15 puncte avans! Golaveraj 55:7!
A decis Bayern deja campionatul?

Super-Bayern si-a depasit net concurenta. Titlul pare o simpla formalitate.

Cifrele seci sunt insa infricosatoare: Bayern nu a mai pierdut un joc de la acel 1:2 acasa cu Leverkusen, din etapa a 9-a, si acela oarecum nemeritat. In deplasare insa, situatia este mai alarmanta pentru adversari. Gigantii bavarezi au primit exact un gol din 10 meciuri (1:1 la Nürnberg),  castigand 9 meciuri!
De-a lungul sezonului, portarul Manuel Neuer nu a primit decat 7 goluri iar atacul si-a facut datoria cu varf si indesat: 55 de goluri.
Din retur, Bayern a castigat toate cele 4 jocuri, toate la zero.
Mega-Bayern domina Liga. O mai poate opri cineva?

Jocul lui Bayern e parca de pe alta planeta!
Legendarul Paul Breitner a declarat: “Este un pic cam trist faptul ca acum toate echipele care joaca cu noi vor sa primeasca cat mai putine goluri.” Heynckes: “Am idei clare despre cum ar trebui să mearga echipa in urmatoarele saptamani, care vor fi epuizante. Atunci va fi momentul sa rotesc jucatorii.”
Bayern e intr-o lume diferita iar fanii lor canta si deja sarbatoresc insa cei de la Dortmund le raspund: “Cine este campioana Germaniei? BVB Borussia! ” Inca!
Victoria cu 4-0 impotriva unui Schalke dezamagitor a fost un spectacol de forta: “A fost o sambata mare pentru noi”, a declarat capitanul Philipp Lahm care a mai adaugat: “Se poate merge mai departe tot asa!”
Credinta, speranta si iubire. Cu Mega-Bayern. Fara mila si cu “autoritate”, cum a spus Jupp Heynckes.
Important e ca fotbalistii joaca de placere. David Alaba (20). “Jucam de placere si asa cum ne distram in cabina o facem si pe teren!”
Bayern domina Bundesliga distrandu-se…

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
18 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
botias
botias
13 February 2013 11:11

Daca Guardiola a pus conditia venirii lui Lewandowski la Bayern, inseamna ca va da peste cap munca de pana acum a lui Heinckes. Si asta ar fi o greseala. Eu cred ca in momentul de fata Bayern are nevoie de un adevarat nr 10, cu viziune, nu neaparat de un varf (cand ai in echipa golgeterul la zi din Bundesliga de ce sa arunci banii pe un altul, care, cine stie daca se va adapta echipei si campionatului german…). In alta ordine de idei, dar cu bataie la subiectul nostru, eu cred ca Gotze si Reus fac din Borussia Dortmund o echipa cu atac foarte performant (cum este Barcelona, a carei aparare este jenanta, de multe ori). Nu ar fi rau ca unul dintre cei doi sa ajunga la Bayern…

gery76
13 February 2013 2:36

-Voiam sa spun”mici contre”’vor mai exista intre ei doi[ graba striga treaba].

gery76
13 February 2013 2:32

-Eu cred ca Lothar Matthaus,ca orice mare fosta glorie a bavarezilor,are dreptul la opinie,mai ales ca n-a jignit pe nimeni,era parerea lui.
-Contrele dintre Ulli Hoennse si Lothar Matthaus sunt mai vechi,de pe vremea cand Matthaus se plangea ca este una din putinele glorii ale lui Bayern,care nu a primit nici o sansa, nici pe banca tehnica si nici in conducerea administrativa,desi a jucat pentru Bayern pana la 39 de ani,deci stiindu-i pe amandoi orgoliosi,sunt convins ca ”mici contre”vor mai intre ei doi.

West
12 February 2013 19:31

Trebuie sa raminem cu picioarele pe pamint si nu cred ca vom avea probleme HAI BAYERN MUNCHEN

george
george
12 February 2013 18:51

ce duel intre 2 legende ale lui Bayern! , se vede ca hoeness a fost atacant in tinerete :).

Ribery7
12 February 2013 18:49

Eu inca mai sper sa nu vina Lewandowski. Nu e mai bun decat atacantii nostri, asadar n-ar fi un plus pentru echipa, doar bani aruncati degeaba. Mai bine l-ar aduce pe Schurrle de banii astia sau pe Reus. Gotze e mai scump.
Insa daca tot e sa vina un atacant de meserie, atunci sa vina Suarez sau Falcao.

Dragos Tecu
12 February 2013 10:43

Adevarat, Bayern ,acasa nu are rival(bundesliga),totusi ca fotbal parca Borussia arata mai bine in teren ,Borussia are parca un fotbal mai frumos,Bayern este o echipa solida ,dar ptr a fi numarul 1 in Europa va trebui sa joace cu marile forte ale Europei…sa speram ca si in Europa va arata tot atat de bine ca si campionat….ce observ de catva timp este faptul ca echipa care are apararea cea mai buna castiga in 90% din cazuri ,acum ,normal ,ar trebui ca Bayern sa fie sus de tot in ierarhia europeana!

gery76
12 February 2013 3:33

-Un meci extrem de greu cu Arsenal,sper sa-l castigam,un succes cu englezii ne poate creea o stare de spirit deosebita pentru meciul din Cupa cu Dortmund!

Varti
Varti
12 February 2013 2:14

Multumim mult pentru toata munca depusa, este grozav sa intru in fiecare zi pe site si sa vad stiri postate de la ele de acasa, traduse intr-o maniera super profesionista! Drogba si Beckham pot juca in UCL pentru ca au venit din campionate din afara europei si nu au fost angrenati in nicio competitie europeana in acest sezon.Nu sunt foarte sigur, insa eu asa am inteles ca sunt regulile. O situatie speciala este chiar la Arsenal, viitoarea noastra adversara din UCL. Din cate am inteles, fundasul lor stanga Kieran Gibbs a suferit o accidentare destul de grava (va sta pe bara cel putin o luna jumate) iar jucatorul pe care l-au adus acum in iarna (tot fundas stanga) Nacho Monreal, nu va avea drept de joc in partidele din UCL deoarece a evoluat deja in aceasta competitie pentru Malaga. Cel mai probabil acel post va fi ocupat de unul dintre fundasii centrali, lucru care ne ajuta din cel putin doua perspective: -nu va participa atat de mult la faza de atac -pe acea parte echipa bavareza va putea insista mai… Citeste mai mult

Catalin
12 February 2013 0:24

Apropo jucatorii cumparati dupa anul nou , au dreptul de a juca in UCL pentru noua echipa ? Exemplu Drogba la Galata sau Beckham la PSG ?

andreifcbm
andreifcbm
11 February 2013 21:11

Eu zic sa ramana cu picioarele pe pamant, se stie ca nici prea mult avant nu este bun si sa fim sinceri, este abia jumatatea sezonului, acum vin meciurile cu adevarat importante. Sa speram ca toate echipele germane din Europa vor merge mai departe, desi presimt ca Schalke va fi eliminata de Galata. Cel mai mult as vrea o finala Bayern-Borussia pentru a arata intregii Europe ca nemtii s-au ridicat si ca sunt mai puternici ca niciodata.

pupp3tmast3rr
pupp3tmast3rr
11 February 2013 20:22

Incantator parcursul de pana acum,insa testele abia acum urmeaza,dubla cu arsenal si meciul din cupa cu dortmund,sper sa-i tina Heynckes la fel de motivati si concentrati pentru ca orice eroare poate face diferenta dintre un sezon ratat si unul de succes,vor fi meciuri stranse si nu va fi usor sa nu se astearna un sentiment de complacere dupa parcursul spectaculos de pana acum.Aici intervine Heynckes prin a gasi o modalitate de a evita acest obstacol psihologic.

Bafta Bayern,totul depinde numai de ei!

Grigoras
Grigoras
11 February 2013 16:23

Intradevar,nu mai avem nevoie de Neuer.Cred ca in conditiile acestea as putea eu sta in poarta!:))

cristi
cristi
11 February 2013 13:00

Sa nu si-o ia in cap Neuer ca vin meciuri adevarate din champions league si acolo trebuie sa-si arate maiestria. Oricum anul asta si cu putina sansa putem depasi performanta din 2010. Bafta Bayern!

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x