“Sunday Times” din Anglia a declarat luni ca Pep Guardiola isi doreste s-o antreneze pe Bayern.

Desi este dorit f. mult de Chelsea si Man. City, spaniolul ar alege seriozitatea si profesionalismul german din Germania, adica pe Bayern.
Guardiola este puternic influentat de cultura fotbalistica de la Barcelona, acolo unde a lucrat ca antrenor la echipa a doua, apoi la prima echipa, dar a activat si ca jucator 11 ani. Sunt doar cateva cluburi cu o astfel de cultura puternica ca a Barcelonei, printre care si Bayern. Sloganul “Mes que un club” (mai mult decat un club – in traducere) spune totul despre echipa catalana.
Insa, daca va fi s-o antreneze pe Bayern vor fi cateva probleme majore. De exemplu bariera lingvistica. Se spera ca tranzitia va fi facuta de Heynckes (care stie lb. spaniola), cel care a antrenat in trecut pe Real M., Bilbao si Tenerife. Pentru a o prelua pe Bayern si a o conduce intr-o era noua e nevoie de perspective si decizii curajoase, care ar putea stabili noi standarde in Europa.
Guardiola si Bayern s-ar potrivi? Eu cred ca da.

sursa: BILD – traducere directa

 

0 0 vote
Article Rating
11 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
12 December 2012 21:43

-Cel mai de succes si cu bun simt antrenor de la Hitzfeld incoace,[au mai fost si sunt Mourinho sau Fergusson]a fost Gurdiola,a reusit sa schimbe totalmente viziunea jocului,de la unul axat exclusiv pe distrugerea jocului adversarului,la incercarea de subordonare totala a adversarului!

Ribery7
12 December 2012 14:45

Numai aducerea lui Guardiola ar fi un succes, daca stam sa ne gandim ca este cel mai dorit antrenor al momentului, atatea echipe de top il vor, plus nationale gen Quatar si echipe de-ale sheicilor.

rominho
12 December 2012 13:02

Da s-ar potrivi. PEP la Bayern ar fi reteta spre succes !!

West
12 December 2012 9:59

Da intradevar ar fi o varianta foarte buna venirea lui Guardiola

Ribery7
11 December 2012 20:03

@Nana: Nu vad dc nu l-ar vrea! Daca Heynkes nu vrea sa-si prelungeasca contractul, Guardiola e cu adevarat o varianta de lux. Se pliaza extrem de bine pe stilul de joc bavarez actual, lotul este puternic, foarte puternic, iar cu inca 2,3 transferuri va fi letal.

Aducerea lui Pep ar insemna un mare salt inainte. Va atrage mai multa atentie asupra clubului, va atrage fani, care desi nu vor fi loiali…tot vor vrea probabil un tricou cu “favoritii” lor, odata cu fanii si atentia vin transmiteri la tv in mai multe tari, sponsori mai multi, etc.

Iar din punct de vedere fotbalistic Guardiola a aratat ce stie, este tanar si are un cuvant de spus inca in fotbal, nu si-a terminat “discursul”, iar acum ar veni cu o “foame de trofee”.
Eu sper sa vina, asta daca nu isi prelungeste Heynkes contractul. Cu Don Jupp la comanda am realizat multe lucruri frumoase, am doborat record dupa record, asa ca din punctul meu de vedere daca vrea sa ramana o merita pe deplin.

Nana
Nana
11 December 2012 18:44

Guardiola ar dori sa o antreneze pe Bayern, dar Bayern oare ar dori sa fie antrenata de Guardiola? Sa speram ca cei care au putere de decizie vor tine cont de ce spun suporterii.

ion
ion
11 December 2012 17:26

Catalin… eu nu cred ca Guardiola sa uita numa la bani mult conteaza disciplina si o conducere puternica cum sunt ai nostri si o academie de juniori puternica pentru ca nu totul se face cu bani … ce folos ca CITY,CHELSEA sau PSG au bani … CITY nici un meci nu a cistigat in grupe de CHELSEA nici nu se mai discuta ca fii regina europei cu o dizmearda multi e de rusine mare o sa vedeti ca nici in europa nu va face treaba buna sper sa cada cu o echipa germana pentru am fi razbunati ma bucur si pentru DORTMUND ca a dominat grupa cea mai puternica chiar daca nu o am la suflet ma bucur pentru campionatul bundesliga ca se ridica incetul cu incetul forta BAYERN forta echipelor din germania care fac minuni in europa

Catalin
11 December 2012 16:20

Ar fi perfect pentru Bayern parerea mea, doar daca sa nu se arunce cu bani prea mari in ochi lui Guardiola din partea echipelor City sau Chelsea ca sa o refuze pe Bayern. In rest cu acomodarea in Germania nu cred ca va fi o problema pentru el, de unde stiti poate invata chiar acum la moment Germana influient , are tot timpul din lume sa se pregateasca.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
11 December 2012 14:38

am zis-o si in trecut,cand veni vorba despre posibilii viitori antrenori ai lui bayern,el este prima mea optiune,are profesionalismul,ambitia si caracterul necesar acestui club
are experienta la cel mai inalt nivel,stie cum sa conduca un grup de vedete intr-o echipa,este omul perfect,de asemenea lotul si valorile lui bayern se potrivesc cu stilul sau dpozitiv,de atac,de posesie si dominare…cat despre limba,sunt saigur ca macar ptr inceput se poate descurca in engleza(sau poate a invatat germana in anul asta liber :d )

ion
ion
11 December 2012 13:10

E foarte bine daca ar veni Guardiola la Bayern el ar veni cu forte proaspete si cu o pofta de munca buna si de a cuceri multe trofee forta Guardiola dac intradevar ai ginduri de a veni la noi te asteptam chiar daca in trecut ma uitam cu ochi rai la tine totusi esti un antrenor de valoare si te respect pentru munca depusa la Barcelona FORTA BAYERN BAYERN BAYERN

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
11
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x