Bayern continua sa zdrobeasca aproape orice adversar ii iese in cale! In semifinalele DFB-Pokal, i-a venit randul lui Wolfsburg, pe care Bayern a invins-o cu un scor de tenis: 6:1! Golurile au fost marcate de: Mandzukic (17.), Robben (35.), Shaqiri (50.), Gomez (80., 83. Si 86.), respective Diego (44.).

Echipa utilizata de Heynckes si notele celor de la BILD: Neuer 3, Lahm 2, Van Buyten 2, Dante 2, Contento 2, Martinez 2, Shweini 2, Robben 1, Muller 3, Shaqiri 1, Mandzukic 2. Au mai jucat Gustavo 3 (din min. 63), Rafinha 3 (din min.74) si Gomez 1 (din min. 77). De remarcat ca Gomez a marcat un hat-trick in 6 minute! Iar daca pana acum cei de la BILD nu dadeau note jucatorilor care nu jucau macar 15 minute, acum au facut exceptie dandu-i nota 1 lui Gomez care, zic ei, a fost Gigantic! Shaqiri si Robben au jucat excelent si ei!

Bayern va juca finala DFB-Pokal pe 12.05.2013 la Berlin cu invingatoarea dintre Freiburg si Stuttgart, meci care se disputa azi.

0 0 vote
Article Rating
51 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
22 April 2013 1:20

@AlexFCBM:
-Ultima prestatie din campionat impotriva lui Manchester City a lui Bale ,ma face sa-ti dau perfecta dreptate,inclin sa cred si eu ca deja a devenit unul din primii 10 fotbalisti ai lumii!

AlexFCBM
AlexFCBM
21 April 2013 12:44

@gery76: Eu cred ca Bale este deja in primi 10 jucatori ai lumi

Ribery7
21 April 2013 8:24

@gery76: Desi sunt fan Gomez, nu pot sa nu iti dau dreptate. De fapt, nu-mi amintesc cand nu ai avut :). Gomez are randament mai bun, dar cu el in teren se vede ca si luam goluri, si asta pentru ca el se dedica exclusiv atacului, nu face deloc pressing util, doar se plimba in jumatatea adversa fara sa ingreuneze misiunea fundasilor sau inchizatorilor adversi de a da o pasa buna. O alta chestie, desi Gomez este mult mai eficient, el nu tine balonul decat 2 minute pe meci! Asta inseamna ca practic echipa joaca in 9 oameni de camp(desi eu cred ca Bayern e singura echipa mare care poate spune ca joaca cu 11 oameni de camp, caci Neuer iese extrem de des la marginea careului sa joace pase) Imi aduc aminte, la Euro,Gomez a dat cu Olanda 2 goluri dar a tinut balonul fix 18 secunde.

Pana la urma, asa cum spunea si Don Jupp: Atacul iti castiga meciurile, defensiva iti castiga titluri. Iar Mandzukic le face pe amandoua.

gery76
21 April 2013 3:59

-Imi pare sincer rau cand vad ca munca unui om precum Mario Mandzukic este in mod nedrept subestimata,acum chiar daca voi parea ”putin rau”trebuie sa spun lucrurilor pe nume si anume ca atunci cand Mario Gomez marca goluri peste goluri, dar majoritatea la rezultate fara pic de importanta gen 5-2 sau 7-3 sa zicem,Bayern n-a castigat nimic , cu el titular indiscutabil, Bayern a devenit o echipa ce termina in spatele ”galbejitilor”de la Borussia doi ani la rand. -A venit acest baiat deosebit de dedicat,un croat cu ”foame de trofee”,nu doar cu scopul de a deveni golgheter si vrem sau nu vrem unii dintre noi sa recunoastem ,Bayern Munchen a devenit campioana cu 6-7 etape inainte de final,lucru ce i se datoreaza si lui cu prisosinta,am ajuns in finala Cupei Germaniei si in semifinalele CH.League si daca suntem sinceri cu noi ,cu Gomez din pozitia de titular ne uitam de jos la Dortmund in Bundesliga. -Sunt convins ca multi din suporterii lui Bayern nu sunt de acord cu mine in aceasta privinta dar nici nu pot sa nu spun ce… Citeste mai mult

gery76
21 April 2013 3:42

@Ribery7:
-100% de acord sunt de aceeasi parere,un fotbalist tanar ,extrem de valoros si cred eu cu inca destul potential de crestere valorica,ce l-ar putea aduce intre primii 10 fotbalisti ai lumii!

Ribery7
20 April 2013 21:58

Barcelona a facut doar 1-0 cu Levante, echipa de a 2-a jumatate a clasamentului, si pe nedrept, caci in min 60 a inscris Levante un gol valabil care a fost anulat pt offside. Deci se poate, Bayern are un atac prea bun iar barca o aparare prea slaba ca sa nu le dam 3 goluri. Sper doar ca apararea noastra va putea tine piept cu Messi, Iniesta, Pedro si nu va lasa sa treaca pasele filtrante ale lui Xavi sau Fabregas.Ma refer in primul rand la fundasii centrali. Sper sa joace Boateng si nu Van Buyten, dar sa fie concentrat 100%.

Ribery7
20 April 2013 19:09

@gery76: Ar fi o super achizitie,sper sa fie adus, 30 mil mi se pare putin pt valoarea lui.

gery76
20 April 2013 18:44

@flo:
-De acord dar jocul lui Mandzukic cu Juventus a fost unul fantastic,iar golurile lui Mandzukic au fost de multe ori decisive nu numai in meciuri de 6-1.

gery76
20 April 2013 18:41

-O stire din Gazeta Sporturilor de azi spune ca Pep Guardiola si-ar fi definitivat lista cu achizitii pentru sezonul viitor ,iar in capul acestei liste este Gareth Bale.

-In aceeasi stire se mai mentioneaza ca Bale mai este dorit si de Real Madrid,iar oferta celor de la Bayern Munchen s-ar cifra la 30 de milioane lire sterline,iar clubul englez Tottenham Htspur s-ar fi obisnuit ca din vare il vor pierde pe galez!

flo
flo
20 April 2013 18:37

@gery76: In tur nu poate juca Mandzukic, Gomez are sansa de a da 2-3 goluri marti cu Barca… in retur probabil ar fi mai bun Mandzukic pentru inghetarea scorului de acasa. Sa nu uitam ca Mandzukic nu a fost prea productiv in ultima luna… Anul acesta Mandzukic a dat 21 de goluri iar Gomez 15 [jucand mult mai putin decat croatul]

gery76
20 April 2013 18:30

@flo:
-Raman la convingerea ca totusi in meciul cu Barca ,in postura de titular va apare croatul Mandzukic,cred ca pe parcursul intregului sezon a fost mai util decat Gomez sau Pizzaro,care si el este intr-o buna forma.

gery76
20 April 2013 18:27

-Deja cred ca Bayern Munchen a devenit un adevarat”cosmar”pentru celelalte echipe din Bundesliga,numai la auzul numelui bavarezilor,incep sa le tremure picioarele,anul acesta jumatate din echipele din Bundesliga au fost zdrobite si ca scor si ca joc de Bayern,ultima pe lista, Hannover o echipa de obicei foarte puternica pe teren propriu!

flo
flo
20 April 2013 18:26

Gomez – 5 goluri in 2 meciuri… daca si cu Barca face o figura frumoasa (2-3 goluri in cele 2 meciuri) isi merita locul in primul 11.

Ribery7
20 April 2013 18:02

Am castigat cu 6-1 ultimul meci dinainte de turul din Munchen cu Barca, impotriva unei echipe de Europa League, Hanover 96. A fost un autogol al lui Stindl, un gol al lui Ribery din pasa lui Pizaroo, dubla Gomez(care pare sa-si fi revenit, a marcat al 10-lea gol in acest sezon, doar 5 sub Mandzukic desi a jcuat mult mai putin) si dubla Pizarro. Golul primit a venit in urma unei gafe a lui Neuer, care nu a reusit sa retina un balon relativ usor zic eu.
Au fost destul de multe erori in aparare.
Echipa de start: Neuer-Alaba,Boateng,Buyten,Rafinha-Gustavo,Tymo-Ribery,Pizarro,Muller-Gomez. Au mai jucat Shaqiri si Robben de la inceputul reprizei secunde si Emre Can de prin min 65 in locul lui Tymoschuk am impresia.
Cred ca Heynkes a vrut sa testeze o eventuala echipa fara Dante si Lahm, caci sunt pasibili de suspendare. Rafinha se descurca pe faza ofensiva, dar pe faza defensiva e nesigur, a gresit 1-2 stopuri simple, cateva degajari. Boateng a facut 2 faulturi inutile pe final, dintr-unul iesind lovitura libera din care am luat gol.

fcdm3
fcdm3
20 April 2013 17:55

Cei de pe Eurosport 2 si-au batut joc de noi, fanii lui Bayern. Au ales sa nu dea nici macar un rezumat la meciul Hannover – Bayern 1:6! Au preferat sa dea LIVE Dortmund – Mainz si, in rezumat, Frankfurt – Schalke! Incredibil!

Ribery7
20 April 2013 15:55

Gol Ribery! 2-0 min 23

bavarezul13
bavarezul13
20 April 2013 14:31

As vrea sa mai spun un lucru.Sunt foarte dezamagit de alegerile celor de la Eurosport2 cand vine vorba de meciurile transmise.Etapa trecuta cand eram toti foarte curiosi cum vor fi primiti jucatorii nostri pe Allianz Arena dupa adjudecarea matematica a titlului,cei de la Eurosport2 au preferat sa transmita un meci de doi bani,fara nicio miza.In plus,meciul nostru era chiar un derby bavarez impotriva celor de la Nurnberg.Sincer sa fiu de mult n-am mai vazut o alegere asa de neinspirata.Astazi vad ca iar e transmis meciul Borussiei,asta e trebuie sa urmarim iar meciul pe net.

bavarezul13
bavarezul13
20 April 2013 14:16

Anul asta,desi inca mai sunt meciuri in cupele europene,provizoriu suntem pe locul 2 dupa Dortmund
http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/club/seasonclub/index.html

bavarezul13
bavarezul13
20 April 2013 14:14

Pe locul 2 e si normal,coeficientul uefa se calculeaza doar in functie de rezultatele din cupele europene in ultmii 5 ani.
http://www.uefa.com/memberassociations/uefarankings/club/index.html

Catalin
20 April 2013 10:39

Dar oficial pe ce loc suntem?

bavarezul13
bavarezul13
20 April 2013 8:32

http://www.footballdatabase.com/worldrankings.php?Rnk=1
Retineti ca acesta nu e coeficientul oficial Uefa,ci asa numitul coeficient ELO.

AndreiM
20 April 2013 6:29

Datorita articolului de pe site-ul FCB.telekom (“Attacking Power”) m-am uitat sa vad in toate competitiile cate goluri a dat si primit Bayern sezonul asta.

DFB-Supercup: 2:1
Bundesliga: 83:13
Champions League: 22:10
DFB-Pokal: 17:1

Total: 124:25 (o diferenta de +99 goluri!!!) 😀

gery76
20 April 2013 4:50

-O stire extrem de interesanta este prezentata in Kicker si anume aceea ca se preconizeaza inlocuirea la carma lotului Under23 al lui Bayern Munchen,a lui Mehmet Scholl cu fostul capitan al bavarezilor Steffan Effenberg,insa acesta a spus ca negocierile sunt in plina derulare!!

gery76
19 April 2013 23:56

@AlexFCBM:
-Aici te contrazic intr-o oarecare masura pentru ca Bayern Munchen este echipa din Germania care fara posesie superioara,sufera in joc,de aceea m-am si aratat atat de dezamagit de tragerea la sorti de nici nu mai aveam chef de comentat,iar faptul ca la ambele echipe germane primul joc se desfasoara pe propriul teren,mi-a dat inca o data senzatia ca nu tot timpul se urmareste doar jocul echipelor.

-Jucatorii exponentiali ai lui Bayern[ Ribery,Schweini,Lahm,Neuer,Muller sau chiar Robben care are o sansa imensa de a-si spala pacatele sezonului trecut] trebuie sa prinda in decurs de o saptamana o forma de joc ,care sa-i faca sa se autodepaseasca si astfel sa ne indeplineasca tuturor visul de a castiga CH.League,la finalul unui sezon fantastic!

AlexFCBM
AlexFCBM
19 April 2013 12:59

@Ribery7: Nu cred ca avem puterea sa ii luam posesia barcelonei dar asta nu conteaza atata timp cat suntem eficienti.Probabil vor avea 55-60% Barcelona posesie dar daca nu au ocazi clare de gol nu ii ajuta cu nimic.Am vazut un meci in care au luat bataie avand 82% posesie (nu mai stiu exact cu ce echipa jucau).

fcdm3
fcdm3
19 April 2013 11:01

Baieti, aceeasi senzatie o am si eu. Ca se doreste o finala Barca – Real. Primul pas a fost facut: tragerile la sorti. Al doilea pas va fi, in mod sigur, arbitrajul! Eu presimt o mare bataie de joc in ceea ce priveste arbitrajul in dubla Bayern – Barca. Asta a fost si motivul pentru care am pus la articolul anterior mai multe linkuri cu simularile catalanilor. Dar, spre surprinderea mea, am vazut ca nimeni nu a comentat nimic vis a vis de aceste faze…

Ribery7
19 April 2013 9:04

@DarkMac: Asa-i! Dar parca avem totusi o speranta, si anume faptul ca si anul trecut s-au tras sforile astea, dar Bayern prin calitate superioara si Chelsea prin antijoc le-au incurcat planurile. Bayern este chiar mai puternica decat anul trecut, iar spaniolii sunt mai slabi, ceea ce pe mine ma face sa fiu sigur ca VOM FI PRIMA ECHIPA DIN 2008 INCOACE CU POSESIE PESTE A BARCEI! Noi le vom dobora recordul de 300 meciuri cu posesie superioara.
Ramane de vazut insa ce va face Dortmund, sper sa le mai dea o data cu lumea-n cap.

gery76
19 April 2013 2:00

@DarkMac:
-De foarte mult timp spun acelasi lucru si multi suporteri ai lui Bayern,chiar de aici din oras spuneau ca este imposibil acest lucru,dar ce s-a intamplat la tragerile la sorti din tururile anterioare,mi-a reconfirmat ideea ca anul acesta se trag ”sforile”pentru o finala Real -Barca,daca arbitrajul pro P.S.G din sfertul cu catalanii,imi daduse o oarecare speranta ca n-ar fi tocmai asa,tragerea la sorti pentru semifinale,mi-a reconfirmat ”tabloul ”Barca -Real in finala,insa si asa mai SPER INTR-O PRESTATIE DE EXCEPTIE A ECHIPELOR GERMANE,CARE SA IMPIEDICE SCENARIUL LUI PLATINI SI SA VEDEM O FINALA PRIN EXCELENTA GERMANA!!!

DarkMac
18 April 2013 23:28

Eu cred ca jocurile sunt deja facute de “minunatii” din UEFA, ca atare indiferent de calitatea jocului echipei noastre favorite, in finala ajung FC Barcelona si Real Madrid.

lesas
lesas
18 April 2013 14:30

@CiprianPH: stiu , sper sa fie coincidente ca nu e nevoie de fanii care sunt pe net si vorbesc aiurea ca sunt satul de ei

CiprianPH
CiprianPH
18 April 2013 13:56

@lesas: Stai sa vezi invazie de fani Guardiola :D…..

lesas
lesas
18 April 2013 9:16

Ma bucur ca au aparut mai multi fani ai lui Bayern , sper sa fie fani adevarati si nu de duzina .

AM19ana
18 April 2013 8:46

@Ribery7: si eu vreau sa cred ca la Munchen castigam si pe Camp Nou o sa fie egalitate 🙂

Ribery7
17 April 2013 22:23

Rezumatul meciului asta ma face sa spun: SA VINA BARCA! eu am zis si o repet, Bayern-Barcelona 3-0, Barcelona-Bayern 1-1.

ebaltig
ebaltig
17 April 2013 21:15

Gomez sincer in multe momente pare mult mai in forma decat Mandzukic si cred ca ar trebui sa fie prima optiune pt meciul cu Barca . Sau chiar daca va intri si din postura de rezerva si va marca tot la fel de bine.
Fischer e un jucator tanar ce poate juca atat in atat cat si in flancul stang al liniei mediene. Cred ca ar fii binevenit pentru a intarii echipa si mai ales pentru a fii la baza unei echipe tinere.

Ribery7
17 April 2013 19:16

App, voua nu vi se pare ca Diego Contento aduce cu Sergio Ramos? de la distanta, pe parcursul meciului, nu la reluari.
Dovada de forta, am schimbat flancul stang si nici nu s-a simtit diferenta. Shaqiri e mare jucator, pacat ca nu prea merge integrat in primul 11.

Ribery7
17 April 2013 19:14

Uimitor cat de bine a jucat echipa aseara. Ma bucur ca SuperMario Gomez da semne ca isi revine. Si marcheaza cam de fiecare data cand intra pe teren. Daca va juca la fel de vine si sambata in campionat vom aveam o problema in minus pt turul cu Barca, si anume alegerea unui inlocuitor pentru Mandzukic. Ma gandeam chiar ca, in cazul revenirii lui Kroos, sa treaca Muller atacant caci e la fel de bataios ca Mandzukic(poate si mai).

Omul
Omul
17 April 2013 19:06

Zvonu’ legat de Koscielny ma sperie. E un jucator foarte slab si n-are ce cauta la Bayern !

Codruta
Codruta
17 April 2013 17:10

@fcdm3: Viktor Fischer? de cand il astept mi se pare foarte bun si el si Draxler mai ales pentru varsta pe care o au 18 respectiv 19 ani este o mare nevoie de jucatori ca ei 🙂

lordi211
lordi211
17 April 2013 16:50

eu zic ca trecem de barca si le inchidem gura tutoror:-)

El guaje
El guaje
17 April 2013 15:57

Pacat ca revine Lessi. Oricum,parerea mea e ca avem 2 mijlocasi excelenti,dintre care unul chiar poate sa il tina le Lessi. Ma refer,bineinteles,la Bastian Schweinsteiger

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
17 April 2013 13:25

INFORMATIE

Pentru partida de marti din CL,FC Barcelona nu se va putea baza pe serviciile fundasilor Carles Puyol si Javier Mascherano,ambii fiind accidentati.Acesti vor putea reveni pe gazon la inceputul lunii MAI pt Puyol respectiv jumatatea lunii MAI pentru Mascherano.In schimb se pare ca va reveni Leo Messi.
Important in acest meci pentru noi va fi sa obtinem victoria si la zero daca este posibil.

sursa – transfermarkt.de

MIA SAN MIA.

Anamaria
17 April 2013 13:12

Din cauza unei conexiuni la internet aproape inexistenta nu am putut urmarii prima repriza. Sincer,si eu am crezut ca o sa se opreasca la 3:1,mai ales ca Wolfsburg pareau terminati, da nah, Gomez e prea “insetat” de goluri

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
17 April 2013 13:00

FELICITARII FCB.

WOLFSBURG…au fost facuti puzzle.Au fost dezmembrati pe toate partile de FCB.Eu unul sincer ma asteptam ca jucatorii sa se menajeze mai mult..la 3-1.. sa opreasca motoarele..dar nu a fost asa..si foarte bine au facut.Adversarii trebui sa ne i-a putin frica.Urmeaza sambata incalzirea finala cu Hannover 96, din deplasare,inaintea meciului de CL cu Barcelona.Important in meciul de marti din CL cu Barca va fi daca vom adopta aceeasi tactica asemenea din meciul cu Juventus de acasa(concentrare,sa marcam goluri si sa nu primim).Referitor la partida cu Juventus de la Torino se potrivea si acea zicala Veni,vidi,vici – Am venit,am vazut,am invins.

MIA SAN MIA!….von 1900!!!
MIA SAN FAMILIE!….von 1900!!!
MIA SAN FREUDE!…. von 1900!!!

AlexFCBM
AlexFCBM
17 April 2013 12:16

Din pacate Muller de cand a revenit in centru nu este prezent in jocul echipei…

olikahn
olikahn