Pep Guardiola a debutat cu stângul pe banca deţinătoarei UEFA Champions League. Bavarezii au pierdut Supercupa Germaniei într-un duel cu Borussia Dortmund, scor 2-4

Unul dintre cei mai slabi oameni de pe teren a fost Daniel Van Buyten, belgianul înscriind în proprie poartă, la doar două minute după ce Arjen Robben reuşise să restabilească egalitatea.

Antrenorul lui Bayern nu este mulțumit de centrul defensivei, unde îi are la dispoziție pe Dante, Van Buyten și Jerome Boateng. În Supercupă i-a folosit pe ultimii doi, însă a realizat imediat că ideea nu este una deloc bună. 

Este de aşteptat ca Dante să revină în primul 11, iar pe viitor, visul lui Pep ar fi crearea unui cuplu brazilian în centrul apărării. Antrenorul și-a exprimat interesul pentru achiziționarea lui David Luiz de la Chelsea, intervenind peste fostul său club, Barcelona.

Potrivit publicaţiei The Sun, Bayern oferă 40 de milioane de lire (aproximativ 46,5 milioane de euro) pentru aducerea lui David Luiz. Brazilianul ar putea fi lăsat să plece de la Chelsea în această vară din două motive: nu se înţelege bine cu Jose Mourinho, iar în urma vânzării sale, londonezii ar conta pe o sumă importantă pentru efectuarea transferurilor.

sursa: digisport.ro

0 0 vote
Article Rating
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Cristi
Cristi
31 July 2013 8:54

Ar face o mare greseala sa-l reprofileze pe Martinez fundas central, asta inseamna sa faca cum am mai spus si ieri o reconstructie a echipei si atunci rezultate nu vom mai avea curand. Pacat sa preiei o superechipa deja formata si sa incerci experimente. La Bayern daca era de umblat, decat in aparare era nevoie de un fundas sigur langa Dante, in rest Bayern mergea brici cel putin doi ani cu echipa si formula de joc pe care la avea. Sper ca Guardiola sa-si dea seama ca antreneaza Bayern nu Barcelona si nu toate echipele pot sa joace tiki-taka.

fcdm3
fcdm3
31 July 2013 8:34

Deci David Luiz nu va veni. Insa cand Pep zicea ca e foarte multumit de cei 4-5 fundasi din lot, sper ca nu referea si la Van Buyten :).
Insa mi-e teama sa nu-l reprofileze pe Javi ca fundas central…

Ribery7
30 July 2013 22:02

@fcdm3: Si eu cred ca e prea mult. Si chiar nu e cazul sa investim atatea milioane intr-o singura campanie de transferuri, mai ales dupa un sezon in care am rupt tot!

Bayern deja a investit aproximativ 55 mil si si-a recuperat 16, deci se poate spune ca am cheltuit 49. SI cu ~45 pe David Luiz, se fac cam 95. Bayern obisnuieste sa dea cam 50-80 mil pe vara.

Max
Max
30 July 2013 20:52

Guardiola: David Luiz nu vine la Munchen. Am 4-5 aparatori centrali, de care sunt extrem de multumit. Infrangerea de la Dortmund nu a schimbat nimic.

surse: fc-bayern.ru cu trimitere la http://vk.com/fc.bayernmunchen cu trimitere la The Guardian

fcdm3
fcdm3
30 July 2013 20:46

Eu cred ca ar trebui sa-l luam pe brazilian, insa nu pe aceasta suma imensa pentru un fundas. Chiar daca asta ar insemna trimiterea pe banca a lui Boateng. Dintre fundasii din lot, Van Buyten a aratat ca nu ne putem baza pe el (poate doar in DFB Pokal cu echipe din ligi inferioare) iar Badstuber e terminat si fizic si psihic, dupa numeroasele accidentari si nu cred ca-si va mai reveni.

Cristi
Cristi
30 July 2013 12:25

Max ai ales echipa perfecta si din punctul meu de vedere, cu Gotze intre Ribery si Robben. Nu sunt foarte sigur ce randament va da Muller ca varf, daca mai mult ca Mandzukic?. Oricum Martinez trebuie sa ramana pe acelasi post ca sezonul trecut, nu cum au speculat altii ca Guardiola il poate folosi fundas central sa-i faca loc lui Alcantara.

Max
Max
30 July 2013 11:40

pe de alta parte:
Lahm-Dante-Luiz-Alaba/Martinez/Schweinsteiger-Gotze/Ribery-Robben-Muller

lot infernal

shopybayern
shopybayern
30 July 2013 11:39

Ar fi foarte bine daca ar veni sar forma un cuplu central foarte bun ..si cu siguranta nu ar mai fi pic de emotie in defensiva ..ramane de vazut cum se va sfarsi si povestea asta eu sper ca in bine ..MIA SAN MIA

Max
Max
30 July 2013 11:25

Venirea lui Luiz ar insemna o plecare aproape sigura a lui Boateng.

Marius09
30 July 2013 11:01

Ar fi un transfer excelent, am mai zis asta si cand vorbeam pe site de transferuri. Eu consider ca e printre cei mai buni din lumea, iar cu Dante consider ca ar forma cel mai bun cuplu de fundasi de la o echipa de club, mai ales ca deja se stiu bine si de la nationala. Loveste mingea excelent, ajuta mult si la faza de atac, e printre putinii jucatori care bat loviturile libere cu latul si foarte puternic. Eu m-as bucura sa vina, avem nevoie de 3 fundasi foarte buni, in caz de suspendari si Doamne fereste accidentari . Mia san mia

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x