Oamenii lui Josep Guardiola au început perfect și anul 2014, în fața revelației Borussia Monchengladbach, în primul meci al etapei cu numărul 18. Campioana Germaniei s-a impus fără mari emoții, scor 2-0.

Cu opt victorii și o singură remiză pe teren propriu înaintea meciului cu Bayern, Borussia spera să producă surpriza și să rămână neînvinsă. Numai că oaspeții au dovedit că se pot descurca fără probleme și fără Ribery, Robben fiind și el introdus pe teren abia în minutul 79.

Bayern a început tare și a deschis scorul încă din minutul 7. Gotze a marcat cu un șut plasat din careu, după pasa lui Muller. Muller avea să stabilească și scorul final, în minutul 53, după un penalty bătut excelent în fața lui Ter Stegen, care va ajunge din vară la Barcelona.

Monchengladbach a încercat să facă față unui adversar mult mai valoros și nu s-a închis în defensivă, ba chiar putea să spere la o remiză, după ce a trimis de două ori balonul în bară.

Pentru Bayern, care a ajuns deja la 47 de puncte (record pentru o echipă din Bundesliga), urmează acum un alt meci în deplasare, restanța din etapa a 17-a cu VfB Stuttgart, echipa lui Alexandru Maxim.

ECHIPELE:

Borussia: Ter Stegen – Korb, Stranzl, Dominguez, Wendt – Hermann (’75 Hrgota), Kramer, Xhaka, Arango – Raffael, Kruse

Antrenor: Lucien Favre

Bayern: Neuer – Rafinha, Boateng, Dante, Alaba – Lahm – Muller, Kroos (’87 Hojbjerg), Thiago, Shaqiri (’79 Robben) – Gotze (’82 Pizarro)

Antrenor: Josep Guardiola

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
13 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
rominho
27 January 2014 10:53

Bayern din pacate nu are adversar in Bundesliga!
In Europa(in UCL)poate sa isi masoare forta cu echioe puternice.
A fost, este si va ramane, cea mai buna echipa de club din lume.

MIA SAN MIA!

alexandrul
alexandrul
26 January 2014 17:50

:ma bucur nespus pt revenirea ta,aveam nevoie de tine sa vii inapoi,sa ne tii la curent cu tot ce-i nou,forta Bayernnnnnnnnnn

fcdm3
Moderator
26 January 2014 12:00

Si eu va multumesc petru re-primire…
Sper ca sita a cernut si au ramas pe site doar fanii adevarati.
Am uitat sa precizez ca o perioada am mai scris cate ceva pe celalalt site (forumul lui Bayern), numai ca acolo activitatea era… cam moarta, asa ca am decis sa revin aici. I-am spus-o si lui DevilMayCry si lui DarkMac (pe care ii apreciez foarte mult pentru munca depusa): avand in vedere cat de bine e structurat forumul as fi preferat ca toti fanii lui Bayern sa se concenteze acolo dar daca majoritatea a dorit sa ramana aici, iar activitatea aici este mult mai intensa decat acolo, ma voi alinia si eu dorintei majoritatii si voi posta numai aici. Nu imi place sa stau cu fundul in doua luntrii… 🙂

Varti
Varti
26 January 2014 1:50

Va multumesc foarte mult pentru stiri si pentru informatii, ca intotdeauna de o calitate exceptionala!!

gery76
gery76
26 January 2014 0:39

@fcdm3:
-Multumiri si spor la treaba,sa nu crezi ca daca ai revenit recent, nu vom avea nevoie de articolele tale,”batranii” trebuie sa-si faca mereu datoria[BAYERN MUNCHEN ESTE O POVESTE SUPERBA DE CARE NICIODATA NU NE PUTEM DETASA]!!!!!!!!!!!!!!!

-Multumiri din nou si lui DevilMayCry,omul ce mi-a inlesnit revenirea pe site!

-MIA SAN MIA!!!!

-BAYERN MUNCHEN UBER ALLES!!!!!!!

fcdm3
Moderator
25 January 2014 23:22

Dupa marea nedreptate de care a avut parte cu decernarea „Balonului de Aur” (pe care-l merita cu varf si indesat), Ribery a inceput antrenamentele cu echipa si va fi in lot in restanta de miercuri de la Stuttgart. Schweini, Van Buyten si Martinez au inceput antrenamentele individuale in urma unor accidentari mai vechi.
Se pare ca in vara vor fi mai multe schimbari la echipa. Ce se stie sigur este ca va veni Lewandowski.
Se pare ca Dante va pleca si el si va fi adus un alt fundas central (Guardiola il doreste enorm pe David Luiz de la Chelsea) si, mai mult ca sigur, lui Van Buyten si Pizarro (ambii 35 ani) nu li se vor mai prelungii contractele si nu vor mai juca pentru Bayern.

fcdm3
Moderator
25 January 2014 22:51

@darkmac: “Mandzukic nu s-a antrenat corespunzator la antrenamente (adica a fost cam indolent) si din aceasta cauza nu a mai facut deplasarea la M’gladbach” a declarat directrul sportiv Mathias Sammer la ARD. Iar eu adaug ca a facut niste meciuri slabe in amicale, acolo unde nu a reusit sa inscrie nici macar un gol!
Asta nu inseamna ca el nu ar putea pleca din vara, desi Rummenigge a declarat ca nu se pune problema acum…

fcdm3
Moderator
25 January 2014 22:45

Ca o completare a articolului la meci, iata notele si datele statistice de la BILD, date care ne arata dominarea neta a bavarezilor (chiar daca unii dintre voi nu au fost incantati de meci):
Neuer 2, Alaba 3, Dante 3, Boateng 2, Rafinha 2, Lahm 1, Shaqiri 2, Kroos 2, Thiago 2, Muller 1, Gotze 1.
Suturi spre poarta (la poarta): 10-24(5-13)
Posesia mingii: 39%-61%
Duluri in doi castigate: 45%-55%
Cornere: 5-5
Faulturi: 11-7
Cartonase galbene: 2-1
Cele mai multe suturi: Gotze – 7
Cele mai multe contacte cu mingea: Rafinha – 107
A alergat cel mai multe: Lahm – 12.02 km
A alergat cel mai repede: Alaba – 32.9 km/h
Cele mai multe sprinturi: Alaba – 42.

fcdm3
Moderator
25 January 2014 22:42

S-a dovedit ca am avut dreptate si nu odata. Guardiola este antrenorul care poate sa duca mai departe munca lui Heynckes si chiar sa duca echipa pe alte culmi ale fotbalului, putând sa doboare si alte recoduri, iar Bayern sa castige alte si alte trofee. Stiu ca multora dintre voi nu va place in totalitate stilul echipei dar ganditi-va, stilul lui dominator este unul care garanteaza reusita, succesele. Ce e mai important: sa joci spectaculos si sa nu castigi intotdeauna sau sa domini meciul,astfel incat echipa oaspete sa nu mai atinga mingea minute in sir iar echipa sa castige FARA EMOTII cu cel putin 2:0? Deocamdata echipa este neinvinsa dupa 17 meciuri in campionat si in Liga Campionilor a avut un parcurs aproape impecabil. Bayernul lui Guardiola a facut unele meciuri extraordinare, cum a fost acel 3:0 de la Dortmund sau acel 3:1 de la Man City iar jucatorii sunt din ce in ce mai siguri pe ei, gresesc tot mai putin iar victoriile vin in consecinta. Si cu toate astea, Guardiola nu este multumit de cum comunica cu jucatorii.… Citeste mai mult

BlackEye
BlackEye
25 January 2014 22:40

Cred că e cel mai fain lucru care l-am citit în ultimele luni pe acest forum. Nu comentez des, dar, citesc acest site încă de la fondarea lui și, pot spune că după ce ai plecat de pe site, am început să intru nu în fiecare zi, dar nici măcar în fiecare săptămînă. Bine ai revenit, sunt sigur că o să pot să citesc ceva interesant în fiecare zi, fără să văd comentarii de jale din partea unor useri.

fcdm3
Moderator
25 January 2014 22:13

Dragi fani ai uneia din cele mai frumoase echipe din lume si de-acum (dupa castigarea C.M. al cluburilor) si cea mai buna din lume, va anunt ca am hotarat sa revin pe acest site. Motivele care m-au facut sa revin sunt: rugamintile unora dintre voi, lipsa de informatii reale a unor useri si dezinformarea celorlalti, revenirea lui gery76 (bine ai revenit!) dar si disparitia subita a unora care il ponegreau pe Guardiola si care ii prevesteau acestuia un viitor negru, mai ales acum când Bayern doboara cu el record dupa record…

darkmac
Admin
25 January 2014 20:58

In meciul de astazi a lipsit Mario Mandzukic, desi era apt de joc. Lucrul asta mie unul imi spune ca ii spunem adio lui Mario si ii uram succes la … Juventus?!!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x