FC Bayern va juca cu Barcelona in semifinalele UEFA Ch.League. Primul meci va fi la Munchen. In cealalta semifinala, Dortmund va juca cu Real Madrid, primul meci fiind tot in Germania.

Meciurile se vor juca pe 23/24.04.2013 iar returul pe 30.04/01.05.2013.

0 0 vote
Article Rating
59 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
LoanShark
LoanShark
22 April 2013 14:08

Am fost destul de inconstanti in CL anul acesta dar eu zic ca o sa castigam 1-0,2-1 pe Allianz si nu pierdem pe Camp Nou,Barca anul acesta are multi jucatori uzati(Valdes,Pique,Alves,Pedro dar Busquets e cel mai slab) in ultimii ani au fost tot acolo sus adica in ultimile 4 de altfel si anul acesta. Am observat o chestie ciudata dar interesanta,in optimi am jucat cu Arsenal(Anglia),sferturi Juventus(Italia), semifinale Barcelona(Spania) dupa cum observati am jucat cu echipe din tari diferite,in cele din urma daca ar merge totul “normal”…Finala Bayern-Borussia,dar sunt slabe sanse cred eu,din prisma ca se vrea un el classico in finala ligii. Diferenta e ca noi am trecut prin multe drame incepand cu 1999(MU) si culminand sa zic asa cu 2010 (Inter) si 2012 (Chelsea) sper ca toate aceste jocuri sa ne de-a puterea si darzenia(tipic nemteasca) sa ii eliminam,eu zic ca o sa jucam finala cu real(ar fi prea frumos cu BVB),anul acesta nu o sa ne mai opreasca nimeni si o sa fie un nou inceput pentru Bayern pentru fotbalul nemtesc si nu in ultimul rand pentru… Citeste mai mult

pizarro14
pizarro14
15 April 2013 19:48

Cu siguranta s-au schimbat lucruri din 2009… Si inca cate! Cred ca Bayern de acum e cea mai buna din istoria clubului chiar!! Daca il vor bloca pe Messi si ne facem jocul obisnuit Bayern poate bate pe oricine! + ca Barcelona are cea mai slaba defensiva din “Careul de Asi”. Nici portar n-are (Valdes?!) !

gery76
14 April 2013 23:50

@Ribery7:
-Germanii ca si japonezii au ”renascut mereu din propria cenusa”,de aceea niciodata n-au fost simpatizati de multi si istoria a fost denaturata de asa zisii ”invingatori”,dar tot liderii acelorasi tari au ca masina oficiala MERCEDES !!!!

Cristi
Cristi
14 April 2013 20:35

MI-a placut remarca unuia dintre comentatorii Eurosport 2, referitor la “teoria conspiratiei”: cum sa pui arbitru spaniol la juve bayern, cand in semifinale erau 90% sanse sa fie 2 echipe spaniole… si i-a dat galben lui mandzukic rapid sa se scape de griji..

Ribery7
14 April 2013 19:15

in fata lui Bayern*

Ribery7
14 April 2013 18:31

@gery76: Esti convins ca Barca nu e dorita? Iti dau 2 motive…:
1. Nu vor sa o puna pe Real din nou in fata Realului pt ca stie oricine care va fi rezultatul.
2. Vor El Clasico in finala… tot vor de cand a venit Ronaldo la real.

gery76
14 April 2013 18:06

@gery76:
-”Nu sunt dorite in finala”,imi cer scuze pentru greseli,dar asa dezamagit n-am fost de foarte mult timp,niciodata n-am fost mai convins ca acum ca se fac anumite jocuri la nivel foarte ridicat!

gery76
14 April 2013 18:02

-Mereu Real Madrid a fost echipa care la nici o tragere la sorti nu avea emotii,cu exceptia NUMELUI BAYERN MUNCHEN,singura echipa din aceasta lume care-i inspira frica cu adevarat este BAYERN,iar un meci tur-retur cu ei era fatal pentru madrileni,nu poti fura cu arbitrajul flagrant 2 meciuri intr-o saptamana,caci ”bate la ochi”,pe cand intr-o eventuala finala este mult mai usor sa dai vina pe ”greseala omeneasca”a arbitrului,macar dintr-un singur motiv nu mi-este frica de arbitraj si Bayern si Barcelona nu sunt doriti in finala,de aceea presupun ca arbitrajul nu poate sa fie partizan cu vreuna dintre echipe!

Eazy
Eazy
14 April 2013 12:28

@fcdm3: S-au mai intalnit si in 1999 in grupa de foc Bayern Manchester Barcelona si Brondby (o echipa buna in anul acela) Bayern – Barcelona 1-0 (Effenberg ’45) si Barcelona – Bayern 1-2 (Giovanni ’28 /Zickler ’47 Salihamidžić ’86/

Eazy
Eazy
14 April 2013 12:24

@ebaltig: @lordi211: Stai linistit si eu sunt unul dintre cei care urasc pseudofanii ai echipelor Real Madrid si Barcelona !!! Fani care au aparut dupa performante … daca Levante ia 3 ani la rand campionatu in Spania toata Romania tine cu Levante ! … Eu unul tin cu Bayern din 1999 si culmea dupa finala cu Manchester United ! Eu pot fi sigur ca Bayern o sa elimine Barcelona si o sa faca toti pseudofanii romani ai Barcelonei sa planga, iar Ilie Dumitrescu va plange si el pe DigiSport iar Gica Cravioveanu, mare analist de fotbal in Spania nu va mai avea ce zice ! Pronostic: Bayern – Barcelona 2-0 si Barcelona – Bayern 1-1 ! Anul asta luam si cupa si campionatul si CL !

Ribery7
14 April 2013 12:14

Eu am spus inainte de trager ca o sa cadem cu Barca si Dortmund cu Real. Din pacate nu cred ca galbenii vor trece de madrileni, si din cauza arbitrilor.

Am 2 griji pt acest meci: Messi si sa nu ia galben Lahm si Dante,
Eu merg pe un 3-0 in tur. Doar sa nu se multumeasca jucatorii cu 2-0, altfel va zic eu, asta va fi scorul. Vilanova nu-i jumate din HEYNKES, apararea noastra e mai buna, benzile mai bune, Schweini si Martinez dau multa siguranta defensivei. Cred ca mai bine ar fi sa jaoce Pizarro. Parca e mai in forma.

DoryFCBM
DoryFCBM
13 April 2013 19:47

@BAVAREZ FOR EVER: DA FRATICA ai mare dreptate sa le inchidem gura la astia care stiu numai Barca si Real,asa cum ai zis si tu RESPECT PT TOTI FANII BAYERN CARE IUBESC ACEST CLUB CU ADEVARAT. Respect si tie bavarezule,st fan bayern de cand ma stiu si o iubesc 1000% nu pot trada acest club, prea frumos cu spirit de lupta urias.FORTA BAYERN CEA MAI BUNA ECHIPA!!!!

BAVAREZ FOR EVER
13 April 2013 18:35

acum trebuie sa demonstreze Bayern ca are valoare mai mare ca Barcelona s-i 2 clase peste de s-i o sa fie greu primul meci pe teren propriu.Sper sa nu traiesc din nou meciurile din 2009 Bayern 1-1 Barca,Barca 4-0 Bayern in 2013 orcum Bayern ramane pt mine peste Barca si sper sa inchidem gura anu asta la presa asta care numa Barcelon si Real stiu. MIA SAN MIA PT TOTI FANII BAYERN RESPECT PT TOTTI CARE IUBESC CLUBUL ASTA DIN INIMA NU CA ALTI CARE SUNT ,,FANII”.

danyfcb
13 April 2013 12:44

Bayern si Barcelona sau mai intalnit de 3 ori in Europa in cele sase meciuri Barca a castigat o singura data: 1995-1996 Bayern 2-2 Barca . Barca 1-2 Bayern in 1998-1999 Bayern 1-0 Barca // Barca 1-2 Bayern si in 2008-2009 Barca 4-0 Bayern ,Bayern 1-1 Barca :)MIA SAN MIA

lordi211
lordi211
13 April 2013 12:09

prea sunt*

lordi211
lordi211
13 April 2013 12:08

gabrielghintuiala +1
Sunt de acord cu tine aici,bine ar fi sa fie asa,dar toate”chestiile “asteacu trageriile la sorti,care prea trase de par sa fie adevarate,nu sunt prea frumoase.Oricum cel mai frumos ar fi sa reusim Tripla istorica asa am inchide gura tutoror.

Alex
Alex
13 April 2013 10:37

tot spune lumea de adversarii slabi pe care i.a intalnit real.dar sa nu uitam ca dormund a batut cu 2-1 pe real daca nu ma insel iar in retur a fost egal.si dortmund a facut o figura frumoasa eliminand sahtiorul si rezistand intr.o grupa grea cu city real si ajax

annya
annya
13 April 2013 8:20

Da, destul de ciudate tragerile astea, in optimi tragerea a fost identica cu simularea(am citit undeva, sper sa nu ma insel), in sferturi nu au fost capi de serie, dar nici o echpa care ar fi fost in prima urna nu a jucat cu un alt cap, iar semifinalele de ce s-au mai tras??? ca a reiesit exact ca si cum nu ar fi fost o tragere bayern-barca si dortmund-real????
In fine, si eu sper ca bayern sa joace finala ucl si sa o castige, decat sa vina la bucuresti!

ebaltig
ebaltig
13 April 2013 8:18

@DevilMayCry: acelasi lucru vroiam sa spun si eu. Sa joace cu Barca ca atunci Bayern va juca finala!

DevilMayCry
Admin
13 April 2013 7:06

@Irinel: Acel amical se va disputa doar in cazul in care Bayern nu ajunge in finala UCL. Eu sper sa nu se dispute, vreau sa jucam finala UCL>

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
13 April 2013 1:45

sincer nu va inteleg ce va tot doare de platini fost jucator la juve. daca era facea lobby pt. ei. si inca ceva ce ne tot pasa de spanioli. singura noastra grija MOMENTAN e cum sa ne bucuram de calificatea in finala. Sincer zic m-am bucurat mai tare cand am vazut ca jucam returul in deplasare, decat de adversar. Anul asta am demonstrat peste tot ca suntem o echipa mai de temut “afara”.Si daca jucam prelungiri pe Camp Nou le dam gol si nici macar penalty-uri nu o sa vada barca. Ca suporteri ai acestei echipe si la ce siguranta a aratat anu asta nu inteleg de ce trebuie sa fiim asa “cacaciosi”. Spirit de lupta ca al nostru nu are nicio echipa latina. Hai curaj si capu sus ! O sa tinem minte cat traim sezonu asta! Dupa final o sa imi dati dreptate. O parte din mine e oarecum bucuroasa ca aproape 100% va juca la retur Mandzu. Ce o sa conteze. Asa exista posibilitatea sa nu joace in Spania. Motivatia lui sunt convins ca o sa atinga… Citeste mai mult

gery76
13 April 2013 1:09

@bavarezul13:
-Eu cred ca este cea mai proasta tragere la sorti posibila si nu numai din cauza adversarului ,ci si din cauza disputarii primuylui meci acasa,nu voi crede nici un moment ca a fost intamplator ca ambele echipe germane disputa primul meci pe propriul teren,se vrea cu orice pret o finala Barca-Real,dar s-ar putea sa se intample o finala Bayern -Dortmund,dupa care acest penibil Platini sa plece ”in treaba lui”!

gery76
13 April 2013 0:49

@zeitgeist:
-Nu vreau sa fiu rau,dar in momentul de fata,Bayern Munchen din punctul meu de vedere ca stil de joc doar de Barca se poate impiedica,este singura echipa de club din lume care are un joc de posesie inferior Barcelonei,noi anul acesta n-am discutat nici cu Real-ul si nici cu Dortmund-ul din punct de vedere al posesiei si al fotbalului ofensiv,dar cu Barca s-ar putea sa avem o problema,in primul rand ca n-avem un jucator capabil din punct de vredere fizic sa-l desfiinteze pe Messi,din punctul meu de vedere singurul fotbalist ce-aq fost la Bayern si putea sa-l anihileze pe Messi,a fost van Bommel!

gery76
13 April 2013 0:39

-Ce se face in aceste momente este o mare rusine pentru istoria fotbalui de club din Europa,daca vor sa transforme CH.League intr-o disputa intre Real si Barca,Dumnezeul acela al fotbalului,poate nu indeplineste orice dorinta a acestor farsori,pe care niciodata nbu trebuie sa-i acoperim si sa-i toleram,acest Platini este din punctul meu de vedere,o mare rusine ca presewdinte de U.E.F.A,s-a dat mare presedinte si de fapt este este o marioneta a ”seicilor”,care n-au avut niciodata legatura cu fotbalul!

zeitgeist
zeitgeist
13 April 2013 0:01

eliminata*

zeitgeist
zeitgeist
12 April 2013 23:56

La cum joaca Barcelona la ora actuala s-ar putea sa fie calcata in picioare
Multi vad ca zic ca e dezavantaj avand in vedere ca prima mansa se joaca la Munchen,din contra este un avantaj.
Sa nu uitam ca in 2009 Bayern a avut prima mansa in deplasare si a fost spulberata cu 4-0.

Echipele spaniole au complex cu echipele germane,daca retin bine.ultima echipa spaniola care a castigat in Germania a fost Deportivo la Coruna in 2002 (hat-trick Roy Makaay)

Referitor la Borussia,cred ca cea mai norocoasa.Real e cea mai slaba si va fi eliminate cu siguranta
Bayern va trece de Barcelona cu o dubla victorie

Irinel
Irinel
12 April 2013 23:47

-meciul tur il vad la TV dar la cel retur de pe 1 mai vraeu neaprat sa vin in Bucuresti sa il vedem impreuna…
-Borussia nu cred ca terce de Real dar Bayern are sanse egale sau chiar un pic mai mari sa castige semifinala. Motive sunt destule: Barca nu e chair in varf de forma, parca pasele nu se mai leaga asa bine,Guardiola face jocurile cum trebuie; apoi, cred ca e primul meci (cel cu PSG-retur) cand vad Barca ca trage de scor!!!
– consider ca la Bayern nu trebuie sa intre in apparevan Buyten pentru ca e lent si il innoada capsunarii
-sper ca amicalul Steaua -Bayern sa nu fie doar o iluzie si sa apuc sa vin cu tricoul lui bayern si fularul cu Steaua

Irinel
Irinel
12 April 2013 23:35

@Catalin: eu ma asteptam sa avem trimis un german…cum au facut toate echipele-au trimis un fost jcuator, conational…nu ma intelegeti gresit; am tot respectul pentru Lizarazu si generatia superba din care a facut parte,dar eu cred ca un neamt era mai indicat

Die Rotten
Die Rotten
12 April 2013 22:07

, oh nu, sa consideri ca avem ceva in plus fata de Barcelona este o utopie, totul este un hazard cand Messi ‘joaca’, (scriu din start ca imi este total antipatic acest jucator, uite cum tuturor jucatorilor carora se deplaseaza glezna sau genunchiul, stau la infirmerie cel putin o luna, dar doctor Fuentes ii repara pe cei din Spania precum niste masinarii), dar Barcelona este ca o pasare Phoenix, in meciurile cu miza.
O sa avem nevoie de o munca absolut titanica cu ei, daca ii depasim suntem superbi, dar pana atunci suntem egali din toate punctele de vedere si chiar trebuie sa fim umili in fata lor.

bavarezul13
bavarezul13
12 April 2013 21:49

Foarte buna observatia lui Cristi Petre ca si anul trecut in semifinale si Real si Barca au jucat returul acasa.Totusi anul asta au fost mai atenti cei de la Uefa sa nu-i mai puna pe Real sa infrunte Bayern(stim cu totii de ce:D).Oricum sunt optimist vad o finala Bayern-Dortmund.

stefan1331
stefan1331
12 April 2013 21:31

@Die Rotten: cum sa nu avem nimic in plus fata de Barca? In sezonul asta Barca ia gol de la orice echipa, oricat de slaba sau puternica, pe cand noi avem una din cele mai puternice defensive din Europa. La atac ar putea sa aiba un mic plus Barca, dar daca prindem o zi buna (ca cea cu Hamburg) putem sa fim cel putini la fel de buni si la acest capitol. Dar ca defensiva eu zic ca nu se pune problema, clar avem avantajul.

Die Rotten
Die Rotten
12 April 2013 20:55

Asa cum scriau cei de goal, Bayern is the powerhouse, la fel cum scria cineva mai sus, dupa multa vreme, nu cred ca avem de ce sa ne temem de Barcelona ((ok, nu avem nimic in plus fata de Barca dar acum nu mai avem nimic in minus (poate doar lipsa lui Kroos care este un ‘enforcerer’ si mai important in componenta sistemului fata de Robben)). In rest eu consider avantaj meciul retur jucat pe Camp Nou, PSG puteau sa intoarca rezultatul.

fcdm3
fcdm3
12 April 2013 20:28

Intr-adevar, cum zicea si Bavarezul13, din ce in ce mai dubioase aceste trageri. Cum se face ca Bayern cade mereu cu cel mai greu adversar (Juve, Barca) iar Real cade mereu cu cel mai usor (Galata, Dortmund)? Astfel se intareste ideea ca Real TREBUIE sa castige Liga. Iar in finala probabil ca ar TREBUI s-o invinga pe Barca…

CiprianPH
CiprianPH
12 April 2013 20:21

Mi-as fi dorit sa picam cu Real Madrid. Pe ei ii urasc…pe Barcelona nu prea pot 🙂
Trecem de Barcelona si ne duelam in finala cu Borussia !

Agent47
Agent47
12 April 2013 20:13

Bayern a jucat cu Barcelona si in grupele Champions league sezonul 1998-1999. I-am batut in ambele meciuri, cu o echipa mai modesta fata de nivelul celei de acum, zic eu.

ebaltig
ebaltig
12 April 2013 19:15

Singurul post care apreciaza fotbalul german este Eurosport 2 unde meciurile sunt comentate de Manolo Terzian.

West
12 April 2013 17:45

Sper si cred ca o sa facem doua meciuri bune si sa ne calificam in finala si de data aceasta sa cistigam trofeul HAI BAYERN MUNCHEN in rest nu puneti la suflet ce spun de la digisport ce va asteptati de la niste mari PROFESORI de fotbal eu sincer in afara de meciurile din UCL nu urmaresc acest post iar in legatura cu ce spune marele fotbalist BRATU nu are rost sa comentam este prea MIC pentru noi

bavarezul13
bavarezul13
12 April 2013 17:30

Dupa ceva timp nu mai pare dracul atat de negru.Am picat cu Barcelona,de ei imi era cel mai frica,insa chiar si asa,acum,la rece,cred ca ii batem in ambele meciuri.2-0 sau 2-1 la noi si 1-2 in deplasare.

fcdm3
fcdm3
12 April 2013 16:34

Daca m-am documentat bine, Bayern a mai intalnit-o pe Barcelona si in 1996 dar in Cupa UEFA. Rezultatele au fost 2:2 in Germania si 2:1 pentru Bayern pe Nou Camp. A fost singura victorie a bavarezilor in fata catalanilor iar in acel an Bayern a castigat Cupa UEFA cu Beckenbauer pe banca! A mai fost un amical acum 2 ani unde Barcelona a castigat cu 2:0 pe Allianz. In timp ce la noi van Gaal a bagat numai rezerve (prin min. 60 a mai bagat cativa titulari), Barcelona a jucat mai mult cu titularii…

Mef
Mef
12 April 2013 15:06

Cum spuneam, statistica anilor trecuti e de partea noastra 😀 Cine trece de Barcelona in semnifinale castiga si eventul 😀 De fiecare data au fost priviti deja invingatori dupa extrageri, si cu Inter si cu Chelsea! Anul asta e randul nostru 🙂

lordi211
lordi211
12 April 2013 14:52

Mai nu stiu de voi dar eu cred ca romanii astia care comenteaza chestiilea aste is tampiti,si cand aud cacaturi cum a fost si anu trecut,ca toti is doresc o finala real-barca imi vine sa sparg televizoru,ca nu stiu de unde dracu ata iubire au ‘romanii’nostri pt echipele spaniole…serios acum e chiar foarte fustrant…si nici nu imi cer scuze pt limbaj,suunt sigur ca nu sunt singuru care gandeste asa…

Acum sa fiul la subiect:eu cref ca suntem putin dezavantajati de faptul ca jucam prim data acasa,dar in fine oricum avem sanse mari sa batem…mi.as dorio finala 100%nemteasca sa inchidem gura retardatiilor de pe aici…sa fie cu noroc.Mia San Mia|Forta Bayern:-)

AlexFCBM
AlexFCBM
12 April 2013 14:51

Este momentul sa aratam ca “Noi suntem cine suntem” !

DoryFCBM
DoryFCBM
12 April 2013 14:01

eu zic ca daca avem putin noroc si suntem atenti si concentrati ii putem demola ca pe Juve.Este bine ca incepem primii acasa.Sa incercam sa inscriem minim 2 goluri si e perfect. FORTA BAYERN
Mia San Mia !!!!!!!!!

annya
annya
12 April 2013 13:04

nici o problema, se intampla…mai ales ca acum cred ca majoritatea ne intrebam cum o sa decurga meciurile si cum o sa fie arbitrii…

Grigoras
Grigoras
12 April 2013 13:01

Scuze ,am comentat amandoi in acelasi timp.

Grigoras
Grigoras
12 April 2013 12:59

@ annya : trebuia sa te uiti pe Eurosport ,cei la digi sunt impertinenti si mi se pare normal ca Guardiola sa isi doreasca ca Bayern sa piarda ,altfel el ce ar mai putea castiga cu noi.

annya
annya
12 April 2013 12:59

lesas nu am gresit canalul, am urmarit tragerea pe eurosport, doar ca era un mic rezumat cu meciul dintre bayern-juve si am vrut sa retraiesc emotia:D, doar ca inteligentii aia au stricat-o!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
59
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x