robben

 

In BILD, seria interviurilor continua.

Azi a venit randul eroului de pe Wembley! El este regele finalei Ch.League!

 

BILD: Arjen, dupa ce ai marcat golul victoriei finalei, ai strigat:”Dumnezeule, O Doamne, Dumnezeul meu!” Esti credincios?

 Robben: Nu, nu sunt un credincios.Nu sunt nici catolic, nici protestant si nici parintii mei. Nu am fost pana acum intr-o biserica iar sotia mea si cu mine nu ne-am casatorit religios. Ce am exclamat dupa gol a fost ceva in genul „ce se intampla cu mine? E prea frumos ca sa fie adevarat!”

 BILD: Multumita lui Dumnezeu, dupa doua finale de Liga Campionilor pierdute, ati castigat una, in sfarsit!

 Robben: Da, poate ca exista un Dumnezeu in fotbal.

 BILD: Are Olanda acum 2 regi? Willem Alexander si Regele fotbalului Arjen…

 Robben: (rade) Nu, nu! Noi avem doar un singur rege: Willem si Maxima, care reprezinta un cuplu foarte foarte mare.

BILD: La decernarea cupei, a fost si presedintele Germaniei Gauk si cancelarul Merkel…

 Robben: Da, dar nu am sarutat-o pe Merkel. Poate doar Schweinsteiger..

 BILD: Nu te simti acum iubit la Munchen? Cu un an in urma erai principalul vinovat pentru un sezon in care s-a pierdut totul, mai ales ca ai ratat si penalty-ul acela cu Chelsea…

Robben: Desigur, acum sunt felicitat peste tot. Pe strada, in restaurant. Acum imi dau seamna ce inseamna 3 titluri pentru oamenii din Munchen!

BILD: Simti ca esti apreciat acum dupa critica de atunci?

 Robben: Nu pot sa uit ce a fost atunci. A fost rau pentru mine. Insa au fost si multi care m-au sprijin. Dar cei care m-au huiduit nu sunt fani cu adevarat. Un fan adevarat va tine cu clubul sau si la jucatorii sai si in vremuri mai grele.

BILD: Ramai la Bayern sau te transferi la Juve, Inter, Galatasaray?

 Robben: Eu spun asa: nimic nu e sigur in fotbal. Este o afacere in care se poate intampla orice, oricand. Dar nu vreau sa se speculeze. Ma simt bine aici. Am contract pana in 2015. In momentul de fata nu este o problema sa plec. Nu exista nici un motiv. Planul meu e sa raman.

BILD: Ai avut numeroase accidentari, te-ai gandit la incheierea carierei?

 Robben: Da, dar nu serios.  Daca esti accidentat mereu iar corpul si organismul nu te mai asculta, atunci apare intrebarea:”Ce fac eu acum?” Dar, in cele din urma, dragostea pentru fotbal invinge si trebuie sa lupti mai departe.

BILD: Cine te-a sprijinit in vremurile grele?

 Robben: Sotia mea, parirntii mei (tatal e si impresarul lui – n.m.). Si cei 3 copiii ai mei. Daca ei zambesc, deja eu uit de grijile mele.

 BILD: Cum e relatia ta cu Frank Ribery? Cu un an in urma ati avut un conflict iar acum, pe Wembley, ti-a dat doua pase decisive…

 Robben: La inceput era dificil. Prima data m-am gandit ca nu pot juca cu el in echipa. Am avut doua semi-finale de Ch.League cu probleme. Dar, pana la urma, am acceptat scuzele lui si l-am iertat (atunci, dupa o cearta la vestiare, Ribery l-a lovit pe Robben – n.m.). Acum pot sa joc cu el. Pentru ca el intelege fotbalul altfel decat altii. Acest sezon a aratat ca totul s-a reparat.

 BILD: Ce a facut Louis van Gaal, cel care te-a adus la Bayern in 2009 si apoi la echipa nationala, unde  e acum?

 Robben: A fost bucuros pentru mine. Am primit de la el SMS-uri de felicitare dupa aceasta performanta. Dar nu numai de la el. Chiar si de la fostii colegi de la Chelsea dar si de la prietenul meu, Wesley Snejder. Suntem prieteni de la 14 ani. El a castigat Tripla in 2010 cu Inter. Acum a fost randul meu. De mici am visat sa castigam Liga Campionilor si sa marcam golul victoriei in ultimul minut. Eu chiar am facut-o!

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
bavarezul13
bavarezul13
8 June 2013 14:55

@alexandrul: “Eroare
Limita de utilizatori a fost atinsa. Peste aceasta limita, pot face invitatii numai pentru clasele VIP+. ”
Din pacate observ ca desi am invitatii nu le pot oferi deoarece nu sunt vip.Iti dau add pe mess si iti trimit eu direct torrentele sa descarci meciurile.

Danut10
Danut10
8 June 2013 13:27

Ce caracter Robben asta!

alexandrul
alexandrul
8 June 2013 12:00

@ bavarezul 13, imi poti lasa o invitatie pe pizarro_eu@yahoo.com,merci

bavarezul13
bavarezul13
8 June 2013 9:20

@Rava: ms!nu stiu unde gasesti mereu video-uri d-astea:D

bavarezul13
bavarezul13
8 June 2013 9:19

@alexandrul: sunt pe filelist si lasttorrents toate aceste meciuri la calitate full hd sau cel mai rau hd.Pe lasttorrents poti face cont gratis iar pe filelist doar cu invitatie(parca aveam si eu 2).Daca vrei imi poti lasa mail-ul si iti trimit.

lesas
lesas
8 June 2013 7:23

Domnul fcdm3 cand ajungi la mare sa anunti sa primesti ce ti se cuvine.
Cunoaste cineva Galati-ul?
Sper sa apara si un interviu cu Alaba , la 20 de ani ai sai sa vad ce ar spune.

alexandrul
alexandrul
8 June 2013 0:28

va rog frumos care dintre voi poate sa puna meciuri ale lui bayern exact cum a fost cel cu meciul lui ballack,cu juve,barca,borussia,sa le am si eu ca amintire in calculator,multumesc anticipat

alexandrul
alexandrul
7 June 2013 21:34

a dat alaba gol pt austria,facem legea peste tot,fortza bayern

bavarezul13
bavarezul13
7 June 2013 20:54

@Rava: Eu.Si probabil si altii.Nu mai sta pe ganduri orice chestie interesanta o poti posta fara sa mai intrebi,sunt sigur ca sunt multi interesati de video-urile pe care ni le oferi din cand in cand si pentru care eu unul iti multumesc!

Rava
Rava
7 June 2013 20:37

Cine vrea sa vada meciul de retragere al lui Ballack,sa-mi zica si in cel mai scurt timp o sa postez un link.

palcenina
palcenina
7 June 2013 19:23

M-as bucura sa ramana Robben. Este si jucatorul meu favorit, dar incontestabil are valoare. In momentul de fata are loc in orice echipa, dar el vrea sa ramana. Si merita aceasta sansa. De huiduit sunt sigur ca l-au huiduit doar cei care nu au purtat niciodata ghete de fotbal si cei care nu sunt adevarati suporteri.

LoanShark
LoanShark
7 June 2013 19:21

Mie mi se pare normal ca un suporter sa ii aduca reprosuri unui jucator pentru ca daca stai sa te gandesti..el castiga intr-un an cat eu(poate noi) nu castig/am intr-o viata,ok jucatorul face sacrificii dar si chefuri cu nemiluita,pe cand eu/noi suntem in fata tv-ului sau pe stadion si noi facem sacrificii chiar mai mari daca stai sa le analizezi,in final si la urma urmei fotbalistul se retrage la 30-35 de ani pe cand noi suporterii …ne “retragem” cand murim.


Muller e un mare caracter!
In urmatorii ani o sa se vada ce poate Muller,are precipitatii in joc,consistenta si finalizarea ii lipseste din plin dar pot sa zic sigur ca e sufletul doar la Bayern,cum ziceai si tu faza cu Robben,pe undeva e de neiertat dar nu numai ca l-a iertat,l-a si ajutat de fiecare data,e un jucator de echipa.

CiprianPH
CiprianPH
7 June 2013 18:28

Eu ma abtin de la comentarii. Tot ce am de spus este: “Urmatorul tricou BM va avea numarul 10 si numele Robben pe el”. 🙂

gery76
7 June 2013 15:49

-Acest interviu este intr-adevar o mostra de sinceritate din partea olandezului,ceea ce voiam totusi sa fie intrebat era despre conflictul pe care el l-a provocat cu Thomas Muller,lovindu-l pe acesta chiar in timpul unui meci de Bundesliga,iar Muller nu numai ca n-a reactionat,dar nici nu i-a purtat ranchiuna ,fiind acelasi coechipier altruist cu gandul mereu la binele echipei!

Marius09
7 June 2013 11:58

Superb, multumim fcdm3 . Robben e jucatorul meu preferat, la fel e de cand a venit la club, e un jucator fantastic, magnific, sper sa ramana la club si sa ne mai aduca cateva torfee in vitrina . MIA SAN MIA !

alexandrul
alexandrul
7 June 2013 11:15

ieri citeam ca lewa ar fi pus problema sa plece de la dortmund,sper sa se indrepte catre bavaria,eu unul il astept cu nerabdare,voi ce spuneti oameni buni?

alexandrul
alexandrul
7 June 2013 11:06

da,un interviu foarte bun,eu il cred in tot ce spune,se pare ca este un om cinstit si un caracter admirabil,cat despre cei care l-au huiduit si eu cred ca nu-s suporteri adevarati.Cum a zis si el trebuie sa fim impreuna si in clipele grele,asta inseamna o familie,doar asa poti castiga in viata,iar cine nu a cunoscut infrangerea niciodata nu se va putea bucura de victorie.Multumim robben pt tot,esti magnific

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x