Stefan Effenberg, unul dintre cei mai respectati fosti fotbalisti ai Germaniei si ai lui Bayern a vorbit despre transferul spaniolului Javi Martinez, de la Atletico Bilbao, in schimbul a 40 de milioane de euro.

Fostul mijlocas, acum in varsta de 44 de ani, si-a exprimat nemultumirea fata de sumele care se arunca acum in fotbal pentru niste jucatori care nu au aratat inca nimic in fotbalul mare.

“Sa platesti 40 de milioane pentru Javi Martinez mi se pare inadmisibil. Este o suma disproportionata, ma surprinde faptul ca Bayern s-a aratat atat de interesata de serviciile jucatorului.”, a spus Effenberg.

“Nici macar nu e titular in nationala Spaniei, a jucat doar 25 de minute la Euro. El nu e vreun Iniesta sau vre un Xavi, asta e clar. De aici si intrebarea mea, de ce 40 de milioane?”, a adaugat fostul fotbalist.

0 0 vote
Article Rating
9 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
24 August 2012 21:46

cu calitati* pardon:D

Ribery7
24 August 2012 21:25

Martinez mi se pare un jucator foarte bun, foarte talentat, cuc alitati defensive fenomenale. Va aduce un plus mare echipei, multa siguranta in defensiva si de aici un atac mai limpede, contraatacuri mai rapide generate de recuperari rapide! SPER DIN SUFLET SA VINA.
Mia San Mia

SG
SG
24 August 2012 12:48

@fcdm3: Bilbao a jucat contra lui HJK Helsinki, nu Copenhaga. Într-adevăr, a învins cu 6-0, însă Llorente nu a jucat deloc, nefiind nici măcar rezervă.

fcdm3
Moderator
24 August 2012 9:10

O stire de ultima ora este ca Man City vrea si ea sa-l achizitioneze pe Martinez! Seicul Mansour Bin Zayed Al Nahyan din Abu Dhabi e dispus sa dea chiar mai mult de 40 mil, zice BILD.
Insa stirea cea mai buna vine tot de la Bilbao, acolo unde aseara Athletic a spulberat-o pe Copenhaga cu 6-0 si a jucat si Llorente! Realizand cel mai mare scor din istoria cupelor europene, bascii sunt acum fericiti (si datorita faptului ca Llorente e posibil sa nu se mai transfere la Juventus) si s-ar putea sa nu mai traga atat de Martinez si sa-l lase sa plece odata…

gery76
24 August 2012 2:49

-Un om ce a ridicat Ch.League deasupra capului din postura de capitan al echipei Bayern Munchen,are toata viata dreptul de a se exprima liber in privinta echipei al carei lider a fost o buna perioada de timp.
-Eu pe Effe nu l-am suferit mult timp ,mai ales in timpul worldcup’94,atunci cand ,aratand degetul mijlociu fanilor veniti din Germania,doar pentru faptul ca-i dezaprobau prestatia din meciul cu Coreea de Sud,a fost trimis acasa cu primul avion.
-Am mai avut un motiv de a nu-l suporta pe Effe,anume acela ca mereu l-a provocat pe Lothar Matthaus,liderul de facto al lui Bayern si cel mai simpatizat fotbalist de catre mine de cand ma uit la acest fenomen numit fotbal,insa Effenberg ,cu toate hibele sale in ceea ce priveste comportamentul ,a fost ,este si va fi un mare nume in istoria lui Bayern ,iar parerile sale si de plac si de nu plac ,vor fi mereu interesabnte si pertinente,caci vin din partea unui om care a fost acolo in mijlocul bataliilor fotbalistice ale clubului pe care toti l-avem la suflet!

fcdm3
Moderator
23 August 2012 23:23

@DevilMayCry: sunt de parere ca ceea ce a spus Effenberg despre Martinez nu trebuia pus ca articol. Este o simpla declaratie spusa in cine stie ce conditii, la o bere cu prietenii sau mai stie eu cum. Asa, la ceea ce am citit in presa germana in ultimele doua zile (si am scris la articolul “Bayern in 16-imile Cupei Germaniei”), ar fi trebuit sa adaug cel putin 5-6 articole. Cred ca mai importanta era stirea cu prelungirea contractului cu DEUTSCHE TELEKOM, contract de pe urma caruia Bayern va castiga 30 mil./an in urmatorii 5 ani. Si, cum am mai spus, parerile lui Effenberg nu prea mai imtereseaza pe nimeni atata timp cat el nu se mai afla in circuitul fotbalistic. Adica nu este angajat la nici o echipa de fotbal, nici in federatie, nicaieri. Si nu, Effenberg nu este unul din cei mai respectati oameni de fotbal din Germania. Nu stiu de unde ai luat articolul. De Xavi si Iniesta am scris in articolul precedent. Cum sa-i compari pe cei doi cu Martinez? Asta demonstreaza ca Effenberg nu prea mai… Citeste mai mult

Ribery7
23 August 2012 23:17

intradevar. alte echipe (real) arunca 60 de mil pe Kaka si il tin pe banca, desi are un salariu urias. Dar noi nu avem nevoie de un kaka , de un ronaldo, noi avem nevoie mare de un inchizator bun. pana la urma, daca e un plus atat de mare pt echipa, dc sa nu aruncam si noi sume mari ca Real, Barca, Chelsea, Man utd& City, milan,juve, ATLETICO MADRID?! La urma urmei, noi suntem bayern si ne pemitem cate un transfer mare. Dar da, asta ar fi dezamagirea, ca e f scum si inca nu e sigur 100% daca chiar e atat de bun. Pai nici Khedira, care joaca pe acelasi post si e un talent dovedit, nu face mai mult de 25. Dar Pana la urma jucatorul nu o costa pe bayern decat 30 de mil, este foarte tanar, si ne poate ajuta sa luam trofee si o data cu ele si venituri mari. Plus ca nu sunt multe cazurile in care sa vina jucatori buni la bayern si sa se stinga. Robben de ex, real lau aruncat… Citeste mai mult

florin.b
florin.b
23 August 2012 21:17

Daca toata lumea din conducerea tehnica si administrativa a clubului il vrea pe acest jucator, poate ar trebui sa mergem pe mana lor. E adevarat ca suma e mare, dar fara jucatori valorosi e foarte greu sa faci performanta. Daca mergem pe principiul economiei, o sa ajungem un fel de Arsenal, care scoate bani frumosi, ajunge in fiecare sezon cu investitii minime in Liga Campionilor, dar nu castiga niciun trofeu de ani buni. Clubul isi permite transferul, jucatorul este necesar echipei si vrea sa vina la Bayern, solutii mai ieftine nu avem (poate doar jucatori mediocri, care oricum nu ne-ar ajuta cu nimic), asa ca se poate face o investitie mai de amploare.

ionut1900
ionut1900
23 August 2012 20:51

Effenberg are dreptate , martinez nu valoreaza 40 de milioane insa sunt de parere ca bayern are nevoie de martinez ……chiar daca pretul este destul de mare am incredere in spaniol ca ii va ajuta extrem de mult pe bayern.Cu acest transfer bayern ar avea sanse mult mai mari la liga campionilor.

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x