarea.

Ribery7
9 April 2014 22:41

Calificare!!!!
La multi ani fcdm3
Toate ca toate dar Gotze cand ne arata ca e jucator de Bayern?
Si bonus:varzelonaaaaa out! (Ma bucur pt ca nu-i suport dar mai tare ma tem de atletico:)))

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 22:39

Chiar daca nu a avut un joc foarte convingator, Bayern merita felicitata, pana la urma calificarea conteaza!

fcdm3
Moderator
9 April 2014 22:39

O victorie mare! Baietii au făcut o repriza secunda foarte buna! Decat 60 de secunde s-au bucurat englezii pentru gol, ca i-am si egalat! Asta da reactie de echipa mare! Pentru mine e cel mai frumos cadou, mai ales ca peste 21 minute împlinesc 42 de ani!

darkmac
Admin
9 April 2014 22:36

Oohhh… dragul de Messi … 4 baloane de aur… incredibil UEFA/FIFA asta.

darkmac
Admin
9 April 2014 22:25

Imi mai doresc doar ca Varzelona sa zica paaaa CL.

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 22:20

Acum pot spune cu certitudine ca suntem calificati, Robben ca si in alte meciuri decisiv.

darkmac
Admin
9 April 2014 22:20

Si taranul asta de Rooney se vedea jucator la Bayern ???

darkmac
Admin
9 April 2014 22:18

3-1

darkmac
Admin
9 April 2014 22:17

HEHEHEHEHEH… roooneeeyyy… go HOME !

darkmac
Admin
9 April 2014 22:09

GOOOOOOL Mulllleeerrrr !!!!
2-1.

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 22:06

Dintr-un meci pe care l-am avut la indemana s-a transformat intrunul dramatiac

darkmac
Admin
9 April 2014 22:04

Avem noroc. Mare.

darkmac
Admin
9 April 2014 21:51

Nici eu nu laud jocul lui Bayern de acum dar nu cred ca m-ai vazut pe mine contrandu-ma cu cineva. Mai lasati mandria si trufia, si bucurati-va de victorie, indifferent daca e din noroc sau din stiinta… just have a lot of fun 😉

iliecristian
iliecristian
9 April 2014 21:47

Imi pare rau ca atunci cand vine vorba de critici la adresa echipei, “fcdm3” face referire la mine, dar spre disperarea lui, chiar nu pot sa o laud pe Bayern pentru ce joaca acum, cel putin in prima repriza a jucat mediocru, fara sens, fara viziune, doar Robben a mai incercat ceva. Este un joc destul de riscant al lui Bayern, s-a vazut ca Manchester poate fi periculoasa si oracand poate sa dea lovitura.

lesas
lesas
9 April 2014 20:04

@bavarezul13: a fost sters comentariul

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 19:58

@fcdm3: Eu chiar nu am vazut niciun comentariu sa te atace.
Poate au fost si nu au mai aparut pe site, asta nu stiu.
Ce mi se pare clar, ca nu intelegi ca ai tot respectul nostru, stiu ca daca as fi in locul tau probabil de multe ori mi-ar veni sa renunt, iti multumim ca impreuna cu DevilMayCry tineti site-ul in viata (cand renuntasei anul trecut, era o liniste totala pe aici).
Cand vine vorba de performante sau de traiul nostru in general, cred ca oricine tinde spre mai bine, oricat de bine i-ar fi! Si nu cred ca dupa un 5-0 cu Mainz, Guardiola le spune jucatorilor “bravo, ati jucat perfect, nu mai facem antrenamente 2 saptamani, oricum suntem prea buni”.
E greu sa-ti sustii opinia in situatia asta, tu vii si spui repede “nu stiti decat sa criticati” si evident omul poate isi sare din pepeni, pentru ca vine si el pe site sa-si spuna parerea unde crede ca suntem toti fani bayern si ca parerea tuturor conteaza.

fcdm3
Moderator
9 April 2014 19:47

@bavarezul13: da, am gresit. Era vorba de 300.000 lire/saptamana. Nu stau sa-ti repet si tie ceea ce am mai spus-o de cateva ori aici si cine a intrat mai des pe site a vazut cine sunt si ma cunoaste. Decat atat iti spun: eu sunt aici de 4 ani, am pana acum 1622 de comentarii si peste 200 de articole traduse de pe site-uri nemtesti si peste 30 de cronici la meciuri (unele le-am scris imediat dupa terminarea meciului!). Cred ca iti e clar cat timp am pierdut in acesti 4 ani si de castigat, ce crezi ca am castigat? NIMIC! DIMPOTRIVA! Am gasit multi oameni care nu stiu decat sa urasca si sa „huiduie”. Mi-am facut chiar dusmani. Ori Bayern este una din cele mai iubite si mai frumoase echipe din lume! Ceea ce inseamna ca cei ca iliecristian (care m-a jignit grosolan si a criticat non-stop echipa, jucatorii si antrenorii) nu au ce cauta aici! In curand voi deveni admin (pana acum eram moderator) si nu voi fi tolerant cu cei care nu vor intra aici decat sa… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 19:37

@lesas: Eu nu am observat ca vreo persoana sa-l atace pe fcdm3 sau pe altcineva, ba chiar mi s-a parut ca fcdm3 ii ia de prosti pe toti ce nu sunt de acord cu el.
Pentru ca posteaza, merita tot respectul nostru, la fel ca si DevilMayCry, insa nici opinia mea, nici a ta, nici a lor nu sunt mai importante decat ale altora.
Acum ce ai vrea sa-i laudam si cand joaca prost? In plus fiecare are pretentiile lui de la echipa, daca echipa castiga chinuit cu Mainz si tu esti multumit, poate altul vrea o victorie la scor.
Nu e normal sa ne certam intre noi, am fost si voi fi intotdeauna pentru respectarea oricarei opinii, oricat de bazaconice ar putea parea!

lesas
lesas
9 April 2014 19:01

@bavarezul13: Scuza-ma ca iti rspund aici dar e mai simplu asa ca dupa cum urmeaza: – am tradus doua articole acum ceva vreme ( unele simple) si a fost destul de dificil; – omul asta foloseste mult din timpul sau pentru a ne impartasi stiri ( nu e obligat de nimeni ) si e luat in ras de cineva care e nou aici (nu cred ca ai citit postarea lui )? – ii iau apararea pentru ca asa merita , vad ca nimeni nu reactioneaza pentru cineva care munceste pentru alti, desi a avut contre si a mai gresit a facut-o din atasament pentru echipa ; – cum sa fim uniti daca uni doar lucruri rele gasesc la echipa? – din cauza unor astfel de persoane gery76 nu mai intra aici , un om cu o cultura sportiva ridicata; – acum ca a aparut o perioada mai grea toti sar in sus si vorbesc de rau in loc sa o sprijinim; – fani care vor doar rezultate pozitive sa caute alta echipa , momentan asta e echipa si nu se… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
9 April 2014 17:37

@fcdm3: Poate 300k pe saptamana..300k pe luna ar insemnna 3.6mil pe an, adica 4.37 mil euro pe an! Mult prea putin, deja are 4 mil la Bayern si vrea 8!
300k pe saptamna ar insemna 15.6 mil lire pe an, adica 19 mil euro pe an!
Tinand cont de zvonurile trecute cu 14mil euro pe an, nu vad de ce disperatii de la manchester nu i-ar oferi chiar si 19 lui Kroos :))

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x