tz
Bastian Schweinsteiger a fost ales fotbalistul anului 2013 in Germania!

La Koln, a avut loc a 54-a editie a concursului organizat de ce de la KICKER “cel mai bun fotbalist german al anului”. Cei 527 de jurnalisti sportivi din Germania au votat astfel: pe primul loc s-a clasat Bastian Schweinsteiger cu 92 de voturi, apoi l-a urmat Frank Ribery cu 87 si Thomas Muller cu 85 de voturi.
Interesant este ca in TOP 15 sunt 9 jucatori de la Bayern, 5 de la Dortmund si doar unul de la Leverkusen (Kiessling – golgheterul campionatului – locul 6).

De asemenea, Jupp Heynckes a fost si el ales “antrenorul anului” cu 383 de voturi, urmat de Streich (Freiburg) – 77 si Klopp (Dortmund) – 19.

Iata cine au fost laureatii anilor trecuti:
2012 – Reus (Dortmund)
2011 – Neuer (Schalke04)
2010 – Robben (Bayern)
2009 – Grafite (Wolfsburg)
2008 – Ribery (Bayern)
2007 – Gomez (Stuttgart)
2006 – Klose (Bremen)
2005 – Ballack (Bayern)
2004 – Ailton (Bremen)
2003 – Ballack (Bayern)
2002 – Ballack (Leverkusen)
2001 – Kahn (Bayern)
2000 – Kahn (Bayern)
1999 – Matthaus (Bayern).

sursa:  kicker.de

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Max
Max
1 August 2013 8:05

De ziua lui Bastian, inainte de acest comentariu al meu, articolul avea 31 de comentarii 😀

La multi ani, Schweini!

Max
Max
31 July 2013 11:55

Elber: “Schweinsteiger a avut un sezon extraordinar si cred ca ar trebui sa continue sa joace pe acelasi post, ca si pana acum. Insa e evident ca in fruntea echipei e un alt om, cu alte idei. E posibil ca Bastian sa inceapa sa se implice mai mult in atac.”

Sammer: “In interiorul clubului nu exista nicio discutie, cu privire la Bastian. Problema propriu-zisa nu exista. Pentru mine, Schweinsteiger e cel mai bun mijlocas din lume. Iar daca cineva se indoieste in el, oricat de putin, pai asta pur si simplu e lipsa de respect fata de el.” Sammer i-a criticat aspru pe cei, ce stau la dubii daca Schweinsteiger va fi un jucator-cheie pentru Guardiola sau nu.

fcdm3
fcdm3
31 July 2013 8:40

112.000 de cititori au votat in BILD “fotbalistul anului”. A castigat Ribery…
Dar iata clasamentul:
1. Ribery – 31%
2. Lewandowski – 30%
3. Schweini – 27%
4.Muller – 9%
5. Lahm – 3%

lesas
lesas
31 July 2013 7:47

@fcdm3: la cat muncesti pentru noi macar sa te mai scutesc de ceva divergente , uni parca asta vor din pacate

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 20:33

: ai dreptate. Eu citesc zilnic 2-3 ziare germane si informatiile as putea sa le pastrez pentru mine. Insa m-am gandit ca aceste informatii trebuie sa ajunga si la fanii lui Bayern pentru a fi si ei la curent cu tot ce e nou la Bayern. Insa cateodata ma deranjeaza ca trebuie sa dau explicatii si chiar sa ma justific pentru acestea. De asemenea, prin ceea ce scriu si cum scriu am incercat sa ridic nivelul de civilizatie pe acest forum. Si cred ca am reusit intr-o oarecare masura. Oricum, fanii adevarati ai lui Bayern cred ca apreciaza ceea ce fac eu aici. Iti multumesc si tie pe aceasta cale.

lesas
lesas
30 July 2013 17:53

@shopybayern: nu sunt asistent , sunt cineva care apreciaza munca lui fata de alti care doar se iau de munca lui degeaba , depune un efort asemanator cu el si poate te voi respecta mai mult , el sigur sa saturat de cei care vorbesc mult si fara substanta asa ca m-am simtit nevoit sa-l sprijin
toate bune!

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 17:02

@lesas ceea ce vorbesc nu e egal cu 0 atata timp cat vad ca esti foarte implicat in a corecta ceea ce am scris eu si felul in care am scris 🙂 erea o discutie intre mine si @fcdm3 care sunt de parere ca nu avea nevoie de un asistent 🙂 @fcdm3 ai dreptate asa am scris “eu chiar nu imi dau seama de unde a iesit asta ca Pep il prefera pe Thiago in locul lui Schweinsteiger”. Pep il va prefera pe Thiago (22) in dauna lui Schweini (28), cel putin in urmatoarele saptamani, perioada in care Schweini se va reface dupa operatia de la glezna survenita in iunie. Ambii jucatori sunt vazuti de Pep ca jucand pe aceeasi pozitie, “6″. scris de tine si ai spus bine OK nici eu nu am spus altceva e doar o chestie de moment dupa cum ai spus si tu IN URMATOARELE SAPTAMANI pana ce Schweini va fi recuperat ce e asa greu ..de unde atata agitatie ca Thiago o sa ii ia locul ..e o chestie de moment doar atat …gandind… Citeste mai mult

Marius09
30 July 2013 15:19

@fcdm3: Ciudata treaba, mai ales ca vine din partea nemtilor, se pare ca mai dau si ei dovada de neprofesionalism uneori. Ceea ce e mai ciudat e ca au anuntat castigatorul, inainte sa verifice totul 🙂

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 13:48

Surpriza mare in ceea ce priveste organizarea concursului “fotbalistul anului”!
Din cauza unei defectiuni a sistemului informatic, in loc de 3.700 de jurnalisti sportivi nu au putut vota decat 527, adica doar 14% din totalul jurnalistilor cu drept de vot!
Dupa aceasta neregula, alegerile vor fi reluate in cateva zile. Sa nu uitam ca insusi castigatorul s-a aratat surprins de acest premiu!
Se intampla si la case mai mari…

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 13:40

: ai scris ca “eu chiar nu imi dau seama de unde a iesit asta ca Pep il prefera pe Thiago in locul lui Schweinsteiger”. Asta dupa ce eu scrisesem ca stirea este din presa germana. Mie mi se pare ca e logic sa-i credem pe jurnalistii nemti (cei de la TZ sunt chiar din Munchen), care sunt mult mai aproape de echipa decat noi, care doar mergem pe anumite presupuneri…
Prin urmare, “asta a iesit” de la jurnalistii nemti. Nu stiu cum de nu ai inteles…

lesas
lesas
30 July 2013 13:11

@shopybayern: Partea asta trebuie rescrisa :
” De la a scrie pana in a face e cale lunga ..inca nu lam vazut pe Schweini in teren si pe Thiago in acelasi timp ca sa putem vorbi de asta ..sunt speculatii si atat iar fapul despre care vorbesti tu ca daca eu nu cred in veridicitatea stirilor scrise de tine, stiri pe care le postezi direct din presa germana, adica de la sursa, sunt liber sa crezi ce vreau! Dar sa vin cu argumente si cu linkuri din presa straina, nu din cea romaneasca plina de can-can!”
ca abia inteleg ceva ceva , iar referitor la afirmatia ta , fcdm3 a cerut argumente ca daca nu ai asa ceva mai bine taci ca este egal cu 0. Numai bine!

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 12:32

mi.am spus o parere ..sunt liber sa vorbesc , sunt liber sa gandesc asa cum vreau si asa cum cred eu ca e bine …asa cum o faci si tu , asa cum o fac si alti. Referitor la comentariul meu de mai devreme care e PRAFF il repet nu e nici un fel de problema , am spus ca de la a se scrie undeva ceva ,pana la a fi adevarat e cale lunga si aici ma refer la faptul ca Thiago a venit sa ii ia locul lui Schweini ..OK sa scris . Ti se pare un argument foarte puternic care sa te faca sa crezi asta? ..Pe mine nu …aspet primul 11 , asept sa vad toti jucatori la treaba dupa care vom vedea de ce a venit Thiago , de ce a venit Gotze etc etc numai bine

lesas
lesas
30 July 2013 12:08

@shopybayern: TE ROG ( DAR CHIAR TE ROG) RESCRIE PRIMA PARTE A COMENTARIULUI CA E PRAFFFF
Referitor la partea a doua a comentariului daca ramai in a te informa doar, lasa balta comentatiile daca nu vii cu argumente ca te transformi intr-un can-can.

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 11:57

@ fcdm3 De la a scrie pana in a face e cale lunga ..inca nu lam vazut pe Schweini in teren si pe Thiago in acelasi timp ca sa putem vorbi de asta ..sunt speculatii si atat iar fapul despre care vorbesti tu ca daca eu nu cred in veridicitatea stirilor scrise de tine, stiri pe care le postezi direct din presa germana, adica de la sursa, sunt liber sa crezi ce vreau! Dar sa vin cu argumente si cu linkuri din presa straina, nu din cea romaneasca plina de can-can!

Tin sa spun ca sunt liber sa cred ce vreau fara sa vin cu argumente ..ma multumesc in a ma informa si atat ..si ma repet pana o sa vedem primul 11 si pana cand nu o sa vedem toti jucatori la treaba totul ramane la bazza de SPECULATIE fie ca e scris in BILD , TZ ,La Gazzetta dello Sport , Mundo Deportivo etc etc MIA SAN MIA

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 11:23

O alta informatie din SPORTBILD.
Desi Bayern a castigat UCL in sezonul 2012-2013, Juventus Torino a castigat cei mai multi bani de la UEFA. Iata cum arata clasamentul:
1.Juve – 65 mil.
2.Bayern – 55 mil.
3.Dortmund – 54 mil.
4.Milan – 51 mil.
5.Real – 48 mil.
6.Barca – 45 mil.
7.PSG – 44 mil.
8.Man. Utd. – 35 mil.
9.Montpellier – 32 mil.
10.Malaga – 32 mil.

23.CFR Cluj – 17 mil.

32.Dinamo Zagreb – 10 mil.

Si inca o stire din BILD. Bossul uzinelor VW, Martin Winterkorn, i-a dat sarcina lui Allofs (managerul lui Wolfsburg) sa il aduca de urgenta pe Luiz Gustavo! VW este principalul sponsor la echipa iar Winterkorn are mari pretentii de la echipa la cati bani pompeaza in aceasta.
De Gustavo se mai intereseaza si alte echipe, printre care si Chelsea.

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 11:06

: faptul ca Pep ii vede pe Thiago si pe Schweini pe acelasi post (“6”) scrie atat in BILD cat si in TZ. Chiar era un articol in BILD: “Probleme pentru fotbalistul anului in Germania”. Chiar trebuie sa scriu de mai multe ori acelasi lucru ca sa priceapa toti? Daca tu nu crezi in veridicitatea stirilor scrise de mine, stiri pe care le postez direct din presa germana, adica de la sursa, esti liber sa crezi ce vrei! Dar vino cu argumente si cu linkuri din presa straina, nu din cea romaneasca plina de can-can!

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 3:44

Eu chiar nu imi dau seama de unde a iesit asta ca Pep il prefera pe Thiago in locul lui Schweinsteiger ….amuzant 🙂 cu siguranta Thiago nu o sa ii ia locul lui Schweinsteiger pentru ca nu are cum 🙂 nu a fost adus pentru asta :)) este jucat de catre Guardiola pentru ca Schweinsteiger momentan nu poate juca …prea multa agitatie zic eu tinand cont ca inca nu am vazut la treba adevarata echipa …sa vazut clar au fost niste experinemte mai mult sau mai putin reusite ,,sau tras niste concluzii, a fost permis jocul anumitor jucatori care nu prea au jucat la bayern ca titulari pana acum iar cand ii bagai iti erea frica sa nu faca cine stie ce gafa ..si aici ma refer la rafinha , Contento , Van Buyten ( care tin sa precizez ca a avut si niste meciuri bune ) , Emre Can jucator tanar cu potential care promite dar care inca nu e de Bayern ..cea mai buna solutie ar fi un imprumut la alta echipa in asa fel ar avea posibilitatea… Citeste mai mult

bavarezul13
bavarezul13
29 July 2013 23:46

Chiar ma bucur pentru Bastian.Nu exista niciun dubiu ca merita din plin!

Ribery7
29 July 2013 18:42

@Max: De acord. Si cum ziceam:doza mare de nepotism… Da pana la urma mai lasa-l incolo de Thiago… nici nu se compara cu Schweini. Prea mult se pune accent pe rezerva asta.

Cica la barca nu putea fi titular pt ca era Xavi. Da… vino la Bayern baiete ca sigur ai sanse impotriva lui Schweinsteiger(care e mai bun decat Xavi, cel putin in ultimele 2 sezoane).

Max
Max
29 July 2013 16:17

eu nu prea imi imaginez cine ar putea sa plece

mai mult, supercupa a aratat ca nu-i totul atat de simplu…sa joci cu Hamburguri si Monchengladbachuri e una, contra Dortmundului…aici s-a vazut de ce Thiago a fost doar rezerva la Barca…are potential, dar mai are muuult de muncit

sa-l prefere Pep cat inca #31 nu e refacut – da, posibil, de ce nu
dar sa-l prefere in general, in locul lui Basti – uite aici intr-adevar ar fi o tampenie nemaipomenita

alexandrul
alexandrul
29 July 2013 15:05

Felicitari Bastian,forta bayern

fcdm3
fcdm3
29 July 2013 14:48

Echipa a 2-a a lui Bayern a inceput ca din pusca noul campionat din liga a 4-a. Avand un nou antrenor pe banca, olandezul Erik ten Hag, Bayern II are 3 victorii din 3 meciuri, golaveraj 15:2. Ultimul meci a fost 5:0 cu nou-promovata Schalding-Heining. Golurile au fost marcate de 4 jucatori care s-au antrenat de curand cu echipa mare: Hojbjerg, Weichrauch, Schopf – 2 si Green. Anul asta trebuie sa promoveze! Emre Can (19) nu l-a convins pe Guardiola ca poate sa joace pentru echipa mare iar acesta nu prea mai vrea sa continue la echipa a 2-a! Asa ca au intrat pe fir Galata si Fenerbahce, care au declarat ca-l doresc pe mijlocas. Fostul capitan al nationalei Germaniei U-17, considerat o mare speranta a fotbalului german acum 2 ani, este pe o panta descendenta iar pentru ce a aratat in primele amicale sub comanda lui Pep, nu are nicio sansa la mijlocul terenului, mai ales la o asemenea concurenta! Si tot despre concurenta, zilele trecute Franz Beckenbauer a declarat ca “atunci cand concurenta este mica, te stimuleaza sa… Citeste mai mult

Max
Max
29 July 2013 13:45

ah, da, tot presa zice ca Zenit e gata sa ofere 70 mln pentru Lewa si Subotic 😀

Max
Max
29 July 2013 13:43

Evident ca Luiz ar fi o bomba. De cate ori il vad jucand, imi aduc aminte de Effenberg – acelasi caracter fioros.

Problema e ca de ce ar fi nevoie de el? Si ce va face toata lumea din aparare?

Of, Pep, Pep…

fcdm3
fcdm3
29 July 2013 12:31

Stiri din presa germana. Se pare ca Pep il va prefera pe Thiago (22) in dauna lui Schweini (28), cel putin in urmatoarele saptamani, perioada in care Schweini se va reface dupa operatia de la glezna survenita in iunie. Ambii jucatori sunt vazuti de Pep ca jucand pe aceeasi pozitie, “6”. Luiz Gustavo (25) este dorit insistent de cei de la Wolfsburg. Luiz Gustavo nu prea mai are sanse sa joace la Bayern cu asa mare aglomeatie de mijlocasi. Pe de alta parte, brazilianul vrea sa joace pentru a nu pierde locul de titular din nationala Braziliei pt. care vrea sa joace la C.M. din 2014. Asa ca e posibila aceasta mutare. Daca Pep nu va fi multumit de fundasi in urmatoarele meciuri, e posibil sa-l ceara conducerii pe David Luiz (26, Chelsea), mai ales ca acesta nu e agreat de Morinho, noul antrenor alenglezilor. THE SUN scrie ca suma de transfer, cu tot cu bonusuri, este foarte mare pt. un fundas: 46 – 52 mil. euro! David Luiz s-a transferat la Chelsea de la Benfica, in 2011, pt. 26… Citeste mai mult

Marius09
29 July 2013 1:23

care sunt si tara gazda* ora e de vina :))

Marius09
29 July 2013 1:15

@fcdm3: + o romanca a arbitrat finala Campionatului European 🙂
Sper si eu ca Germania sa ia CM, dar le va fi greu cu Brazilia, care sunt tara si gazda .

Marius09
28 July 2013 20:06

Un articol asemanator i-am trimis si eu azi prim email :)) Eu am scris mai mult de Schweini :)) Bayern a facut un sezon fantastic, era de asteptat sa aiba foarte multi jucatori in top 🙂 Ma bucur mult si pentru Schweinsteiger, e un adevarat lider si un jucator de exceptie . Mia san mia

lesas
lesas
28 July 2013 19:23

Ma bucur ca primi trei au fost apropiati ca punctaj iar locul 4 fiind departe.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x