In Germania s-au investit cei mai multi bani in transferuri pana acum, peste 240 mil. euro, un nou record. Incepand de anul viitor, cluburile din Bundesliga vor incheia un nou contract cu televiziunile, in urma caruia vor castiga cu 30-40% mai mult decat acum, astfel ca vor fi nevoite sa investeasca mai multi bani in jucatori noi. Manchestre United va incheia un contract cu General Motors din 2014, in urma caruia va incasa, timp de 7 ani, aproape 500 mil. euro!!!  Este interesat de stiut daca, la echipe ca Chelsea sau Man City, se vor mai face transferuri pe sume asa de mari avand in vedere Fair-Play-ul financiar care va intra in vigoare in curand.
Preturile jucatorile au inceput sa creasca din ce in ce mai mult (eu cred ca au luat-o razna! – n.m.) si datorita investitorilor din Rusia si China. Miliardarul rus care o sustine pe Zenit a dat dintr-un foc 90 mil. euro pe Hulk si Witsel! Aducerea de jucatori noi face o liga mult mai atractiva iar unele echipe incep sa castige titluri! Pe fani nu-i intereseaza cat costa un jucator. Ei vor sa vada jucatori cat mai buni la echipa lor iar fotbalul jucat sa fie cat mai atractiv. Dar daca disutam din punct de vedere al moralitatii acestor sume uriase de bani, atunci e altceva.
Insa nu e voie sa se faca erori de management altfel apar probleme mari. Mai ales daca banii investiti intr-un jucator nu se justifica! Cu alte cuvinte aceste investitii trebuie facute “cu cap”.
Pe www.fanorakel.de s-a votat daca aceste sume mari sunt o nebunie sau sunt necesare. Raspunsul?
70% din internauti au votat ca fiind o “nebunie” iar 30% ca fiind “necesare”.

sursa: BILD – traducere directa

0 0 vote
Article Rating
26 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
gery76
6 September 2012 19:01

@fabbayer:
-Nu demult aparuse o informatie ,in care Falcao ar fi mentionat ca Chelsea ,este echipa lui favorita si ca si-ar dori sa evolueze pentru trupa antrenata de Di Matteo,n-am scos-o din ”burta”.
-Circula multe zvonuri ,inclusiv ca este pe punctul de a semna cu Real ,desi el a spus recent ca va ramane la castigatoarea Super Cupei Europei!

Ribery7
6 September 2012 16:40

Nu stiu voi, dar pe mine chiar ma intriga ideea plecarii lui ronaldo de la Madrid. Voi la ce echipe il vedeti, daca ar fi sa plece? Eu la Juve , Utd sau Milan, poate City.

fabbayer
fabbayer
6 September 2012 6:37

@gery76: Ce legatura are Falcao cu Chelsea si Di Mateo. Falcao a ramas la Atletico si nu pleaca nicaieri. Si daca se transfera in iarna nu va putea evolua in europa pentru ca a jucat deja pentru Atletico.

gery76
6 September 2012 0:15

@Schweinsteiger_31:
-Daca pentru Bayern ,absenta lui David Alaba ,este clar o pierdere importanta,din punct de vedere al nationalei Germaniei,absenta lui Alaba din primul 11 austriac in meciul de marti ,nu poate fi decat avantajoasa pentru Germania,asta ca sa mai alinam supararea cu accidentarea lui Alaba.
-Din pacate pentru Contento,cred ca lupta sa pentru titularizare pe stanga cu David Alaba ,momentan este transata in mod clar de David.

gery76
6 September 2012 0:09

@SG:
-Si la randu-mi ,sunt convins ca Hulk nu va progresa prea mult in Rusia,desi voi spune inca o data ca ,competitia din Rusia din punct de vedere valoric si din punct de vedere al echilibrului ,este peste campionatul Portugalei,desi nici pentru Radamel Falcao nu va fi usor ,mai ales ca Di Matteo ,este unul dintre cei mai hidosi antrenori din Europa,un distrugator prin excelenta,un cancer al fotbalului si o spun cu toata puterea cu asemenea oameni ca el si Mourinho[ un alt cancer,insa la un alt nivel si valoric si al meschinariei], daca toti antrenorii din fotbalul mare ,s-ar ghida dupa aceleasi principii ca cei 2,fotbalul s-ar transforma intr-un sport jucat in cazemate si armuri,atunci de ce lumea sa mai iubeasca fotbalul?

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
6 September 2012 0:05

Imi cer scuze am vrut sa scriu “glezna”.Un pic de graba…dar sper ca ideea transmisa a fost suficient de clara.

Sper ca baietii sa revina cat mai repede la antrenamente pt ca avem mare nevoie de ei si in general de un grup perfect sanatos.

MIA SAN MIA.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
6 September 2012 0:00

INFORMATIE : Vesti bune de la jucatori accidentati(Alaba,Contento si Gomez).Acestia urmeaza programul de recuperare fizica in jur de 4 ore pe zi – incluzand aici si sedinte de antrenament si fizioterapie.Mai avansat cu programul de recuperare este Contento a carui accidentare este apropiata de nivelul de gravitate cu cea lui Alaba. In urma unui interviu acordat site-ului oficial David Alaba s-a aratat increzator in fortele sale si spera sa revina la antrenamentele echipei in maxim 2-3 saptamani.Pentru o perioada de timp David Alaba a purtat un fel de “pantof” chirurgical care sa ii mentina gleza intr-o anumita pozitie,dar se pare ca marti acum vestea buna a venit si pt Alaba…ca nu mai este necesara purtarea acestui “pantof” chirurgical. Gomez, care a venit joia trecută in cârje la sedintele de recuperare , este în prezent sub observatia medicilor care ii administreaza daca se poate spune asa un program ce vizează construirea rezistentei, forta musculara si mobilitatea jucatorului.Totodata a declarat pt site-ul oficial ca nu mai resimte dureri la glezna.Revenirea lui SUPER MARIO era prevazuta pt jumatatea lunii acestea,insa totul depinde de… Citeste mai mult

SG
SG
5 September 2012 21:26

@gery76: Nu era neapărat un punct de vedere personal. În vara lui 2011, Hulk era mai bine cotat în media decât Falcao. Mulți chiar au fost șocați de faptul că Atletico a plătit atât de mult pentru Falcao. I s-a acordat mult mai multă atenție după ce a confirmat la Madrid. Din punctul meu de vedere, nu vorbim de jucători de același profil. Falcao este un finalizator prin excelență, în timp ce Hulk este un creator și finalizator în egală măsură. Plusuri pentru brazilian față de Falcao ar fi versatilitatea. Brazilianul poate evolua pe patru posturi: atacant secund, extremă dreapta, extremă stânga, atacant împins. Hulk nu are simțul porții al lui Falcao, însă e mai mingicar (doar e brazilian) decât columbianul. Per general, și eu cred că Falcao e clar peste acum, însă acum un an, aveam o altă părere. Columbianul a crescut foarte mult în ultimul sezon, din punctul meu de vedere.

Vlad_N
Vlad_N
5 September 2012 20:57

Bundesliga e un campionat in crestere atat ca valoare cat si ca audienta si imagine. Deja si in clasamentul coeficientilor a depasit cu mult Italia si e aproape de Anglia. Odata cu reinnoirea contractelor de televiziune cluburile vor deveni si ele mai puternice si vad in cativa ani Bundesliga la un nivel foarte apropiat de Premier League.

gery76
5 September 2012 20:45

Eu nu voi fi de acord niciodata cu ideea ca Hulk ar fi vreodata deasupra lui Falcao,din nici un punct de vedere fotbalistic,poate doar acela ca Hulk ,este intr-adevar un ”culturist”al fotbalului,o forta a naturii indiscutabil,insa pana la finetea,tehnica cu ambele picioare,dar mai ales flerul de atacant de rasa,cel mai complet si complex nr 9 din intreg fotbalul mondial la ora actuala,este o mare diferenta si evident in favoarea lui Radamel Falcao!

SG
SG
5 September 2012 17:23

@Schweinsteiger_31: Majoritatea site-urilor vorbesc de o sumă între 50 și 60 de milioane de euro. Fum fără foc nu iese. Din punctul meu de vedere, e absurd să credem că e vorba de o altă sumă, în condițiile în care oameni cu relații, precum cei de la transfermarkt, și nu numai vorbesc de 50-60 de milioane. Și așa e mult pentru un club precum Zenit. N-ai spus direct că pe Hulk îl interesează cât s-a dat pe el, dar ai sugerat asta: ”Eu unul cred ca sumele vehiculate si scrise pe cele doua site-uri mentionate de tine,nu sunt reale….Hulk nu ar pleca din Portugalia sa se duca de dragul fotbalului intr-o tara cum este Rusia…cu un fotbal la un nivel mai jos decat al Portugaliei.Cred ca s-a virat mai mult ca sigur suma aceasta de 100 mil.EURO sa poata lua un asemenea jucator.” Ai menționat că nu crezi în transfermarkt sau soccerway, iar apoi ai motivat asta punând la îndoială dorința jucătorului. Ce treabă are faptul că tu nu crezi în ”sumele vehiculate și scrise pe cele două două site-uri… Citeste mai mult

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
5 September 2012 14:09

@SG…nu prea fi asa sigur ce scriu unele site-uri….exemplu cel mai pur este ca la noi se fac transferuri si se declara alta suma,mai mica pt ca o parte merg catre stat prin impozite.Asa ca daca ar fi virat 100 au declarat mai putin.Poate ca nu a fost 100,dar cei care au dat banii au dat foarte mult.Si nu am declarat ca il intereseaza pe Hulk cat s-a dat pe el.Iar pe site-uri cand se pune semnul intrebari…inseamna ca nu au acces la o informatie sigura asupra pretului.
Daca gandim logic…sa fie logic.:D

Oricum Hulk nu prea a fost incantat…a zis..ca daca asta a dorit clubul,asta a fost.El declarase ca vrea un nou titlu cu PORTO.Eu unul as fi vrut ca FC BAYERN sa fi facut maidemult o oferta pt cei 2 (Hulk si Falcao)…inca, cat mai erau la PORTO.

Merita o echipa mai buna decat Zenit…un alt campionat cu un nivel mai ridicat al standardului de performanta.Dar este bine pana la urma ca nu intareste alte contracandidate la UCL..ex:Man.Utd,Barca,Real,Chelsea,PSG,Juventus.

MIA SAN MIA.

SG
SG
5 September 2012 12:43

@Schweinsteiger_31: Au plătit aproximativ 100 de milioane pe Hulk + Witsel. Cei de la transfermarkt chiar sunt de încredere. Ca dovadă, dacă nu sunt siguri de suma de transfer, nu o publică (în loc de un număr, acolo e semnul întrebării). Raționamentul tău privitor la dorința jucătorului nu are deloc relevanță. De ce l-ar interesa pe Hulk cât plătește Zenit lui Porto pentru el? Pe el îl interesează salariul, care e unul foarte mare. Din suma de transfer, lui nu îi iese nimic. Iar pe FC Porto nu o interesează cine sare cu banii. Importantă e suma, nu cine o oferă. Degeaba compari situația lui Hulk cu cea a lui Falcao. E un motiv în plus pentru a ne îndoi de suma promovată de Pro Tv. Falcao a plecat pe o sumă sub 50 de milioane de euro, în condițiile în care Hulk nu e mult mai bine cotat decât columbianul. Dacă Falcao ar fi plecat pe 80-90 de milioane de euro, era un argument. Dar cât timp vorbim de 40-47, nu mai e. E chestie de logică.

gery76
5 September 2012 1:59

@SG:
-Incep sa cred ca la Real Madrid ,este din ce in ce mai mult vorba de o problema a vestiarului.
-L-am auzit si pe Craioveanu spunand ,ca si el inclina spre un conflict interuman in lotul lui Real ,intre grupul ce-l recunoaste ca lider de facto pe Iker Casillias si cei care-l vor ca lider al grupului pe Ronaldo.
-Eu cred ca Iker ,reprezinta mult mai mult pentru istoria blanco ,decat Ronaldo,insa aceste certuri din vestiarul madrilenilor,mie personal nu pot decat sa-mi placa,fiindca Real este un adversar traditional al lui Bayern ,iar eu vreau in special binele lui Bayern ,nicidecum armonia celor de la Real.
-S-auzim numai de bine.

gery76
5 September 2012 1:53

@Schweinsteiger_31:
-Desi opiniile tale sunt in cea mai mare parte ,foarte pertinente,aici in legatura cu valoarea campionatului Portugalei ,in raport cu al Rusiei,n-as mai fi atat de sigur.
-Campionatul Rusiei ,din punctul meu de vedere ,este mult mai ewchilibrat decat cel portughez si este o chestiune de cativa ani,pana cand se vor bate la nivel de echipe de club ,cu sanse aproximativ egale cu marile forte ale continentului.
-Sa nu uitam ca T.S.KA Moscova si Zenith ,au cucerit deja Europa League in ultimul deceniu.
-Si fata de China,Qatar sau Arabia Saudita,tari ce platesc din ce in ce mai bine,Rusia are ca si Portugalia o traditie de zeci de ani in fotbalul european.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
5 September 2012 0:56

@SG..eu am vazut la stirile din sport de la PRO TV.De acolo am scris si pe forum de suma de 100 milioane EURO. Eu unul cred ca sumele vehiculate si scrise pe cele doua site-uri mentionate de tine,nu sunt reale….Hulk nu ar pleca din Portugalia sa se duca de dragul fotbalului intr-o tara cum este Rusia…cu un fotbal la un nivel mai jos decat al Portugaliei.Cred ca s-a virat mai mult ca sigur suma aceasta de 100 mil.EURO sa poata lua un asemenea jucator.Hulk si FALCAO erau ultimi ramasi la FC PORTO cu valoare incontestabila….si de aici si sumele mari de transfer pt cei doi. Rusii au investit,mai bine zis au bagat bani greii pt a aduce antrenori straini foarte buni,jucatori,infrastructura…numai asa se pot “momi” adevaratele valorile din fotbal pt a-si presta munca in RUSIA,cu sume colosale.Asa le inchide gura cu sume fabuloare,chiar daca nu le convin la majoritatea celor implicati. Era in care suntem..nu mai este una a valorilor morale,a jocului prestat din pasiune pura ..ci este una a moravurilor usoare(bani,femeii,chefuri,hoteluri,party-uri…si lista continua)in care valoarea individuala se pune in… Citeste mai mult

SG
SG
4 September 2012 23:27

@Schweinsteiger_31: Unde ai citit de 100? Pe transfermarkt, e vorba de 55, iar pe soccerway, de 50. Dacă nu mă crezi, poți verifica.

SG
SG
4 September 2012 23:24

@Ribery7: Nu că aș fi vreun susținător al lui Ronaldo, dar se vede că citești mult știri gen sport.ro. Motivul pentru care Ronaldo s-a plâns nu are nici o legătură cu salariul său. Numai un copil ar putea crede așa ceva.
Cât despre salarii, dacă jucătorul X îmi produce 50 de milioane de euro pe an din marketing (Beckham, Henry, Ronaldinho în trecut… Messi, Ronaldo în prezent), sunt de părere că măcar 25 ar trebui să meargă la el în mână. Adică, pe lângă faptul că îmi joacă fotbal, îmi aduce bani în casă și se plătește singur. Nu pot să am pretenția să-l plătesc la fel ca și pe ceilalți, care sunt zero barat la capitolul marketing.

Ribery7
4 September 2012 23:10

Ronaldo merita sa fie urat de suporterii realului, in vreme de criza in spania, el se plange ca e subapreciat si ia mai putin decat Messi. E un gest copilaresc.
Dar in ultimul timp se ARUNCA(nu se investesc, se arunca) prea multi bani in fotbal. Ce face un jucator ca sa castige 10-20 mil euro pe an? nu merita banii astia,parerea mea

Ribery7
4 September 2012 23:08

Pe mine personal ma dzgusta efectiv echipe ca chelsea, psg, man city, zenit si alte echipe de prin Quatar, Rusia sau China care arunca suna uriase. Ruineaza fotbalul pur si simplu , cu o nesimtire uriasa. Man city de ex deja e pregatita sa ofere peste 100 mil euro in caz ca ronaldo vrea sa plece de la real. Pai stati mai putin…aveti deja jucatori valorosi pe postul lui, cu ei ce faceti? aveti contracte cu ei. cand iati adus leati promis marea cu sarea dar ii inlocuiti cu prima ocazie… Care e faza cu cele 500 de mil euro in 7 ani primite de man utd? Mi se pare enorm! Legat de diavoli, am vazut ca au investit in academia de juniori, avand nu mai putin de 12000! de jucatori tineri antrenati de 120 de antrenori la academie. Se pare ca vor sa repete istoria, ca atunci cand Sir Alex Ferguson a facut Man utd o putere a europei cu jucatori din propria pepiniera:-? Eu unul sunt foarte MANDRU de Bayern Munchen ca nu cade in absurd si arunca… Citeste mai mult

gery76
4 September 2012 21:13

-Am uitat sa mentionez ,Turcia,o alta economie emergenta,pe cate eu deja o vad ca pe o mare putere regionala,c-o crestere economica halucinanta si cu o dezvoltare a unor ramuri sportive ,in care Turcia era ”nimeni”,precum baschet,volei sau atletism si care ,sunt convins ca va continua sa investeasca masiv si in fotbal,de aceea n-am fost mirat ca fotbalisti ca Dirk Kuyt,Eboue,portarul nationalei Uruguayene,Muslera sau brazilianul Chris ,au ales sa dea campionatul Angliei sau Italiei pentru a juca in Turcia!

gery76
4 September 2012 21:02

@fcdm3:
-Salariile lui E’too,dar mai ales Conca,par de-a dreptul ”nesimtite”,sfideaza orice limita a bunului simt,n-am nimic cu valoarea indiscutabila a lui Samuel E’too,dar salariul acesta intrece orice limitata a minimei decente.

gery76
4 September 2012 20:57

Din pacate pentru Europa,din ce in ce mai multi fotbalisti de valoare vor fi atrasi de salariile din punctul meu de vedere indecente,cum sunt cele din Rusia si China,dar nu numai[ Rusia este in Europa,o parte].
-Brazilia o economie emergenta ,ce in cativa ani sunt convins ca va intra in top 5 al celor mai mari economii ale lumii,nu va mai da drumul asa usor la jucatorii de valoare,din ce in ce mai multe cluburi braziliene isi vor permite sa plareasca salarii”babane”,iar multi fotbalisti brazilieni vor prefera sa joace la ei acasa,mai ales ca surprinzator ,din punctul meu de vedere,Brazilia este intr-o pana de talente uriase ,cum eu n-am mai vazut de cand ma uit la fotbal si ma tot uit de vreun sfert de secol,daca nu mai bine.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
4 September 2012 19:36

INFORMATIE : Zenit St. Petersburg la achizitionat pe brazilianul Hulk de la FC PORTO..pt 100 milioane de euro. Eu zic ca daca se face o treaba buna la echipa nu cred ca ar trebui sa aruncam cu milioane de euro.Un transfer de valoare merita maxim 60-70 milioane de euro la vremurile actuale.Echipele mai sus metionate in topul prezentat au mari probleme sezonul acesta,unele sunt ajutate de arbitri in mod grosolan(chinuindu-se cu echipe mici pana aproape de sfarsit de meci),altele cu investitii de sute de milioane se afla pe la jumatatea clasamentelor in tarile respective.Competitiile europene vor tria unele dintre ele daca nu au adevarata stiinta a jocului. Noi nu am fost anul trecut la valoare financiara a lotului lui Real Madrid…dar am cam maturat un pic cu ei la ce joc am prestat.Cei sinceri au recunoscut ca munca bine facuta ne-a adus un joc peste al multor formatii.Anul acesta este momentul sa ne spunem din nou cuvantul in fotbalul mare.Ne vom opri doar atunci cand vom ridica trofeul CL deasupra capului.Pana atunci munca si disciplina vor fi cuvant de lege.… Citeste mai mult

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
26
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x