Poate ca multi nu stiu dar Sammer si Heynckes au avut tot felul de replici unul fata de celalalt de cand primul a venit la echipa. Va prezint in continuare istoria discutiilor “pro” si “contra” dintre antrenorul si directorul sportiv de la Bayern.
Sammer pe 3 iulie:”activitatea mea nu va interfera cu cea a antrenorului. Mi s-a spus ca pot sa stau pe banca”
Heynckes pe 10 iulie:”Sammer este mai mult un observator, dar un observator exigent.”
Heynckes pe 11 iulie:”este destul de clar ca el vrea sa ma inlocuiasca intr-o zi”
Rummenigge pe 15 iulie:”am impresia ca intre cei doi nu va fi nici o foaie de hartie” (expresie pe care nu am inteles-o)
Sammer pe 17 iulie:”antrenorul este cea mai importanta persoana. Insa daca e necesar, se va crea frictiune”
Sammer pe 19 iulie:”inca nu au venit testele. Atunci sa vedem…”
Heynckes pe 20 iulie la un antrenament in Austria:”eu am fost nevoit sa traiesc cu presedintele spaniol (cred ca se refera la cel de la Bilbao – n.m.) pentru ca am avut cojones. Trebuie sa ai curaj si personalitate. Altfel, te termina. Dar in ziua de azi nu se poate instala un director sportiv fara acceptul antrenorului. Insa ambii suntem profesionisti si cred ca nu va fi nicio problema.”
Sammer pe 9 august dupa supercupa:”nu trebuie sa avem o echipa moarta! Trebuie sa avem o echipa care traieste fotbalul si sa fie agresiva!”
Heynckes pe 10 august:”are grija mare de echipa, cred ca d-aia a vorbit”
Sammer pe 17 august:”antrenorul este responsabil pentru echipa. De asemenea pentru antrenamente, pentru jucatori, pentru decizii. Eu sunt responsabil cu directia startegica. Daca antrenorul vrea sa afle ceva de la mine nu trebuie decat sa ma intrebe. Iar eu ii voi raspunde. Simplu.”
Sammer pe 5 septembrie:”Nu comunic cu antrenorul in timpul jocului. Este atat de concentrat la joc pe tot parcursul celor 90 min. incat nu pot sa-l deranjez. Ce sens are? Antrenorul decide totul. Insa vom discuta, vom analiza impreuna. Iar Heynckes nu trebuie sa se indoiasca de loialitatea mea.
Sammer pe 29 septembrie dupa meciul cu Werder:”noi nu am fost treji. Parca am fost beti (nu stiu daca am tradus corect – n.m.) insa vorbim separat de rezultat si jocul in sine. Putea fi 0:0 iar critica era aceeasi! Noroc ca in final jocul a fost mai usor.”
Sammer pe 30 septembrie:”am fost suparat dar nu am spus ceva rau de echipa in public. Cred ca s-a inteles gresit in presa.”
Heynckes pe 3 octombrie:”asta e populism. Si nu are ce cauta aici. Cred ca amandoi lucram foarte bine si trebuie sa transmitem semnale interne mai puternice la echipa. Pot fi opinii diferiete intre noi dar asta nu schimba cooperarea nostra buna”

sursa: BILD (traducere directa)

0 0 vote
Article Rating
19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
darkmac
darkmac
6 October 2012 15:55

@fcdm: good job. Danke.

Alin77
Alin77
6 October 2012 12:08

@B@v@r3zU: Poi e o stire pe net in care se vehiculeaza lucrul acesta.Oricum ai dreptate, daca vine are concurenta serioasa pe acel post.

gery76
6 October 2012 0:42

@bayernvlad:
-Nu cred ca momentan are cineva interesul ca in interiorului clubului Bayern Munchen sa existe divergente majore intre principalii oameni de decizie.
-Pe de alta parte, Udo Lttek ,este o legenda pentru Bayern Munchen si cred ca are dreptul de a-si exprima orcand un punct de vedere.
-De perioada cand a fost el antrenor ultima oara la Bayern,’83-’87 ,se leaga uluitoarea victorie din semifinalele C.C.E impotriva lui Real Madrid din primavara lui ’86 cu 4-1 ,dar si aducerea de la Monchenglad’bach in toamna lui’84 a viitorului capitan al lui Bayern si al nationalei,Lothar Matthaus.

vadim
vadim
5 October 2012 22:24

varug frumos ma poate ajuta cineva incerc sa-mi deschid un sait si cind dau sami fac parola nu vrea sa miarga imi scrie;—-Parola trebuie să fie compus din minim 8 caractere inclusiv unul majuscule, numerice, și un caracter special între _.,:! $ @ cum sa inteleg asta?cum majuscule? va rog ajutatima cine poate

Blaa
Blaa
5 October 2012 19:36

ce înseamnă Pack mas ?

bayernvlad
bayernvlad
5 October 2012 19:16

Am citit o declaratie a fostului antrenor a lui Bayern Udo Lattek in care spunea ca cei doi sunt incompatibili si ca este doar o problema de timp pana ce scandalul va izbucni intre cei doi. Sper sa nu fie cazul desi cum spunea si Lattek cei doi sunt niste masculi alpha si fiecare are punctul sau de vedere.

ion
ion
5 October 2012 18:41

fratilor cine ma poate ajuta sa-mi zica cum se deblochiaza canalele de la atena parabolika?

B@v@r3zU
B@v@r3zU
5 October 2012 15:51

@Alin77:

Unde ai vazut tu asa ceva? Nu are cum sa ajunga KPBoateng in acest moment la Bayern decat daca vine gratis. Si in plus, nici nu avem nevoie de el. Pozitia pe care joaca este bine acoperita la Bayern. Este un jucator bun, dar se accidenteaza des, la fel ca Robben. Transferul sau nu este fezabil.

Alin77
Alin77
5 October 2012 13:48

Este adevarat transferul lui Kevin Price Boateng la Bayern?

West
5 October 2012 11:46

Da din pacate cearta celor doi va afecta echipa

gery76
5 October 2012 2:03

-De cand a venit la Bayern Munchen,eu am fost convins ca Matthias Sammer[ am si spus-o pe site] ,ocupa doar un post interimar,in realitate el urmand a deveni urmatorul antrenor principal al echipei ,incepand cu sezonul imediat urmator.
-In principiu ,n-as avea ceva impotriva,mai ales c-a fost un fotbalist de CALIBRU,de fapt ultimul castigator de ”balon de aur” al Germaniei,dupa evolutia magistrala de la Euro’96,ultimul trofeu major castigat de nationala Germaniei.
-El are cu atat mai mullte merite,cu cat provine din zona D.D.R-ului,deci teoretic cu lacune de mentalitate in raport cu zona vestica.
-Singura mea reticienta,este aceea c-a facut istorie la nivel de club ,la rivala noastra din acesti ani,Borussia Dortmund,insa nu cred ca este un handicap atat de insurmontabil.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
4 October 2012 22:44

Rummenigge pe 15 iulie:”am impresia ca intre cei doi nu va fi nici o foaie de hartie” – explicatia in opinia mea ar fi aceea ca Sammer va dori/sugera posibile schimbari in jocul echipei printr-o foaie.Metoda aceasta se cam practica pe la noi sa nu de-a de banuit vreo chestie sau poate acea foaie face referire la un raport intre partile implicate dupa un anumit meci,mai multe etape,puncte slabe-forte.Acest fapt ar denota ca fiecare combatant(Summer-Heynckes) isi urmareste tinta cu mare minutiozitate.

Tare expresia cojones – dex wikipedia : is a vulgar Spanish word for testicles or, denoting courage when used in the phrase “tener cojones” (equivalent to English “have the balls to”).In spaniola pura se refera la p–a,dar pe internet se foloseste o altfel de explicatie.

Oricum Summer si Heynckes sunt ca 2 ciocane extrem de dure si cu o puternica ambitie de fiecare parte.Ambii reprezinta acel tip de ciocan pe care il avea si super eroul viking THOR.

MIA SAN MIA.

olikahn
olikahn
4 October 2012 22:32

am si eu o rugaminte care stiti un site gen rojadirecta dar pentru mobil atunci cand nu esti acasa sa poti vedea prin wi meciurile

Emrah
Emrah
4 October 2012 21:21

IN general , acest gen de certuri , afecteaza echipa….sper sa dispara repede conflictul dintre ei.

ionut1900
ionut1900
4 October 2012 21:13

Sper ca acest mic conflict sa nu afecteze echipa …..Trebuie sa gaseasca o solutie sa se inteleaga pentru ca altminteri bayern nu va avea succes.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
19
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x