Bayer Leverkusen va juca astazi de la orele 19:30 derby-ul cu Bayern Munchen, liderul campionatului in Bundesliga.

Partida conteaza pentru etapa a 26-a. In tur pe Allianz Arena, Leverkusen reusea sa produca surpriza si sa fie prima echipa din acest sezon care o bate pe Bayern, si unica pana in acest moment.

Bayer Leverkusen a fost infranta scor 0-1 de Mainz in etapa trecuta si au ratat sansa de a reveni pe locul doi dupa ce si Borussia Dortmund a fost invinsa. Inainte de acest meci “farmacistii” venea dupa patru partide fara esec, doua victorii si doua remize. Acasa Bayer LEverkunse are un palmares foarte bun cu noua victorii, doua remize si o infrangere. Doar Bayern sta mai bine la acest capitol. De asemenea Leverkusen are si o medie de minim doua goluri marcate pe meci acasa. In partidele disputate de ambele echipe in Bundesliga se marcheaza in medie 3.1 goluri pe meci. Lewandowski nu se va putea baza pe Bellarabi la aceasta intalnire, singura absenta. Schwaab va evolua in centrul apararii alaturi de Wollscheid urmand ca Toprak si Friedich sa ia loc pe banda de rezerve. Pe stanga va fi preferat cehul Kadlec dupa ce in acest sezon a jucat destul de mult si Boenisch. In atac se pastreaza tridentul ofensiv format din Castro, Kiessling si Schurrle.

Bayern Munchen a castigat toate partidele din retur si continua sa aibe o forma excelenta chiar daca la mijlocul saptamanii au fost infranti scor 0-2 de Arsenal Londra si erau pe punctul de a pierdute calificarea dupa 3-1 la Londra. Bayern s-a impus in weekend-ul trecut scor 3-2 acasa cu Fortuna Dusseldorf dupa ce au fost condusi. Acum echipa pregatita de Heinckes trebuie sa castige pentru a nu intra intr-o pasa mai slaba. Bayern a primit doar un gol pe teren advers si a marcat de 28 de ori stabilind astfel un adevarat record in Bundesliga. Bavarezii inca nu au suferit vreo infrangere in deplasare. Bayer Leverkusen s-a impus in ultimele doua directe, 2-0 acasa si 2-1 in toamna anului trecut iar acum bavarezii trebuie sa isi ia revansa. Bayern are doua absente destul de importante, probabil primii doi jucatori ai echipei rateaza acest meci, Lahm si Ribery. Pe langa acestia nici Mandzukic, Badstuber sau Muller nu pot evolua in aceasta intalnire. Rafinha, Shaqiri si Gomez vor avea astfel oportunitatea de a fi titulari.

Bayer Leverkusen – Bayern Munchen echipe probabile :

Bayer Leverkusen :Leno – Carvajal, Wollscheid, Schwaab, Kadlec – L. Bender, Reinartz, Rolfes – Castro, Kießling, Schürrle

Bayern Munchen : Neuer – Rafinha, van Buyten, Dante, Alaba – Javi Martinez, Schweinsteiger – Shaqiri, Kroos, Robben – Gomez

sursa: pariuri-x.ro

0 0 vote
Article Rating
22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
17 March 2013 2:27

@george:
-Si mie mi s-a parut un comentariu putin deplasat,insa sunt convins ca jurnalistul obiectiv Cristi Petre ramane acelasi suporter infocat al lui Bayern Munchen si al fotbalului german in ansamblul sau,de prea mult timp i-am urmarit comentariile ca sa ma pot insela,dntre toti comentatorii Eurosport 2 ,el este cel mai frenetic suporter al lui Bayern,probabil este putin suparat dupa meciul cu Arsenal,cu totii suntem,insa Cristi Petre sunt convins ca va ramane un fan al lui Bayern Munchen!!!

george
george
16 March 2013 23:55

cum puteti sa spuneti ca am fost penibili??? am jucat cu echipa de pe locul 2! aste-s meciurile de bundesliga, meciuri grele in care orice se poate intampla!
leverkusen este cea mai puternica echipa d.p.d.v. fizic, care “traieste” din fazele fixe. singurul meci slab facut de Bayern a fost cu arsenal.
am urmarit meciul pe eurosport 2, comentat de gradinescu si cristi petre, iar acesta din urma repeta aproape obsesiv ca Bayern a jucat penibil, rusinos, slab cu arsenal, ba mai mult ca el crede ca bayern nu va trece de juventus, comentariu demn de digisport mai degraba.
inca ceva, lipseste ribery,cel mai bun jucator pe care il avem. oare real cum ar juca fara Ronaldo? barca cum ar juca fara messi? nu prea avem sansa sa vedem, findca cele 2 echipe din spania nu-si permit sa joace fara baietii astia 2, altfel ar fi de nivelul lui Valencia.
in concluzie am jucat si am castigat. sa vina juventus, sunt sigur ca vom trece de ei, as vrea ca mai multa lume sa fie in asentimenul meu.

botias
botias
16 March 2013 22:35

Da, echipa incepe sa-si arate slabiciunile si uneori aratam penibil! Probabil ca ni se trage (si) de la antrenor, dar s-ar putea sa ni se traga de la …antrenori! Adica se intampla exact ceea ce am prevazut: atatea discutii despre venirea lui Guardiola au destabilizat echipa, l-au destabilizat si pe Heyndkes, si cred ca a fost o grava greseala de management anuntarea inca din iarna a venirii lui Guardiola. Sunt sigur ca Hoennes si ceilalti au considerat ca dau o lovitura de imagine in Europa, si asa o fi, dar au lovit si echipa. In aceasta situatie, sa nu fii in pielea lui Heyndkes, caruia nu are cum sa nu-i fie lehamite de “sefii” lui! (El a facut echipa sa joace super in ultimul an, nu? Brusc este neavenit?). La fel, sa nu fii in pielea lui Gomez, cand in fiecare zi citesti sau auzi ca in locul tau vin Suarez, Lewandovski sau cine mai stie cine (desi este clar ca ne trebuie un varf mai bun decat cei doi de acum). Si poate ca si altii se simt vizati,… Citeste mai mult

Ribery7
16 March 2013 22:32

Pizarro isi face treaba atunci cand intra pe teren, Tymo este mai bun decat Gustavo, eu mai degraba i-as da drumul brazilianului, iar Van Buyten este mai bun decat Boateng in orice caz… nu poti sa dai vina pe un singur jucator pt un gol incasat, doar pt ca el este cel mai inalt.
Eu l-as vinde in primul rand pe Gustavo. Iar lui Robben nu stiu daca i-as da drumul, dar asa face ceva in legatura cu el, nu se pate sa-si bata chiar asa joc de clubul asta, de coechipieri, antrenori si suporteri.

annya
annya
16 March 2013 21:55

Meci slabut facut de ai nostrii:(, daca il vad pe robben si in urmatorul meci, cred ca innebunesc. ceva se intampla cu echipa, ceva ce nu arata prea bine…ar trebui Sammer sa intre putin in ei pt ca Don Jupp isi cam face de cap.

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 21:41

@DevilMayCry: Nu ai de ce sa-ti faci griji.La finalul sezonului expira contractele lui DVB,Tymo si Pizzaro,toti in varsta si cu siguranta nu i se va prelungi contractul niciunuia!Un singur lucru bun a facut in ultimul timp Heynckes si acesta e ca l-a scos pe Robben azi(desi nu trebuia introdus deloc,sau scos cat mai devreme).Oricum mi-a displacut bucuria conducatorilor si a jucatorilor.De ce spun asta?Pentru ca rezultatele in campionat chiar nu mai conteaza,suntem deja campioni,singura problema pe care ar trebui ne-o punem e halul in care am jucat in ultimul timp.

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 21:35

Ei bine,asta e ceea ce numesc eu un meci cu adevarat catastrofal!Daca la meciul cu Arsenal am inteles ca am construit si am avut ocazii,dar nu ne-am lipit la gol,astazi povestea a fost cu totul alta!N-am mai fost asa dominati de ani de zile!Poate ca unii vor spune ca ne-au lipsit jucatori importanti si e un lucru normal ce s-a intamplat,insa ceea ce nu e absolut deloc normal sunt schimbarile acestui domn Heynckes,din ce in ce mai dubios!Ma intreb daca Badstuber nu era accidentat il baga si pe el pe teren?Jucam cu 4 fundasi centrali pe teren?In regula,Boateng poate juca si pe dreapta,dar daca tot pretindem ca suntem “din alta liga” macar sa nu scoatem jucatori super ofensivi pentru a-i inlocui cu fundasi centrali,si asta chiar din minutul 73!De asemenea e al doilea meci consecutiv cand dupa o schimbare penibila a domnului Heynckes luam imediat gol la corner.Lucrul asta se intampla si dupa finala UCL de anul trecut,cand,la fel ca si acum Van Buyten e introdus pe final(presupun tocmai pentru a nu mai avea probleme la fazele fixe) si cu… Citeste mai mult

Catalin
16 March 2013 21:10

Hmm 1-1 din păcate
🙁

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 20:25

@Ribery7: Mario Gomez e cel mai “ratangiu” atacant din lume daca pot sa ma pronunt asa:)).Intr-adevar e putin mai capabil decat Mandzukic sa faca astfel de patrunderi,dar eu il consider pe Mandzukic mai bun.Sper doar sa nu ne lasam iar pacaliti de scor,cine a urmarit atent prima repriza a vazut ca nu prea am creat ocazii mari de gol.Ma rog,as putea trece peste asta daca am fi jucat toata repriza ca in prima jumatate de ora cand am tinut mingea si cei de la Leverkusen nu s-au apropiat de poarta noastra.Culmea e ca am inscris tocmai dupa ce Leverkusen a inceput sa joace mai bine.Daca il vad pe Robben pe teren si dupa pauza(si o sa-l vad mai mult ca sigur) o sa innebunesc!

Ribery7
16 March 2013 20:14

Asta este diferenta dintre Gomez si Mandzukic: Mandzukic se arata des la pasa pt ca are nevoie de multe pase si bune k sa dea un gol, Gomez din 2 pase 1 ti-o face gol! Gomez este un atacant de careu, Mandzukic e mai mult mijlocas impins in spatele varfului.

Ribery7
16 March 2013 20:11

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL!!! SUPER GOL!! SUPER MARIO GOMEZ!! si-a preluat mingea pe piept la jumatatea terenului, a trecut de 2 jucatori si a sutat de la 15 m din alunecare!!! Cel mai nemtesc gol posibil, genial!!!

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 18:07

@gery76: la finala UCL!

gery76
16 March 2013 17:17

@bavarezul13:
-Eu va invit in centrul orasului meu natal TG-Jiu sa vedeti ce inseamna cu adevarat OLTENII BAVAREZI,glumesc evident dar sunt cu gandul alaturi de cei ce se strang sa vada meciurile impreuna.

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 15:26

@andreifcbm: In centrul vechi din Pitesti?:))Glumesc desigur,oricum va doresc multa distractie voua bucurestenilor daca va hotarati.

andreifcbm
andreifcbm
16 March 2013 14:51

Propun sa ne mobilizam si sa iesim in centrul vechi sa vedem meciul intr-un pub, ce ziceti?poate facem si o rezervare ceva:)

Alex
Alex
16 March 2013 13:59

ar fi bine sa le dea ocazia jucatorilor mai tineri sa joace mai ales ca o victorie in fata lui leverkusen le.ar ridica mult moralul si le.ar da mai multa incredere pe viitor

bavarezul13
bavarezul13
16 March 2013 13:51

Doar doua cuvinte:Iar Robben?
PS:chiar sper sa vedem macar unul din cei doi tineri amintiti de DevilMayCry!Insa probabil vom vedea doar o schimbare facuta prin minutul 90,probabil tymoschuk,cum ne-a demostrat deja Heyckes ca face schimbarile.Macar acum cand campionatul e castigat sa dam sanse si altor jucatori si sa-i mai odihnim pe titulari.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
22
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x