SSV JAHN REGENSBURG – BAYERN MUNCHEN  0-4

Bayern a facut show in primul meci din noul sezon al Cupei Germaniei. A castigat fara probleme in deplasare la o “vecina” din Bavaria, Regensburg.

Toate golurile au fost marcate de jucatori veniti in aceasta vara la Bayern. Mandzukic a reusit o dubla, Shaqiri un gol si doua pase decisive, iar Pizarro a marcat ultimul gol al meciului.

La  Bayern au revenit Schweinsteiger si Pizarro, ambii refacuti dupa accidentari. Alaba, Contento, Van Buyten, Rafinha si Mario Gomez raman in continuare indisponibili si vor rata startul noului sezon din Bundesliga. Bayern joaca in prima etapa din campionat in deplasare la Greuther Furth, sambata de la ora 16:30.

 

 

0 0 vote
Article Rating
32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
fcdm3
Moderator
23 August 2012 20:02

Din cate am citit in presa germana, nici maine nu se va rezolva problema transferului. Cert e ca se asteapta pana in ultima zi a perioadei de transferari, 31 august. Cum zicea si Rummenigge, avocatii lui Bayern sunt la Bilbao. Athletic Bilabo este un club care seamana cu Barca si Real in ceea ce priveste organizarea clubului, acolo unde suporterii sunt actionari. Astfel ei au un cuvant de spus la orice transfer, asa cum e cazul lui Martinez acum. Iar ei se opun categoric acestui transfer. Un lucru bun este ca Martinez nu a fost pus pe lista echipei care va juca in seara asta cu Helsinki in Europa League. Si Effenberg face glume cand vorbeste ca Martinez nu este Iniesta sau Xavi ca sa dai 40 mil. Pai Effenberg stie la cat sunt cotati cei 2 de TRANSFERMARKT, dar mai ales cat au clauzele de reziliere a contractelor? Xavi, care are 32 de ani, e cotat la 30 mil. dar are clauza de 80 mil. iar Iniesta, care are 28 de ani, e cotat la 70 mil. si are… Citeste mai mult

lesas
lesas
23 August 2012 17:59

Stefan Effenberg, unul dintre cei mai respectati fosti fotbalisti ai Germaniei si ai lui Bayern a vorbit despre transferul spaniolului Javi Martinez, de la Atletico Bilbao, in schimbul a 40 de milioane de euro.

Fostul mijlocas, acum in varsta de 44 de ani, si-a exprimat nemultumirea fata de sumele care se arunca acum in fotbal pentru niste jucatori care nu au aratat inca nimic in fotbalul mare.

“Sa platesti 40 de milioane pentru Javi Martinez mi se pare inadmisibil. Este o suma disproportionata, ma surprinde faptul ca Bayern s-a aratat atat de interesata de serviciile jucatorului.”, a spus Effenberg.

“Nici macar nu e titular in nationala Spaniei, a jucat doar 25 de minute la Euro. El nu e vreun Iniesta sau vre un Xavi, asta e clar. De aici si intrebarea mea, de ce 40 de milioane?”, a adaugat fostul fotbalist.

sursa sport ro

gery76
23 August 2012 17:35

@SG:
-Pentru ce-i admir eu pe basci,este acea rautate pozitiva,cred ca-i singurul lucru pentru care l-as vrea 100%pe Martinez la Bayern Munchen,chiar daca suma tot exagerata mi se pare.
-Mi-aduc aminte de 2 internationali basci din anii ’80 ce exemplificau aceasta rautate ,e vorba de Goicoechea si Genaro Andrinua,primul de o combativitate incredibila in ciuda unui fizic nu foarte impunator,autorul fracturii provocate lui Maradona,faza reluata saptamani intregi de televiziunea yugoslava la emisiunile sportive,iar Andrinua in ciuda elegantei aparente ,era tare ca o stanca ,titular si la Euro’88 si la Italia’90!
-Eu zic ca la Bayern ,cam asta lipseste in ultimul timp ,acea rautate pozitiva,dupa plecarea lui van Bommel,doar Muller mai are acea efeverscenta si rautate pozitiva,chiar daca nu tot timpul i-a iesit randamentul scontat!

SG
SG
23 August 2012 16:32

@gery76: Nu se poate vorbi de compromisuri, în cazul antrenorilor, pentru că nu și-au propus să aibă pe bancă doar antrenori basci. La începutul secolului trecut, au trecut pe acolo câțiva antrenori englezi, iar după anii 50, un cehoslovac, un brazilian, un iugoslav și un austriac, pe lângă cei menționați de tine. E destul de limpede că nu și-au propus niciodată să angajeze doar antrenori basci. Dacă ar fi făcut-o și la un moment dat ar fi renunțat la idee, atunci putea fi vorba de compromis. Însă cred că era mișto să existe doar basci și în teren, și pe bancă, și în conducere. Nu prea îmi plac jumătățile de măsură. E un pic ciudat că au apelat deseori la străini când a venit vorba de antrenori.

gery76
23 August 2012 16:12

@SG:
-Doar in ceea ce priveste antrenorii au facut unele compromisuri,de-a lungul timpului avand cativa antrenori straini ce au facut performanta cum ar fi Luis Fernandez,Marcelo Bielsa acum si chiar Jupp Heynkes actualul antrenor al lui Bayern.
-Totusi perioada lor de glorie se leaga tot de un un basc legendarul Javier Clemente ,ulterior ajuns si selectioner al Spaniei!

SG
SG
23 August 2012 14:57

@ fcdm3 & Omul
Toți jucătorii din istoria clubului Athletic Bilbao au origini basce. Nu contează că ai fost sau nu născut în Țara Bascilor. Trebuie să ai origini basce și cu asta basta. Lizarazu, de exemplu, s-a născut în Franța, însă are sânge de basc. Altfel, nu ajungea să îmbrace tricoul lui Bilbao niciodată. Nu au au existat, nu există și mai mult ca sigur nu vor exista compromisuri. Dacă nu ai origini de basc, nu ai nici o șansă să joci la Athletic Bilbao, oricât de bun ai fi.
@ Ribery7
Pasa decisivă nu intră în atribuțiile unui mijlocaș defensiv. Iar Kroos nu a jucat niciodată mijlocaș defensiv, nici măcar când a făcut cuplu cu Schweini. Bastian a fost închizătorul, iar Toni a fost regizorul.

Ribery7
23 August 2012 14:12

echipa arata extrem de bine acum, iar daca la anul vor mai veni Papadopulous de la Schalke 04 si Gotze de la galbeni, vom fi peste real, daca nu deja suntem, vreau sa zic ca am fost mai buni anul trecut, cand banca de rezerve ne punea probleme, daramite acum!
si eventual peste 2 ani sa mai fie adus un atacant de top si o rezerva la fel de buna pt ribery, care sa-i ia locul daca este cazul.

BAYERN NO 1
Mia San Mia

Ribery7
23 August 2012 14:01

asa e dar avem nevoie de un jucator tanar si talentat pe postul de mijlocas la inchidere, adica Martinez, chiar daca e f scump.
1 la mana, daca vine el iese gustavo, iar asta ins ca bayern va juca din nou cu 11 oameni, nu 10 vs 12
2 la mana, kroos, care ar fi varianta pe postul ala in locul lui gustavo, nu se descurca bine pe faza defensiva, iar asta pune probleme nu numai defensivei dar si atacului, astfel schweini e nevoit sa coboare si el, si asa, nici el nici kroos nu au mintea limpede si nu sunt concentrati sa dea pase decisive.
Asa, daca vine Martinez, el se descurca foarte bine si in atac si in defensiva,si stiindusi spatele asigurat schweini va putea sa se concentreze la pase, la atac

Omul
Omul
23 August 2012 13:49

: In legatura cu originea jucatorilor de la Bilbao, stiu cu siguranta ca sezonul trecut, toti jucatorii aveau origini basce. Asadar inca merg pe aceasta politica.

flo
flo
23 August 2012 13:30

Mai bine sa nu vina si gata.. oricum 40 de milioane e mult prea mult pentru o speranta a fotbalului. Parca mai degraba merita shaqiri 30 milioane decat martinez 40+

fcdm3
Moderator
23 August 2012 10:17

Se pare ca transferul lui Martinez a intrat in impas!
Hoeness a declarat aseara ca “discutiile cu presedintele lui Bilbao sunt ca o lupat in noroi! Nu asteptam decat un semn de la Urrutia si un cont pentru a avira cei 40 mil. euro!”
Suporterii insa fac tot felul de presiuni asupra conducerii clubului pentru a impiedica acest transfer iar Urrutia arata ca nu prea mai e de acord cu transferul…
Rummenigge a declarat si el ca avocatii lui Bayern se ocupa de problema juridica a cestui transfer.
In cel priveste pe Urrutia, care este cheia problemei, este caracterizat ca fiind o persoana incapatanata, mandra si stoica. Nu acorda niciodata interviuri si este greu de abordat.
Va tin la curent cu informatii despre “telenovela” Martinez.

gery76
23 August 2012 0:10

-Corect ,par scumpe biletele la meciurile lui Hamburg,insa de-a lungul timpului,S.V.Hamburg a fost cu adevarat cea mai mare amenintare pentru Bayern,in ceea ce priveste simpatia suporterilor in Bundesliga.
-Hamburg,mereu a reprezentat nordul muncitoresc si fanatic ,ce se lupta cu aristocratia boema reprezentata de BAYERN MUNCHEN!
-Inclusiv strigatul de lupta al nationalei Germaniei,celebrul UWE,UWE,vine din spiritul de luptator al lui Uwe Seeler ,fostul mare capitan al nationalei Germaniei,un mare simbol al nordului reprreazentat de Hamburg S.V.!
-De aceea pentru mine o victorie clara impotriva lui Hamburg,reprezinta mult mai mult din punct de vedere emotional decat o victorie impotriva ”galbejitilor”de la Dortmund,o echipa salvata de la faliment chiar de Bayern Munchen!
-In Bundesliga marile simboluri sunt BAYERN MUNCHEN,locul 1,pauza 2-3 randuri si locul 2 Hamburg,apoi urmeaza plutonul !

fcdm3
Moderator
22 August 2012 21:47

Clauza FIFA de care am amintit, anume ca un jucator care are sub 28 ani si cel putin 3 ani de contract nu se poate transfera la un alt club decat CU ACORDUL CLUBULUI unde evolueaza jucatorul. Altfel jucatorul risca sa fie suspendat 4 luni iar echipa care l-a cumparat nu mai poate face transferari un an. Martinez se incadreaza in aceasta clauza dar presedintele lui Bilbao plus ceilalti din conducerea clubului se lasa greu induplecati. Surpriza vine insa de la Martinez care ar fi renuntat chiar la mai mult de 10 mil. euro in cei 5 ani de contract, numai sa vina la Bayern! Reamintesc faptul ca i s-a propus initial un salariu de 7 mil./an si, dupa ce Martinez a renuntat la 2 mil./an, acesta a ajuns la 5 mil./an. Si Hoeness confirma faptul ca transferul va avea loc zilele viitoare. Deutsche Telekom, principalul sponsor al lui Bayern (cel care apare si pe tricou) si-a prelungit contractul cu inca 4 ani, din 2013 pana in 2017. Daca pana acum le dadeau bavarezilor 25 mil. euro/an, din 2013 vor… Citeste mai mult

fcdm3
Moderator
22 August 2012 19:02

Nu este prima data cand Bilbao ii transfera un jucator lui Bayern. S-a mai intamplat in 1997 cand fostul fundas Bixente Lizarazu s-a transferat la bavarezi initial pentru doar 7,2 mil. DM (nu aparuse euro). Bilbao a cerut 12 mil. DM. Bayern nu a fost de acord iar Bilbao a apelat la FIFA si a castigat. Din cauza acestei probleme din trecut e posibil sa fie si tergiversarile si sicanele din ziua de azi in ceea ce priveste transferul lui Martinez. Chiar daca presedintele lui Bilbao, Josu Urrutia, a fost presedintele clubului chiar in perioada cand Heynckes a fost antrenorul bascilor!
Un redactor de la ziarul spaniol AS spune ca Martinez si Llorente sunt simbolurile “generatiei de aur” ale lui Bilbao. Dar probleme aparute (la fel se intampla si cu transferul lui Llorente la Juve!) sunt si de ordin politic, tara Bascilor avand principii usor diferite fata de restul Spaniei, acestia fiind mai nationalisti si mult timp nu aduceau la echipa decat jucatori crescuti acolo, nici macar din alte regiuni ale Spaniei!

fcdm3
Moderator
22 August 2012 18:44

Ultima declaratie a lui Rummenigge:”mai sunt 9 zile pana se termina perioada de transferari. Chiar daca lucrurile merg greu din cauza celor din Bilbao, important este ca-l vom avea la echipa pe Martinez pana se termina aceasta perioada.”
Pentru cei care tot intreaba de Martinez, Rummenigge ii lamureste: e numai o chestiune de timp pana cand acesta va semna cu Bayern.

florin.b
florin.b
22 August 2012 18:39

http://www.fcbayern.telekom.de/en/news/news/2012/36497.php?fcb_sid=660ed3f363c87272d91aaab39673ddac
Se pare ca mai avem de asteptat. Poate totusi se face transferul saptamana viitoare.

fcdm3
Moderator
22 August 2012 18:37

Citeam in TZ despre 13 jucatori din lotul lui Bayern care n-au castigat niciodata Bundesliga. Iata care sunt: Neuer, Starke, Riedmuller, Raeder (al 4-lea portar), Boateng, Weihrauch, Can, Dante, Gustavo, Mandzukic, Rafinha, Shaqiri si Weiser.

fcdm3
Moderator
22 August 2012 18:33

@gery76: mi-e teama ca un jucator cum e Can (“cel mai complet jucator pe care l-am antrenat” zicea despre el fostul antrenor al Germaniei U21) sa nu-si piarda increderea in el, dupa mai multe meciuri slabe pe postul de fundas stanga si sa-l “pierdem”. Chiar nu s-a gasit alta varianta?

gery76
22 August 2012 15:47

-Exact de acest lucru m-am temut si anume ”zapacirea”jucatorilor tineri si cu potential precum Can,care sunt pusi sa joace pe posturi pe care n-au evoluat niciodata.
-Heynkes are acest prost obicei de a muta permanent jucatorii tineri pe mai multe posturi ,acest lucru afectandu-le decisiv prestatiile,cum am mai spus si acum cateva zile,cand ma refeream la Muller dar mai ales la Kroos,fotbalisti excelenti dar care n-au evoluat 2-3 meciuri consecutiv pe acelasi post,astfel randamentul lor fiind serios afectat.

Catalin
22 August 2012 12:01

hai ce se aude cu Martinez…am vazut o stire ca deja Man. City se intereseaza de el, sa nu il cumpere inaintea noastra .

fcdm3
Moderator
22 August 2012 7:40

Iata si notele date de cei de la BILD jucatorilor lui Bayern:
Neuer 2, Can 5, Boateng 3, Badstuber 3, Lahm 3, Gustavo 3, Kroos 4, Robben 5, Ribery 3, Shaqiri 1, Mandzukic 2, Muller 4. Ceilalti n-au primit nota.
Ma bucur de forma foarte buna a lui Shaqiri si Mandzukic dar ma surprinde meciul slab facut de Robben, totusi in compania unei echipe de liga a 2-a. Can, desi este un jucator cu potential f. mare, demonstreaza ca inca nu s-a adaptat rigorii fotbalului profesionist dar, mai ales, pe postul de fundas stanga.

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
21 August 2012 14:25

INFORMATIE :

Tragerea la sorti pt faza urmatoare a cupei Germaniei se va desfasura in data de 25 AUGUST 2012 – SAMBATA in direct la televiziunea SKY SPORT.

Partidele din runda urmatoare se vor desfasura in perioada 30/31 OCTOMBRIE 2012.

sursa : http://de.wikipedia.org/wiki/DFB-Pokal_2012/13

MIA SAN MIA.

flo
flo
21 August 2012 14:23

boateng nu a luat galben pe sfarsitul meciului?

Schweinsteiger_31
Schweinsteiger_31
21 August 2012 14:12

CASETA TEHNICA A MECIULUI :

SSV Jahn Regensburg – FC Bayern 0:4 (0:1)

SSV Jahn Regensburg : Hofmann – Ziereis, Laurito, Neunaber (46. Hein), Rahn – Kotzke, Nachreiner – Djuricin, Amachaibou (46. Müller), Haag (85. Smarzoch) – Sembolo

FC Bayern : Neuer – Lahm, Boateng, Badstuber, Can – Luiz Gustavo, Kroos – Robben (75. Schweinsteiger), Müller, Ribéry (46. Shaqiri) – Mandzukic (81. Pizarro)

Rezerve : Starke, Dante, Tymoshchuk, Weiser

Arbitru : Winkmann (Kerken)

Stadion : Jahn-Stadion (Regensburg)

Spectatori : 12.500

Marcatori : 0:1 Mandzukic (32.), 0:2 Shaqiri (60.), 0:3 Mandzukic (80.), 0:4 Pizarro (88.)

Cartonase galbene : Sembolo / Müller, Mandzukic

sursa : fcbayern.de

fcdm3
Moderator
21 August 2012 13:05

@Basty31Basty: citeste, te rog, ce am scris in articolul precedent!

Acum despre Shaqiri.
Poreclit de apropiati “Piticul magic” sau “Testoasa ninja”, Shaqiri a fost cel mai bun jucator de pe teren in meciul de aseara. A marcat un super gol si a fost co-autor la celelalte doua.
Calitatile lui de luptator, alaturi de inteligenta si tehnicitatea in joc au inceput sa dea roade inca din primele meciuri in tricoul lui Bayern! Se pare ca Bayern a gasit in Shaqiri un fotbalist care are gena bavareza in sange! Cu o inaltime de 1.69m si o greutate de 72kg, Shaqiri este plin de muschi, avand circumferinta gambei mai mare decat cea a lui Roberto Carlos!
Xherdan Shaqiri este un super-jucator!

Catalin
21 August 2012 13:02

Asta am vrut si eu sa intreb 🙂 dar cred ca pina la sfirsitul zile o sa avem un rezultat pozitiv.

Basty31Basty
Basty31Basty
21 August 2012 13:00

Pana la urma stie cineva ceva de Javi Martinez?Mai vine sau nu?va rog sa imi spuneti care stiti:D!!!!Mia San Mia FCB!!!!

lesas
lesas
21 August 2012 10:15

ai dreptate , nu am fost atent la adversari , multumesc

Serban
Serban
21 August 2012 9:39

@lesas: E sponsorul cupei, daca te uitai mai atent, vedeai ca si cei de la Regensburg aveau emblema Volkswagen pe mana.

lesas
lesas
21 August 2012 9:13

cum de e wv pe umarul drept?

flo
flo
21 August 2012 8:29

se pare ca avem un executant de lovituri libere care mai si inscrie… pe ribery robben kroos demult nu i-am vazut sa inscrie.

fabbayer
fabbayer
21 August 2012 6:10

Parerea mea e ca daca Mandzukic sau Pizarro ar juca in locul lui Mario Gomez ar avea macar 25-30 de goluri in campionat dintre care 3 sferturi ar fi din pasele lui Ribery si Muller

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
32
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x