Bayern este in semifinalele UEFA Champions League!

Dar meciul a fost incredibil prin maniera de arbitraj si in ceea ce priveste jocul italienilor! Desi noi fanii bavarezi nu prea ar trebui sa ne legam de arbitraje, (asa cum fac italienii) nu pot sa nu comentez acest lucru deoarece un astfel de arbitraj nu am mai vazut de pe vremea lui Ceausescu in campionatul romanesc! Faza din min. 6 este de antologie: Chiellini il loveste in tibie pe Mandzukic si tot el cade secerat vaicarindu-se ca un copil mic iar arbitrul ii arata “galben” croatului care astfel nu va juca in meciul urmator al lui Bayern! Temerile mele s-au dovedit reale in ceea ce priveste arbitrajul (pro-Juventus pe fata!) dar mai ales in privinta italienilor care au jucat incredibil de mizerabil, apeland la toate trucurile posibile pentru a scoate ceva din fiecare faza (simulari la greu, presiune pe arbitru) dar si faulturi grosolane si sicane nenumarate. Van Buyten a parasit astfel terenul in min. 35 dupa o grava leziune la ochi iar Mandzukic si Martinez au suferit si ei lovituri in fata, fara ca arbitrul sa-i pedepseasca pe italieni macar cu “galben”.

Jocul bavarezilor a fost aproape fara greseala, aparandu-se inteligent, mijlocul a fost creativ dar si destructiv pentru atacurile adverse iar atacurile au fost taioase. Neuer a avut si el vreo 2 parade plus alte faze in care a dat siguranta apararii. Golurile au fost marcate de Mandzukic (min.64) si Pizarro (min. 91), primul dupa o lovitura libera de pe dreapta: centrare tip “covrig” Martinez reia cu piciorul, Buffon respinge iar Mandzu o baga in “ate”. Al doilea gol a venit dupa o combinatie rapida pe contraatac. Pe langa cele doua goluri marcate, Bayern a mai avut si alte ratari uriase: Robben sut in bara in min. 57 sau Alaba in min.37 sut de la 20 m scos cu greu de Buffon.

Beckenbauer, dupa meci:”Italienii au jucat prea dur!”

Marcel Reiff (comentatorul de pe Sky TV): “UEFA are o problema cu acest arbitru!”

Robben, dupa meci: ”Totul e in grafic! Cand o bati de doua ori pe Juventus nu poti sa fii decat mandru!”

Notele de la BILD: Neuer 2, Alaba 3, Van Buyten 3 (Boateng 3 – min.35), Dante3, Lahm 3, Schweini 2, Martinez 2, Muller 3, Ribery 3, Robben 2, Mandzukic 2. Au mai jucat Gustavo (din min.80) si Pizarro  (din min.83).

Statictica de la UEFA care arata superioritatea lui Bayern:

Posesia mingii:43%-57%

Suturi spre poarta (pe poarta):10-17 (7-10)

Suturi salvate de portari:3-3

Cornere:3-7

Ofsaiduri:5-2

Faulturi:13-16

Cartoanase galbene: Bonucci/Mandzukic

Jucatorul meciului: Mandzukic (conform UEFA)

A fost unul din cele mai frumoase cadouri de ziua mea iar Bayern a aratat ca e tare ca o stanca, “luptandu-se” atat cu adversarul cat si cu arbitrul!

MIA SAN MIA!

0 0 vote
Article Rating
27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
13 April 2013 0:58

@CiprianPH:
-Este singurul comentator,fost ziarist mai mult decat decent la Prosport si Gazeta din trupa lui Tolontan care a avut un partizanat cu freza mai aplicat decat cu meseria,nereusind niciodata sa se dezica de subiectivismul in a ce inseamna Real Madrid,Mourinho si Cristina Ronaldo si sincer l-am admirat ca ziarist de presa scrisa!

bavarezul13
bavarezul13
12 April 2013 12:49

A avut cineva emotii ca nu sunt astea semifinalele?Pacat ca va lipsi Mandzukic in meciul tur.Poate ca exageram cu tragerile “manarite” dar parca mereu e ceva dubios.Indiferent de rezultatul din meciul tur vom avea un retur foarte greu pentru ca nu prea stim sa ne aparam(asa cum au obtinut toti rezultate bune in fata Barcelonei).Si Dortmund va avea un retur foarte greu la Madrid.Mi se par din ce in ce mai dubioase tragerile astea,insa speram sa le stricam planurile celor de la Uefa si sa castigam trofeul anul asta.

Mef
Mef
12 April 2013 12:31

FC Bayern Munchen – FC Barcelona
BVB – Real Madrid

🙂

annya
annya
12 April 2013 12:31

barcelona!!!!!!!!!!!11

bavarezul13
bavarezul13
12 April 2013 12:04

@AndreiM: ai dreptate dar golul a venit dupa o mare ratare a lui si intr-o perioada in care dominam clar jocul si cred ca am fi castigat oricum.Totusi ai dreptate intr-o oarecare masura se poate spune ca ne-a castigat acel meci.
Referitor la tragerea la sorti de azi,tinand cont de “norocul” nostru cred ca vom juca impotriva Barcelonei.Daca nu va fi asa,pot spune ca e o tragere perfecta pentru noi.

AndreiM
12 April 2013 10:56

@bavarezul13: Sorry, nici eu nu tin cu Robben – paseaza cand ar trebui sa suteze si, mai rau, invers – dar totusi exista meciul din Cupa in care a dat singurul gol impotriva lui Dortmund si, intr-o oarecare masura – si aici imi da o lacrima ca zic asta – l-a decis singur. Are momente de geniu, sau poate noroc, dar din ce in ce mai putine.

Catalin
12 April 2013 10:28

Cel mai rău este ca tot încearcă șuturile asta a lui și tot nu nimerește ținta, egoist individualist de multe ori. Hmm

bavarezul13
bavarezul13
12 April 2013 10:21

@lesas: Despre Robben ce sa mai zic mi-am racit destul gura de pomana.Inca vad ca mai are sustinatori.Daca e cineva care poate numi un singur meci in ultimele 24luni!! in care Robben a ajutat echipa sa castige(nu mai vorbesc sa-l decida de unul singur) atunci retrag ceea ce am mai spus in nenumarate randuri:omul asta nu are ce cauta nici pe baca de rezerve,nu va aduce nimic bun niciodata,e un jucator terminat!

lesas
lesas
12 April 2013 10:08

Pe langa jocul foarte bun ce ma suparat e ca Muller a cam inceput sa rateze si Robben cand il vedeam ca isi face mingea pe stangul deja stiam ca mingea e pierduta ( ma dezamagit de vreo 2 ori cand a pasat). Parca e alta atitudine cu jucatori nou veniti, in special Mandzukic care e peste tot ( seamana putin cu Klose daca e sa visez putin). In ultimele 6 meciuri nu trebuie sa luam mai mult de 7 goluri si mai facem un record.
MIA SAN MIA !

Catalin
11 April 2013 22:44

Eu zic ca avem șanse bune în duelul cu Barcelona, mai ales ca spaniolii sunt într-o perioada nu prea buna, am văzut ultimele meciuri a lor și este cert lucrul ca au probleme în apărare, poate sunt ei favoriți dacă picam cu ei dar sunt convins dacă jucam cum am făcut-o cu Juventus în apărare ii luam pe sus.
Mia San Mia!

bavarezul13
bavarezul13
11 April 2013 21:34

Victorie si califficare fara dubii.Cel mai bun amic al meu e fan Juve si i-am spus de la tragerea la sorti ca ii vom bate in ambele meciuri la 0 si la handicap,asa ca ieri tocmai in minutul 91 la golul de 2-0 m-am bucurat. Referitor la arbitraj eu nu sunt asa suparat ca voi.Desigur galbenul luat de Mandzukic a fost luat gratuit,insa si Lahm si mai ales Martinez meritau galben si nu au primit.Ce am observat la arbitrii e ca lasa jocul foarte liber(si in tur cei de la Juventus au jucat foarte agresiv si arbitrii le-au permis,insa la fel a fost si in cazul jucatorilor nostrii cand au inceput sa joace putin mai barbatesc).Oricum dupa ce greseli de arbitraj s-au vazut in celelalte meciuri,in dubla noastra cred ca a fost cel mai bun arbitraj.Ceea ce ar mai fi de remarcat e ca,la fel ca anul trecut Real ajunge in semifinale fara sa aiba jucatori pasibili de suspendare(si asta si pentru ca sunt cinici si stiu cand sa ia cartonasele) in timp ce noi iar stam cel mai prost… Citeste mai mult

Catalin
11 April 2013 20:18

Care sunt cotele pentru câștigarea UCL?
Cine și ce șanse au la pariuri.

AlexFCBM
AlexFCBM
11 April 2013 16:05

Barcelona cred ca e cea mai firava in aparare dintre cele 3. Pute scoate un egal pe Camp Nou si sa ii batem acasa 🙂

Mef
Mef
11 April 2013 14:45

Eu zic sa jucam semifinala cu Barcelona! Luandu-ma dupa statistica anilor trecuti 😀 Cine a trecut de Barclona in semifinale a casticat eventul.

DoryFCBM
DoryFCBM
11 April 2013 14:12

@Catalin: Da ai mare dreptate…Si dupa parerea mea ar fi mai usor un Barca sau Real decat BvB…Ar fi frumos o finala Bayern-BvB

Catalin
11 April 2013 13:20

Personal o consider pe Dortmund cea mai periculoasa daca ajungem cu ei in semifinala , as opta mai bine pentru Barca care are probleme in aparare sau Real Madrid care sunt cam cascati in ultimul timp .

DanutBVB
DanutBVB
11 April 2013 12:44

Felicitari pentru victorie si sper sa ne intalnim in finala sa aratam ca fotbalul german este cel mai bun!

AndreiM
11 April 2013 12:33

Jos palaria in fata lui Buffon pentru urmatorul comentariu de pe site-ul UEFA.

“Am stiut ca sunt puternici, dar sa fiu sincer, nu credeam ca sunt asa de puternici. Am fost impresionat in seara asta mai mult decat in Munich pentru ca de data asta am oferit tot ce aveam mai bun.”

DevilMayCry
Admin
11 April 2013 12:23

http://www.youtube.com/watch?v=s4HmRdXc1fo

Pentru asa ceva a primit Mandzukic galben si va sta in primul meci din semifinale. PENIBIL !

Grigoras
Grigoras
11 April 2013 11:10

Mai bine de mine ca am urmarit meciul pe SkySport2,unde a fost invitat Franz Beckenbauer!

Leexxrr
Leexxrr
11 April 2013 9:29

Un 0-2 scurt si fara mila. E si normal. Bayern e campioana cu o luna inainte iar juve joaca cu alde pescara prin campionat(ca ma uit la italia sau grecia pentru mine e acelasi lucru). Jucatorul dublei manse pentru mine este Mandzu,imediat dupa el urmat de Bastian. E incredibil cat alearga croatul, ce forta si determinare. Desi a iesit cu fata vanata nu s-a vaitat deloc, din contra a continuat sa se bata. Isi merita locul pe deplin la Bayern. Chelini se vaita de zici ca l-a impuscat cineva in picior, penibil. La multi ani fcdm3. Multa sanatate ca e cea mai buna! Multumim pentru tot ce faci. In legatura cu cei de la digi…pentru mine e o emisiune de divertisment, care se face de ras mai mult. Eu ma uit la dolce care uneori par normali. Nu ma intereseaza cu cine picam…BAYERN E BAYERN.

CiprianPH
CiprianPH
11 April 2013 8:57

Eu nu mai suport tripleta de inutili formata din Andrei Niculescu, KK Stoica si Ilie Dumitrescu (tot respectul ca si fotbalist…dar atat).

Chiar nu glumesc…imi poate explica si mie cineva ce rol au acesti 3 indivizi in acea emisiune (sau sueta…nu sunt foarte sigur) ?

Ce vor sa demonstreze sau sa explice? Si daca ar vrea sa explice ceva…cum p*** mea incearca sa ne ofere explicatii Ilie Dumitrescu care e nul in materie de antrenorat dupa cum a “demonstrat” in trecut, KK StoicaCARE in afara de lins si lingusit nu mai are nicio alta abilitate si…Andrei Niculescu (pe asta nici macar sa-l caracterizez nu pot…poate are cineva ceva idei despre el 🙂 ).

AndreiM
11 April 2013 8:38

@DevilMayCry: Da, si bine ca am scapat si de italieni, si intr-un mod curat. Acum ma astept sa citesc peste tot cat de nedreptatiti au fost Juve ca nu au castigat cand in ‘mod clar’ trebuiau – dupa cum comenta si tovarasul de la Digi aseara. Desi a facut un comentariu frumos la adresa lui Bayern tot nu suportam sa-l aud vorbind.
(As vrea sa existe posibilitatea sa inchid comentariul in timpul unui meci.)

DevilMayCry
Admin
11 April 2013 8:06

Bine ca am scapat de complexul in fata italienilor.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x