Directorul sportiv al clubului Bayern Munchen, Matthias Sammer, i-a criticat pe jucătorii echipei bavareze după victoria din meciul de sâmbătă, cu Hannover 96, scor 2-0, reproşându-le un joc “letargic” şi “fără emoţie”.

“Jocul nostru este în parte letargic, jucăm un fotbal fără emoţie”, a declarat Sammer, nemulţumit în special de prima repriză, în care bavarezii nu au înscris niciun gol. “Trebuie să ieşim dintr-o anumită zonă de confort. Antrenorul nostru trebuie să aibă de fiecare dată un discurs incendiar. Nu merge aşa”, a adăugat Matthias Sammer.

Sammer consideră că nu trebuie ca fotbaliştii să se “ascundă” în spatele faptului că li s-a schimbat antrenorul, în locul lui Jupp Heynckes venind Pep Guardiola: “Am avut multe succese cu Jupp Heynckes, dar s-a terminat. Am luat-o de la zero. Avem un nou antrenor, care nu poate fi peste tot”, a precizat el.

0 0 vote
Article Rating
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Wallia
Wallia
18 September 2013 6:33

@palcenina: Echipele abordeaza altfel meciurile cu noi pentru ca fata de sezonul trecut au vazut ca se poate si au prins curaj .Daca jucam haotic si le dam posibilitatea sa-si creeze ocazii o vor face . Nu mai facem pressing sus ca anul trecut pentru ca “antrenorul ” cere posesie si atunci facem posesie cu triunghi de pase pentru alt triunghi de pase sau pase inapoi.Nu cred ca Guardiola stie altceva

Wallia
Wallia
18 September 2013 6:26

@AndreiM: Daca Martinez e batut in cuie in fata apararii atunci unde vor juca Lahm, Schweini , Kroos sau Muller ?Pentru ca Alcantara (chiar daca in opinia mea e sub toti cei 3 mijlocasi enumerati)e si el batut in cuie pentru simplul motiv ca l-a vrut “antrenorul ” nu pentru ca ar avea valoare de Bayern.Rafinha pare si el batut in cuie iar Gotze a demonstrat pana acum ca ar fi jucatorul indispensabil lui Bayern .Iar daca vorbim de capitolul creativitate aveti idee cate goluri s-au marcat sezonul asta din actiune si cate din faze fixe (sau continuarea unei faze fixe ).Ce mai , parerea mea e ca sau Guardiola e prea incapatanat ca sa renunte la un sistem care , clar, nu merge in Germania sau ( mai credibil ) nu stie altceva

iliecristian
iliecristian
17 September 2013 12:40

Palcenina: Ai dreptate, dar mai cred totusi ca un factor important care a influentat in mod negativ jocul echipei, a fost absenta lui Martinez, care sa recunoastem ca sezonul trecut a dat siguranta foarte mare apararii si i-a lasat mai multa libertate lui Schweini. O data cu revenirea sa, sper pe postul care a jucat si nu sa asistam la alte experimente ciudate ale lui Guardiola, echipa sa-si dea drumul si sa repete performantele de anul trecut, pentru ca Bayern prin aducerea lui Alcantara si Gotze a crescut in valoare, cel putin in ceea ce priveste creativitatea.

palcenina
palcenina
17 September 2013 11:07

In mod cert si Pep stie de toate comentariile la adresa jocului echipei. Daca este un antrenor bun, se va adapta. Cred ca este. Cred ca si noua ni s-a suit un pic la cap. Dupa miere nici strugurelenu-i dulce, se spune. Nici pe mine nu ma incanta jocul, dar primeaza rezultatul. Eu am fost dezamagit mai degraba de maniera “de vacanta” in care a fost abordat meciul cu Dortmund. Si, personal cred ca Pep mai este in cautari. Nu cred ca vrea sa faca din noi o alta Barcerlona, pentru simplul motiv ca a plecat de acolo vazand ca nu prea mai merge cu tiki-taka. Avand totusi la inceput increderea conducerii, cred ca incearca sa inoveze ca sa mai surprinda. Oricum, in apararea lui trebuie subliniat faptul ca toate echipele abordeaza altfel decat in sezonul trecut meciurile cu noi. In ce priveste Supercupa, nu cred ca i se pot reprosa multe. Meciul a inceput prost, am primit gol devreme. Dupa egalare am avut ocazii, pe cand ei doar la fazele fixe. Ori asta e o veche meteahna a noastra… Citeste mai mult

iliecristian
iliecristian
17 September 2013 10:32

Ca o paranteza, la Barcelona functiona tiki-taka, tinand cont de ce jucatori avea la dispozitie:toti mici si foarte tehnici. Ii era imposibil sa aplice un stil englezesc, pe cand la Bayern se imbina tehnica cu forta si viteza, avand si jucatori foarte puternici care oricat s-ar chinui Guardiola nu poate sa faca din ei Mesi, Iniesta sau Xavi, dar care au alte calitati.

iliecristian
iliecristian
17 September 2013 10:24

Dupa cum am mai spus nu trebuie sa ne grabim cu schimbarile de antrenor, trebuie avuta rabdare pana la sfarsitul sezonului si apoi trase concluzii. AndreiM are perfecta dreptate, oricarui antrenor ii trebuie un timp de adaptare, deci chiar daca-l schimbam acum pe Guardiola sezonul ar fi compromis. In ceea ce-l priveste pe Lahm e de neinteles de ce nu-l lasa acolo unde joaca perfect si-l baga la mijloc unde are o gramada de mijlocasi. Guardiola sper sa aiba ceva in cap sa-si dea seama ca la Bayern nu poate juca acel tiki-taka plictisitor pe care-l juca la Barcelona si pana la urma nu conteaza posesia, ci rezultalul, pragmatismul are si el rolul lui, trebuie sa impui la o echipa un stil de joc compatibil cu jucatorii pe care-i ai la dispozitie. Bafta Bayern!

AndreiM
17 September 2013 9:51

Si ca o continuare: Klopp daca ar fi sa vina la Bayern i-ar trebui si lui cateva luni de adaptare a lui la club/stil dar si a sistemului lui de joc propriu. Problema e ce se intampla dupa jumatate de sezon, poate chiar un sezon pentru cei mai incapatanati. Daca iti mai aduci aminte cand a venit don Jupp primul sezon a fost la limita smulgerii parului.

AndreiM
17 September 2013 9:45

@Wallia: Iti dau dreptate in ceea ce priveste ‘experimentul Lahm’, nu pot sa-l inteleg inca, asta daca e ceva de inteles.
In ceea ce-l priveste pe Javi, el e out pana la sfarsitul lui septembrie, deci oricum nu poate juca si sunt sigur ca el e batut in cuie in fata fundasilor.
Fundasii au stresul cel mai mare intr-un meci si e normal sa greseasca cateoadta, repet: cateodata, dar da, DvB nu ar trebui jucat foarte mult.
Klopp??? lasa-ma te rog un moment sa-mi revin. Foarte bun antrenor pentru Dortmund, posibil nu ar face nimic la oricare alta echipa, nu cred ca ar veni la Bayern si nu cred ca ar fi dorit la Bayern.

Wallia
Wallia
17 September 2013 6:13

@AndreiM: Uite ca am luat ‘chelfaneala “.Poate o fi clauza de reziliere mare dar atunci nu trebuiau dati 25 mil pe Alcantara ci trebuia luat un fundas central peste Dante. Daca vreo unul dintre cei doi (Boateng sau Dante ) se accidenteaza sau ia cartonase iar defilam cu Van Buyten…In alta ordine de idei asta va fi primul 11 in viziunea “antrenorului” : cu Lahm inchizator , cu Rafinha, cu Scweini tot inchizator si cu Alcantara in locul lui Gotze , Kroos sau Muller (bineinteles fara Martinez sau cu el stoper ). Singura solutie( poate nu chiar utopica) pe care o vad eu ca Bayern sa joace la fel de cursiv si spectaculos cum a jucat sezonul trecut e sa vina Klopp antrenor. Daca nu ,facem egal cu Freiburg , Hannover are doua mari ocazii, abia egalam Chelsea , samd…

LoanShark
LoanShark
16 September 2013 22:57

Respect Matthias Sammer!!!fara el nu am fii unde suntem acum,s-a certat de atatea ori cu Heynckes pana am ajuns sa fim cei mai buni,sper sa ii bage mintile-n cap spaniolului si sa incepem sa jucam fotbal pentru ca incepe CL si mie cam frica,sincer e cam tarziu pe timpul acesta trebuia sa avem un prim 11 batut in cuie,jocul cu posesia nu ne sta bine si nu merge,sper sa ii batem pe CSKA.

palcenina
palcenina
16 September 2013 15:56

Problemele noastre sunt reale. Sper sa inceapa sa functioneze daca este ce sa functioneze. Pep este un antrenor bun dar sistemul lui inca nu functioneaza la noi. Totusi unicul joc pierdut a fost cel cu Dortmund. Din campionat au trecut abia cateva etape. Sa nu uitam ca avem si piese de baza accidentate. Eu cred ca abia dupa o luna ne vom face o idee mai clara. Oricum, nu cred ca Pep va insista pe un sistem daca va vedea ca nu merge. Iar in conducere sunt destui care sa-l traga de maneca, va asigur.

iliecristian
iliecristian
16 September 2013 11:11

AndreiM: Ai dreptate, trebuie sa mai avem rabdare pana la sfarsitul sezonului dupa care tragem linie si vedem. Pana atunci s-ar putea sa-si dea drumul si jocul lui Bayern care ce-i drept sufera in momentul de fata. Totusi e de neinteles Guardiola care are atatea mijlocasi la dispozitie si el tot experimenteaza cu Lahm la mijloc, cand Lahm cu Robben fac un cuplu extraordinar pe dreapta asa cum o fac Ribery cu Alaba pe stanga. Walia avea dreptate cand spunea ca mai bine cumparau un fundas central de valoare, mijlocasi sunt parca prea multi. Bafta Bayern!

AndreiM
16 September 2013 9:55

@Wallia: Si ai prefera sa fie dat afara dupa 4-5 luni, sa i se plateasca clauza de reziliere care imi imaginez ca nu e mica, sa fie adus un alt antrenor – Care? ca Don Jupp nu se intoarce – care poate nu o sa faca nimic bun, si sa fie dat si el afara dupa 4 luni si tot asa trece campionatul. Realizezi ca atunci cand se schimba antrenorul sunt sanse mari sa nu functioneze din prima.
In fine, parerea ta e justificata – jocul inca nu merge bine, dar iti recomand sa mai astepti un timp. Nu ai incredere in antrenor, bine, atunci increde-te in jucatori si sustinte-ti clubul si echipa si in perioade de genul asta.

Wallia
Wallia
15 September 2013 20:40

Nu . Daca exista un fan-club , sau un protest impotriva “antrenorului ” lui Bayern , ma raliez cu placere . Nu e cazul de “letargie ” , nimeni din echipa asta nu mai stie unde trebuie sa joace si de ce sa joace acolo. Toate victoriile de pana acum le-am castigat pe valoarea intrinseca a jucatorilor , nu pe nu stiu ce discurs mobilizator sau pe nu stiu ce scheme ale “antrenorului “.Pana “pseudo-antrenorul ” actual al lui Bayern nu va fi demis , echipa se va chinui , nu va marca si va primi mult prea multe goluri .Sincer mi-e dor de jocul cursiv si spectaculos al lui Bayern cand avea antrenor…

Ribery7
15 September 2013 10:28

Intr-adevar, Bayern chiar joaca mai bine dupa pauza, ceea ce arata ca Guariola este un foarte bun motivator.
Trebuie sa mai asteptam meciuri tari ca sa ne dam seama in ce masura putem cuceri din nou Champions League-ul. Pana acum am avut 2 meciuri puternice: supercupa Germaniei cu Dortmund, si Supercupa Europei cu Chelsea, ambele confruntari putand fi catalogate drept fail-uri, caci si cu Chelsea ne-am chinuit iar golul din ultima secunda n-a avut vreo tactica in spate. Nici nu mai mentionez ca defensiva este la pamant, cu gol luat in 10.

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x