audi2

FC Bayern – Manchester City 2:1

Pentru a doua oara din 3 participari, Bayern München castiga CUPA AUDI, invingand-o pe Manchester City, una din cele mai puternice echipe din Anglia. Echipa aliniata de Pep Guardiola a fost urmatoarea: Neuer – Lahm (90. Weiser), Martínez (67. Boateng), Dante (67. Van Buyten), Alaba – Schweinsteiger (62. Kirchhoff) – Robben (57. Mandzukic), Thiago (57. Shaqiri), Kroos (59. Rafinha), Ribéry – Müller

Golurile au fost marcate de: Negredo (61.) pentru City si Müller (66.,penalty) si Mandzukic (72.) pentru Bayern. Jucatorul meciului a fost declarat Mandzukic, din nou decisiv, cu un gol.

Este al 4-lea mini-trofeu in “era”Pep Guardiola dar si cel mai important dintre cele disputate inainte de inceperea competitiilor oficiale.

Peste 4 zile incepe Cupa iar peste o saptamana Bundesliga!

0 0 vote
Article Rating
27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
5 August 2013 22:37

Victorie cu 5-0 in prima etapa a Cupei Germaniei. Totusi Gazdele(Rehden) au avut vreo 3 ocazii si puteau chiar sa primeasca un penalti la o interventie spartana a lui Van Buyten in careu(Van Buyten pare sa zica:lasati-ma pe banca, vreau doar salariul in rest va descurcati voi). In minutul 24 a fost un moment comic prelungit cand numarul 30 al gazdelor l-a cam intors pe toate partile pe Schweini 🙂 Se poate observa o relaxare in jocul lui Bayern desi inca nu este cazul, dar nici nu puteam sa cerem mai mult decat un 5-0 intr-un meci cu o echipa de amatori.

Ribery7
5 August 2013 16:08

DevilMayCry multumesc pentru ajutor!

alexandrul
alexandrul
5 August 2013 15:50

parca noi jucam prea slab in acest moment,din pricina asta ma tem

AlexFCBM
AlexFCBM
5 August 2013 15:26

@alexandrul: Gresesti,e un sezon in care e greu de spus ce se va intampla in Champions League deoarece majoritatea echipelor puternice si-au schimbat antrenori(Bayern,Real,Barca,Chelsea,Man Utd,Man City,PSG) si nici una dintre acestea nu e la potential maxim.

GnXxUbik
GnXxUbik
2 August 2013 13:37

@Dan: sau Los Bayernos…suna mai “capsunar”… 🙂

alexandrul
alexandrul
2 August 2013 13:01

Ma tot intreb cum va arta echipa in prima etapa cand vom juca cu o echipa destul de puternica,daca vom continua in ritmul asta pe cuvant ca ne va spulbera Dortmund iar de CL nici nu am curaj sa mai deschid subiectul,forta Bayern

Cristi
Cristi
2 August 2013 12:53

Asta este o veste foarte buna, eu cred ca jocul lui Bayern va creste considerabil cu Gotze in teren, asta daca nu va gandi Guardiola alceva.

Marius09
2 August 2013 12:49

Inca o veste buna pentru echipa si fanii bavarezi, Mario Gotze s-a intors la antrenamente si face pregatirea normala, alaturi de colegii sai 🙂
Scuze pentru atatea comentarii consecutive 🙂
Mia san mia

Cristi
Cristi
2 August 2013 12:49

Ai dreptate, in fata avem oricum multi jucatori valorosi, Muller si Robben sunt jucatori sensibil egali, problema este sa-i lase pe Lahm si Martinez la locul lor si inchege odata echipa ca incep meciurile oficiale.

Marius09
2 August 2013 12:45

O stire noua, pe care as fi postat-o pe pagina principala, daca puteam, Emre Can a fost transferat la Bayern Leverkusen si a semnat un contract pe 4 ani, dar Bayern Munchen are optiunea sa il “rascumpere” 🙂
Eu zic ca e bine pt. jucator, a fost transferat la o echipa unde are sansa de a juca si a creste in valoare, fiind considerat la un moment dat unul dintre cei mai talentati tineri jucatori, era pacat sa se piarda la Bayern, unde era evident ca nu are sansa de a juca titular.

george
george
2 August 2013 12:42

Emre Can a semnat pe 4 ani cu Leverkusen, cu posibilitatea de a fi cumparat inapoi. detalii aici http://www.fcbayern.telekom.de/en/news/news/2013/44029.php

Marius09
2 August 2013 12:39

@Cristi: Eu unul consider ca Muller nu poate fi lasat pe banca, e printre cei mai valorosi din lot, de aceea l-am pus in 2 locuri in care consider eu ca s-ar potrivi, in locul lui Robben nu l-as vedea, olandezul jucand excelent, iar in meciurile importante, trebuie sa fie neaparat titular. Si eu il vad pe Gotze in locul lui Thiago la mijloc, iar in atac eu zic ca va fi Muller, iar Madzukic doar rezerva.
Sa speram ca antrenorul Guardiola va avea o gandire asemanatoare cu a noastra in privina primului 11 si cum am mai zis, sa inceteze cu acele experimente. Mia san mia

Max
Max
2 August 2013 11:03

Offtopic: am primit mesaj de la Moldcell, cu textul: “Salut, ai obosit sa primesti multumiri? Noi iti oferim minute nationale blabla”. mor de ras

/offtopic

Cristi
Cristi
2 August 2013 10:48

Bogdan si Alexandrul: Ma bucur pentru comentariile voastre, sper sa se lumineze si Guardiola si sa termine cu experimentele idioate. Bafta Bayern!

Max
Max
2 August 2013 10:44

Ale mele impresii si sentimente le-a punctat extrem de bine GnXxUbik intr-o tema vecina. Privind meciul de aseara, mi-am adus aminte de acea senzatie, cand esti in asteptarea unui sms de la cineva, auzi telefonul urland, si cand te duci sa-l citesti, plin de asteptari, vezi acolo vreun “Vodafone (Moldcell, in cazul meu): Salut! Te-ai saturat sa primesti multumiri? Noi iti oferim x minute gratuite in retea”, etc. Controlul mingii e o chestie extraordinara, nimic contra. Insa aseara au existat o multime de situatii cand, in timpul cat s-au dat 46486 de pase, pe vremea lui Jupp s-ar fi organizat deja 4-5 atacuri. In loc de asta, in situatia cand iti zici ca “o, acum va fi o lansare spre careu”……….nu, se da pasa inapoi si urmeaza alte 46486. Da, chiar daca vom castiga, asa cum am facut-o anul trecut, nu am avut nicio placere sa ma uit la joc, pentru ca plictisea. Si da, sa fi fost nu finala Audi Cup, ci finala la o alta competitie, printre sponsorii careia se numara Ford, cred ca mancam bataie de la… Citeste mai mult

alexandrul
alexandrul
2 August 2013 10:16

Si eu zic ca aseara cu exceptia a 30 de min din prima repriza am facut un joc foarte slab,locul lui Martinez nu este acolo,acolo langa Dante trebuie sa apara Boateng,iar tesatura de pase este si plictisitoare si ineficienta,golul 2 l-am dat dupa o faza tipica pe care o faceam sezonul trecut,iar Mario M a juca extraordinar de cand a intrat,daca se va continua cu strategia aceasta vom fi ciuca batailor,forta Bayern

bogdan
bogdan
2 August 2013 9:52

In prima repriza imi venea sa plang. Tot sufletul lui bayern aruncat cu nonsalanta la gunoi pt o tactica de toata jena cu pase repetate si fara rost.
100 de muler nu fac cat un mandzu in gura portii si asta s-a vazut inca odata daca mai era nevoie. cine are ochii ar trebui sa vada acum in al 12-lea ceas inainte de inceperea campionatului.

Am spus-o si-o repet ca Jupp este mult peste Pep si probabil este normal sa fie asa avand in vedere varsta si experienta. Nu stiu ce-o sa fie insa mi-e teama ca cel mai atractiv bayern a fost deja vazut, un lucru e cert: daca bayern ajunge o copie obosita a barcelonei eu personal am sa iau o pauza de la a-i urmari asta e clar.

Wallia
Wallia
2 August 2013 9:26

Sao Paolo n-au vazut decat propriul careu , si era sa fim egalati.Mie personal nu-mi place deloc Alcantara (poate timpul o sa ma contrazica)Cui sa dea pase filtrante daca Pizzarro are o varsta ( tot respectul pt el si pt tot ce-a facut pt Bayern de-a lungul anilor), Gomez a plecat ( mare greseala ), Muller nu e varf autentic iar Mandjukic e rezerva…

Cristi
Cristi
2 August 2013 9:17

Dupa parerea mea decat sa fi dat pe Alcantara 25 mil. euro, mai bine luau un fundas central ca acolo mi se pare cea mai vulnerabila Bayern. In rest avem mijlocasi foarte multi si foarte buni(ex. Shaqiri care a jucat foarte bine)

fcdm3
fcdm3
2 August 2013 9:14

Eu nu cred ca a fost un meci slabut, ci unul bun iar pe alocuri foarte bun. Numai nesansa a facut sa nu marcam in primele 30 de min. cand City nici nu a iesit din terenul propriu!
Pentru cei care nu stiu, la Munchen au fost 30 grade la ora meciului si este “cod galben” de canicula pana azi. Asta poate fi o explicatie pentru jocul uneori cam fara viata…
Toata lumea a vazut ca Martinez nu are ce cauta ca fundas central sau Muller ca “9” fals sau cum s-o mai fi numind pozitia lui avansata. Pep Guardiola a experimentat pana acum iar eu sper ca a terminat cu acestea pentru ca vin meciurile oficiale. Acolo ar trebui criticat Pep daca echipa pierde iar anumiti jucatori sunt pusi pe posturi unde nu dau randament.
Insa pana una-alta echipa ieri a castigat un nou trofeu si ar trebui sa ne bucuram, sa traim prezentul, nu sa criticam si sa aratam ca niste copii rasfatati carora nu ne convine nimic..

Wallia
Wallia
2 August 2013 9:14

@Marius09: A plecat unde i s-au dat bani mai multi , nu unde e cu inima

Dan
Dan
2 August 2013 9:11

@Wallia:
Eu am zis chestia asta de mai multa vreme.
Daca meciul ar fi fost cu o miza mai mare Man City ar fi castigat lejer …
Inca 2-3 meciuri de genul asta si ne putem numi “Bayerlona”.

Cristi
Cristi
2 August 2013 9:07

Marius09: In nici un caz Muller nu poate juca mai bine ca Mandzukic varf iar pe Gotze il vad peste Thiago, in rest si mie mi se pare ca ai ales echipa ideala.

Marius09
2 August 2013 9:06

@Wallia: Nu sunt de acord cu tine, daca Gotze era fan Dortmund, nu accepta oferta lui Bayern, mergea la alta echipa. Era normal sa se bucure la gol, era echipa lui in acel meci, primea si el o medalie, era castigator de UCL, dar din fericire pentru noi a primit doar o medalie de vicecampion 🙂

Marius09
2 August 2013 9:00

Sper ca s-a prins si Guardiola ca Martinez nu e fundas central, sper sa inceteze cu aceasta idee si sa il foloseasca pe postul de mijlocas defensiv, unde e cel mai bun si da cel mai bun randament. Si la golul primit de Bayern a fost depasit usor de Negredo, care nu e chiar atat de rapid(sunt atlii mult mai rapizi). Thiago e tehnic, e bun, dar inca nu sunt convins ca poate fi titular. Sper ca echipa sa creasca in valoare, sa aiba un joc cat mai bun. Jucatori valorosi sunt destui, sper ca si jocul sa devina incantator.
Echipa ideala din punctul meu de vedere este: Neuer-Lahm-Boateng-Dante-Alaba-Martinez-Schweinsteiger-Robben-Thiago(Muller)-Ribery-Muller(Mandzukic). Pe Gotze nu l-am adaugat in aceasta echipa pt. ca inca nu a jucat niciun meci, dar e un jucator extrem de valoros si eu sunt convins ca va fi titular, probabil in locul lui Thiago, in echipa alcatuita de mine.

CiprianPH
CiprianPH
2 August 2013 8:45

Ma bucur ca a mai ramas un meci de cupa si apoi incepe campionatul. Sper ca Pep sa-si fi facut o idee despre cum stau lucrurile si sa vedem in meciul celor de la Borussia M’gladbach “echipa”, si nu experimente. Si sunt convins ca va face treaba ok la Bayern. Referitor la meciul de aseara…am vazut 2 echipe pline de vedete (imi pare rau ca nu am facut un calcul referitor la valoarea adunata a celor 2 echipe 😀 ), dar care inca isi cauta anumite formule. Javi Martinez s-a comportat exact ca un mijlocas defensiv (ceea ce si stie sa joace) si a gresit de 3 ori destul de grav in postura de mijlocas central. Partea proasta este ca aseara am observat faptul ca la unele faze era oarecum “mirat” ca Dante este colegul din stanga sa, si nu cel din spatele sau. Rafinha…are niste limite dar este un jucator pe care ne putem baza in situatii de criza. Muller nu a aratat ca un adevarat varf si s-a vazut inca o data ca pentru el aceasta postura este… Citeste mai mult

Wallia
Wallia