Bayern Munchen domină campionatul din Germania, iar după meciul cu Borussia Monchengladbach, câștigat cu 2-0 și-a mărit avansul la 10 puncte în fața celei de-a doua clasate, Bayer Leverkusen.

Bavarezii se pregătesc să facă furori și în sezoanele care vin, iar pentru asta au obținut semnătura lui Robert Lewandowski, care va ajunge pe Allianz Arena din vară.

Odată cu venirea polonezului de la Dortmund, reprezentanții lui Bayern consideră că păstrarea lui Mario Mandzukic în lot nu își mai are rostul.

Croatul a marcat 10 goluri în această ediție din Bundesliga și a reușit și unul dintre golurile finalei UEFA Champions League câștigate în fața lui Dortmund (2-1), însă soarta lui pare pecetluită.

Președintele de onoare a lui Bayern Munchen, Franz Beckenbauer, a confirmat iminenta despărțire de atacantul de 27 de ani.

Mandzukic ar trebui să înceapă să își facă bagajele. Îl văd pe Lewandowski în atac, stilul său de joc este mai potrivit în concordanță cu ideile lui Guardiola. În plus, ca alternative, mereu se poate baza acolo pe Götze sau Muller”, a spus Beckenbauer.

Vârful croat a fost adus în 2012 de la Wolfsburg, pentru 13 milioane de euro și a marcat până acum 35 de goluri în cele 65 de meciuri disputate în tricoul bavarezilor.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bayern1st
bayern1st
29 January 2014 19:55

Beckenbauer sa se mai gandeasca la ce zice! Mandzukic a impresionat in debutul sau la Bayern si restul sezonului; merita 100% un loc intre titulari! De unde stie “NENEA FRANZ” ca Lewandowski se va impune cum s-a impus Mandzo? L-a scos pe Gomez din atac! Si Gomez nu e atacant de echipa estica, ci candva al 3-lea golgetter al UCL! Nu trebuie sa plece Mandzukic.

palcenina
palcenina
29 January 2014 0:45

@Ribery7: Maximum 4, indiferent de ce castigam. Barca si Real fac transferuri suspectate ca ar fi frauduloase, dar baga bani in fotbal si sunt datori ca naiba, adica musai sa fie ascultatori. Atunci, nu trebuie minimum 5 locuri pt ei, chiar daca ii batem mai rau? Sa nu fiu spurcat la gura, dar nu prea cred ca ne mai lasa Blatter sa ii umilim. Ca sa ne aparam trofeul trebuie sa fim cu 8 clase peste ei, nu numai cu 4, cum suntem acum. Dar pana la meciurile cu ei, diferenta mai poate creste. Sa-i luam la rand, iar primii sunt Arsenal. Ei merita tot respectul, dar sper ca vom trata meciul cu raspundere si sa fim scutiti de emotiile de anul trecut.

gery76
gery76
28 January 2014 17:50

S-ar putea sa fie vorba si de orgoliul lui Mandzukic,croatii sunt un popor cu mare mandrie,eu cred ca anuntarea cu tam-tam a venirii lui Lewa,l-a deranjat destul mult ,avand in vedere ca Mandzukic a avut un rol important in realizarea triplei istorice.

-Totusi lupta pe trei fronturi,respectiv Bundesliga,Ch.League si Cupa implica foarte multe meciuri,iar sa ai 2 varfuri de calibrul lui Lewa si Mandzu ,nu poate fi decat un mare avantaj,cu atat mai mult cu cat Muller oricand poate sa joace si varf impins ,fiind un fotbalist foarte versatil!

Ribery7
28 January 2014 15:12

@iliecristian: Eu ma gandesc mai departe. Sa fim prima echipa care castiga vreodata tripla de 2 ori, si asta in ani consecutivi!
Probabil ne-ar pune 4 oameni in echipa anului, cei de la fifa=))

iliecristian
iliecristian
28 January 2014 13:31

Sunt de acord cu toti ca avem superechipa de la mijloc in sus, dar apararea? Ganditi-va daca avem ghinionul sa se accidenteze vreun fundas, ce alternative avem! Noroc ca, campionatul este deja transat, mai ramane liga campionilor pe care trebuie sa o castigam si sa devenim prima echipa care reuseste sa o castige de 2 ori consecutiv. Bafta Bayern!

alexandrul
alexandrul
28 January 2014 11:54

Bayern Munchen este echipa cu cel mai mare procentaj al posesie din Europa,aici trecand de Barcelona,la stilul jucatorilor pe care ii avem pot spune ca este o mare performanta,dar iata ca Pep a reusit acest lucru

Max
Max
28 January 2014 9:15

Eu nu vad de ce ar trebui sa plece vreunul.

Cu privire la atacanti, am impresia ca va pleca Pizarro. Cred ca el isi da seama ca nu mai e in floarea tineretii. In acest caz, echipa va avea doi atacanti de acelasi nivel (supernivel). Si nu va fi concurenta de asta ca la Chelsea sau Spurs, cu 74 de atacanti, metaforic vorbind, pentru un singur post.

Cat despre Rode, probabil ca si Van Buyten va pleca, din aceleasi motive ca si la Pizarro. Iar Rode, pare-se, e DM. Sau de semnat contractul si de-l dat in arenda.

Am citit si eu stirea, cum ca BS31 ar fi tentat sa plece la ManU, Real sau Barcelona, pentru ca “nu mai e jucator-cheie in echipa”. Mi se pare un fel de http://www.youtube.com/watch?v=6zXDo4dL7SU
Poate ar trebui sa joace accidentat, ca sa fie jucator-cheie? 😀

palcenina
palcenina
27 January 2014 18:11

@bavarezul13: Perfect de acord cu tot ce ai spus referitor la Lahm, Bastian, Martinez si Thiago. Din pacate sezonul asta am avut tot timpul accidentati si cel putin eu nu am fost 100% pe cine si de ce prefera Pep. Imi place Thiago, dar nu in dauna lui Martinez sau Bastian, in cazul in care sunt apti. Si eu cred ca poate rezolva unele faze de atac, dar nu cred ca se justifica nr mare de mingi pierdute, mai ales ca are si rol defensiv. In ce-l priveste pe Lahm, e clar ca este polivalent, dar parca mai bine ii sta pe dreapta, mai ales ca avem probleme in centrul defensivei. Si Barca lui Pep tot in aparare avea puntcul vulnerabil, asa ca sper ca si-a invatat lectia si nu va mai permite aceeasi problema. De partea lui Pep stau rezultatele si constanta cu care ne dominam adversarii. Unii considera jocul nu prea spectaculos si cam au dreptate in unele cazuri, dar eu prefer o victorie urata unei infrangeri spectaculoase, mi-au ajuns finalele cu Man U si Chelsea. Daca mergem… Citeste mai mult

palcenina
palcenina
27 January 2014 17:36

Sper sa nu-l vanda pe Mario, si asta nu din sentimentalism. Nu putem ramane cu un singur varf in lot. Sigur ca Gotze si Muller pot juca acolo si se pliaza mai mult pe jocul lui Pep. Dar Mario este un golgeter pur-sange, uitati-va la raprtul dintre nr de minute jucate si goluri marcate. Nu este fenomenal, dar isi face treaba si se poate conta pe el. Jucam pe mai multe planuri si avem nevoie de un lot echilibrat. Lewa a fost adus ca sa joace si este normal ca va fi preferat, dar Mario are lot in lotul oricarei mari echipe.

iliecristian
iliecristian
27 January 2014 14:40

Unii ori n-au ce face cu banii ori n-au nimic in cap, dar sa dai 45 mil. euro pe Mata care nu-i vreun Messi sau Ronaldo si care dupa parerea mea nici nu se compara cu Gotze. La fel Real Madrid sa dea 91 mil. euro pe Bale mi se pare o stupizenie. Tot ce-i peste 60 mil. euro mi se pare o prostie sa-i dai pe un singur jucator, chiar de vorbim de Messi sau Ronaldo, mai important este sa faci echipa. Bayern chiar are de vreo 2 ani de zile echipa, in care bineinteles sunt si superjucatori, dar ati vazut ca nu este dependenta de vreun jucator asa cum sunt Real si Barca de Ronaldo si Messi. In ceea ce-l priveste pe Mandzukic cred ca-l vor vinde la vara pentru ca Lewandoski se pliaza mai bine pe jocul lui Guardiola, iar Gotze si Muller pot fi oricand alternative. Problema la Bayern este in aparare unde trebuie neaparat sa se intareasca.

bavarezul13
bavarezul13
27 January 2014 14:06

Haideti sa fim seriosi totusi. Sa compari pe Gotze cu Mata e ca si cum ai compara Audi (ca tot e sponsor Bayern) cu Chevrolet (in cel mai bun caz pentru Mata).
Pe de alta parte, chiar m-am tot intrebat de ce, dintre constructorii de masini, Audi e sponsorul nostru (Audi avand sediul in Ingolstadt, aproape de Munchen) si nu BMW (chiar din Munchen). E o simpla curiozitate a mea.

Ribery7
27 January 2014 10:31

Statistica spune ca a jucat doar cu 178 de minute mai putin decat Gotze. Iar pentru ca a strans minutele astea in mai putine meciuri, a avut in medie mai multi timp per meci sa se exprime. Intr-adevar, nu a jucat mult, dar nici Mario.

LoanShark
LoanShark
27 January 2014 1:07

Nu te poti lua dupa unele statistici,Mata nu a jucat sezonul acesta pentru ca nu e pe placul “translatorului”,diferenta e varsta cred eu 25 Mata si 21 Goetze dar amandoi sunt super-jucatori,eu zic ca e o afacere foarte buna dar nu stiu cat va schimba Mata jocul lui Man.U deocamdata,PL e supraevaluata nu ma mir ca s-a platit 45 de mil pe Mata.

Ribery7
27 January 2014 0:03

Off topic:
Mata vs Gotze
au costat 45 vs 37
sunt evaluati la 38 vs 45(invers)
25 de ani vs 21
1,74m vs 1,76
rezerva in nationala Spaniei vs titular in nationala Germaniei
Mata a jucat sezonul asta 1199 de minute in 18 meciuri, 826 dintre ele in premier league, si a inscris un gol si a oferit 4 pase decisive. Gotze a jucat 1377min in 23 de meciuri, doar 748 in Bundesliga, si a inscris 9 goluri si a dat 5 assisturi.
Care afacere vi se pare mai buna?
Vazand statisticile astea, putem spune cu mandrie ca Bayern a dat lovitura.

fcdm3
Moderator
26 January 2014 23:43

Guardiola, dupa meci: „sunt recunoscator celor din Salzburg (unde Bayern a pierdut cu 0:3 intr-un amical in care a experimentat o linie de fundasi compusa din 3 oameni, printre altele). Ne-am invatat lectia. Echipa mea a jucat incredibil de bine, jucatorii au aratat caracter, cu un control bun, cu o posesie buna. Adversarii nu au avut timp sa gandeasca”. Apropos de aceasta ultima propozitie, au remarcat si comentatorii TV: adversarii lui Bayern alearga foarte mult dupa minge astfel ca atunci cand o castiga (dupa multe minute) sunt prea obositi sa se poata concentra si o pierd repede. Asta este una din filosofiile lui Guardiola.

gery76
gery76
26 January 2014 23:37

-Indiferent de viitorul lui Mandzukic la Bayern sau in alta parte ,croatul merita toata consideratia si admiratia suporterilor bavarezi pentru rolul extrem de important pe care l-a avut in rezultatele exceptionale din sezonul trecut,numele sau ramane intiparit pentru eternitate in istoria lui Bayern Munchen!!!!!!!!!!

fcdm3
Moderator
26 January 2014 23:31

Intr-adevar, Lahm a ajuns la borna 300 in Bundesliga. 246 de jocuri au fost pentru Bayern, 53 pentru Stuttgart (unde a fost imprumutat). A debutat pe 03.08.2003. Cifrele statistice pt. 299 de meciuri (inaintea celui cu M’gladbach) sunt: 9 goluri, 44 de pase decisive, 199 de suturi la poarta, 633 de flancuri, 23.525 de contacte cu mingea si 4.912 de dueluri castigate.

fcdm3
Moderator
26 January 2014 23:08

In legatura cu paralela Mandzu/Lewa… Si eu cred ca Mandzukic este mai bataios si mai luptator fata de Lewandowski, care este mai talentat si mai tehnic. Pronosticul meu? Mandzukic va ramane si din vara la Bayern!

fcdm3
Moderator
26 January 2014 22:49

Cotidianul munchenez TZ zice ca s-a intamplat asa:
„La intrebarea daca croatul ar putea sa-si faca bagajele din vara dupe venirea lui Robert Lewandowski, Beckenbauer a declarat vineri intr-un interviu portalului on-line “11 Freunde”: “De fapt, da („Eigentlich schon”). Imi pot imagina ca Lewandowski sa loveasca („einschlägt”). Stilul sau de joc este mai potrivit pentru ideile lui Guardiola ca un centru pur fata de Mandzukic. ”

Președintele Karl-Heinz Rummenigge a subliniat recent ca incearca sa-l mențina pe Mandzukic (sub contract pana în 2016) cel putin inca un sezon: “Nu se pune problema acum sa ne despartim de Mandzukic”. Pep Guardiola prefera un sistem cu un singur atacant adevarat, iar Mandzukic ar putea fi rezerva.” se arata in articol.
Restul e can-can.

LoanShark
LoanShark
26 January 2014 21:20

Mandzu poate ca nu are calitatile unui atancant de super-calitate dar are determinare si vointa,la tehnica e sub Lewa ceea ce ma face sa cred ca va fii preferat Lewa in locul lui,mie personal imi place mai mult decat Gomez care dadea goluri doar cu poarta goala si la tehnica era dezastruos….sezonul trecut a facut multe meciuri bune la fel ca toata echipa,nu cred ca o sa fie vandut asta cu Mandzu la Juve,Man.U e doar can-can.

alexandrul
alexandrul
26 January 2014 19:09

Philipp Lahm a atins borna de 300 de meciuri in bundesliga in meciul de vineri,iar 247 le are in tricoul lui Bayern,la cat mai multe meciuri la noi,forta Bayern

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
26 January 2014 17:01

Nu face FranzB asemenea declaratie nici beat, ca doar nu e conducator roman de club. Iar de vandut sper sa nu fie cazul nici acum, nici in vara. Problema e ca un jucator de la mijloc in sus sigur o sa paraseasca echipa daca nu acum, in pauza dintre sezoane. O sa vina Lewa si chiar nu au loc toti. Ok sa zicem ca Pizzaro poate isi incheie cariera, dar tot cred ca mai pleaca un jucator. Stau de multe ori si ma gandesc care o sa fie acela, iar sansele cele mai mari le are Mandzu din pacate. Ar fi frumos ca macar in vara se ne intarim pe linia de fund. Sa aducem un fundas central.
By the way ce o sa fecem noi si cu Rode. O sa cerem sa jucam in 12?

Ribery7
26 January 2014 14:32

Si tot a cam fost o greseala… Presupunand ca Lewandowski nu face nimic in restul sezonului, la modul in care rateaza ocazii simple, etc, ce face? vine la vara gata sigur de locul de titular? Nu-i ok. Trebuie concurenta pe posturi iar la final sa castige cine e mai bun, indiferent de numele sau. Cine ar fi crezut ca Mandzukic, adus ca rezerva, il va scoate pe Gomez?
Si i-a ras cateva milioane bune din pret. Puteam scoate 25-30. Acum probabil daca il vindem, desi sper sa ramana, primim ca si pe gomez, vreo 15 mil.

darkmac
Admin
26 January 2014 14:07

:

Asa este ! Nu Beckenbauer a spus asta. Practic a confirmat. El a fost intrebat de reporteri daca odata cu venirea lui Lewandowski , Mandzukic poate sa isi faca bagajele iar raspunsul sau a fost : “Da. Ma astept ca Lewandowski sa aiba un impact imediat asupra jocului echipei. Stilul sau se potriveste mai mult jocului lui Pep, decat un atacant pur de careu. In plus, Pep poate sa ii foloseasca si pe Thomas Muller sau Mario Goetze in fata”
DAR
Articolul este preluat de pe digisport.ro care au tradus sau interpretat gresit sau pur si simplu nu s-au informat corect despre declaratiile lui Beckenbauer.
Cum LA FEL si eu am facut traducerea de pe goal.com, mai exact:

http://www.goal.com/en/news/11/transfer-zone/2014/01/24/4567649/lewandowski-will-replace-mandzukic-beckenbauer

Acum…daca e greseala intentionata sau nu facuta de cei de la digisport…. nu stiu.

Ribery7
26 January 2014 11:12

Cat despre articol, ma indoiesc ca un oficial al lui Bayern ar fi facut o asemenea declaratie. Ar fi insemnat sa taie cateva milioane din pretul croatului, sa nu mai zic de moralul jucatorului care si-a facut treaba!

Ribery7
26 January 2014 11:10

In primul rand BINE AI REVENIT fcdm3! Acum, cu tine si gery76, lucrurile isi revin la normal! apoi, sunt de acord in mare parte cu @bavarezul13: . Eu nu l-am observat deloc pe Lahm in meciul de vineri… greseala mea. Dar stiu ca Rafinha in afara de un sut puternic pe mijlocul portii nu prea da pase la inaintare, si cu atat mai putin in banda. Paseasa in centru sau in spate de cele mai multe ori. Ori Lahm…e LAHM. Am facut si eu cateva cercetari ale mele iar anul trecut, din banda dreapta, au venit 23 de centrari lungi(din exteriorul careului), fata de 8 in banda stanga. Ori, cum Robben a dat numai vreo 3, restul de 20 se impart predominant intre Muller(vreo7-8) si Lahm(vreo 10). Au mai dat si vreo 2 au fost date de altii. Iar sa dai mai multe centrari lungi decat Alaba+Ribery…,dublu, pai e lucru mare! Rafinha chiar e eficient? Nu. Nu face prostii, asta e bine. Dar nici nu aduce ceva bun. E de umplutura. Legat de Schweini. El e sufletul echipei, daca imi… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
26 January 2014 10:20

Nu-mi pasa ce laudat e Lahm inchizator, poate juca foarte bine fundas dreapta in locul lui Rafinha(si e o diferenta uriasa intre cei doi), dupa care il bagipe Martinez inchizator(si nu cred ca Martinez inchizator e mai prejos decat Lahm). In aceeasi ordine de idei astept cu mare interes revenirea lui Schweinsteiger. Cred ca dupa asta,in functie de alegerea lui Guardiola intre Schweinsteiger si Thiago ma voi lamuri ce fel de antrenor este. Nu am fost niciodata impotriva lui Guardiola, nu am spus nimic rau de el chiar si atunci la inceput cand majoritatea il criticau , mai ales dupa infrangerea cu Dortmund din supercupa, chiar am revenit dupa infrangerea cu City si am spus ca nu-i o problema ce s-a intamplat. De ce sa nu recunosc ca imi placea Thiago, am vrut sa vina la noi. Insa suma de transfer mi s-a parut imensa, eu sincer ma asteptam la 10-15 mil. Totusi, prestatiile lui (aproape in totalitate) sunt un argument irefutabil ca nu ar trebui (deocamdata) sa fie titular. Reuseste cateodata lucruri sclipitoare, insa de multe ori e visitor,… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
26 January 2014 10:05

Era de asteptat sa se intample asta din vara, sper doar sa nu fie cazul de acum din iarna. Problema lui Mandzukic (desi am vazut ca are multi fani) este ca, intr-adevar, nu este un atacant mare. De fapt pot spune ca, fata de nivelul coechipierilor lui este mediocru! Evolutiile lui bune spre foarte bune de pana acum se datoreaza aproape in totalitate muncii celorlalti.
Ce am vazut ca nu s-a intrebat nimeni si mie chiar mi se pare extrem de ciudat este de ce Guardiola nu-l introduce mai deloc pe Contento, un jucator ce mie intotdeauna mi s-a parut ca fiind unul pe care pe poti baza oricand, chiar daca nu e tocmai la nivelul lui Alaba. In tur am vazut ca prima rezerva introdusa era mereu Kirchoff, care acum a fost imprumutat.
N-o spun depreciativ insa are si Guardiola prostiile lui in cap(mai ales ca se aude ca Schweinsteiger nu va mai fi titular, lucru de netolerat zic eu)!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
28
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x