Bayern a pierdut prima finala din acest sezon, dupa un 4-2 sever in fata rivalilor de la Borussia Dortmund, in Supercupa Germaniei.

Capitanul echipei, Philip Lahm, un jucator exponential pentru bavarezi, a declarat ca in scurt timp jucatorii vor fi pusi la punct cu ceea ce le cere antrenorul Pep Guardiola.

“Cred ca in doua saptamani maxim, ne vom putea pune la punct cu tot ceea ce ne cere antrenorul nostru. E clar ca mai avem mult de munca, s-a vazut asta in acest meci. Sa nu uitam ca am inceput pregatirile de circa patru saptamani, sunt multe lucruri de schimbat in echipa, in ceea ce priveste stilul ei.

Eu chiar ma simt bine cu acest stil de joc pe care-l avem acum, pentru ca mi se pare ca avem mai multe ocazii de gol.”, a declarat Philipp Lahm, imediat dupa joc, pentru o televiziune germana.

Borussia a invins Bayern in Supercupa Germaniei cu 4-2, goluri marcate de Reus, o dubla, Gundogan, plus un autogol Van Buyten, respectiv Robben o dubla.

Dortmund – Bayern 4-2 (1-0). Au marcat: Reus (6), Robben (54), van Buyten (56, autogol), Gundogan (57), Robben (64), Reus (86).

Dortmund: Weidenfeller – Grosskreutz, Subotic, Hummels, Schmelzer – L. Bender (46 Kehl), Sahin – Blaszczykowski (72 Aubameyang), Gundogan (88 Sokratis), Reus – Lewandowski

Bayern: Starke – Lahm, van Buyten, Boateng, Alaba – Thiago – Robben, Muller, Kroos (85 Dante), Shaqiri (67 Schweinsteiger) – Mandzukic (75 Pizzaro)

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
30 July 2013 21:03

Robben: Suntem obligati sa muncim asupra greselilor. Nu cred ca exista motive reale pentru panica. Borussia a meritat trofeul. Faza e ca nu Borussia a castigat, ci noi am pierdut, cred. Acest meci a fost un test al puterilor contra unui adversar serios. Daca vom aborda corect aceasta infrangere, vom fi capabili sa culegem roada.

Surse: fc-bayern.ru -> sports.ru -> goal.com

troll Robben is so troll

Max
Max
30 July 2013 9:21

@Ribery7: Ei ne-au batut in finala unui trofeu formal, noi i-am batut in toate cele 3 competitii, deloc formale. Iar acest fapt se poate repeta si la capatul acestui sezon. Deci, noi ne putem pomeni cu 6 trofee in 2 ani, ei – cu o supercupa.

Cristi
Cristi
30 July 2013 9:08

Adevarul este ca Guardiola a preluat o echipa perfecta formata dintr-un lot cu multi jucatori valorosi, iar el are rolul de a o mentine, nu sa inceapa reconstructia unei noi echipe pentru ca atunci rezultate vom avea peste zece ani. Trebuie sa profite de situatia de fata si sa domine fotbalul european in urmatorii trei-patru ani. Atunci dovedeste ca este un mare antrenor. La Barcelona a fost cred eu mai usor pentru el ca erau jucatori pe stilul lui. Aici trebuie sa se plieze si el pe echipa care o are.

Cristi
Cristi
30 July 2013 8:46

Tocmai de asta mi-e frica de experimentele lui Guardiola, de ca sa-l pui pe Martinez fundas central cand el a dat randament maxim ca mijlocas la inchidere. Bayern a avut un sistem de joc perfect sezonul trecut, asemenea unui angrenaj german bine pus la punct si daca e posibil sa-l imbunatatesti nu sa-l strici. Eu intotdeauna luand prin comparatie jucatorii lui Bayern cu cei ai Borusiei, am ravnit la Gotze, Reus, Humells si Levandowski si de aceea cred ca lui Gotze iar sta cel mai bine intre Ribery si Robben pentru ca este un jucator de creatie intre cei mai buni jucatori de banda, ceea ce Bayern nu prea avea(Muller si Kross nu prea erau pentru asa ceva)

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 1:10

si eu sper sa isi revina Gotze cat mai repede si sa ajunga la forma la care il stim cu toti si cum am spus la sfarsitul comentului pana la urma cine e mai in forma sa joace ..pentru ca de asta avem nevoie de jucatori care sa intre pe teren la capacitate maxima ..

In legatura cu echipa ideala asa cum o vad eu cam aia ar fi …cu toate ca nu il vad pe Gotze rezerva …ai punctat insa foarte bine cand ai spus ca nu ar fi de mirare ca Pep sa il treaca pe Martinez in locul lui Boateng in asa fel incat sa incapa in echipa Gotze cat si Thiago …ramane de vazut in urmatoarele meciuri cam cum decide Pep sa joace in acest an ..sper sa aleaga solutia corecta numai bine MIA SAN MIA

bavarezul13
bavarezul13
29 July 2013 23:52

Si cand ma gandesc ca ma consideram pe mine extrem de acid. Nu stiu ce atata disperare, a fost un meci semi-amical,pe care l-am abordat cu multe absente si chiar si asa am fost invinsi doar din cauza unor greseli individuale mari.
Eu am rabdare cu Pep,chiar si cu Tiago(un jucator despre care deocamdata nu stiu ce sa cred).Poate ca sunt asa calm si din cauza ca singurul trofeu ce conteaza an de an pentru mine este UCL.Inteleg ca unii sunt foarte suparati,insa nu ai cum sa spui ca gata Guardiola distruge clubul sau mai stiu eu ce dupa prima infrangere.Infrangeri vor mai veni,important e ca echipa sa-si intre in ritm si sa fie in forma maxima cand conteaza(spre finalul sezonului).

cristi10
cristi10
29 July 2013 16:51

@cristi: Daca tot vb prostii posteaza si tu cu alt nume, ca am mai postat si eu de cateva ori inainte tot cu numele asta si sa nu ne confundam. Ms

Ribery7
28 July 2013 23:24

@cristi: Cum sa spui ca Gotze e cel mai bun jucator de la Bayern? Mai are de mancat. Poate va ajunge intr-o zi.

lesas
lesas
28 July 2013 21:58

@cristi: Cum spunea si fcdm3 : suntei mari fani dar nu stiti cine e disponibik si cine nu , e asa greu sa cautati putin ? Macar intrebati , nu mai faceti afirmatii cand nu stiti motivul. Despre cei ce au lipsit sa scris aici ( blog) de cel putin cinci ori de fiecare jucator sigur.

cristi
cristi
28 July 2013 21:41

Imi pare rau sa spun, dar Van Vuyten era depasit de acum trei ani, nu are ce cauta intr-o echipa de talia lui Bayern. Am vazut prezentata echipa lui Bayern, dar nu poti sa nu-l folosesti pe Gotze care este cel mai bun jucator de la Bayern. Mereu de la Dortmund mi-au placut Gotze, Reus si Hummels, l-am cumparat cu o gramada de bani si acum sa-l tinem rezerva? Cu Gotze intre Ribery si Robben si Martinez cu Schweni la inchidere Bayern este invincibila. Mi-e putin frica de experimentele lui Guardiola, lui Bayern ii era mai util un antrenor cu creier nemtesc.

Ribery7
28 July 2013 21:02

@shopybayern: @fcdm3: Odata ce va reveni Gotze ar trebui sa intre in primul 11 obligatoriu, si astfel sa revenim la clasicul 4-2-3-1. Dar cum Guardiola tine neaparat sa-l bage pe spaniol din primul minut, nu m-as mira sa-l faca pe Martinez fundas central in locul lui Boateng, Schweini sa-i preia sarcinile defensive iar Thiago sa devina regizorul. Daca nu, normal ar fi sa intre Gotze in locul lui Thiago, iar spaniolul sa fie rezerva, unde ii este locul(momentan cel putin), caci e clar inferior calitativ si lui Schweinsteiger si lui Gotze, iar Martinez e un “must have” printre titulari.

@Max: Cum sa fie “acum mai bine ca niciodata” sa pierdem, adic sa primim un dus rece, daca a fost o finala, un trofeu pe masa?dusul ala era binevenit in primele etape de campionat, cum a patit Van Gaal de exemplu.

Max
Max
28 July 2013 20:26

@flo: am trimis, de pe myopera.com

lesas
lesas
28 July 2013 19:24

Daca se rezolva treburile vom avea un sezon superb , asta e parerea mea dupa meciul de aseara . Totusi aceeasi problema veche : apararea.

Max
Max
28 July 2013 19:22

am un articol pregatit

cui sa i-l trimit pe mail, ca sa-l posteze?

CiprianPH
CiprianPH
28 July 2013 19:19

Si totusi…parerea mea este ca avem in continuare nevoie de inca un varf. Mandzukic, Pizzaro si Muller (la nevoie) reprezinta compartimentul cel mai “slab”. Si s-a vazut si aseara. Atat Mandzukic cat si Muller au meciuri in care sunt visatori. Si nu sunt nici genul de jucatori norocosi cum era Gomez. Pizzaro are limitele sale si rolul sau anul acesta cred ca va aparea in meciuri in care avem deja minim 2 goluri diferenta pe finalul partidei.

fcdm3
Moderator
28 July 2013 18:53

Eu cred ca Pep isi va da seama “pe cine se bazeaza” in viitor si mai ales la ce sa se astepte de la unii jucatori. Timp de doua saptmani are timp sa-si perfectioneze stilul de joc si, mai ales, sa-si revina jucatorii indisponibili. Se pare ca in meciurile importante cei 5 (Neuer, Dante, Ribery, Martinez si Schweini la capacitate maxima) sunt vitali! Plus ca eu astept mult mai multe de la Thiago. Cred ca peste cateva luni, cand se va pune la punct cat de cat si cu lb. germana, va deveni unul din creierele echipei (de fapt, se vede de pe acum!).
Si eu cred ca acum echipa ideala ar fi:
—————NEUER——————-
LAHM—–BOATENG—-DANTE —–ALABA
————MARTINEZ——————-
——THIAGO———SCHWEINSTEIGER
ROBBEN—————————–RIBERY
—————-MULLER—————–

Max
Max
28 July 2013 18:39

Eu vad asemanari intre acest meci si acel 0-2 de la Arsenal. Un dus rece. Iar acum e mai bine, ca niciodata, sa faci acest dus. Cu atat mai mult ca infrangerea a venit de la un adversar atat de principial, iar asta ar putea sa-i infurieze si mai mult pe baieti.

fcdm3
Moderator
28 July 2013 18:34

Dar iata si statistica meciului de pe fcbayern.de:
DORTMUND – BAYERN 4:2
posesia mingii: 36%-64%
dueluri castigate: 51%-49%
suturi (pe poarta): 15-12 (9-9)
flancuri: 10-19
cornere: 2-3
faulturi: 8-13
dueluri castigate la noi: van Buyten 85% si Thiago 61%.
cele mai multe contacte cu mingea la noi: Thiago 117, Alaba 95.

fcdm3
Moderator
28 July 2013 18:23

@alexandrul: Nu am jucat foarte slab si nici meciul nu a fost dezastros. Bayern a fost mai buna la multe capitole, inclusiv raportul tacklingurilor castigate. Mai putin la golurile marcate. Foarte slab a fost Van Buyten si Mandzukic iar Starke a aratat ca intre el si Neuer e o diferenta uriasa. Cum am mai spus, BILD a aratat urmatoarele: Lahm si Thiago au jucat foarte bine – nota 2. Alaba, Muller, Robben au jucat bine – nota 3. Starke, Boateng, Shaqiri, Kroos au jucat slab – nota 4. Van Buyten si Mandzukic au jucat foarte slab – nota 5. Sa nu uitam ca golul de 4:2 a fost marcat din pozitie clara de ofasid asa cum scrie si in BILD, iar ziarsitii germani rar se iau de un gol inscris din ofsaid. Deci daca nu era autogolul lui Van Buyten si golul din ofsaid marcat de cei de la Dortmund, acum vorbeam de alt rezultat. Oricum, pe ansamblu Dortmund a meritat victoria, mai ales pentru fotbalul prestat in repriza a 2-a. Iar Bayernul lui Guardiola a aratat ca inca nu… Citeste mai mult

alexandrul
alexandrul
28 July 2013 17:29

am jucat foarte slab,un meci dezastruos dinn toate pctele de de vedere,daca continuam asa nu batem pe nimeni,ne-au prins cei de la dortmund descoperiti,era o harababura totala la noi

West
28 July 2013 17:05

Din pacate am pierdut primul trofeu dar sper sa ne inbunatatim jocul si sa nu mai avem parte de asemenea meciuri HAI BAYERN MUNCHEN

cristi
cristi
28 July 2013 16:32

@shopybayern: Cam asta as zice si eu ca e echipa cea mai buna

Catalin
28 July 2013 16:13

Are cineva un rezumat cu meciul de ieri ?

shopybayern
shopybayern
28 July 2013 16:06

Sunt dezamagit de rezultat ..dar sincer sa fiu sunt ,,bucuros** pentru aceasta palma aplicata din partea celor de la Dortmund ..in felul acesta am vazut unde suntem cu pregatirea ne.am mai trezit putin la realitate , trebuie sa ne dam seama ca incepe un nou sezon unde trebuie sa luptam pe toate fruntruile…sunt sigur ca in curand Pep o sa gaseasca echipa ideala inca putina pregatire cum a spus si capitanul nostru si totul o sa fie ok pentru mine asta ar fi echipa ideala

…………..Neuer

Lahm .. Boateng .. Dante ..Alaba

………..Martinez

…..Thiago ……Schweinsteiger

Robben …………….Ribery

…………Müller

cu un T. Kroos , M. Götze ,M. Mandžukić , X. Shaqiri etc etc luptand pentru a prinde postul de titular in echipa pana la urma cine e mai bun sa joace ..MIA SAN MIA

Marius09