Jupp Heynckes ramane umil chiar si acum dupa triumful cu Juventus. Antrenorul bavarez stie prea bine din propria experienta cat de repede poti merge in jos din nou…Bayern a castigat 13 din cele 14 meciuri ale anului 2013, marcand si 40 de goluri, dar Jupp Heynckes ramane modest si se gandeste in continuare la trofeele puse in joc.
El a oferit un blitz-interviu in tabloidul BILD:

BILD: Jupp, pot sa-ti spun ca esti un om cu “mainile de aur”? Indiferent cat de sus esti, ramai tot un om echilibrat.
J.H.: Nu, nu, nu. Asta e o prostie. Banca de rezerve imi face munca mai usoara. Cand ai pe banca jucatori ca Shaqiri, Robben, Boateng, Pizarro sau Gomez nu prea poti sa gresesti. Acestia sunt niste super-tipi care fac o treaba foarte buna. Nu am nevoie de maini de aur.
BILD:  Echipa ta a distrus-o pe Hamburg, a dominat-o pe Juve. Cat de mandru esti?
J.H.: Nu-mi place cuvantul “mandrie”. Acesta ar fi o greseala. Nu am castigat nici un titlu pana acum. Trebuie sa avem rabdare.
BILD: Dar nu ai avum momente cand te-ai culcat in pat cu gandul ca ai avut un an incredibil de nebun si “tripla” ar trebui sa vina? Si apoi sa visezi…
J.H.: Nu am visat nimic. Sunt realist. Eu stiu ca acum nu e momentul pentru visare. Altfel, nu vom castiga nimic.Sa nu ne lasam orbiti de rezultate. Pana acum nu am realizat nimic. Zero.
BILD: Ce spun oamenii dupa 2:0 cu Juve? Sunteti cu un picior in semifinale?
J.H.: Asta nu e adevarat. Oricine gandeste asa, greseste.Ar fi arogant din partea noastra. Am jucat perfect in primul joc, mai urmeaza inca 90 de minute. Numai dupa aceea vom sti daca vom fi in semifinale sau nu.

(sursa: BILD – traducere directa)

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
DarkMac
7 April 2013 13:43

: întrebarea pusă lui gery era retorică. Ştiu antrenorii lui Bayern :). Oricum, danke pt. informaţie ajută mai tinerii fani.
Şi daaaa suntem campioni .
MIA SAN MIA

lesas
lesas
7 April 2013 6:55

@DarkMac: Pana acum Bayern a avut 18 antrenori ( fara Guardiola dar si interimarii) din care :12 germani, 2 iugoslavi, 2 unguri, un danez si un italian.
Gata merge trecut la istorie titlul castigat de 14 ore. Al 22-lea in Bundesliga si al 23-lea in Germania.\
@gery76: La ce memorie ai sigur ai fost bun la matematica .

gery76
7 April 2013 1:41

@DarkMac:
-”Pensionari”dar foarte tineri in suflet ,mai ales ca atasamentul fata de o echipa ,in speta Bayern Munchen,devine mult mai profund cu cat avansam in varsta,ai perfecta dreptate in ceea ce spui , Bayern n-a avut niciodata un antrenor spaniol ,dar ca sa respectam trecutul ,formatorii din punct de vedere al antrenoratului,al marelui Bayern din anii ’70 au fost ”balcanicii”din scoala ex-yugoslava Zebec si Ceajkowski,a mai fost latin cu ceva rezultate si Trappattoni,dar acesta a venit in primul rand datorita relatiei exceptionale pe care o avea cu Lothar Matthaus,omul si fotbalistul care i-a pus in vitrina italianului titlul de campion cu Inter in ’89 si Cupa U.E.F.A in ’91,impreuna cu conationalii Andy Brehme si Jurgen Klinsmann.

-Cred ca sunt printre putinii olteni neaosi care sunt fascinat de cultura germanica si nordica inca din perioada copilariei si de acest lucru ma simt foarte mandru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

gabi
gabi
6 April 2013 22:14

nenea cu articolele,am luat campionatul:))pune si tu o poza cv

DarkMac
6 April 2013 21:55

: noi astia “pensionarii” (in conceptia unora) vedem cred un pic diferit lucrurile, dar in cazul de fata iti dau dreptate pe jumatate.
E clar ce se vrea de la Guardiola, mai exact un proiect pe termen lung, lucru care il dorim si noi si cred ca este singura solutie sa nu tot terminam pe locul 2-3 in CL. Chiar daca pentru mine personal pe primul loc e Bundesliga cred ca tuturor le-ar placea o tripla si nu numai, ci o tripla an de an.
Problema unora, printre care ma aflu si eu este faptul ca nu cred ca Guardiola este omul. Desi sper sa ma insel, eu cred ca la Barcelona orice antrenor care are cat de cat personalitate face fata cu brio.
Gery, “batrane” prieten, de o viata suntem alaturi de Bayern si eu unul nu imi amintesc sa fi avut vreodata un antrenor de nationalitate spaniola. (corecteaza-ma daca gresesc). Si poate sunt eu mai “nordic” din origini dar sincer imi suna a BADLUCK … 🙂

West
6 April 2013 17:35

Fantastic sintem CAMPIONI HAI BAYERN MUNCHEN

AlexFCBM
AlexFCBM
6 April 2013 10:53

Sincer sa fiu nu am mai intalnit la nimeni atata cultura fotbalistica cata stie gery

Grigoras
Grigoras
6 April 2013 10:20

: Multumesc pentru cuvinte si cred ca esti unul dintre cei mai mari fani pe care ii are Bayern.Felul cum ne povestesti anumite momente din istoria clubului ma fascineaza.Felicitari tie si tind sa iti dau dreptate.

bavarezul13
bavarezul13
6 April 2013 8:53

@gery76: Eu sunt unul din aceia care chiar se bucura pentru plecarea lui Heynckes.Desi calitatile sale sunt evidente,nu am cum sa uit schimbarea Muller-DVB in finala UCL de anul trecut.Au mai fost si alte meciuri in care a facut modificari defensive,chiar impotriva unor echipe mici.Faptul ca acum este destul de modest mi se pare un lucru absolut normal din moment ce inca nu a castigat niciun trofeu pana acum(daca excludem supercupa).Parerea mea e ca jupp e un antrenor mare,insa frica si mentalitatea lui s-au rasfrant si asupra echipei,echipa ce a clacat exact in momentele decisive.Poate ati uitat cu totii ce bataie ne-au dat cei de la dortmund in finala cupei anul trecut.Daca la inceput am fost foarte bucuros sa aud ca Guardiola va fi noul antrenor,pe parcurs am inceput sa am ceva dubii(care sper sa nu se adevereasca).Din punctul meu de vedere cea mai buna alegere ar fi fost un om care sa motiveze foarte bine jucatorii si in acelasi timp sa fie respectat de toata lumea.As fi ales dintre marile legende ale clubului,favoritii mei fiind Stefan Effenberg si Oliver… Citeste mai mult

gery76
6 April 2013 1:25

-Jupp Heynckes este unul dintre cei mai importanti antrenori ce au activat in Bundesliga dar si in fotbalul european,iar la Bayern Munchen este unul dintre antrenorii ce si-au pus amprenta intr-un mod evident asupra unor performante deosebite ale clubului bavarez,dar asta nu inseamna ca a avut si unele momente in care deciziile sale n-au avut efectul scontat ,iar semifinala de C.C.E cu Steaua Rosie Belgrad din ’91 si finala cu Chelsea din 2012 sunt cele mai dureroase exemple[cel putin pentru mine care le-am trait]. -Desi vad ca multi dintre fanii lui Bayern Munchen de pe site sunt din ce in ce mai contrariati de venirea lui Pep Guardiola la Bayern,eu sunt convins ca acest antrenor a fost convins sa vina la Munchen ,in primul rand datoria unui plan comun cu Ulli Hoennes si Matthias Sammer,plan ce se intinde pe o lunga perioada de timp,iar din acest plan sunt convins ca Pep are rolul de a aduce la echipa mare in decurs de 2-3 ani maxim, a cel putin 5-6 jucatori de la academia de tineret a bavarezilor pe care Bayern… Citeste mai mult

gery76
6 April 2013 0:53

@Grigoras:
-Pari un tip de suporter extrem de atasat si cred foarte tanar al acestui club de legenda Bayern Munchen si asta nu poate decat sa ma bucure[ mai ales c-ai fost si esti si un fan al Stiintei Craiova],iar din modul cum te exprimi dai dovada de mult bun simt,dar nu trebuie sa-ti para ceva foarte grav schimbarea lui Jupp Heynckes,un antrenor cu merite absolut veridice,venirea lui Pep Guardiola la Bayern ,este din punctul meu de vedere un proiect pe termen lung ce ne-ar permite sa dominam fotbalul european de club vreme de 5-6 ani.

Catalin
5 April 2013 20:50

Sper Sa se retraga in Glorie, cu toate cele trei trofeie care au ramas 🙂

CiprianPH
CiprianPH
5 April 2013 19:52

@Grigoras: Breno joaca la Sao Paolo.

Grigoras
Grigoras
5 April 2013 19:44

@CiprianPH : sunt de acord cu tine in privinta celor doi.Dar nici Gomez nu este omul care rezolva un meci de unul singur.Echipa se bazeaza in principal pe cei 3 oameni de fantezie din spatele varfului impins.
Vidic este cel mai bun capitan al lui United de departe,dar are o vasta.
: cred ca ai dreptate si poate de aceea este preferat Khedira langa Schweinsteiger la echipa nationala.
De Breno mai stie cineva ceva de el.Parca ajunsese la inchisoare si Bayern la dat afara.Pacat, imi placea de el.

AlexFCBM
AlexFCBM
5 April 2013 15:14

@Grigoras: Sunt niste jucatori buni cei care ii vrei tu la echipa,dar cred ca Schweini-Gundogan e un cuplu care ne-ar aduce probleme in aparare deoarece nici unul dintre ei nu este un inchizator,amandoi sunt 2 mijlocasi de creatie extraordinari cu o viziune a jocului foarte buna dar avem nevoie de Javi incontinunare la mijloc pentru ca este un adevarat zid

CiprianPH
CiprianPH
5 April 2013 15:09

@Grigoras: Am niste dubii legate de Lewandowski (in cazul in care se adevereste transferul)…nu imi pare a fi chiar omul acela care sa poata castiga un meci atunci cand toti ceilalti sunt in pana de idei.

Gundogan daca paraseste Borussia Dortmund … se “rateaza” (vezi cazul Nuri Sahin)…ambii imi par a fi genul acela de jucatori care functioneaza numai intr-o anume comunitate si intr-o anumita atmosfera.

O “fantezie” a mea…DACA nu ar avea 32 de ani si DACA ar fi posibil transferul lu’ Nemanja Vidic… 🙂

Grigoras
Grigoras
5 April 2013 14:30

Am cateva propuneri pentru eventuale schimbari de lot in viitor:
-Howedes in locul lui van Buyten(ii port un respect urias dar ar trebui sa vina un jucator mai tanar in locul lui),dar din vara vine Kirchhoff si nu cred ca o sa se realizeze acest transfer.
-Pizarro ar trebui sa plece si in schimb sa fie adus Lewandowski.De Petersen nu mai avem nevoie ,in plus ca il avem si pe Weihrauch care este forte talentat.
-si Tymoshchuk trebuie sa ne paraseasca,iar Can si Hojbjerg sa fie folositi mai des.
-de la Dordtmund Gotze si Gundogan,de la Leverkusen L.Bender si Andre Schurrle ,ar fi niste transferuri fantastice pe care le doresc mult,nu de alta dar un cuplu Schweini-Gundogan ar fi senzational la Bayern.

Grigoras
Grigoras
5 April 2013 13:37

Totusi ,nu cred foarte mult in Guardiola,dar sper sa ma insel.

annya
annya
5 April 2013 12:23

desi uneori mi-a cam scos peri albi, Heynckes ramane un antrenor extraordinar,mi-ar fi placut sa mai ramana…iar Guardiola o sa demonstreze fie ca este un antrenor extraordinar, fie bun si atat, ramane de vazut!

DarkMac
5 April 2013 12:11

Sincer la venirea lui Jupp la echipa am considerat ca a fost adus in lipsa de altceva. Acum am o singura intrebare:
Ne lipseste ceva?
Nu inteleg venirea lui Guardiola. Chiar e buna intrebarea… poate mai mult decat ce face deja Jupp?

Grigoras
Grigoras
5 April 2013 11:28

@dan :sunt de acord cu tine.Ne va aduce aminte de “campioana unei mari iubiri” si in plus pe langa acest fapt,steagul Bavariei este alb-albastru.Acest nou tricou de deplasare este mult mai potrivit decat cel actual,care are acel portocaliu ridicol.Sper sa se schimbe echipamentele pentru sezonul urmator,mai ales ca vine Guardiola si incepe o noua era.

george
george
5 April 2013 9:56

are dreptate, banca de rezerva este excelenta, degeaba ai un prim 11 daca nu ai si cativa jucatori de rezerva care pot juca oricand titulari. boateng, robben si gomez ar putea juca din primul minut la orice echipa de top.
salatiera e deja acontata, asteptam si pokal-ul si cupa campionilor :).

dan
dan
5 April 2013 8:12

Foarte realist si modest acest om, si sincer incepe sa imi para din ce in ce mai rau ca de la vara va fi novoit sa paraseasca echipa… cat despre calificarea in semifinale, sper ca jucatorii sa nu mai repete greseala din meciul retur cu Arsenal si sa ne impunem si la Torino.
Putin off-topic, legat de cele 3 tricouri cel de deplasare (Alb-albastru) mi se pare superb, aici sunt un pic subiectiv pentru ca imi aminteste de echipa mea de suflet, care ajunsa, din pacate, in mainile mai multor nenorociti a fost dezafiliata.

Grigoras
Grigoras
5 April 2013 7:26

Ce caracter are acest om! Incredibi! Si totusi nu e luat in seama de multi.Sincer,cred ca o sa plang putin cand o sa plece de la Bayern!:)

gery76
5 April 2013 1:48

-Jupp Heynckes ramane un tip extrem de modest si foarte echilibrat si asta este foarte bine,baietii trebuie tinuti in priza permanent ,caci adevaratele batalii abia acum urmeaza,insa sunt convins ca la sfarsitul saptamanii primul trofeu va veni in vitrina clubului Bayern Munchen si anume castigarea Bundesligii!

– MIA SAN MIA !

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x