pizarro

Claudio Pizarro (35 ani) a marcat in meciul cu Stuttgart (2:1 pentru Bayern in final) golul sau cu nr. 79 de la Bayern in 199 de meciuri de Bundesliga si a intrat intr-un top select al golgheterilor lui Bayern din toate timpurile. El l-a intrecut pe olandezul Roy Makaay, care avea 78 de goluri. Conducerea clubului e multumita cu prestatia peruanului si pare tentata sa-i prelungeasca contractul (scadent in iulie 2014) pe inca un an, mai ales ca Pizarro e multumit cu statutul de rezerva la echipa. De asemenea, Pizarro este strainul din Bundesliga cu cele mai multe goluri marcate: 168. In afara de cele 78 marcate pentru Bayern, el a mai marcat inca 90 de goluri pentru Werder Bremen, astfel ca a ajuns la un total de 168 goluri in 359 de meciuri in Bundesliga. Iata cum arata acest top 10:

1. Gerd Muller – 365 goluri (427 meciuri)

2. Karl Heinz Rummenigge – 162 goluri (310 meciuri)

3. Roland Wohlfahrt – 119 goluri (254 meciuri)

4. Dieter Hoeness (fratele lui Uli) – 102 goluri (224 meciuri)

5. Giovane Elber – 92 goluri (169 meciuri)

6. Mehmet Scholl – 87 goluri (334 meciuri)

7. Uli Hoeness – 86 goluri (239 meciuri)

8. Lothar Matthaus – 85 goluri (302 meciuri)

9. Paul Breitner – 83 goluri (255 meciuri)

10. Claudio Pizarro – 79 goluri (199 meciuri)

(Sursa: BILD)

0 0 vote
Article Rating
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bavarezul13
bavarezul13
8 February 2014 23:23

@bavarezul13: si sper sa-i pacalim pe cei de la utd cu 30mil pe kroos :p si de ce sa si rafinha si shaqiri ar putea fi cedati fara vreun regret

bavarezul13
bavarezul13
8 February 2014 23:17

@Ribery7:Sa stii ca si eu il vad pe Draxler peste El Sharawy, chiar cu o diferenta apreciabila. De fapt tocmai mi-am intocmit wishlistul pentru vara asta pe piata transferurilor si arata exact asa: 1.Reus 2.Sokratis/D.Luiz 3.Draxler…si cred ca mai multi jucatori ar trebui lasati sa plece, mai ales Pizza si DVBsi

florins
florins
8 February 2014 23:00

Bun meciul, bun scorul, ingrijorator ca nu este meci in care adversarii sa nu isi creeze ocazii de gol, unele chiar foarte mari! Sper sa reintre curand Martinez (sau Schweinsteiger) in fata fundasilor. Englezii(chiar daca astazi au fost spulberati, in primul rand prin rapiditate si avant de catre cei de la Liverpool), nu ne vor ierta din asemenea ocazii. Si, probabil, nu vor mai repeta un asemenea meci in acest sezon. Altfel, sa remarcam si pofta de joc a lui Robben si forma lui Neuer.
Eu am inceput sa tin cu Bayern in anii ’70, cand stapanul careului advers era Gerd Muller. Inca nu a ajuns cineva la Bayern, la jumatatea golurilor inscrise de el. Multumesc pentru reamintire!

LoanShark
LoanShark
8 February 2014 22:48

Ribery@ Dortmund l-a cumparat pe MKhtarian in locul lui Son,o decizie slaba cred eu,cei de la Leverkusen au un departament de scouting foarte bun imi aduc aminte ce fotbal jucau in 2002 cu Topmoller antrenor …nu am mai vazut un asa fotbal in viata mea…splendid,acela era un fotbal spectacol un fotbal nemtesc…mi-am dorit din tot sufletul sa castige CL,cred ca Son ar fii perfect pentru Bayern chiar din privinta ca poate juca atacant,in spatele varfurilor si in banda pentru ca are si fuleu,mi se pare un jucator letal pe deasupra are o tehnica exceptionala si joaca cu ambele picioare,da imi amintesc de golul marcat de Son din coltul careului cu piciorul stang…foarte frumos.

Ribery7
8 February 2014 22:41

Cat despre meci, Bayern a jucat bine. Imi place din ce in ce mai mult Boateng, ma refer la iesirile din defensiva, gen Pique, Hummels. Aduce mai mult pericol cand face asta.
Mandzukic a fost iar omul meciului, cu gol si pasa de gol. A fost si o faza geniala cu 2 bare in cateva secunde. Daca sutul lui Robben a fost de la distanta, pe Muller nu l-am inteles de ce nu a inscris. Ma bucur si pentru El Capitain, ca a marcat. Nu stiu daca a inscris vreun gol de la Germania-Grecia.
Ps: Astia de la Eurosport2 sunt nebuni? Cum sa dai Werder – Dortmund si nu derby-ul bavariei, disputat pe un teren pe care a facut unul din cele 3 egaluri sezonul trecut. Si in general e un adversar dificil, Nurnberg, indiferent de pozitia in clasament, lot, antrenor, etc. Chiar sunt nebuni?

Ribery7
8 February 2014 22:31

Fara legatura cu articolul (unul excelent, in stilul caracteristic lui fcdm3), Arsenal, viitoarea adversara a lui Bayern, a fost spulberata azi in deplasare la Liverpool. Asa se face ca in minutul 20 era 4-0 pt cormorani, cu o bara extraordinara a lui Suarez si alte 3 ocazii mari. Meciul s-a terminat 5-1, dupa ce gazdele au avut chiar avantajul de 5-0. Am remarcat urmatoarele: Fundasii centrali, Per Mertesaker si Koscielny sunt lenti,de german stia toata lumea dar de colegul sau eu nu stiam. Dar nu numai la sprint, ci si ca viteza de reactie, motiv pentru care interventiile lor sunt intarziate, ineficiente. Ozil e praf(cum il stiam de altfel, am fost fanul sau cand juca la Werder, la fel Marco Marin, dar nu cred ca ne va pune probleme). Din pacate, stilul nostru de joc, bazat pe posesie, nu ne va da ocazia sa exploatam fundasii cetrali ai tunarilor, dar Ozil nu va avea un rol important pentru ca pe contraatac nu prea e letal. Sper la un 3-0… si e realizabil atata timp cat nu mai primesc tunarii un… Citeste mai mult

Ribery7
8 February 2014 22:19

Concluzia: Gerd Muller e din alta lume… Pacat ca a avut probleme cu alcolul, ar fi meritat un loc mai important la club. Lucrurile s-au asezat asa cum trebuie, oricum, iar Bayern merge ceas.

Pizarro, chiar daca imbatraneste, are sange de atacant de rasa… Si atunci chiar nu e gresit sa-i prelungim contractul, avand in vedere ca Mandzukic pare tot mai aproape de o despartire de club, in vara. Lewandowski a marcat o dubla astazi, si a fost un jucator important per total, la fel ca si etapa trecuta, in jocul lui BVB. Ideal ar fi sa ramana toti 3, mai ales ca Mandzukic a venit pentru a fi rezerva lui Gomez, iar daca va juca in Cupa Germaniei si Bundesliga+ Grupe, in total vreo 25 de meciuri, poate va fi multumit cu rolul la echipa. Daca nu, din postura de rezerva pare mai util Pizarro.

LoanShark
LoanShark
8 February 2014 18:52

Pizarro Este un atacant adevarat un marcator,mi-a placut tot timpul acest fotbalist pentru golurile care le marca.

Stefan Kaulitz_69_
Stefan Kaulitz_69_
8 February 2014 14:33

Extraordinar Pizza!!

alexandrul
alexandrul
8 February 2014 12:39

Un super atacant,am avut multe satisfactii de pe urma sa.MIA SAN MIA

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
7 February 2014 19:59

Ai tradus bine 😀 . Puteau sa ii afecteze un nerv si din aceasta cauza s-a operat.
Pizza e jucator de lot la fel ca DvB. Si ca tot a venit vorba de DvB, care astazi a implinit 36 de ani, merita un sincer “La multi ani”

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x