17 October 2021

FC Nurnberg – FC Bayern 0-2

Derby-ul Bavariei s-a incheiat, asa cum era de asteptat, cu victoria lui Bayern care a avut ceva de furca cu echipa gazda.

Apropos de echipa gazda. Nurnberg nu a cunoscut gustul victoriei in turul campionatului (11 egaluri si 6 infrangeri) insa returul l-au inceput furtunos, 4:0 cu Hoffe acasa si 3:1 la Berlin cu Hertha. Asta i-a facut pe jucatori sa prinda incredere in ei si sa inceapa foarte bine partida cu Bayern (6 suturi la poarta lui Neuer in primele 17 min.!) dar si sa joace tare, pe alocuri chiar dur. Numarul de faulturi facute de Nurnberg, 26, este aproape de recordul Bundesligii, iar doi dintre jucatorii gazda s-au accidentat singuri in min. 10 si 22, prin intrarile avute, unul ajungand chiar la spital! Dupa primul sfert de ora in care a suferit, Bayern inscrie in min. 18 prin Mandzukic (al 12-lea) iar apoi incet-incet pune stapanire pe joc iar in min. 49 inscrie si capitanul Lahm (primul din 2010 incoace!) pecetluind scorul final de 0:2. Bayern nu a facut un meci extraordinar, chiar daca a mai sutat de 3 ori in bara (si gazdele au sutat o data), insa are o explicatie: jocul tare al gazdelor. Sa mentionam interventiile sigure ale lui Neuer, ambitia lui Mandzukic (care a fost lovit de mai multe ori de plesuvul Pinola, cel care l-a scuipat in fata pe Schweini acum 2 ani) dar si revenirea lui Javi Martinez in joc dupa mai multe luni de absenta, spaniolul intrand in repriza a doua. Toni Kroos a stat pe banca pentru a doua oara consecutiv, lucru care nu s-a mai intamplat pana acum.

In clasament, Bayern isi continua marsul triumfal spre castigarea unui nou titlu de campioana, ajungand la 56 de puncte (18 victorii si 2 egaluri) si pastrand distanta de 13 pct fata de locul 2, Leverkusen si 17 fata de locul 3, Dortmund.
Notele de la BILD: Neuer 2, Alaba 3, Dante 3, Boateng 2, Rafinha 3, Robben 3, Gotze 4, Lahm 3, Thiago 3, Muller 4, Mandzukic 2. Au mai jucat Martinez 3, Shaqiri si Pizarro.