Cu o saptamana inainte de inceperea sezonului UEFA Champions League, Bayern se afla pe locul 2 in clasamentul UEFA cu 114.865 puncte. Pe primul loc se afla Barcelona cu 134.690 puncte. Presedintele K.H.Rummenigge (56 ani) a declarat: “suntem mandri ca ne aflam pe locul 2 in aceasta ierarhie insa acest lucru ne si obliga pentru a juca din nou cu succes in noua editie din Ch.League.”
Dintre echipele germane, Schalke 04 este pe locul 8 (66.865 puncte) iar campioana Borussia Dortmund pe locul 60 (32.865 puncte)!
Coeficientul UEFA se bazeaza pe rezulatele echipelor din Ch.League si Europa League, in ultimii 5 ani.

sursa: bild.de

0 0 vote
Article Rating
17 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
20 September 2012 4:57

@DarkMac:
-A fost o ”eroare tehnica” a mea[ sunt anti-talent in acest domeniu] ,cum au mai fost si altele,mi-o asum ca atare si cer scuze daca nervozitatea mea de atunci,s-a transpus in a acuza nefondat pe cineva,cat despre Mourinho ,faza cu bucuratul indecent la golul 3 ,m-a frapat iarasi,insa ceea ce vreau in principal,este sa-ti multumesc pentru incredere si sa te asigur de intreaga mea consideratie!

DarkMac
DarkMac
20 September 2012 4:13

:
1. Sper ca realizezi faptul ca un comentariu de al tau nu a fost şi nici nu o să fie niciodată “moderat” in sensul pe care, cu mirare, cred ca îl banuiesti tu.
2. Nu cred ca poţi condamna un antrenor ca este cangrena fotbalului atâta timp cat practica exercitată de el este in limita regulamentului. Pur şi simplu omul aşa câştigă.
Gery, încă odată; sper doar că ai fost intr-o pasă proastă, din moment ce ai putut gândi că vreodată cineva îţi va tăia dreptul de a comenta liber pe acest site. 😉
:
cine ce prostii a scris?

klemann
klemann
17 September 2012 11:42

As fi preferat sa jucam mai prost decat Inter si Chelsea dar sa castigam ambele meciuri !!!

pizarro14
pizarro14
15 September 2012 21:45

Nimeni nu poate spune care e mai bun decat care! Realul, Barca si Bayern sunt absolut egale. Deci putem spune ca Bayern e pe primul loc, cu Real si cu Barca. Plus ca in ultimii 2 ani doar Bayern si Barca au ajuns in finale. Atata doar ca Bayern a avut ghinion istoric! Mai ales cu Chelsea; 20 cornere si un penalty! Sa fim seriosi. Nu ne aparat ala care castiga Cupa Campionilor e liderul Mondial. Depinde cum joaca nu cate goluri da.

Grigoras
Grigoras
15 September 2012 11:59

Cei care nu stiu decat sa scrie porcari mai bine nu mai scriu. respect gery76

gery76
15 September 2012 0:36

@SG:
-Sunt foarte multi din prietenii mei ,microbisti,ce-mi spun acelasi lucru ,sa nu mai fiu atat de caustic cu Valdes,mai ales ca 3-4 din ei chiar daca nu recunosc,i-am depistat ca fani Barca.
-Valdes ,are abilitati fantastice ,mai ales in ceea ce priveste reflexele si fazele 1 contra 1,insa are foarte multe hibe,in momentul in care echipa ta joaca bine spre foarte bine,nu trece decat de 2 ori centru terenului si primeste 2 goluri,i-ai terminat psihic,indiferent de argumentele pe care le -ai da.
-Aceste exemple sunt foarte multe si Valdes din punctul meu de vedere ,este groparul lui Barca de foarte multe ori,insa in Europa nu m-a deranjat niciodata prestatia slaba a lui Valdes ,mai ales ca Barca cu toata generatia sa exceptionala,inca este ca palmares sub BAYERN MUNCHEN in Europa,de aceea infrangerea din finala cu Chelsea,nu i-o port ierta niciodata lui Jupp Heynkes,un om pe care l-am laudat la superlativ,la instalare ,indsa care pentru mine nu mai exista decat ca un functionar al clubului Bayern Munchen.

gery76
15 September 2012 0:22

@SG:
-Multumesc mult de informatie,intr-adevar am dat la ambii replica in acelasi timp,subiectul abordat de cei doi fiind aproximativ asemanator.
-Pot sa inteleg ca au avut un prim sfert de ora exceptional,chiar o jumatate de ora,insa restul meciului sa stai doar in paradele lui Iker,cu om in plus pe propriul teren ,mie mi se pare impardonabil.
-Daca au terminat benzina ,atunci nu poate fi decat” meritul ”uriasului Mourinho,un om blindat de jucatori ce exceleaza in primul rand la capitolul fizic.

SG
SG
14 September 2012 13:20

@gery76: Valdes nu mi se pare un portar chiar atât de rău. Face gafe, din când în când, însă are și intervenții salvatoare de multe ori. A avut un mare, mare merit în obținerea triplei, în sezonul 2008-2009. Nu e un portar de top 5 mondial, însă e unul decent.

SG
SG
14 September 2012 13:17

@gery76: Ți-a intrat comentariul la moderare pentru că ai dat ”Replay” de două ori (Flo și Ribery7) într-un singur comentariu. În asemenea cazuri, posturile intră automat la moderare sau chiar spam, cred. Și mie mi s-a întâmplat. Sper că te-am lămurit.
Cât despre Realul din Supercupă, în prima repriză din retur a jucat formidabil, însă mi s-a părut că au terminat benzina după jumătate de oră.

gery76
14 September 2012 2:59

@SG:
-Dupa meciurile cu Bayern din semifinalele CH.League si mai ales dupa Supercupa Spaniei de acum cateva saptamani,m-am convins cate de meschin si in acelasi timp las,poate fi aceasta cangrena a fotbalului pe numele sau Mourinho,pai cu om in plus 2/3 din meci ,s-a aparat cel putin a doua repriza,precum o echipa de duzina,de genul Alcorcon sau Elche,numai valoare incredibila a lui Cassilias salvandu-l de la o rusine fara margini,publicul de prin minutul’60 incepuse sa-i fluiere.Cealalta mare sansa a lor a fost ca anul trecut dar si anul acesta Valdes,dovedeste ca este un mare portar,insa doar la I.M.G.B. la Gara de Nord sau la Teatrul de Comedie!

gery76
14 September 2012 1:20

-Am dat o replica destul de complexa lui Flo si Ribery 7,la articolul cu Austria-Germania1-2,in legatura cu apararea de lovituri de la 11m si despre executantii lor,insa vad ca este tot in moderare comentariul meu,ceea ce pana acum n-am mai avut parte de asemenea moderare,repet fara sa folosec cuvinte obscene sau ceva de genul si sincer ma deranjeaza acest lucru.

Ribery7
13 September 2012 21:47

Mie mi se pare corect acest clasament, intradevar barcelona a fost cea mai constanta echipa in europa iar bayern pe locul 2, am jucat 2 finale in 3 ani, in timp ce barca chiar a castigat 2 in ultimii 4 ani. Eu insa consider ca Barca a scazut putin odata cu plecarea lui Guardiola.

SG
SG
13 September 2012 21:26

@gery76: Real-ul lui Mourinho nu e chiar atât de defensiv. Ca dovadă, a înscris mai multe goluri decât Barcelona în campionatul trecut, iar în UCL 2011-2012, ambele echipe au marcat câte 35 de goluri. În schimb, Bayern a marcat 26 de goluri. Statistica nu minte niciodată. Nu e obligatoriu să ai posesie pentru a juca ofensiv. Barcelona chiar exagerează uneori cu posesia de-a latul terenului. Real Madrid e mai degrabă o echipă extrem de verticală, motiv pentru care e o mașină de goluri. Să nu crezi că sunt vreun mare admirator al acestui stil de joc, însă mi se pare ușor deplasat ca o echipă care marchează 174 de goluri în 58 de meciuri să fie considerată defensivă. Vorbim de o medie a golurilor cu care nici Barcelona, nici Bayern nu se poate mândri.

Ribery7
13 September 2012 20:46

Pe parcursul sezonului se vor mai face actualizari la joc. iata cum arata jucatorii Borrusie Dortmund(nu am stat sa caut, am luat in mare…)
Weidenfeller 82-82
Piszczeck 76-82
Subotic 82-81
Hummels 84-85
Schmeltzer 77-78
Gundogan 77-80
Kehl 77-79
Gotze 84-84
Groskreutz 76-76
Reus 79-85
Lewandowski 77-83
Santana 75-77
Bender (nu stiu)-81
Blaszcikovski 77-80
Persic 77-78
Scieber(nu stiu)-76

Din cei 11 posibili titulari cresc 7 jucatori ,cu 17 puncte, 3 raman la fel iar Subotic scade cu un singur punct.

Ribery7
13 September 2012 20:39

Au aparut ratingurile jucatorilor din fifa 13. Iata cum aratau in fifa 2012, lansat in septembrie 2011, si cum arata in fofa 2013,care urmeaza sa se lanseze: Neuer 86-87 Alaba73-77 Boateng78-79 Badstuber 75-83 Lahm 87-87 Martinez 82-(inca nu stiu) schweini 87-87 Robben 90-87 Muller 83-84 Ribery 88-90 Gomez 86-87 Gustavo 79-81 Van Buyten 77-78 Tymoschuk 80-79 Kroos 81-84 Contento 70-72 riedmuller61-63 Pizarro 82-82 Shaquiri76-78 Mandzukic 78-82 Dante 77-81 Starke 76-76 Rafinha79-76 Prima nota e din fifa 12 iar a 2-a e din fifa 13. Va reamintesc ca nota maxima e 99, messi fiind de 94, ronaldo de 92, xavi de 91 in ambele. Ce pareri aveti? Mie mi se par corecte aceste ratinguri in mare, lui boateng i-as fi dat poate un 80, iar lui Alaba mai ales i-as fi dat macar 83. Shaquiri si el merita ,dupa mine, 82. Mi se pare cam mare nota lui kroos, i-as fi dat 82. 23 de jucatori am eu in lista, si excluzandul pe Javi Martinez, 15 jucatori cresc(in total titularii cresc cu 18 puncte!<> iar rezervele cu 20) , 4 raman… Citeste mai mult

flo
flo
13 September 2012 19:52

Da… Barca si Bayern au fost constante in ultimii ani… isi merita locurile.

gery76
13 September 2012 16:27

Acesta este intr-adevar un clasament obiectiv,Bayern si Barca sunt cele mai pozitive echipe ca joc din Europa,ambele incercand mereu sa creeze ,sa aiba posesie,fata de ”fortele raului”Real sau Chelsea ,echipe ce se preocupa in primul rand de distrugerea jocului adversarului,la acest capitol nociv pentru fotbal ,Mou si Di Matteo fiind lideri autoritari,in detrimentul fotbalului si al spectatorilor.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
17
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x