Bayern catiga in forta si meciul din etapa nr. 21 cu Schalke 04, scor 4:0!

Pe un frig patrunzator (-4 grd. C la ora meciului) bavarezii au fost suverani la toate capitolele in fata unei echipe care a avut o imagine foarte palida astazi si de care a ramas doar numele. Golurile au fost marcate de Alaba (19. dintr-un penalty usor acordat la caderea in careu a lui Ribery), Schweini (32. din lovitura libera de la circa 20m, sut senzational bara-gol!), Alaba din nou (51.) si Gomez (63.), ultimele doua goluri dupa doua combinatii rapide in careu. Echipa a aratat consistenta in joc presand doar atunci cand a fost nevoie, nelasand adversarului sa puna in pericol poarta lui Neuer, care a cam inghetat intre buturi. Heynckes, in sfarsit a mai rotit jucatorii, astfel Robben si Gomez inlocuindu-i pe Muller si Mandzukic dar si Boateng in locul lui Van Buyten. Din pacate, primii doi au aratat ca nu sunt prea in forma in acest moment fata de titularii de drept. Alaba si Martinez au fost cei mai buni jucatori de pe teren, ambii foarte siguri in interventii. In timp ce primul a fost mai ofensiv (marcand si doua goluri) al doilea a fost mai defensiv, nelasand nici o sansa adverarilor sa treaca de el. De fapt, de cand Martinez e titular, Bayern nu a mai primit decat doua goluri. Si Schweini a facut unul din cele mai bune meciuri ale sale din acest campionat.
Doua vorbe despre arbitru care, desi a acordat destul de usor penalty-ul din care s-a marcat (min.19), nu a dat unul mult mai clar (min.33), atunci cand Gomez a fost tras de mana in careu, dand chiar fault in atac!
Daca se mai indoia cineva ca Bayern va castiga campionatul, acum cred ca e clar pentru toata lumea. S-a distantat la 15 puncte de Dortmund (care a fost umilita acasa de Hamburg, 1:4!), plus un super golaveraj: 55:7!
Notele celor de la BILD: Neuer 3, Lahm 2, Boateng 2, Dante 2, Alaba 1, Martinez 1, Schweini 1, Robben 2, Kroos 2, Ribery 2, Gomez 3. Au mai jucat: Gustavo, Contento si Rafinha.

Caseta tehnica de la BILD:
Sanse de gol:15-4
Mingi salvate de portari:1-4
Posesie:65%-35%
Dueluri castigate:54%-46%
Pase bune:92%-78%
Cornere:10-3
Ofsaiduri:2-0
Faulturi:10-11
Cartonase galbene:0-1

Cele mai multe ocazii: Gomez – 5
Cele mai multe dueluri castigate: Howedes – 66,7%
Bilantul dintre cele doua arata asa: 86 jocuri, 43 victorii, 25 egaluri, 18 infrangeri, golaveraj 176:97 pentru Bayern.

Sa mentionam totusi si cele mai mari victorii ale fiecareia din echipe impotriva celelilalte:

09.04.1988 Bayern – Schalke 04 8:1

09.10.1976 Bayern – Schalke 04 0:7! A fost cea mai rusinoasa infrangere a bavarezilor in istoria Bundesligii!

0 0 vote
Article Rating
25 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Claudiu
Claudiu
11 February 2013 14:44

Eu as zice asa:
1) Barcelona
2) Bayern
3) Real Madrid
4) PSG
5) Manchester United
6) Shaktior
7) Dortmund
8) Atletico Madrid
9) Juventus
10) Milan

gery76
10 February 2013 23:10

@Ribery7:
-1]-BAYERN
-2]-BAYERN
-3]-GERMANIA[NATIONALA]

-4]Barca[tocmai pentru fotbalul pozitiv impus de Guardiola,acum nu prea-i mai suport]
-5]FC.St.Pauli[daca Bayern este cu certitudine reprezentanta marii aristocratii bavareze si in general al elitei germane,imi cer scuze fata de sustinatorii altor echipe,dar asta-i realitatea,pe cand micuta echipa din Hamburg,este una extrem de iubita,mereu le-am iubit ”libertatea”modului de exprimare,de multe ori par niste anarhisti in atitudine,dar sunt atat de naturali,incat li se pot sterge eventualele defecte,de obicei extremele se cam atrag].
-@Ribery-eu am facut mai mult un top subiectiv ,nicidecum unul bazat pe valoarea intriseca a echipelor,insa evident ca Bayern va ramane tot timpul numarul 1 in inima mea,indiferent de perioada prin care trece!!!

bavarezul13
bavarezul13
10 February 2013 23:09

@Ribery7: 1:Barca
2:Bayern(la distanta nu asa mica cum spui tu)
3:Real
4:Dortmund
5:Shaktior

Ribery7
10 February 2013 22:11

Ma refer in ultimii 2-3 ani si mai ales in prezent, nu din istorie.

Ribery7
10 February 2013 22:09

Care sunt dupa voi cele mai bune 10 echipe din lume? Pt mine topul arata asa:
1.Barca
2.BAYERN(la egalitate sau la o distanta f mica)
3.Dortmund
4.Real
5.Man Utd
6.Athletico Madrid
7.Man City
8.Juventus
9.Chelsea
10.PSG
Sunt curios care este opinia voastra.

Codruta
Codruta
10 February 2013 21:49

@Codruta: va rog frumos sa imi iertati greselile gramaticale , acum le-am observat 😀

Codruta
Codruta
10 February 2013 21:33

Sunt foarte fericita cu meciul de ieri unde David Alaba a avut un meci superb ! Se vede faptul ca el si Ribery sunt foarte apropiati , de mai multe ori Ribery a spus ca Alaba este ca un fiu pentru el , acest lucru se poate vedea si in timpul meciului cand cei doi fac niste faze foarte frumoase si se observa incredera lui Ribery in Alaba. Saracul Neuer huidut cand a fost adus la Bayern de catre suporteri clubului dar si de caftre fani lui Schalke acum este foarte iubit de fani si clubul are o foarte mare nevoie de el. El a devenit un om important la club acest lucru se poate observa ca si in meciul de aseara cand au fost inlocuiti Lahm (primul capitan) si Schweinsteiger( al 2-lea capitan) el a primit banderola pentru a 2-a oara intr-un meci oficial cu Bayer ( acesta a mai primit banderola intr-un meci de Champions league cu Bate mi se pare cand Schweinsteiger a fost scos de pe tern) astfel el devenind al 3-lea capitan al echipei daca… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 February 2013 18:33

:

Bine ai venit in MAREA FAMILIE BAVAREZA!!!
Te asteptam cu mare placere sa iti postezi aici opiniile despre FCB si nationala Germaniei,dar si eventuale propuneri legate de FCB.

Referitor la cei de la EUROSPORT,sa speram ca anul acesta vom fi prezenti in rezumatele marilor finale de UCL,respectiv 2013…in calitate de invingatori!!!

MIA SAN MIA.

flo
flo
10 February 2013 18:30

Adevarul e ca l-as mai vrea pe Jupp inca 2-3 ani pentru ca el a facut echipa sa mearga foarte bine. Mi-e frica de venirea lui Guardiola… pana se adapteaza, pana jucatorii se adapteaza la noile idei etc. Dar sunt sigur ca toata treaba a fost gandita pentru viitor, Guardiola fiind un antrenor tanar si cu multa experienta la nivel inalt.

andreifcbm
andreifcbm
10 February 2013 17:25

Salut, sunt nou aici desi urmaresc de mult timp ce se intampla pe acesta pagina. Sunt suporter Bayern din 2000-2001, aveam doar 10 ani, dar Bayern m-a cucerit, cei de la Eurosport aveau emisiuni cu finale de UCL si tin minte cat ma suparam cand vedeam finala din ’99. Cred ca Jupp are o dorinta enorma ca anul asta sa castige trofee, vrea sa fie regretat aici. Eu sper ca la finalul anului sa reuseasca tripla si sa fie foarte regretat de noi toti, sa il oblige pe Guardiola sa aiba performante inca din primul an. Sa auzim de bine!

Ribery7
10 February 2013 15:13

De-acum putem sa pierdem linistiti cel putin 5 meciuri si tot ramanem pe 1 🙂
Dar ar fi frumos sa doboram recordul all-time de puncte in Bundesliga. Daca repetam turul si inregistram in retur doar o infrangere si 3 egaluri, in rest victorii, la final vom aveam 84 puncte, record.

West
10 February 2013 11:33

Un meci foarte usor cei de la Schalke nu ne-au creat deloc probleme daca ne fortam puteam sa le dam 8 urmeaza meciul cu Wolfsburg vineri 15.02.2013 sper sa continuam sirul victorilor HAI BAYERN MUNCHEN

Ribery7
10 February 2013 11:17

Ieri a fost o zi mai “speciala” pt mn. In general nu mi se par loviturile libere foarte periculoase, dar ieri am “simtit” ca Bale mai intai va inscrie din lovitura libera, si asa a fost, iar apoi Schweini, un gol de generic!

Ribery7
10 February 2013 11:14

@AlexFCBM: Urmeaza un meci cu Wolsburg pe 15 si abia pe 19 cu Arsenal. Spatamana asta vor juca marti Celtic-Juve si Valencia-PSG iar miercuri Real-Man Utd si Shakhtar D-Dortmund. Voua nu va pare rau de Neuer? 🙂 in primul rand ca ingheata, in al 2-lea rand ca , din cauza ca nu are ce apara, cei de la BILD nu-i pot da nota mai buna de 3! A fost inca un meci reusit, am ramas cu o singura parere de rau, si anume ca se puteau inscrie si mai multe goluri. M-am bucurat ca au jucat in sfarsit si Robben, Gomez si Boateng, in teorie acesta era cel mai bun 11 din lot sez acesta, poate cu Muller in locul lui Kroos. Robben a jucat bine, s-a implicat mult in fazele de atac, si-a asumat responsabilitati, a tras cateva suturi bune, un lob foarte bun, o pasa de gol pt Gomez, a pasat mult mai mult decat de obicei si s-a implicat si in faza defensiva. Gomez pe de alta parte nu a reusit mai nimic, a cazut mai mereu,… Citeste mai mult

lesas
lesas
10 February 2013 11:12

Joc placut si care ne arata ca putem avea asteptari mai sezonul asta.

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
10 February 2013 10:52

Bravo Bayern!

gery76
10 February 2013 2:01

-Fcdm3,inca o data toate multumirile mele pentru efortul real pe care-l faci pentru noi iubitorii de Bayern Munchen,care si daca citim ziarele germane,nu avem rabdarea si calmul de a le si traduce in romana !

gery76
10 February 2013 1:53

-
-Acea infrangere mai mult decat dureroasa,era chiar la momentul schimbarii generatiilor,epoca lui Beckenbauer,Roth,Breitner,Ulli Hoennes[mai mereu accidentat],care incet,incet parasisera echipa,dintre marii jucatori ai lui Bayern ,nu mai erau decat Sepp Maier,Georg Swarzenbech si Gerd Muller,dar o victorie cu 4-0 in fata lui Schalke este oricand reconfortanta,pentru ca Schalke04 ,este una dintre e3chipele cele mai iubite din Germania,eu zic in primele 3-4 echipe ca popularitate in Germania[Bayern este undeva mult peste oricine,iar acest lucru este unul indubitabil si n-ar trebui sa supere pe nimeni].

AlexFCBM
AlexFCBM
9 February 2013 23:32

Felicitari jucatorilor pentru prestatia de astazi,in special(David Alaba si Javi Martinez)!!! Urmeaza un meci greu cu Arsenal pe Emirates ,dar cred ca echipa noastra pleaca cu prima sansa. Mia san mia !

Irinel Bratu
Irinel Bratu
9 February 2013 23:27

Bun meci care imi rtezeste amintiri placute din alte sezoane in care Bayern matura tot. Totusi, nu pot sa fiu indiferent de venirea lui Guardiola. Unii se bucura, eu nu. Si asta pentru ca atat timp cat Bayern este scheletul nationalei, aducerea latinilor la club poate avea efect negativ pe termen lung. Preferam sa fie adus la echipa un Gotze, Hummels, Reus, Schurle. Bayern este o echipa redutabila acum (cu Guardiola si noii jucatori ca fi si mai si) cred ca poate face fata cu brio Barcelonei si altor echipe mari. Dar Mannschaft va avea de suferit.

Varti
Varti
9 February 2013 23:23

Urmarind atent ultimele evolutii ale lui Martinez, am ajuns la parerea ca s-a meritat din plin aducerea acestuia la echipa. Chiar daca s-a platit o suma uriasa pe el (probabil ca niciun mijlocas defensiv din lume nu valoreaza 40 de milioane), echipa avea nevoie de un asemenea jucator. A inceput sa imi placa mult si sper sa isi mentina ritmul si in meciurile din UCL si din cupa. In legatura cu meciul de astazi, nu cred ca pot fi spuse foarte multe lucruri, Bayern a dominat clar, Shalke au facut doar act de prezenta astazi. Heynkes a demonstrat ca este un antrenor cu foarte multa experienta si a inteles ca este util sa ii mai foloseasca si pe Robben si pe Gomez. Se vede lipsa jocurilor din ultimul timp la cei doi, insa incetul cu incetul, isi vor mai imbunatati forma. La o echipa de nivelul lui Bayern, care joaca pe toate fronturile pana la finele sezonului, un numar cat mai mare de jucatori in forma este obligatoriu. Cu aceasta ocazie Muller si Mandzukic s-au mai odihnit, astfel incat a… Citeste mai mult

VelbuoD
VelbuoD
9 February 2013 23:18

Îcă o dată Martinez demonstrează că a meritat pe deplin banii. Eu mă aștept ca el să fie și mai bun la anul. A crescut meci de meci, încă de la victoria cu Lille. Astăzi am admirat la propriu cum a jucat în centru. A cîștigat cred că TOATE duelurile aeriene. Toate auturile de poartă șutate de Hildebrand s-au lovit ca de o stîncă. Impresionantă detentă întradevăr. Merită cu prisosință nota 1 la acest meci. Eu cred că pînă la sfîrșitul sezonului va închide gura tuturor contestatarilor săi.
Cît despre meci, s-a văzut creșterea față de celelalte. Încet dar sigur, devenim o mașină nemțească capabilă să măture pe jos cu adversarii.
Păcat că Robben nu se trezește, a ratat din nou din poziție ideală, bine că s-a scos cu 2 pase foarte bune la golurile 3 și 4 🙂

DevilMayCry
Admin
9 February 2013 23:12

A fost un meci in care Schalke nu a contat deloc. Daca Bayern forta putea invinge la o diferenta mult mai mare.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
25
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x