Jupp Heynckes – cariera de antrenor

Jupp-Heynckes1979–1987: Borussia Mönchengladbach
In primul sezon (la 34 ani), ca secund al lui Udo Lattek, a dus-o pe Borussia in finala Cupei UEFA, unde a pierdut in fata lui Eintracht Frankfurt.
In sezonul 1983-84, ca antrenor principal de data asta, Jupp a terminat pe 3 in Bundesliga si a pierdut finala Cupei Germaniei la penalty-uri in fata lui Bayern.
In sezonul 1985-86, in runda a 3-a, a intalnit-o pe Real Madrid. Rezultatele sunt halucinante: 5-1 in tur si 0-4 in retur! “A fost cea mai rea noapte din viata mea” a declarat Jupp in 2013.
In sezonul 1986-87 drumul echipei sale s-a oprit in semifinalele Cupei UEFA, cu aceasta ocazie primind numele de “campionul fara titluri”.

1987–1991: FC Bayern München
In sezonul 1988-89 si 1989-90, Jupp a castigat primele sale trofee: salatiera Bundesligii cu Bayern!
In oct. 1991 a fost dat afara de la Bayern, dupa ce echipa avea doar 3 victorii din 12 meciuri iar “bomboana pe coliva” a fost acel 1-4 acasa cu nou-promovata Stuttgart Kickers!
Pe plan international, Bayernul lui Jupp s-a oprit numai in semi-finalele cupei unde a evoluat. In 1989 Cupa UEFA (2-2 si 0-2 cu Napoli, echipa lui Maradona), 90 C.C.E. (1-0 si 0-2 dupa prelungiri cu Milan, echipa lui Van Basten) si 91 C.C.E. (1-2 si 2-2, dupa un meci de infarct cu Steaua Rosie Belgrad, echipa lui Savicevic, Mihajlovic si Prosinecki). Toate cele 3 echipe care eu eliminat-o pe Bayern au castigat Cupa.

1992–1994: Athletic Bilbao
In sezonul 1993-94 a dus echipa basca pe locul 5 si a trimis-o in Cupa UEFA.

1994–1995: Eintracht Frankfurt
La Eintracht a avut o generatie valoroasa dar si capricioasa de fotbalisti, in frunte cu Anthony Yeboah, Jay-Jay Okocha si Maurizio Gaudino.
A fost dat afara in aprilie 1995, dupa un 0-3 acasa cu Schalke 04, lasand echipa pe 13.

1995–1997: CD Tenerife
In primul sezon a terminat pe 9 iar in al doilea a dus-o pe Teneriffe in Cupa UEFA, de pe locul 5.

1997–1998: Real Madrid
In iunie 1997 a castigat Liga Campionilor cu Real (ultima C.C.E. era din 1966!), dupa un 1-0 cu Juventus.Conducerea clubului insa nu le-a convenit ca au terminat doar pe locul 4 in campionat si l-au dat afara.

1999–2000: Benfica Lisabona
Benfica a terminat pe locul 3 in campionat cu Jupp la carma echipei, iar in Cupa UEFA a fost eliminata de Celta Vigo dupa un 1-1 si 0-7!

2000–2001: Athletic Bilbao
A termnat pe locul 9 in primul sezon si apoi pe locul 7, in al doilea sezon.

2003–2004: Schalke 04
A terminat pe locul 7 in primul sezon iar dupa primele 4 etape din sezonul 2004-05 a fost dat afara de boss-ul Asauer, echipa lui avand 3 infrangeri din 4 meciuri.

2006–2007: FC Bayern München
A venit la Bayern pentru ultimele 7 meciuri, dupa ce conducerea il daduse afara pe Klinsmann, echipa fiind in pericol sa nu prinda nici loc de preliminarii Ch.League (va mai amintiti acel incredibil 2-5 acasa cu Bremen? – n.m.). Jupp a dus-o pe Bayern pe locul 2 la doua puncte de campioana surpriza, Wolfsburg.

2009–2011: Bayer Leverkusen
In 2009 a avut un parcurs mediocru terminand cu Leverkusen pe 9 dar in 2010 a avut un inceput de campionat incredibil, cu 24 de meciuri fara infrangere, insa in final a terminat pe locul 4.

2011-2013: FC Bayern München
In ultimul sau mandat la Bayern a terminat pe locul 3, dupa Dortmund si Levekusen, la 10 puncte de campioana. In al doilea mandat a fost pe locul 2 in campionat, a ratat acea finala Ch.League de cosmar cu Chelsea la penalty-uri si acel incredibil 2-5 cu Dortmund in finala Cupei Germaniei.
Iar ultimul sau mandat a fost cel mai fructuos din intreaga sa cariera de antrenor, castigand tot ce se putea castiga: Bundesliga (la 25 de puncte de locul 2), finala Cupei Germaniei (dupa 3-2 cu Stuttgart) si finala Ch.League (dupa 2-1 cu Dortmund).

Aceasta a fost cariera de antrenor a lui Jupp Heynckes, un om cu un caracter deosebit si cu o modestie cum rar mai gasesti!