In Cupa Germaniei, Bayern a invins-o lejer pe una dintre cele mai bune echipe din Zweite (locul 3, neinvinsa dupa 11 etape), calificandu-se astfel in optimi.

Insa antrenorul Heynckes a folosit 9 noi jucatori in primul “11”! Robben, care a fost capitan de echipa in premiera, a jucat foarte bine, revenind la forma de odinioara marcand si doua goluri. La fel si Pizarro, in mare dispozitie de joc, a marcat si el doua goluri frumoase. De remarcat ca Martinez a jucat pentru prima data fundas central.
Iata notele date de cotidianul local TZ: Starke 3, Rafinha 4 (76. Weiser), Martinez 4, Boateng 4, Contento 3, Tymoshchuk3 , Can 4, Robben 1, Alaba 2, Shaqiri 2 si Pizarro 1.

0 0 vote
Article Rating
24 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
4 November 2012 3:50

-In ”Bild” ,Muller,Ribery si Kroos au primit nota maxima,iar unul dintre editorialisti ,Florian Grove ,face o splendida radiografie a jocului lui Thomas Muller.
-Desi recunoaste deschis ca Ribery a fost liderul de clasa al lui Bayern ,spune ca Thomas Muller a fost omul ce a fost permanent convins ca Bayern trebuie sub orice forma sa plece cu toate punctele din deplasarea de la Hamburg,prin daruirea sa fantastica contribuind decisiv la succesul lui Bayern.
-Articolul merita citit in intregime,cu referire la sezonul mai putin reusit al lui Muller de anul trecut,dar si acolo arata ca doar executiile finale nu i-au iesit,jocul sau in slujba echipei a fost unul generos,macar in ceea ce priveste implicarea,dar si faptul ca pe nedrept a fost scos ”tap ispasitor”pentru nereusitele coechipierilor.
-Oricum in clasamentul celor mai eficace jucatori ,Muller este pe locul 1 in Bundesliga cu 7 goluri si 7 pase decisive in 9 meciuri!

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
4 November 2012 2:45

Bravo Bayern!
parerea mea T.Muller omul meciului

gery76
3 November 2012 23:13

-Astazi cel mai mare centru atacant din istoria fotbalului mondial Gerd Muller ,intr-adevar implineste 67 de ani.
-LA MULTI ANI GERD MULLER !!!!!!!!!!!!!!!!!

gery76
3 November 2012 23:07

-Bayern Munchen a castigat intr-un moment foarte important,pe un teren unde nu multe echipe vor lua puncte si unde Dortmund a fost invinsa.
-Victoria este cu atat mai dulce,cu cat principalele noastre contracandidate,Schalke si Dortmund ,au pierdut puncte pretioadsa,Schalke invinsa surprinzator la Hoffe,iar Dortmund pierzand 2 puncte enorme acasa cu Stuttgart.
-Meciul nu mi s-a parut asa usor ,precum pare rezultatul final,Hamburg,ne-a dat o replica destul de viguroasa,insa Bayern a demonstrat ca anul acesta,cel putin in Bundesliga,se stie cine este JUPANUL.
-Golul lui Muller a fost de generic tv,dintr-un unghi aproape imposibil,dar si faza primului gol afost frumoasa ,cu o pasa excelenta a lui Kroos pe capul luiSchweini,care sper ca dupa acest gol va reveni in prim-plan.
-Ribery ,s-a vazut c-a revenit in primul 11,a fost din nou decisiv,ce sa mai discutam,o victorie extrem de importanta!

lesas
lesas
3 November 2012 21:35

azi e ziua lui Gerhard Müller

lesas
lesas
3 November 2012 21:26

doar 0-3 , s-a vazut destul de bine diferenta mandzukic – gomez in meciul asta desi nu decisiv

Ribery7
3 November 2012 19:30

Dortmund mai face un pas gresit! un egal cu Sttutgard,echipa pe care Bayern a batut-o cel mai zdravan sezonul acesta, si are “doar” 16 puncte dupa 11 etape.

Urmeaza derby-ul etapei
Mia San Mia
1-2 zic eu

gery76
3 November 2012 0:34

-Pentru mine care urmaresc pe Bayern de la jumatatea anilor’80,meciul Hamburg-Bayern,reprezinta adevaratul derby al fotbalului german.
-Inca o data o sa spun ca Bayern Munchen,reprezinta aristocratia bavareza,boemia dar in acelasi timp ,spuma fotbalului german[ Beckenbauer,Hoennes,Maier,Muller,Rummenigge,Matthaus]pe cand H.S.V.,reprezinta nordul muncitoresc ,de multe ori fanatic,insa mare iubitor de fotbal, cu sacrificiul dus la extrem,reprezentant in primul rand de Uwe Seeler,Ulli Stein,Manfred Kaltz sau Felix Magath.

Ribery7
2 November 2012 18:45

@fcdm3: Daca stau sa ma gandesc, nici Robben nu ar fi o alegere rea pentru rolul de capitan, s-a descurcat bine miercuri si oricum se vede ca e bun pe post de lider. Problema o reprezinta accidentarile, nu poti pune un capitan care sa fie indisponibil pt 30% din meciuri…

Ribery7
2 November 2012 18:41

Maine, 3 noiembrie, se confrunta pentru a 95-a oara in Bundesliga Bayern si Hamburg,la 20:30 ora Romaniei. Dintre cele 94 de confruntari bavarezii au castigat 54, au pierdut de 19 ori iar 21 s-au incheiat la egalitate. Se pare ca in Bundesliga doar Bremen-Hamburg s-a disputat de mai multe ori, respectiv 97, asa ca e un derby plin de traditie. Bayern merge hotarata sa repare o contraperformanta, nu a mai castigat in nord, pe Imtech Arena din 2006.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
2 November 2012 14:45

robben e cel mai talentat de la bayern,un jucator cu “glezna fina”,cu viziune de joc,si extraordinar in regim de viteza,cand prinde o zi buna este la fel de bun ca messi sau cristiana,insa aici este problema,nu este constant,sper sa revina la forma din 2010 si cel mai important sa nu se mai accidenteze!
ribery insa este mai “capitan” decat el(prin atitudine,constanta si influenta in teren),el ar fi prima mea optiune in sensul acesta,urmat de neuer(care in pofida trecutului sua legat de shcalke,este un caracter puternic,curajos,pe langa faptul ca e unul din cei mai buni portari din lume si detasat cel mai bun cu mingea la picior)
imi pare bine ca si-a revenit si muller,imi place si el mult,un jucator inteligent cu mare ambitie si pune f. mult suflet ptr bayern

Ribery7
2 November 2012 8:51

am vrut sa zic doar “mai multe”, nu luati acel “mult” in considerare

Ribery7
2 November 2012 8:49

Va trebui sa va contrazic, Ribery este mult mai tehnic decat Robben, dribleaza mai spectaculos, surprinzator si mai eficient, fiind exploziv si imprevizibil, Robben se aseamana dar e cu un nivel sub Ribery, la viteza Ribery desi mai batran are mult mai multe sprinturi reusite, iar pe distante de 30 de m sunt egali, Ribery avand acceleratia mai buna iar Robben sprintul in sine, adica atunci cand atinge viteza maxima. Ribery mai are si centrarile geniale, fiind din punctul meu de vedere cel mai bun din lume la capitolul asta, are un joc de pase foarte bun, peste cel al lui Robben, si are un control al mingii similar cu al lui Messi, ca tot l-ati pomenit, face multe preluari si chiar treceri din preluari pe care Robben nu le-ar reusi. Singurele capitole la care olandezul este peste francez sunt Stamina(dar Robben e mai predispus accidentarilor deci se compenseaza) si suturile, din careu sau de la distanta,dar nici Ribery nu suteaza slab. Nu ma intelegeti gresit, imi place foarte mult Robben, fiind al 2-lea in topul jucatorilor mei preferati, dupa… Citeste mai mult

gery76
2 November 2012 1:05

@Ribery7:
-Nativ,Arjen Robben,cred in continuare ca este cel mai mare talent din actualul lot al lui Bayern[ mie mi-a iesit putin de la inima atunci cand a amenintat clubul Bayern Munchen ca va pleca,desi bavarezii pur si simplu l-au redat fotbalului mare].
-Tehnica ,in regim de viteza absolut unica in lume [ la duel cu Messi],marea deosebire intre cei 2 ,este incredibila fragilitate a olandezului+executiile magnifice cu interiorul din afara lui 16 ale lui Arjen ,puteau sa-l propulseze in topul mondial al individualitatilor.
-Ribery ,are insa o vitalitate si o foame de rezultate pe care momentan nu o vad la nici un fotbalist de la marile cluburi ale Europei,ceea ce cred l-ar indreptati sa poarte banderola de capitan,urmat de Muller si Neuer[ in ordinea atitudinii pozitive pe care o manifesta].

AlexFCBM
AlexFCBM
1 November 2012 23:18

Kroos este si el un mare talent,cu o viziune buna de joc si cu cel mai bun sut dupa parerea nea de ka Bayern

Peter
Peter
1 November 2012 17:11

Eu am vrut sa zic ca Robben dribleaza mult mai usor ca Ribery, e si mai Rapid si are un sut mult mai plasat decat al lui Ribery. Ribery e mai agresiv, mai puternic si mai bataios, si cei doi se completeaza foarte bine. Marele defect al lui Robben era egoismul, combinat cu faptul ca nu ajuta defensiva deloc. In acest sezon s-a schimbat mult, da drumul la pase, si isi ajuta si defensiva. Alaba va juca inca un timp fundas stanga, si Shaqiri inca nu ii poate inlocui pe termen lung pe cei doi, dar cu timpul va fi un mare jucator. Dar pt mine Robben ramane cel mai tehnic de la Bayern si asta in regim de viteza.

flo
flo
1 November 2012 15:55

chiar am uitat si de Ribery care e mai bun ca Robben, parerea mea.

Ribery7
1 November 2012 15:50

@Peter: Ei n-as merge chiar pana acolo, Ribery are cateva plusuri in fata olandezului

flo
flo
1 November 2012 15:38

@Peter… Alaba si Shaq ii calca pe urme lui Robben. Nu stiu daca Arjen e cel mai talentat din curtea noastra.

Peter
Peter
1 November 2012 15:29

Ma bucur foarte mult pt revenirea lui Robben, care a demonstrat ca poate si altfel, adica sa fie un lider dar si un jucator de echipa. Chiar mi se pare ca a fost extrem de “capitan”, daca intelegeti ce vreau sa zic. Sper sa ramana valid, sanatos si sa aiba atitudinea asta mereu. Atunci vom avea multe bucurii in ceea ce il priveste, caci este clar ca Arjen este cel mai talentat jucator din curtea noastra.

Auf geht’s, ihr Roten!

West
1 November 2012 14:10

Un meci bun ma bucur ca am cistigat urmeaza un meci greu Simbata cu Hamburg in deplasare is curios ce formula de star va alinia antrenorul

Ribery7
1 November 2012 13:51

Asa este, un meci frumos. Robben a jucat excelent.
@dan: Probabil pentru ca nu avea pe cine altcineva sa puna in locul lui Ribery.

dan
dan
1 November 2012 9:48

Un meci bun, un meci reusit, e drept ca adversarul nu a fost unul de valoare. Ma bucur pt Robben si sper sa ajunga la forma de acum 2-3 ani. Insa ce nu inteleg eu…de ce Alaba este mutat pe toate pozitiile posibile cand se stie de la inceput unde va jucat titular, si nu doar el…

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x