Bayern are un start perfect in Bundesliga. Si-a continuat seria de victorii in duelul cu Hoffenheim. Frank Ribery a reusit o dubla – au fost singurele goluri ale meciului.

Bayern are acum in campionat 7 victorii din primele 7 meciuri si a egalat recordul lui Kaiserslautern, care reusise asta acum multi ani. Daca va reusi sa castige si etapa viitoare, in deplasare la Dusseldorf, Bayern ar deveni singura echipa din istoria Germaniei cu 8 victorii din 8 meciuri la startul unui sezon din Bundesliga.

Meciul cu Dusseldorf va fi pe 20 octombrie. Bundesliga ia pauza din cauza meciurilor nationalelor. Germania joaca vineri in Irlanda, iar apoi marti acasa cu Suedia.

0 0 vote
Article Rating
51 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
11 October 2012 18:23

CASETA TEHNICA

FC Bayern – SpVgg Unterhaching 2:0 (1:0)

FC Bayern : Starke – Weiser, E. Schwarz (88. Grill), Dante, Contento (84. Sallahi) – Rafinha, Luiz Gustavo – B. Schmitz (83. Jelisic), Alaba, Markoutz (46. Can) – Jennings (70. Green)

Rezerve : Riedmüller

SpVgg Unterhaching : Müller – Schwabl, Hummels, Yilmaz, Odak – Welzmüller, Moll, Rohracker, Wilsch – Vogelsammer, Fischer

Arbitru : Dr. Felix Brych (München)

Stadion : Sportpark Heimstetten (München)

Spectatori : 500

Marcatori : 1:0 Jennings (42.), 2:0 Can (70.)

Sursa : fcbayern.de

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
11 October 2012 18:05

Bayern München – Unterhaching 2:0
Au marcat doua tinere sperante bavareze: Dale Jenins (42.) si Emre Can (70.)
Alaba a jucat ca mijlocas central, pentru prima data dupa doua luni de absenta. De asemenea si Diego Contento a jucat pentru prima data dupa o alta accidentare.
Jucatorii de la loturile nationale fiind plecati, au jucat doar rezervele cu cei mai buni de la echipa a 2-a.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
11 October 2012 10:22

INFORMATIE :

ASTAZI : 11.10.2012 – JOI

ORA : 16:00

AMICAL : Bayern München – Unterhaching

sursa : futbol24.com

MIA SAN MIA.

fcdm3
Moderator
11 October 2012 8:50

David Alaba, ales in 2011 cel mai bun jucator austriac, va reveni pe gazon joi in meciul amical Bayern – Unterhaching (liga a 3-a). In meciul de peste 10 zile, Fortuna Dusseldorf – Bayern, probabil ca Alaba va fi rezerva.

fcdm3
Moderator
11 October 2012 8:45

Dortmund si Bayern sunt singurele echipe (dintre cele mari) care au avut stadionul plin la primele meciuri jucate pe teren propriu, in noul campionat. Iata un TOP 6 al echipelor cu procentul de umplere al stadionului cel mai mare. Pe coloana din dreapata este capacitatea maxima a stadionului respectiv.

1. Dortmund – 100% – 80.645
2. Bayern – 100% – 71.000
3. Arsenal – 99.5% – 60.355
4. Manchester Utd – 98.8% – 76.212
5. Real M – 88.5% – 80.162
6. Barcelona – 75.5% – 98.787

In ceea ce priveste media de spectatori, TOP 4 arata astfel:
1. Dortmund – 80.645
2. Manchester Utd – 75.553
3. Barcelona – 74.670
4. Bayern – 71.000

gery76
11 October 2012 3:01

-La Multi Ani si din partea mea lui Saqiri,pe care sper foarte mult sa-l vad in locul lui Robben ,dupa acest sezon ,in care Arjen ,vreau sa cred ca in sfarsit va trece peste accidentarile interminabile,insa daca olandezul nu va reusi sa treaca peste ”eternele”rupturi,atunci nimeni nu are nici o vina,iar Saqiri, poate dovedi ca este intr-adevar ,adevaratul inlocuitor ,din punctul meu de vedere ,este un fotbalist cu niste calitati exceptionale!

fcdm3
Moderator
10 October 2012 19:58

@gery76: peste cateva zile voi face o paralela intre Bayern si Dortmund de la infiintarea Bundesligii si pana in prezent. E vorba de linia de clasament a fiecareia plus scorurile directe. Deasemenea voi mentionea cele mai importante echipe ale Germaniei din acea perioada. Astfel, cei care nu stiu prea multe despre Borussia Dortmund vor avea surpriza sa constate ca echipa lor favorita a jucat cativa ani buni in liga a 2-a (in anii 70) dar si un lucru foarte important. Cea mai categorica victorie realizata de Bayern contra unei echipe din Bundesliga a fost chiar contra Borussiei Dortmund! Iar scorul, neverosimil pentru vremurile de azi, a fost de 11:1! S-a intamplat in 1972. In acel an Dortmundul a retrogradat in liga a 2-a. Asadar, cand voi avea mai mult timp la dispozitie, voi culege din KICKER toate aceste informatii. Concluzia este ca cele doua echipe nu au fost niciodata rivale. In timp ce Dortmund este un oras minier, in care traiesc oameni cu posibilitati materiale nu foarte mari, Munchenul este un oras ce reprezinta aristocratia Germaniei, asa numitul “frei stadt”… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 October 2012 17:28

INFORMATIE :

VINERI : 12 OCTOMBRIE 2012

ORA : 21:45

TELEVIZIUNEA : SPORT.RO

Fotbal: Irlanda – Germania (live)

Calificări World Cup 2014 – Zona Europa

sursa : port.ro

MIA SAN MIA.

Grigoras
Grigoras
10 October 2012 15:39

La multi ani Shaqiri!
Parerea mea ca va ajunge in 2-3 titular incontestabil desi, nu-l plac foarte mult.

flo
flo
10 October 2012 14:47

Sa ne traiesti Shaq si sa “cresti mare” 😀

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
10 October 2012 10:08

INFORMATIE :

Astazi(10 Octombrie 2012) este ziua lui Xherdan Shaqiri , implineste 21 de ani.

Happy Birthday, Shaq // Alles Gute zum Geburtstag // Vill Glück zum Geburri.

MIA SAN MIA.

gery76
10 October 2012 4:59

-Spre norocul meu sunt posesorul albumelor Fussball Pannini pe anii ’83,’84,’85 si’86 ,completate integral cu stickere si evident cu toti jucatorii acelor ani in Bundesliga,iar avandu-le din clasa a sasea ,le-am memorat aproape integral si nu pot sa nu mi-aduc aminte de echipa lui Dortmund ,ce a coincis paradoxal,chiar cu perioada in care Marcel Raducanu a evoluat acolo si facand o comparatie cu componenta lui Bayern Munchen,diferenta era una uriasa. -In timp ce Bayern snopea echipe precum Hannover cu 6-0 sau batea pe la Frankfurt cu 4-1,Borussia era desfiintata cu 6-0 de Bochum si exemple de acestea ,vorba lui fcdm3,pot da destule daca as cauta albumele in sertarul respectiv. -Bayern se batea an de an la titlu in acea perioada contra unor echipe extrem de puternice precum Hamburg,care castiga C.C.E in 1983 sau Werder Bremen si F.C.Koln ,alta echipa beton in anii ’80 cu Schumacher,Littbarski,Strack,Engels sau Klaus Allofs,pe cand Borussia se multumea cu salvarea de la retrogradare ,desi repet n-avea jucatori slabi,insa ori se baza pe tineri precum Ralf Loose[ antrenor in 2 Bundesliga,Ingo Anderbrugge[mai tarziu a luat Cupa U.E.F.A… Citeste mai mult

gery76
9 October 2012 19:04

@fcdm3: -Efectiv citind aceste nume fabuloase,se face pielea de gaina,o aglomeratie de genii fotbalistice pe metrul patrat. -Un privilegiu de aducere aminte pentru suporterii germani si italieni,dar si pentru intreaga lume fotbalistica,a unor clipe minunate oferite de acesti uriasi fotbalisti. -Vad ca este prezenta intreaga linie de mijloc a Germaniei din 1990,cred ca cea mai tehnica din istoria fotbalului german cu Guido Buchwald,Lothar Matthaus, Pierre Littbarski siThomas Haessler-tituarii+2 rezerve Uwe Bein si Olaff Thon ce la acel mondial,ar fi fost titulari la oricare alta din celelalte 23 de echipe prezente in Italia. -Duelurile dintre Rudi Voller si Pietro Wierchowood,faceau deliciul presei italiene in il calcio in anii ’89’90,primul un varf cu tehnica senzationala [Voller a si fost numit de presa europeana din anii ’84-’90 -Platini al Germaniei,iar Wierchowood este si acum considerat unul din primi 3 aparatori ca duritate din istoria fotbalului italian si slava Domnului Italia a stralucit la capitolul rupatori. -Olli Kahn daca era in acea echipa din 1990,puteam spune ca Germania era o echipa ap[roape de perfectiune,fiind mult peste portarul titular de atunci Bodo Illgner,insa n-a avut… Citeste mai mult

Emrah
Emrah
9 October 2012 19:00

Intr-adevar, Bayern si cu Dortmund nu au nici o treaba. Bayern este “o persoana din inalta aristocratie” pe cand Dortmund e ” un taran” :)))))…

fcdm3
Moderator
9 October 2012 15:04

In BILD se aduce in discutie campionatul din editia 1971/1972 atunci cand in iunie, la 2 luni dupa ce m-am nascut, Bayern incheia campionatul pe primul loc cu 55 puncte (Schalke 04 era pe 2 cu 52 puncte), golaveraj 101:38! Dortmund a retrogradat de pe locul 17! Echipei de pe locul 18, Bielefeld, i s-a retras licenta si a fost retrogradata dupa un tur de campionat…. Dintre cele 101 goluri Gerd Müller marcase 40! Udo Lattek (77 ani), antrenorul de atunci si dupa unii printre cei mai mari antrenori germani, spune ca echipa o incepea cu Gerd si cu “kaiser” Franz. Ce vremuri…

Si apropos de asa zisa rivalitate Bayern – Dortmund. Daca este nevoie as putea verifica in KICKER si pune pe forum ce locuri au ocupat in clasamentul Bundesligii de la inceputuri si pana in ziua de azi a celor doua echipe. Poate multi asa zisi fani ai lui Dortmund ar ramane surprinsi ce echipa slaba era Borussia Dortmund in anii 70 sau chiar si mai tarziu… Iar intre cele doua nu era nici un fel de rivalitate…

fcdm3
Moderator
9 October 2012 15:02

BILD are un articol: “rotatie + concurenta = reusita!” Asa explica startul record al celor de la Bayern.
Rummenigge: “Neuer, Lahm sau Schweini – oricare ar putea fi seful echipei!”

fcdm3
Moderator
9 October 2012 15:01

Duminica, 14.10, va avea loc pe Frankfurter Arena asa numitul “meci al secolului” dintre Germania si Italia! Este vorba de cele mai bune echipe din anii 90 dar si din 2000 al celor doua reprezentative.
Germania va avea urmatorul lot: Oliver Kahn, Jens Lehmann, Oliver Reck, Andreas Brehme, Guido Buchwald, Stefan Reuter, Christian Wörns, Manfred Binz, Hansi Pfügler, Marko Rehmer, Pierre Littbarski, Lothar Matthäus, Olaf Thon, Thomas Häßler, Bernd Schneider, Mario Basler, Uwe Bein, Maurizio Gaudino, Dariusz Wosz, Rudi Völler, Ulf Kirsten, Fredi Bobic, Karlheinz Riedle, Carsten Jancker.
Ca sa vedeti cum trece timpul, va spun ca Matthäus are 51 de ani iar Rudi Völler are 52 de ani!
Pentru Italia va juca: Dino Baggio, Salvatore Bagni, Marco Delvecchio, Luigi di Bagio, Riccardo Ferri, Francesco Toldo, Luca Toni, Christian Vieri, Ruggiero Rizzitelli, Gianluca Pagliuca, Petro Vierchowod, Angelo di Livio, Mauro Tassoti, Toto Schillaci, Nicola Berti, Pietro Fanna, Daniele Massaro, Ciro Ferrara, Angelo Peruzzi, Pippo Inzaghi, Gigi D’Agostini, Marco Materazzi, Fabio Cannavaro, Giuseppe Giannini, Gianfranco Zola, Paolo Rossi, Bruno Conti.

,ce zici de treaba asta?

vadim
vadim
9 October 2012 14:42

SALUT MA POATE AJUTA CINEVA INCER SA-MI DESCHID UN CONT SI IMI DA EROARE LA PAROLA IMI SCRIE CA(Parola trebuie să fie compus din minim 8 şi maxim 10 caractere, inclusiv unul majuscule, numeric şi unul special pentru a alege _. , ; : ! $ @) AM PUS IN TOATE FELURILE CARE E CAUZA? VAROG AJUTATIMA CINE STIE

george
george
8 October 2012 19:33

@Ribery7: robben nu a fost chemat la nationala ptr meciurile cu andora si romania, insa sunt sanse mari sa fie apt pentru urmatorul meci din bundesliga

george
george
8 October 2012 19:23

n-am crezut ca o sa zic vreodata asta dar mie dor de mario gomez :d, mandzukic nu a aratat nimic in ultimele meciuri si tot odata parca as fi vrut mai mult de la pizzaro, probabil se multumeste cu un loc pe banca de rezerve.
ma intreb,avand in vedere forma de moment, cine merita sa joace, luis gustavo sau javi martinez?

Ribery7
8 October 2012 19:18

Dar despre robben ce se stie? cand va reveni?

Ribery7
8 October 2012 19:17

Alaba nu a jucat cu Chelsea, nu a batut penalti decat cu Madrid. Neuer da, ar putea, e relaxat, se vede ca stie cu piciorul, plus ca gandeste ca un portar;)) Insa la un penalti in meci nicio sansa sa bata el, caci daca rateaza, ori luam gol ori ia vreun jucator galben sau rosu. Si nu prea poti sa pui portarul sa bata cand ai atatea talente de slefuit in lot, la capitolul asta

bayernvlad
bayernvlad
8 October 2012 13:12

Eu pe Ribery nu-l vad un executant de penaltiuri viabil, l-am vazut de destule ori ratand si la Bayern si la nationala. Parerea mea este ca Alaba ar trebui sa execute penaltiurile. A aratat incredibila tarie de caracter sezonul trecut cand a acceptat sa bata penaltiurile cu Real si Chelsea. Un al doilea executant l-as vedea pe Neuer care la fel isi pastreaza calmul foarte bine si are o tehnica impresionanta pentru un portar. Executantul ideal pentru mine ar fi Balotelli care prin nesimtirea lui eu nu-l vad ratand un penalty, doar poate sa fie extrem de relaxat si sa dea legat la ochii sau cu calcaiul ( il cred instare si de asa ceva) si atunci sa rateze dar altfel in vreo finala de camiponat mondial , european, finala de cl, el este cel mai bun. Cu cata relaxare a marcat contra lui Dortmund in ultimul minut, un penalty crucial pt City fara de altfel sansele ar fi fost aproape 0 sa se califice mai departe. Orcum cred ca nu se vor califica, mai ales daca Dortmund isi respecta… Citeste mai mult

vadim
vadim
8 October 2012 12:23

SALUT MA POATE AJUTA CINEVA INCER SA-MI DESCHID UN CONT SI IMI DA EROARE LA PAROLA IMI SCRIE CA(Parola trebuie să fie compus din minim 8 şi maxim 10 caractere, inclusiv unul majuscule, numeric şi unul special pentru a alege _. , ; : ! $ @) AM PUS IN TOATE FELURILE CARE E CAUZA? VAROG AJUTATIMA CINE STIE

klemann
klemann
8 October 2012 7:50

S-a vazut “furia” lui Ribery dupa meciul cu BATE…
Cel mai bun jucator de pe teren !!

gery76
8 October 2012 2:05

-O concluzie dupa Barca -Real,cred ca este aceea ca Bayern poate concura de la egal la egal cu ambele sezonul acesta,sunt echipe de batut ,totul tine doar de forma ,sanatatea si entuziasmul lui Bayern Munchen.
-BAYERN UBER ALLES!!!!

gery76
8 October 2012 2:01

@stefan1331: -Nu vad ce interes avea C.F.R-ul sa faca blat cu Jiji ,cel care i-a blamat tot timpul.
-Si-ti mai spun ceva ,da-mi si mie un exemplu de campionat castigat pe bune de ‘nea Ando,pe care sunt convins ca nu-l va prinde returul,dar vreau argumente!
-Singura performanta curata a C.F.R-ului a fost cu Trombetta in Ch.League ,cel care a si fost ejectat ,fiindca nu accepta mizeriile din campionatul romanesc.[chiar nu vreau sa afectez imaginea eventualilor suporteri C.F.R de pe acest site,insa realitatea este mult prea cruda,eu ca mare fan Stiinta Craiova,n-as putea in ruptul capului sa tin cu echipele bucurestene,insa ceea ce a jucat Andone si C.FR.-ul in seara asta ,a fost o rusine si alimenteaza teoria multora ca C.F.R,n-a castigat titlul decat pe cai obscure].

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
8 October 2012 0:25

@Blaa…traducerea la Pack Ma’s is loosely translated to “Let’s make it” or “Let’s do it” (make it to the final).

sursa : http://www.bayernzone.com/discussions/1863-bayern-homefans-2.html

MIA SAN MIA.

stefan1331
stefan1331
7 October 2012 22:21

In continuare se maresc sansele sa se intample ce speram dupa prima/a doua etapa. Un sezon perfect in care Bayern e pe primul loc din prima pana in ultima etapa. Nu stiu, s-a mai intamplat oare asa ceva in istoria Bundesligii?

Dar inafara de asta astazi m-am uitat putin si la Real – Barca si la Steaua – CFR. Si vreau sa zic ca la Steaua – CFR a parut un meci blat 110%. Adica echipa care a batut pe Braga si a deschis scorul cu Man. Utd. nu poate sa ridice un deget in fata Stelei? E echipa prea mare Steaua asta, mult peste Man. Utd. nu? Si mi-am adus aminte ca totusi si meciul cu Hoffenheim a parut suspect de usor. Sa nu se inteleaga gresit. Sunt un mare fan Bayern daca nu se stie deja, dar Hoffenheim chiar mi s-a parut suspect de non-combat in jocul contra noastra.

gery76
7 October 2012 20:38

-Desi mai mult o urasc pe Real Madrid,din punctul meu de vedere ,mi-ar place ca echipele sa incaiere intre el,ambele sa piarda cu 3-0[ glumesc evident]si lider sa devina Athletico Madrid,echipa atacantului meu favorit in fotbalul mare-Radamel Falcao!

gery76
7 October 2012 20:33

-Mama,mama ce noroc a avut Borussia la Hanovra,impotriva unei echipe gazda Hannover excelenta,care cel putin a doua repriza a fost net superioara ”galbejitilor”,numai interventiile senzationale ale lui Wiedenfeller ,facand ca scorul sa nu balanseze in favoarea lui Hannover,echipa ce pe propriul teren pare inexpugnabila.

bayernvlad
bayernvlad
7 October 2012 20:20

Nu inteleg de ce atacati atat de vehement Real Madrid. Nici mie nu-mi plac dar nu stau toata ziua cu gura pe ei. Sunt rivalii nostrii dar trebuie sa-i tratam cum ii trateaza nemtii. Mai putine injuraturi si jigniri pentru ca nu ne ajuta cu nimica la adresa lor. Cristiano Ronaldo este un fotbalist exceptional, peste toti jucatori nostrii, chiar daca este un ingafmat si un geluit. Messi la fel si el foarte bun desi nu-mi place deloc. Real mi se pare ca joaca mai spectaculos decat Barcelona si decat noi. Defapt Barcelona si nationala Spaniei au cel mai oribil stil de joc, imi displace foarte mult acest tiki-taka dar atat timp cat aduce rezultate bravo lor. Real pe de cealalta parte joaca cu multe pase verticale pe varfuri, driblinguri si faze spectacol. Problema la Real este cu echipele mari. Cand joaca contra noastra, contra celor de la Barcelona atunci se inchid, apeleaza la un joc dur si protesteaza foarte mult, se tavalesc si plang pe teren. Acolo se vede mana lui Mourinho care pe cat de genial este ca… Citeste mai mult

Ribery7
7 October 2012 19:50

Tind sa tin cu Barca, care culmea, are probleme cik la fundasii centrali, la fel ca noi, deci inca un capitol la care se aseamana Bayern cu catalanii. Insa mai bine este pentru Bayern daca Realul castiga, caci daca pierde se fac 11 pcte intre ele, barca e ca si campioana, si ambele se pot concentra mai bine pe CH league, asa daca castiga irealii se incurca intre ei

Ribery7
7 October 2012 19:48

Ma bucur foarte mult pentru esecul din campionat al lui Dortmund;)) diferenta creste.

VelbuoD
VelbuoD
7 October 2012 19:24

Hannover scoate un egal binemeritat cu Dortmund. Da, Borussia nu poate juca de 2 ori pe săptămînă la același nivel. Foarte bine. 9 puncte. Sper să crească diferența în continuare.

pupp3tmast3r
pupp3tmast3r
7 October 2012 17:27

@Ribery7:

perfect de acord(referitor la faptul ca ribery ar fi cel mai bun capitan),si eu zic acelasi lucru,si-l zic de anul trecut,cand s-a vazut cel mai clar lipsa unui capitan adevarat
ribery (indiferent de problemele din trecut)este cel mai autoritar,mai stapan pe situatie si e trup si suflet ptr bayern meci de meci,daruire fizica si emotionalla totala!

dar probabil pentru a nu crea disensiuni in sanul echipei se pastreaza aceasi capitani…

Ribery7
7 October 2012 13:44

Cu o oarecare urma de dezamagire, constat ca jocul lui Bayern seamana din ce in ce mai mult cu al Barcelonei.Prea multe pase de-a latul terenului, parerea mea. Abia astept revenirea lui Alaba, Ribben,(ambii jucand mai vertical decat inlocuitorii lor) si mai ales a lui Gomez, simt ca, cu Mandzukic sau Pizarro in teren, jucam la fel ca Barca, fara atacant de careu, mai exact 4-6-0.Gomez e un plus mare la stilul de joc al lui Bayern, fara el mereu prezent acolo, in careu, “fabrica” de pase de la mijloc parca nu are destinatie. Exact ca Barca, care cu pase vrea sa duca mingea in plasa adversa.Dar sunt ingrijorat pt Gomez, inca nu se stie cand va reveni.
Diseara e meciul Barca-Real. Eu unul o sa ma uit, suna promitator, desi nu ma atrag echipele in sine, confruntarea e interesanta.

Ribery7
7 October 2012 13:38

A fost un meci ok, Ribery a facut diferenta. Meciul nu a fost tocmai o dovada de revenire dupa infrangerea din Ch League, e drept, nici nu aveau pentru ce sa forteze, insa simt ca au ramas oarecum datori celor 71.000 de suporteri prezenti pe stadion, si fanilor in general. Oricum, echipa a aratat bine, Martinez a dat o centrare buna lui Ribery la primul gol, Kroos a fost amuzant la faza de la golul 2, noroc de sutul plasat al lui Ribery. Francezul are un IQ fotbalistic extrem de ridicat. Eu unul cred ca el ar trebui sa fie capitanul, si tot el sa execute loviturile de la 11 m, pt ca el este cel mai “unfflapable”(cum zic britanicii) dintre bavarezi, isi pastreaza cumpatul in situatii de criza.
Mia San Mia

fcdm3
Moderator
7 October 2012 10:59

Eu consider ca Bayern a castigat cele 3 puncte fara sa forteze, mai ales ca in timpul jocului unii jucatori s-au accidentat. Astfel, la un duel aerian, Mandzukic l-a lovit destul de rau la nas pe Th. Muller care, cu sange la nas, nu a mai putut continua meciul de prin min.26. Bine, nici croatul n-a jucat mai nimic, poate tot din aceasta accidentare sau din aceea cand portarul lui Hoffe a cazut peste el, faza pasibila de penalty! De asemenea, Kroos a fost calcat pe mana de durul Williams si desi Toni i-a aratat mana plina de sange arbitrului, acesta n-a luat o alta masura disciplinara, decat fault! La un alt duel aerian Dante a cazut destul de rau pe spate si nu stiu cat de bine s-a simtit dupa aceea… Totusi, daca nu era Ribery, nu stiu cine ar fi marcat pentru ca mi s-a parut ca unii jucatori ar fi acuzat in continuare socul de la Minsk. Francezul insa a avut momente de magie pura asa cum a fost la primul gol cand, prin driblinguri, “i-a rupt… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
7 October 2012 10:33

Eu vin in completarea articolului cu ceea ce zice BILD: “Sieben Siege schaffte Bayern zwar schon 1995, auch Lautern (2001) und Mainz (2010). Aber mit jetzt 21:2 Treffern hat der FC Bayern 2012 das beste Torverhältnis nach dem 7. Spieltag.” Adica 7 victorii in 7 meciuri a mai avut Bayern (in 1995) si K’lautern (in 2001) dar si Mainz (in 2010), dar cu golaverajul +19 nu a avut nici una din cele 3 la timpul respectiv. Deci este un start-record pt. Bundesliga! Iata cum arata acest clasament:
1.Bayern (2012) 21 puncte (21:2)
2.K’lautern (2001) 21 puncte (20:7)
3.Bayern (1995) 21puncte (19:6)
4.Mainz (2010) 21puncte (18:7)
De mentionat ca in toti acest ani (1995, 2001 si 2010) campionatul l-a luat Borussia Dortmund! Deci nici una din cele care au inceput in forta campionatul!
La noi, in 1995, antrenor era Otto Rehhagel iar Bayern s-a clasat atunci pe locul 2.

B@v@r3zU
B@v@r3zU
7 October 2012 10:22

@bayernvlad: @bayernvlad:

Cred ca ar trebui sa ii oferi timp de acomodare lui Martinez. Khedira in primul sau an la Madrid nu a fost mai bun decat este Martinez in acest moment la Bayern. Nu este usor ca si spaniol sa vii sa joci in Germania, intr-un mediu total necunoscut. Macar, Sami il avea pe Ozil.

Plus ca, Jupp il joaca prea avansat. Majoritatea timpului Martinez a fost mai avansat decat Bastian, ceea ce nu este normal dupa mine..

In fine, Martinez a facut un joc bun pe faza defensiva, daca nu crezi, cauta in statistici, da faza ofensiva a fost problematica la el. A gresit pasele date in fata.

40 de milioane, tot o dati cu 40 de milioane. Toata lumea a spus ca nu merita mai mult de 20-25 de milioane, inclusiv Uli. Bayern a trebuit sa plateasca acea clauza. Aceasta a fost si o lovitura de marketing, gandeste-te putin.

Eu zic sa ii oferi timp de acomodare si un antrenor care sa stie sa il foloseasca. Nici nu incape indoiala, Martinez>>Khedira.

bayernvlad
bayernvlad
7 October 2012 8:15

Eu sunt multumit de jocul echipei cu Hoffe, ei nu ne-au pus nicio problema in aparare si jucatorii nostrii au stat si s-au relaxat mai mult pe teren. Bayern nu a fortat pentru ca daca forta era probabil 4-5 la 0. Jucatorii nostrii au preferat sa nu forteze si sa-si conserve energia pentru meciurile urmatoare care sunt foarte grele si eu cred ca au facut ce trebuie. Nu-i inteleg pe cei care critica jocul lui Bayern din acest meci, ce vreti Bayern sa dea 6-7 goluri acuma la inceputul sezonului si pe final cand conteaza cel mai mult sa fie obositi? Sau sa ne relaxam acuma castigam 1-0 2-0 si pentru meciurile din finalul sezonului sa dam 120%. Chiar daca avem un lot consistent pot aparea accidentari si multe alte probleme. Mandzukici ma dezamagit astazi desi este unul dintre jucatorii care imi plac foarte mult. El e ca Gomez cand echipa joaca bine (in special oameni cu pasele decisive) atuncea straluceste si el. Despre Martinez am mai zis-o Se arunca aiurea in dueluri. Roberto Firimino a trecut de vreo 3… Citeste mai mult

gery76
6 October 2012 23:28

-Eu mai am o problema cu unul din jucatori si anume Dante,eu pe baiatul asta,nu-l vad decat razand intr-una pe teren,indiferent ca noi conducem,suntem condusi,jucam bine sau ”penibil”,el una si buna-rade cu gura pana la urechi.
-Inteleg ca fotbalul trebuie jucat cu zambetul pe buze si tratat ca un joc ,nu ca un razboi,insa de aici si pana la nelipsita ”voiosie”,este drum lung,la un club de talia lui Bayern ,trebuie implicare totala si conectare pemanenta la joc,altfel ne miram ca ne ”bate”Borisov!

gery76
6 October 2012 23:22

@darkmac:
-Din pacate ,mie unul, nu mi se pare ca Bastian Schweinsteiger,ar fi trecut peste problemele de concentrare,nu-si asuma riscuri,joaca foarte simplu si plat,nu trage de la distanta,pierde mingi pe care acum 2-3 sezoane ,le-ar fi controlat cu ochii inchisi,in concluzie,nu este nici pe departe jucatorul complet si complex pe care se bateau disperate cluburile mai al Europei dupa mondialul din 2010.
-Trebuie si de acum incolo incurajat de staff-ul tehnic,pentru ca trebuie neaparat sa depaseasca acesta pasa proasta,care afecteaza indiscutabil randamentul intregii echipe.

gabi
gabi
6 October 2012 22:42

a scyze

gabi
gabi
6 October 2012 22:42

kre kahn?:))

darkmac
darkmac
6 October 2012 22:21

*Lahm

darkmac
darkmac
6 October 2012 22:19

Sincer eu nu văd deloc jocul de astăzi ca unul reuşit. Dimpotrivă, mi se pare că în formatul asta ales de antrenorul nostru, jocul a fost tare searbăd. Mandzukic a fost … mai bine zis nu a fost… Tony la fel, Badstuber nu ajută neloc prin urcări în atac cum făcea Alaba sau chiar Contento. Şi mă repet… NU înţeleg valoarea plătită pe Martinez. Singurul lucru ce a funcţionat astăzi dpmdv a fost Kahn şi Ribery. Până şi Schweini a pierdut nişte mingi usoare.

West
6 October 2012 21:09

Un meci bun destul de usor in care nu sau fortat foate tare este bine ca am continuat sirul de victori si ne distantam in fruntea clasamentului HAI BAYERN MUNCHEN da intradevar si eu il astept pe Alaba iar Badstuber sa se intoarca pe postul lui de fundas central

gabi
gabi
6 October 2012 19:10

da cheliosu ala cand mai intra?

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
51
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x