Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 pe Manchester United, în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Campioana Europei, după 1-1 pe ”Old Trafford”, a dominat jocul cu United, însă ocaziile clare au întârziat să apară. Șuturile bavarezilor s-au dus în blocaj sau au ocolit ținta.

Robben a fost printre cei mai activi jucători ai echipei antrenate de Guardiola și a avut o situație bună în min. 25, când șutul său a lovit bara.

După pauză, Manchester United a reușit să deschidă scorul, prin francezul Evra, care a prins un șut de zile mari, în vinclul porții lui Neuer, după centrarea lui Valencia (57). Doar două minute au avut ”diavolii roșii” avantaj, pentru că Bayer a restabilit egalitatea, prin Mandzukic, din centrarea lui Ribery (59). MU a mai avut o ocazie mare, prin Wayne Rooney (62), însă apoi Bayern a tranșat disputa. Robben l-a servit pe Thomas Mueller (68), la al doilea gol al campioanei Germaniei, după care olandezul și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor (76), la capătul unei acțiuni personale, șutul său fiind deviat de Vidic, destul cât să-l învingă pe De Gea.

Au marcat: Mario Mandzukic (59), Thomas Mueller (68), Arjen Robben (76), respectiv Patrice Evra (57).

Au evoluat echipele:

Bayern: 1. Manuel Neuer — 21. Philipp Lahm, 17. Jerome Boateng, 4. Dante, 27. David Alaba — 39. Toni Kroos — 10. Arjen Robben, 25. Thomas Mueller (14. Claudio Pizarro, 84), 19. Mario Goetze (13. Rafinha, 65), 7. Franck Ribery — 9. Mario Mandzukic. Antrenor: Josep Guardiola.

Manchester United: 1. David De Gea — 4. Phil Jones, 12. Chris Smalling, 15. Nemanja Vidic, 3. Patrice Evra — 24. Darren Fletcher (14. Javier Hernandez, 74), 16. Michael Carrick — 25. Antonio Valencia, 26. Shinji Kagawa, 19. Danny Welbeck (44. Adnan Januzaj, 81) — 10. Wayne Rooney. Antrenor: David Moyes.

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
iliecristian
iliecristian
12 April 2014 6:56

: Multumim pentru intelegere.

gery76
gery76
11 April 2014 23:30

-Eu nu cred ca fcdm3 se lasa de comentarii ,este prea stimat de marea majoritate a adevaratilor fani ai lui Bayern Munchen,pentru mine el ramane un PILON al acestei idei numita FC BAYERN.RO,alaturi de Devil un alt mare pilon,de Dark si de cei care ziua noaptea ,cand am avut timp am postat pentru aceasta minunata echipa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-MIA SAN MIA !!!!!!!!

iliecristian
iliecristian
11 April 2014 17:31

: Cam acelasi lucru l-am patit si eu cu “fcdm3”, am primit jigniri pentru curajul de a-mi expune parerea sincer despre jocul lui Bayern, im special din ultimul timp, dar fara sa jignesc jucatori sau antrenor, am avut remarci si bineinteles critici cu privire la stilul de joc impus de Guardiola, la pozitiile pe care sunt folositi anumiti jucatori, in schimb el m-a jignic, reprosandu-mi ca nu sunt suporter al lui Bayern, de varsta, etc. Am spus si imi mentin parerea, chiar daca pana la urma conteaza doar trofeele, Bayernul lui Guardiola mi se pare destul de confuz in comparatie cu cel din sezonul trecut, si sper din tot sufletul ca Guardiola sa-si dea seama ca nu mai antreneaza Barcelona, si o echipa cu alta mentalitate, si unde ar trebui sa profite ca are un lot de jucatori mult mai complex decat la Barcelona, care pot imbina forta si devotamentul unor jucatori ca Schweini, Lahm si Muller cu fantezia altor jucatori ca Ribery, Robben sau Gotze, si sa creeze o echipa unica.

Grigoras
Grigoras
11 April 2014 16:16

Intru zilnic aici, chiar daca nu las prea multe comentarii,si m-am saturat sa vad cum vin unii si strica atmosfera de pe acest site. Chiar nu va puteti abtine?

lesas
lesas
11 April 2014 15:18

@DevilMayCry: te rog lasa-l ca nu intelege , cand cineva il apostrofeaza el este indreptatit sa jigneasca ca un om fara cultura

Marius09
11 April 2014 10:14

@DevilMayCry: Nu uita de mine :)) Si eu voi posta articole cand voi putea.
E aiurea ca apar certuri de astea mai ales intre fani Bayern, sper totusi ca si GnxxUbik e unul. Fiecare are dreptul sa isi exprime opinia, chiar si eu am mai criticat echipa, dar acest lucru trebui facut cumpatat, la fel si cu lauda. Eu sper sa terminati cu aceste certuri, daca va displaceti asa tare, cel mai simplu e sa va ignorati.
Cat despre meci, ma bucur enorm ca echipa sa calificat in semifinalele Ligii, chiar daca jocul nu a fost unul formbidabil pana la primul gol al meciului… ceea ce m-a cam deranjat. Important e sa ne aparam trofeul mult ravnit. Mia san mia <3

gery76
gery76
11 April 2014 1:14

-Ribery foarte bun ,Robben foarte bun,Lahm ”furnica”,iar Muller este exact cum s-a autocaracterizat,alearga dezordonat,nu are o charisma deosebita ,n-are tehnica lui Robben,insa este unul dintre cei mai importanti jucatori ai echipei,a marcat cand ne ”crapa buza”si sa nu uitam ce meciuri a facut cu Barca anul trecut.

-Cred ca si daca l-ar pune paznic la stadionul lui Bayern si-ar face datoria cu mult suflet,aici Schweini si Lahm cred c-ar fi in aceeasi situatie,o sa repet mereu ei sunt copiii lui Bayern de aceea eu tin la ei fantastic,pentru ca tin cu Bayern din 1982 din clasaI cand i-a invins pe Craiova cu 2-0 chiar in Banie goluri Breitner si Rummenigge!

Ribery7
10 April 2014 23:22

Chiar nu era nevoie de cearta asta…

Ribery7
10 April 2014 20:21

Sambata la 19:30 este poate ultima sansa a lui Lewandowski sa inscrie in poarta lui Bayern. Sa ne asteptam la un meci mare de la el? Ar fi frumos din partea lui si ar arata respect pt ambele echipe. Bine, poate sa joace prost si fara sa vrea, evident.

lesas
lesas
10 April 2014 16:52

-rog administratori sa curete mizeriile din acest articol si anteriorul
-pacat ca a ajuns mentalitatea de roman si pe acest site
-jigniti la voi in familie daca asta va este obiceiul sau aveti probleme si nu stiti unde sa scapati de stres, aici nu este cosul de gunoi

LoanShark
LoanShark
10 April 2014 16:45

:))))))))))))))))))

iliecristian
iliecristian
10 April 2014 14:10

Orice adversar ar intalni Bayern in semifinale este unul foarte puternic, eu unul as prefera totusi Atletico. Ingrijorator la Bayern in ultimul timp mi se pare jocul echipei, si mai ales Gotze care este de la joc la joc mai absent.

alexandrul
alexandrul
10 April 2014 13:30

la multi ani si multa sanatate

CiprianPH
CiprianPH
10 April 2014 10:32

La Multi Ani fcdm3 !!! Sa fii fericit, sa te bucuri de familia ta si…parerea mea…traieste-ti viata si nu mai pune atata suflet, nu-ti mai manca nervii si timpul cu niste “proiecte” pline de romanisme si tiganisme, nu de romantisme, care nu-ti vor aduce niciodata satisfactia pe care ti-o imaginezi si doresti. Mentalitatile sunt diferite fata de ceea ce-ti doresti tu, si nu vei reusi sa le schimbi indiferent cata munca vei depunde, cate comentarii vei sterge sau bana, si cred ca stii si tu bine asta, prin prisma experientei de viata. Revenind la meci…Bayern nota 7,5-8 dintr-un maxim posibil de 10. Nu a fost chiar cel mai bun joc pe care il puteam face si la care eu unul ma asteptam, si asta in special in faza de finalizare. Ce nu am inteles…de ce se tot insista pe centrari in careu, in conditiile in care pana si Boateng si Dante, pareau niste subnutriti pe langa Phil Jones si Smalling, desi au aceeasi inaltime. Gotze, Kroos si Alaba au fost cam lipsa in multe momente ale jocului. “Robbery” fantastic, Mandzu… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
10 April 2014 10:06

@fcdm3: Cred ca e imposibil pentru United sa prinda loc de UCL. Mai sunt doar 5 etape si sunt la 7 puncte de locul 4, Arsenal.
Pe locul 5 e Everton cu 6 puncte avans si 1 meci in minus, iar pe 6 e Tottenham cu 2 puncte peste United.
Etapa asta United joaca la Everton, daca nu castiga isi cam ia adio de la primele 6 locuri, adica nu va juca nici macar in Europa League la anul! Daca insa castiga, se va lupta pentru locul 6 cu Tottenham pana in ultima etapa.

LoanShark
LoanShark
10 April 2014 10:03

Cum sa spui despre golul lui Evra ca a foat norocos?un gol superb fara doar si poate,mai conteaza o deviere?mai conteaza ca s-a “respins gresit mingea”?
Eu zic ca noi am avut noroc,daca juca van Persie in tur era un 2,3-0 pentru United sa nu mai zic de faza de 1-1 din retur a lui Roonie la care am strans puternic din fese,per total United a fost cu fazele noi cu golurile,am demonstrat ca suntem o echipa mare tur retur,ma dezamageste evolutia echipei,fara constanta,alergam mult cu mingea dar fara faze periculoase,fundasii Boa si Dante nu cred ca sunt facuti pentru stilul asta de joc sa alerge mult,sa se implice atat in jocul echipei,sunt cam lenti si daca stau tot timpul sus sunt prinsi de multe ori descoperiti.

fcdm3
Moderator
10 April 2014 9:41

Caseta tehnica de la UEFA, care arata cat de clar i-am dominat pe englezi si ca victoria nu a fost din noroc… Norocos in schimb a fost golul lui Evra, ce-i drept unul extraordinar.

Suturi spre poarta (la poarta): 25-6 (14-4)
Cornere: 11-3
Faulturi: 10-11
Posesie: 63%-37%