Iata un filmulet foarte interesant despre locul unde a invatat fotbal probabil cel mai promitator pusti din echipa noastra. 

Voua va place David Alaba?!

0 0 vote
Article Rating
20 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
lesas
lesas
19 November 2012 7:27

Boateng ca Dante in ultimul meci unde era mingea era si el , van Buyten nu sa fortat asa mult

gery76
19 November 2012 2:14

-Corect Badstuber a jucat anul trecut excelent,pe postul de fundas central,ceea ce a facut sa fie titularizat si la echipa nationala.
-La Bayern ,la revenirea dupa accidentare ,sunt convins ca va intra titular pe postul de fundas central,caci pe stanga Alaba este intangibil.
-Dilema va fi in locul carui fundas central va intra ,Boateng sau Dante?

gery76
19 November 2012 2:06

@Ribery7:
-N-am avut de unde sa stiu ca Ibra era titular,insa daca Falcao este titular intr-o echipa si Ibrahimovic in cealalta,inseamna ca aveti gusturi excelente.
-Eu nu voi conteni sa afirm ca daca Bayern ar avea un varf cu calitatile lui Radamel Falcao s-ar bate cu prima sansa la castigarea Ligii,tehnica impecabila,ambidextru,joc de cap fantastic,in ciuda unui fizic deloc impunator,ce sa mai discutam, un varf in stare sa-ti castige de unul singur un meci,dar sa mai beneficieze de actiunile lui Ribery sau de centrarile lui Muller sau Kroos.
-Insa cea mai mare bucurie a mea ar fi daca in echipa ta cel putin ,nu s-ar afla Neymar,m-au mancat toti ziaristii cu acest nou Pele,eu cred ca in fotbalul european ar fi mai slab decat Robinho,alt circar,venit ca mare primadona!

fcdm3
fcdm3
17 November 2012 11:06

@gery76: Badstuber a jucat foarte bine anul trecut. Anul asta insa a inceput mai slab si datorita faptului ca a jucat mai mult fundas stanga. Insa eu nu l-as numi “dezamagire” atat timp cat nu a facut nici o gafa pana acum. Avand in vedere tineretea sa eu cred ca a “picat” bine accidentarea asta. Eu cred ca e greu si pentru pustii astia sa joace din 3 in 3 zile la nivel maxim.

Ribery7
17 November 2012 9:47

@gery76: Ibrahimovic e titular intr-o echipa si Falcao in cealalta. Da, dar ne trebuia un atacant pur-sange, de careu, iar muller e mai degraba nr9, in spatele varfului sau in benzi, nu e genul care sa astepte mingea la picior. Dar avand in vedere ca Gomez a fost accidentat atata timp, ar fi trebuit sa il inlocuim cu Rooney sau Aguero.
E drept ca Badstuber nu a jucat convingator, dar asta pentru ca a fost folosit pe un post pe care,din punctul meu de vedere, nu are ce cauta. Este prea lent, prea masiv sa il folosesti fundas stanga. Dar sunt convins ca isi va reveni.

gery76
17 November 2012 1:05

@Ribery7:
-Si daca imi dai voie sa intru si eu in jocul tau,vaznd ca tu i-ai pus ca rezerve pe Gomez intr-o echipa si pe Benzema in cea de-a doua,eu i-as vedea in locul lor pe Thomas Muller in locul lui Mario Gomez si pe Zlatan Ibrahimovic in locul lui Karim Benzema.

gery76
17 November 2012 0:59

@Ribery7:
-Mie Badstuber mi se pare pe o panta descendenta,sezonul acesta a fost una dintre cele 2-3 dezamagiri de la Bayern,cred totusi ca in Germania mai este un fundas stanga de real talent ,ba chiar de meserie ,este vorba de Marcel Schmelzer,cel care in meciul cu Real a fost fantastic.

Ribery7
16 November 2012 21:26

Apropo, legat de astea 2 echipe, au intrat 6 jucatori de la Bayern in titulari, 4 intr-o echipa si 2 intr-o echipa(respectiv Schweini si Robben intr-una si Lahm, Neuer, Alaba si Ribery in cealalta), si 2 rezerve(Gomez si Badstuber). De la Barca au intrat 5 titulari(Messi, Pique,Iniesta,Xavi,Dani Alves), de la Real 6(Ozil, Ronaldo, Xabi Alonso, Ramos, Casillas,Marcelo) si 2 rezerve(Pepe si Benzema), in rest 2-3 jucatori de la alte echipe. Ma rog, ne prosteam si noi, dar el, fan Chelsea, a fost de acord ca nu sunt altii mai buni cu care sa-i inlocuiesti pe cei de la Bayern, si le are cu fotbalul.

Ribery7
16 November 2012 21:16

@Peter: Asa este, deja este unul din cei mai buni pe postul lui. Faceam ieri cu prietenul meu 2 echipe “ideale” (el e fan Chelsea) cu cei mai buni jucatori pe posturile lor+7 rezerve pe mai multe posturi, si pt fundasi stanga nu ne-am putut gandi decat la Marcelo si Alaba. In rest…Cole de la Chelsea ar mai fi, Kyle Walker de la arsenal parca, dar Alaba cred ca e mai bun, in rest nu mai stiu jucatori f talentati pe postul asta. in fine, viitorul chiar arata bine pentru el, mai ales ca l-a luat Ribery sub aripa lui protectoare!

Peter
Peter
16 November 2012 20:39

@fcdm: Si Ozil e cetatean german, de nationalitate turca. Cetatenia e documentul oficial, nationalitatea este ceea ce esti, etnia, cel putin dupa ceea ce stiu eu. Deci pt mine Alaba este cetatean austriac de nationalitate filipino-nigeriana. Dar asta nu prea conteaza pe teren, atata timp cat este unul dintre cei mai buni fundasi laterali din lume la ora actuala.

fcdm3
Moderator
16 November 2012 19:15

@Peter: nu te supara, dar in linkul de mai sus pe care ti l-am postat de pe TRANSFERMARKT scrie foarte clar: nationalitate – Austria. Si, conform legilor locale, orice cetatean nascut pe teritoriul Austriei primeste automat cetatenia acelei tari. Eu cred ca lucrurie sunt foarte clare din acest punct de vedere.

florin.b
florin.b
16 November 2012 16:33

In ultimul sezon al lui van Gaal la Bayern, au fost 3 sau 4 meciuri in care echipa a pierdut dupa ce a condus la 2 goluri diferenta. Si a mai fost si meciul ala de cosmar cu Inter de la Munchen, cand aveam 1-0 din tur, am avut 2-1 la pauza si o caruta de ocazii ratate si pe urma au intors macaronarii rezultatul cu 2 goluri venite parca din intamplare. Van Gaal l-a scos pe Robben la 2-2, care era poate cel mai bun de pe teren si l-a bagat pe Altintop, care in 4 ani cat a stat la echipa mai mult a lustruit banca de rezerve. Cred ca infrangerea aia a fost mai usturatoare decat cea cu Chelsea, nu prin miza, cat prin modul in care am pierdut. Van Gaal a promovat tineri, a implementat un sistem de joc, dar a facut si destule rele. Apararea era haotica, insista cu Pranjic mijlocas central si Tymoschtschuk stopper, desi amandoi erau degeaba pe teren pe posturile alea (Tymo de cate ori intra la mijloc se descurca ok, nu… Citeste mai mult

Peter
Peter
16 November 2012 11:57

@fcdm: Cetatenia e una, nationalitatea e alta, iar dintr-un nigerian si o filipineza nu poate iesi un austriac. Dar nu conteaza, conteaza ceea ce arata pe teren, si sper sa o tina tot asa si sa nu plece de la club pana ne poate ajuta. @gery: Jucatorii ca Robben, Schweinsteiger, Muller sau Badstuber niciodata n-au declarat ceva urat despre el, spuneau ca asa trebuie sa fie un antrenor, van Gaal spunand intotdeauna ce crede. Si sa spuna cine ce o vrea, dar Bayern joaca in continuare in stilul implementat de el, cu un accent mai mare pe defensiva decat in perioada lui. Chiar daca a avut conflicte cu Hoeness( cu care se aseamana mult ca stil, si de asta nu au putut convietui), el ramane pt mine un mare antrenor care ne-a readus in elita fotbalului european si care a reusit sa creeze o legatura mai puternica intre echipa si fani, si care a facut in asa fel ca Bayern sa fie din nou interesata de proprii tineri si de alti tineri talentati din lume. Dupa parerea mea, cu van… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
16 November 2012 9:22

@Peter: David Alaba este austriac atat ca nationalitate cat si in ceea ce priveste cetatenia.
http://www.transfermarkt.de/de/david-alaba/profil/spieler_59016.html
Oricum, mi se pare un jucator extraordinar. Si inca mai are potential sa mai creasca. Cred ca peste 2-3 ani va deveni unul din cei mai buni din lume pe postul sau!

lesas
lesas
16 November 2012 8:33

A batut trei penalty-uri si toate in plasa laterala , nu stiu cati pot reusi asta. Bayern al 20-lea an pe profit deci poate mai se aduc ceva jucatori in locul celor batrani.

gery76
16 November 2012 3:02

@Peter:
-Trebuie sa recunosc despre van Gaal pentru care si eu” m-am batut”pe site la timpul potrivit,ca este clar cel mai bun in ceea ce priveste ”ochiu”la tinerii jucatori,sa nu se uite Ajax-ul de la inceputul anilor ’90,ce trupa facuse cu Bergkamp ,Kluijvert,Kanu,Finidi,fratii de Boer,Litmanen etc.
-Insa nu ma pot abtine sa nu remarc 2 caracteristici ce i-au marcat in mod profund negativ cariera si anume violenta verbala si vanitatea exacerbata,care l-au dus tot timpul la conflicte majore cu jucatorii exponentiali de la marile echipe unde a antrenat.
-Cat despre Alaba,numai faptul ca a luat mingea sa execute primul penalty ,avand coechipieri legende ale fotbalului mondial,spune totul despre puterea caracterului sau!

Peter
Peter
16 November 2012 1:51

Are calitatile fizice ale unui african, perseverenta unui asiatic si seriozitatea unui austriac(tot un fel de neamt). Ca si nationalitate nu stiu ce este, ca cetatenie este austriac, dar este un jucator foarte bun( a demonstrat deja), foarte simpatic prin atitudine si care a fost introdus in echipa ca si fundas stanga de “mult iubitul” van Gaal, care a spus despre el la vremea respectiva ca este un fundas lateral, desi David nici nu este constient de asta. Asta denota ce stiinta are van Gaal, care acum 30 de ani ar fi fost cel mai apreciat antrenor din lume, pt ca atunci jucatorii nu aveau fitele celor de acum.

george
george
16 November 2012 0:38

david alaba – jucator austriac din tata nigerian si mama filipineza, daca ziceai ca e posibil asa ceva acum 15-20 ani lumea te lua de nebun. insa e o situatie avantajoasa atat pentru el, findca a profitat de mediul f bun in care a crescut, cat si pentru fotbalul austriac, baiatul asta fiind de departe cel mai bun fotbalist al lor de multi ani incoace. cred ca daca alaba se nastea in nigeria, bayern, in momentul asta isi cauta fundas stanga.

flo
flo
15 November 2012 22:40

Imi place foarte mult de acest Alaba, chiar daca nu am o parere buna despre negrii. Mi se pare si mie foarte serios si matur la varsta lui… sper sa ramana tot asa si sa progreseze an de an.

florin.b
florin.b
15 November 2012 22:38

Alaba mi se pare un jucator foarte talentat si, pe langa asta, un baiat serios. Sa nu uitam ca in meciul de la Madrid, dupa ce in primele minute a provocat un penalty si a luat galben, urmand sa rateze finala, a inceput sa joace si a fost printre cei mai buni oameni de pe teren. Si la penalty-uri, s-a dus si a executat primul, si a transformat impecabil. Pentru el si pentru Bayern, viitorul chiar suna bine.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
20
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x