La Nyon a avut loc, azi, tragerea la sorti a “sferturilor” din Champions League. Derbiul rundei va fi Bayern Munchen – Juventus.

Celelalte meciuri din sferturi vor fi:

Malaga – Borussia Dortmund
Real Madrid – Galatasaray
PSG – Barcelona

Turul va avea loc pe 2 sau 3 aprilie in timp ce returul pe 9 sau 10 aprilie.

0 0 vote
Article Rating
40 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
mathias77
mathias77
29 March 2013 2:19

Mai intru maine pe site si verific, daca a scris cineva.

mathias77
mathias77
29 March 2013 2:18

Am cumparat doua bilete la bayern-juventus pe 2 aprilie, meciul de la Munchen. Din pacate persoana care trebuia sa mearga cu mine la meci nu mai poate veni si am un bilet vacant. Daca cineva este interesat, sa lase mesaj.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
21 March 2013 19:21

INFORMATIE : IN-CRE-DI-BIL! Acuzatii socante la adresa UEFA: “Tragerea la sorti a fost o FACATURA!” Un arbitru dezvaluie METODA SECRETA folosita de UEFA: Tragerea la sorti a sferturilor Ligii Campionilor a provocat o serie de controverse destul de mari, multi fani spunand ca UEFA a facut tot ce i-a stat in putinta pentru a rezerva un traseu care sa le permita celor de la Real si Barca sa se intalneasca in fazele finale ale competitiei. Suparati poate pe faptul ca tragerea la sorti a stabilit o intalnire intre Galatasaray si gigantul Real Madrid, turcii lanseaza o noua ‘teorie a conspiratiei’, acestia dezvaluind declaratia unui fost arbitru, Ahmet Cakar, cel care sustine ca stie exact metoda folosita de UEFA. Potrivit lui Cakar, oficialii forului european ar folosi niste bile speciale la extragerea echipelor, bile care ar avea incorporate un mecanism ce le face sa vibreze. Argumentul fostului oficial turc este legat si de un incident curios observat de camerele de vedere la tragerea la sorti, atunci cand Gianni Infantino, spun turcii, ar fi actionat mecanismul. Tragerea la sorti a sferturilor Ligii… Citeste mai mult

gery76
20 March 2013 1:43

@CiprianPH:
-N-am vrut sa creez polemici in jurul niciuneia dintre echipele romanesti,eu am fost,sunt si voi ramane cat traiesc marele suporter al ”Stiintei Craiova”,asa cum indiferent de locul in clasament, Bayern Munchen va fi mereu echipa pentru care palmele-mi vor fi mereu transpirate.

-Indiferent ca-i TG-JIU sau PLOESTI,ma bucur ca BAYERN este apreciata si iubita si asta am vazut de mult timp si la tine ,de accea cred ca-i mai bine sa ne concentram pe parcursul exceptional pana la final[sper]al bavarezilor!

annya
annya
19 March 2013 18:53

@CiprianPH: tin sa iti amintesc ca in cl 2011-2012 bayern a facut parte din asa zisa “grupa a mortii”,alaturi ce city, napoli si villareal…nu cred ca bayern s-a facut de ras cu o echipa care nu a jucat, doar a aparat poarta lui cech, se vede ce trofee va lua chelsea:/

CiprianPH
CiprianPH
19 March 2013 11:58

@gery76:
Nu ma refeream la tine in mod special…dar pentru ca tot te-ai “simtit” trebuie sa-ti spun ca n-ai inteles ce vroiam sa spun.
Bayern Munchen trebuie sa invinga pe oricine si sa nu aiba frica de nimeni. Este BAYERN MUNCHEN !
Nu vad de ce implici aici o echipa din fotbalul romanesc (poate naste polemici avand in vedere ca suntem din toate colturile tarii), dar referitor la Steaua Bucuresti…pana sa fie supta de capusa semi-analfabeta si nenorocita numita gigi becali…sloganul unor grupari de suporteri (al celor adevarati nu cei de facebook si de rezultat din ziua de azi) era “Siempre Superiores”. Nu conta cu cine juca Steaua, nu conta daca pierdea (indiferent de cauze)…mentalitatea era a unor invingatori. Echipa era respectata si sustinuta indiferent de rezultate daca arata spirit de lupta…iar uneori atitudinea si mentalitatea reprezinta 50% dintr-o lupta.
Dar probabil ca avem viziuni diferite legate de acest subiect.

gery76
18 March 2013 0:43

@costin:
-Te saluta cel ce a folosit mereu termenul de ”broscar”,dar si serpar sau macaronar,adresat italienilor din fotbal,iti apreciez eleganta,dar si cuvintele apreciative la adresa suporterilor lui Bayern si-ti promit ca dupa ce Bayern va elimina pe Juve,voi deveni mult mai bland in afirmatii fata de suporterii lui Juventus!

costin
costin
17 March 2013 19:41

salut ! va saluta un “broscar”(fan juventus) 😀 .am ajuns aici la recomandarea unui “internaut” de pe blogul lui andrei niculescu cu care m-am conversat pe niste subiecte foarte interesante as zice (nu stiu daca este si parerea lui :D)si mi-a recomandat sa vin aici sa vizitez pagina voastra de fani ,pt ca este o comunitate respectoasa. sustin orice fani ai echipelor din esalonul “secund” (dupa cum ne caracterizeaza presa),pt ca stiu ca nu sunt fani deveniti peste noapte (ca cei ai lui real si cu atat mai mult ai barcei) urez noroc ambelor echipe si desi ziceti ca juventus va sta cu fundul in poarta sau se va folosi de smecherii , juventus nu a practicat acest tip de joc niciodata(cand a avut echipa).cum a fost din 95-2006.ca bayern o sa aibe posesia asta nu pot sa contest dar nu o sa fie o posesie de genul “suntem atat de buni incat nu pot sa ne ia mingea”.o sa joace defensiv ,dar nu o sa fie ca si chelsea cu autobuzul in 16 metri .o sa vedeti . sunt… Citeste mai mult

gery76
16 March 2013 17:05

@CiprianPH: -Fiindca eu eram cel cu ”ata alba”vreau sa-ti reamintesc cateva aspecte in legatura cu adversarii si numele lor. -Ai zis ca nu conteaza cu cine pici in sferturi,semifinale ,dar vreau sa-ti reamintesc ca Steaua a castigat C.C.E.in ’86 eliminand pe Vejle B.K,Honved Budapesta,Kuusisy Lahti si Anderlecht,dar in istoria competitiei va ramane singura echipa din Europa de Est castigatoare a C.C.E,Turcia desi n-a avut niciodata o generatie ca a lui Hagi si Popescu a castigat bronzul mondialelor din 2002 eliminand Japonia,Senegal si invingand in finala mica Coreea de Sud. -Cel mai bun exemplu este Germania din 2002,cand cu cea mai slaba echipa nationala din istorie,cand Oliver Kahn ,pratic ne-a dus in finala printr-o prestatie senzationala in fiecare meci,dar cu toate acestea daca n-aveam norocul sa picam cu Paraguay,S.U.A si Coreea de Sud ,sansele de a ajunge in finala erau minime. -Daca ti se pare ”atat de prafuita”ideea mea cu tragerile la sorti,poate ti-a parut in regula arbitrajul de la Manchester cu Real,ori prestatia arbitrului din meciul tur Milan-Barca cand la primul gol al ”broscarilor”a fost ”hentz cu mana”cum se zice… Citeste mai mult

DoryFCBM
DoryFCBM
16 March 2013 14:16

nu stiu de ce dar am o presimtire ca Bayern v-a face o “gafa” , vazand meciul de acasa cu Arsenal. FORTA BAYERN MUNCHEN !!

CiprianPH
CiprianPH
16 March 2013 13:21

Chestia asta cu “ata alba” de pe marginile tragerilor la sorti e atat de veche si de prafuita incat ma mir ca inca mai sta cineva sa o comenteze.
Nu are nicio importanta cu cine pici in optimi/sferturi/semi-finale.
Mergi sa castigi indiferent de cine iti este adversar si in ce faza. Credeam ca acest principiu sta la baza unei competitii, nu sa ai norocul sa iti scoata altii adversarii puternici, iar in finala sa ajungi cu unul mai “accesibil” (iar atunci te faci de ras…vezi finala CL 2012). Daca elimini numai adversari facili esti o campioana nemeritata si asta se va vedea in viitorul apropiat (dovada Chelsea).
Referitor la frica de un adversar sau altul…daca iti este frica mai bine te retragi din competitie si lasi pe altul care itelege spiritul unei competitii.

Revenind la subiect…mie unul imi pare rau ca nu am picat cu Real Madrid sau Barcelona.

AlexFCBM
AlexFCBM
16 March 2013 12:12

Cat sa le mai mearga si italienilor.. eu sunt optimist cu toate ca va fi greu si cred ca a venit vremea noastra.Mia San Mia!! Sper sa le dam o lectie de fotbal

florin.b
florin.b
16 March 2013 11:03

Trebuie sa aiba mare grija la Pirlo. Paseaza bine si e un foarte bun executant de faze fixe. Trebuie sa fie atenti sa nu faulteze in apropierea careului. Din pacate, Javi Martinez e suspendat si nu joaca in tur ca sa il tina pe Pirlo.
Si Ribery sa aiba grija, pt ca e un jucator impulsiv, iar broscarii or sa inceapa probabil cu provocari si alte smecherii de-ale lor.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
16 March 2013 11:00

Singura problema “psihica” ar fi aceia ca in fazele eliminatorii nu tin minte sa fi scos o echipa italiana in UCL in afara de Fiorentina. Imi aduc aminte cu tristete de finala cu Inter si eliminarea suferita in sezonu urmator in fata lor, si inca o eliminare in fata lui AC Milan in care tin minte ca au fost peste noi. Chiar sunt curios cand a fost ultima data cand am eliminat italieni inainte de Fiorentina, asta daca stie cineva. Plus ca jucatiru germani e posibil sa aibe in memorie proaspata eliminare de la Euro.. de unde sper sa nu ramana cu un prea mare respect pentru Pirlo,Marchisio,Barzagli,Buffon,Chiellini. De data asta ar fi interesant un joc mai de guerilla cu ei… sa intram dur in contacte , daca se poate la limita regulamentului,pentru ca ei sigur vor juca asa dar nu se asteapta la asa ceva din partea noastra.Am vazut meciul tur cu celtic si au jucat jmechereste, trageau de tricou cat trebuia, la duelurile aeriene se sprijineau de adversari.. si asta i-a iritat pe scotieni, mai ales ca se… Citeste mai mult

Grigoras
Grigoras
16 March 2013 10:05

:si eu la fel,sunt fande 4 ani si acea finala cu Chelsea mi-a lasat un gust amar.Este prima finala CL pe care ma vazuta cu Bayern din postura de fan si pana acum nu am prins nici un trofeu notabil,doar Supercupa.
Sper sa triumfam anul acest si sa inchidem gurile tuturor celor care nu ne iau in seama.Mie unul imi pare nespus de rau ca Jupp va pleca in vara si nu prea il vreau pe Guardiola.Dintre antrenorii lui Bayern l-am mai prins pe van Gaal ,dar in anul acela slab,anul in care am devenit fanul acestiu club.

gery76
16 March 2013 2:26

@pizarro14: -Nu pun mare pret pe opiniile lui Mircea Lucescu,avand in vedere ura viscerala ce o are impotriva tuturor celor ce nu-i sustin ideile. -Foarte mult mi-as dori sa redevina antrenor in Italia,unde are niste performante ”fabuloase”2 promovari si 3 retrogradari,echipe precum Brescia ,Pisa sau Reggianna nefacand altceva decat sa se bata la retrogradare,iar cand a ajuns la o echipa cu pretentii Inter,a devenit tinta ironiilor din vestiar ,in frunte cu Taribo West,cel ce a aruncat cu tricoul dupa el. – Se tot bate moneda pe castigarea titlurilor in Turcia si Ucraina si pe castigarea Europa League cu Sahtior,echipa unde s-au bagat bani in transferuri,de 2 ori mai multi decat la Bayern in ultimii ani,dar cu castigarea Europa League se pot lauda si Valeri Gazaev[ imi cer scuze celor ce nu-l cunosc ],dar si Diego Simeone ,cel care i-a fost jucator la Pisa lui Lucescu,deci n-am vazut nici o oferta pentru Gazaev,Simeone sau Spaletti de la mari echipe europene,sa nu mai spun ca finale de Europa League au mai avut si Peseiro[groparul Rapidului],iar paradoxal unul dintre invinsii intr-o finala de… Citeste mai mult

Alex
Alex
15 March 2013 23:19

imi doresc foarte tare ca bayern sa castige,deoarece este echipa mea favorita si mi.a parut rau cand a pierdut la limita meciul cu chelsea de anul trecut.sper ca anul asta sa isi ia revansa si sa castige champions league.

Grigoras
Grigoras
15 March 2013 22:54

E clar ca va trebui sa castigam acasa fara sa primim gol,gen 1-0,2-0.
Mie unul mi-e teama de italieni si de smecheriile lor,dar sper ca ii vom umili si elimina din competitie.

fcdm3
Moderator
15 March 2013 22:09

@gery76: si totusi Bayern joaca mult mai bine in deplasare fata de cum joaca pe teren propriu. Asa ca e posibil sa castigam la Torino. Mie parca mi-e mai frica de meciurile de pe Allianz…
Uita-te la rezumatul meciului Juve – Bayern 1:4 din 2009. Pe mine m-a incantat sa-l mai revad inca o data…
Iar Bayern de acum pare mai buna decat cea din 2009.

zeitgeist
zeitgeist
15 March 2013 21:43

Meciuri destul de echilibrate in sferturi.
Referitor la Bayern Juventus,castigatoarea va juca finala

pizarro14
pizarro14
15 March 2013 20:41

Luce zice: “Sunt convins ca Juventus va trece sigur de Bayern”! Va dati seama ce prostii spune omul asta?! Nu-mi place Dortmund, dar m-am bucurat cand a fost eliminat Sahtiorul! Stie Luce fotbal dar a imbatranit si nu mai aude ce vorbeste!

gery76
15 March 2013 18:30

-Am totusi o premonitie ca ne vom califica in finala si o vom si castiga,caci asa a fost si in 2001 ,am intalnit cei mai grei adversari posibili ,Real Madrid si Manchester United in sferturi si semifinale si ne-am calificat cu brio.

-Singurul lucru care ma intristeaza, este acela ca vom juca primul meci pe Allianz ,returul fiind extrem de dificil pe terenul ”broscarilor”,stiind cu toti la ce ”nemernicii”se dedau pe teren propriu devoratorii de broaste si serpi.

gery76
15 March 2013 18:23

-Eu m-am cam saturat de ”tovarasul”Platini si ale lui trageri la sorti ”cusute cu ata alba”.
-Sa se spuna domne odata ca Mourinho trebuie sa castige CH.League cu orice pret pentru ca vor sa-l bage ei in istorie si pe Real de asemenea,mai trebuie sa-i delege la centru un arbitru portughez si cu asta basta.

-Cum dracului n-au mai gasit alt om sa aleaga bilele,decat pe McManaman,fost jucator al clubului Real,pana si reprezentantii lui Galatasaray afisau un zambet sarcastic[ obiectiv vorbind si pentru turci era cea mai grea varianta,caci daca picau cu Bayern sau Borussia,aveau ceva sanse avand in vedere puternica comunitate turca din Germania].

West
15 March 2013 17:39

Va fi un meci greu italieni se baga cu curul in poarta si joaca pe contratac trebuie luati tare din primul minut si sper ca de aceasta data ocazile sa se concretizeze nu ca in meciul cu Arsenal iar miine avem un meci important la Leverkusen sper sa ne razbunam pentru singurul esec din campionat HAI BAYERN MUNCHEN

botias
botias
15 March 2013 16:56

Sa vedem in meciurile din campionat care urmeaza unde suntem, mai ales in cel cu Leverkusen. Nu cred ca este neaparat o dovada de loialitate fata de Bayern daca ne aratam superoptimisti (ca este vorba de Juventus, ca este vorba de Real Madrid), de vreme ce suntem “in stare” de meciuri precum cel cu Arsenal! Cred ca nivelul de incredere alor nostri a scazut dupa acest meci si la acest capitol trebuie lucrat foarte mult. Si ma gandesc la Sammer aici, ca in teren nu vad puncte de sprijin. Poate Rybery sa traga echipa dupa el, ca ceilalti, jucatorii germani de la Mannschaft, in frunte cu Neuer si Schweinsteiger au frica de italieni! Iar Jupp trebuie sa pregateasca dubla cu Juventus asa cum a facut anul trecut cu Real. Sa nu ne imbatam cu apa rece, mai bine sa fim precauti! Eu vad sanse de calificare 60 – 40, Bayern – Juventus. Asta daca primeaza valoarea, nu intotdeauna hotaratoare in meciurile cu echipe italiene.

florin.b
florin.b
15 March 2013 16:18

Am nimerit cu adversarul de care mi-era cel mai frica. Si nu mi-e frica de valoarea italienilor, care e clar sub a noastra, ci de smecheriile lor. Or sa fie meciuri foarte grele.

Hikat
Hikat
15 March 2013 15:42

Meci greu,dar facem fata pentru ca nu degeaba suntem undeva sus in top 5 cele mai bune echipe din lume.Sper sa picam cu Real Madrid si sa-i zapacim.

bavarezul13
bavarezul13
15 March 2013 15:24

Nu avem de ce sa ne temem!Daca jucatorii intra pe teren si nu se gandesc ca joaca impotriva unor italieni,sansele noastre ar fi de 99%!Insa problemele pe care germanii le au mereu cand infrunta echipele din Italia ma fac sa cred ca sansele noastre scad undeva la 70%.Oricum nu avem nicio scuza daca nu trecem de “broscari”(cum le zice gery:))).O finala Bayern-dortmund e posibila,mai ales ca Dortmund e ca si calificata in semifinale.De acolo orice se poate mai ales ca Bayern,Dortmund,Real si Barca sunt toate la cel mai intalt nivel,poate Bayern si Barca putin peste celelalte doua!

olikahn
olikahn
15 March 2013 15:24

ce declaratii vad schweinsteiger se teme de juventus kroos neuer se teme pai sa nu-i mai bage vere daca le e asa frica sau sa=i treaca pe aia in semifinale direct unde e el effenberg si kahn

fcdm3
Moderator
15 March 2013 14:20

Sortii au ales un adversar foarte puternic pentru Bayern! Pe langa valoarea indiscutabila a italienilor sa nu uitam ca acestia apeleaza la toate trucurile posibile pentru a se califica! Asadar va fi foarte greu. Insa daca dorim sa castigam Ch. League trebuie sa-i invingem si pe italieni, cu toate smecheriile lor cu tot!
Sa nu uitam ultimele meciuri dintre cele doua echipe, meciuri desfasurate in toamna lui 2009: Bayern – Juve 0:0 si 4:1 la Torino!
In ultimul meci, cel de la Torino, Bayern avea nevoie neaparat de victorie pentru a trece de faza grupelor si a obtinut-o printr-o maniera incredibila!
Iata rezumatul meciului Juve – Bayern 1:4
http://www.footytube.com/video/Juventus-vs-Bayern-M%C3%BCnchen-29206

shopybayern
shopybayern
15 March 2013 14:19

Sper sa ii batem pe italieni …pacat ca jucam primu meci acasa ..mi.ar fi placut sa fi jucat la ei primul meci dar daca vrem sa castigam champions league juventus nu ar trebui sa fie o pideica tinand cont ca daca trecem de ei dam peste Barcelona 🙂 Mia San Mia

dan
dan
15 March 2013 14:01

@gabrielghintuiala: Hai totusi sa nu primim gol acasa de la niste italieni… Trebuie sa ne asiguram o buna parte din calificare din tur, 1-0 sau 2-0 ar fi excelent, juventus e un adversar periculos la toate capitolele.

gabrielghintuiala
gabrielghintuiala
15 March 2013 13:52

e mai bine asa decat cu malaga/galata deoarece acesta poate fi un adevarat test de maturitate. De multe ori am avut probleme cu italieni (vezi si ultimele duble ale noastre cu milan si inter). Daca reusim sa trecem de juve putem fi socotiti ca principala favorita la castigarea competitiei, daca nu e semnul cel mai clar ca o restructurare a lotului in vara cu 3-4 jucatori e necesara bineinteles sa nu se imbete conducerea clubului cu castigarea titlului si sa zica ca avem cel mai bun lot samd.
juve e o echipa la fel de grea precum barca/real/dortmund si au un in lot si cativa campioni mondiali, noi pe langa valoarea lotului si evolutia buna per total in acest an ne da sperante ca vom fi in ultimele 4. Mare avantaj: al 2-lea meci la torino , deoarece avem joc mai bun in deplasare, deci eu cred ca un egal 0-0 1-1 nu ar fi foarte rau pentru primul meci. cred ca avem puterea sa le dam cu terenu in cap la ei acasa

ionut1900
ionut1900
15 March 2013 13:52

pentru semifinale se va trage la sorti pe 12 aprilie din ce am inteles:D

Adrian46
Adrian46
15 March 2013 13:47

Da….asa se pare, o sa se traga din nou pentru semi-finale.

gabi
gabi
15 March 2013 13:46

eu tot nu inteleg:))se mai trag odata semi-finalele sau jucam cu psg ori barca?

Adrian46
Adrian46
15 March 2013 13:44

Un meci greu, dar din punctul meu de vedere plecam cu prima sansa si trebuie sa o fructificam fara emotii. In plus ne putem lua revansa in fata italienilor (Euro 2012 Germania-Italia 1-2) si sper sa scapam si de acest complex cu echipele italiene ( ex: Inter).

flo
flo
15 March 2013 13:41

Finala Bayern Dortmund, ce frumos ar fi. 😀

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
40
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x