Bayern Munchen și-a revenit în Bundesliga, după egalul cu Freiburg, reușind să o învingă pe teren propriu pe Hannover 96, scor 2-0.

Bavarezii au avut din nou emoții, oaspeții prezentându-se peste așteptări în prima repriză, după un început bun de campionat.

Cu o apărare bine pusă la punct, Hannover putea să dea lovitura în două rânduri. Ya Konan a fost cel mai aproape de gol, dar șutul ivorianului din afara careului a lovit bara.

În repriza secundă, echipa lui Guardiola a început tare și a reușit să deschidă scorul în minutul 51. După o acțiune prelungită de atac, Kroos a pasat decisiv, iar croatul Mandzukic a punctat pentru 1-0.

Franck Ribery a stabilit scorul final în minutul 64, iar Bayern nu a mai avut nicio emoție pe final și a ajuns la a patra victorie în Bundesliga.

ECHIPELE

Bayern: Neuer – Rafinha, van Buyen, Boateng (’68 Dante), Alaba – Lahm, Kroos (’86 Kirchhoff) – Robben, Muller, Ribery (’80 Shaqiri) – Mandzukic

Antrenor: Josep Guardiola

Hannover: Zieler – Sakai, Marcelo, Sane, Pocognoli – Bittencourt, Andreasen (’74 Schulz), Stindl, Prib (’82 Schlaudraff) – Ya Konan (’67 Schmiedebach), Sobiech

Antrenor: Mirko Slomka

0 0 vote
Article Rating
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Wallia
Wallia
15 September 2013 20:50

@Ribery7: Am mai spus asta , Robben nu e sustinut , se aglomeareza mijlocul inutil cu Lahm , Schewni , nu joaca unde trebuie , nimeni nu joaca unde trebuie.Posesia cu pase intre fundasi si portar nu inseamna decat incalceala si joc dezlanat si asta e doar meritul marelui “Guardiola”. In loc de Alcantara trebuia cumparat un fundas peste Dante , si Gotze nu pare ( la momentul actual )un jucator indispensabil lui Bayern. Dar asa e cand ai marote ca antrenor , asa e cand nu platesti taxe prin campionatul Spaniei. OFC nici Guardiola nu e indispensabil , o afacere super-proasta pentru club , viziunea jocului , cursivitatea jocului , verticalizarea jocului sufera foarte mult fata de sezonul trecut de care ne despart doar 3-4 luni

iliecristian
iliecristian
15 September 2013 20:11

Eu am comentat asta cu mult timp in urma, despre experimentele ciudate ale lui Guardiola. Acum sa zicem ca i-a avut accidentati pe Schweini, Alcantara si Martinez, dar nu mi se pare normal sa-l foloseasca pe Lahm la mijloc, cand el poate e cel mai bun fundas dreapta din lume. In rest echipa mi se pare ca joaca in virtutea inertiei si numai superclasa unor jucatori poate face diferenta, dar cand vom intalni echipe puternice din pacate cred ca vom avea probleme. Imi pare foarte rau sa spun, dar Bayern nu mai joaca ce juca sezonul trecut si chiar ma doare sa-mi spuna multi ca de cand a venit Guardiola(cel mai ravnit antrenor) Bayern sufera enorm. Sper sa-si revina cat mai repede si sa avem tot lotul valid ca pana la urma Bayern la jucatori are este puternica si fara Guardiola.

Ribery7
15 September 2013 19:24

@Marius09: Asta ma dispera si pe mine cel mai mult. Eu nu vreau sa instig la ura, dar este clubul meu de suflet si imi exprim dezamagirea. E un stil de joc oribil. Jucam contra Hannovrei si tot ei au primele 2 mari ocazii. Ce va fi in dubla cu City sau cu Dortmund? Considerand ca primul 11 ii va avea la mijloc pe Schweini inchizator si o linie ofensiva formata din Ribery, Gotze, Muller si Robben. Asa ar trebui sa arate, nu? Raman pe banca Martinez, Kroos si Alcantara care joaca chiar la centrul terenului si Shaqiri care poate juca pe ambele benzi dar si in spatele varfului. Iar asta fara Lahm. Daca intra Lahm iese fie Muller fie Schweinsteiger. Are sens?

Chiar l-am crezut cand a spus la prezentarea sa oficiala ca nu vede dc ar face schimbari daca echipa merge bine, dar pana la urma el a schimbat totul! Bine ca macar Neuer ramane in poarta si nu devine fundas central, ca le are cu piciorul si cu capul.

Marius09
15 September 2013 16:19

Nu pot sa zic ca mi-a placut meciul, e clar avem posesie, dominam adversarul, chiar daca au avut cateva ocazii si Hannover, dar din pacate nu ne facem atat de multe ocazii, deja in ultimele meciuri tot 0-0 la pauza… Si o chestie ce ma enerveaza groaznic e folosirea lui Lahm la mijlocul terenului, chiar nu inteleg aceasta mutare, Lahm e poate cel mai bun fundas dreapta din lume si il muti pe un post unde sunt mijlocasi de top20 mondail, unde e clar ca nu ii place sa joace… Sper sa isi dea si Guardiola seama de acest lucru. Van Buyten din pacate inca mai joaca la Bayern, mai bine ar juca un pustan, sa promoveze pe cineva de la echipa secunda.
In fine, am speranta ca totusi acest stil isi va face la un moment dat efectul si la Bayern, asa cum ar trebui.

Ribery7
15 September 2013 15:54

@GnXxUbik: Stiu, am zis-o sarcastic, gen: e amuzant faptul ca…

GnXxUbik
GnXxUbik
15 September 2013 11:03

@Ribery7: nu este paradox, este stilul Barcelona avut pana de curand si care este,culmea, blamat chiar de jucatorii echipei! Posesia nu iti garanteaza si fazele ofensive/golul, pentru ca este suficient sa intalnesti o echipa pragmatica si cu 1-2 jucatori de contra foarte buni si esti pe butuci cu tot cu posesie >70%. Mourinho a demonstrat aceasta teorie cat se poate de elocvent. Din pacate, Sammer are dreptate,dar inca nimeni nu este capabil sa recunoasca faptul ca schimbarea stilului de joc a fost o alegere neinspirata. Nu mai exista emotii, totul este facut sa fie pentru posesie, nimeni nu isi asuma riscul sa atace (stilul de intrat cu mingea in poarta). Problema e ca nu jucatorii sunt vinovati pentru o tactica eronata, mentalitate de joc complet nepotrivita pentru Bayern.

Catalin
15 September 2013 10:13

Nu inteleg , Pep chiar vrea sa-l foloseasca pe Lahm mijlocas central ? 🙁
Dati-mi un rezumat va rog , merci

Ribery7
15 September 2013 9:21

Este un paradox faptul ca noi avem posesia mingii undeva la 70% dar primele 2 mari ocazii vin pentru oaspeti. Mai intai o lovitura de cap care se scurge milimetric pe langa bara si acea bara mai mult sau mai putin norocoasa.

Si mai mare paradox este faptul ca desi noi avem 4(!) mijlocasi geniali pe banca, Lahm este mutat tot la mijloc… unde in mod evident nu da randament, Robben slabeste si el iar Rafinha clar nu poate face fata pe plan defensiv.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x