Unul dintre cei mai curtaţi fotbalişti ai Europei a ajuns la un acord cu cea mai titrată echipă din Germania, iar suma de transfer este un nou record al Bundesligii.

Javi Martinez (23 de ani) poate juca atât pe postul de fundaş central cât şi mijlocaş defensiv şi a fost prezent la Bucureşti, în finala Europa League, Athletic Bilbao – Atletico Madrid. Cei 40 de milioane de euro pe care i-a plătit Bayern pentru tânărul internaţional constituie un nou record pentru Bundelsiga. Se pare că Javi Martinez a renunţat la 2 milioane de euro pe an, iar cele 10 milioane de euro economisite de Bayern pe durata celor 5 ani de contract sunt folosite pentru a debloca clauza de reziliere a spaniolului. Iniţial, oferta bavarezilor era de “doar” 30 de milioane de euro.

0 0 vote
Article Rating
36 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ribery7
22 August 2012 16:28

sunt dezamagit. in total 47 d emil euro pe el, e doar mijlocas inchizator… si inca nu a dovedit, este doar o promisiune, un pariu… Preferam sa dea banii astia pe falcao si sa promoveze un inchizator de la echipa a 2-a

gabi
gabi
18 August 2012 15:43

pe site nu scrie nimic:)))sper sa nu va agitati degeaba

florin.b
florin.b
17 August 2012 21:36

Mie nu mi se pare ca Toni Kroos da randament ca mijlocas ofensiv. Nu are viteza prea buna, nu dribleaza, nu intra in combinatii rapide. El nu e Mesut Ozil sau Mario Gotze ca sa joace eficient pe pozitia aia. A facut si cateva meciuri bune, dar in majoritatea a fost mai degraba sters. Cred ca antrenorul ar trebui sa il foloseasca pe pozitia lui Schweinsteiger (si implicit sa fie rezerva), pentru ca acolo se preteaza mai bine sa joace. Oricum, bine ar fi ca atunci cand vor fi 2 meciuri pe saptamana antrenorul sa roteasca jucatorii, ca sa aiba si rezervele sansa sa joace, iar titularii sa nu fie fortati. Vor aparea si accidentari, suspendari, jucatori iesiti din forma si atunci va fi nevoie de rezerve care sa se ridice la nivelul primului 11, ca sa nu mai fim nevoiti sa improvizam ca in meciul cu Chelsea. Senzatia mea e ca pe Javi Martinez cineva l-a cerut cu insistenta, din moment ce s-au platit atatia bani, si cred ca despre Sammer e vorba. Eu zic ca sefilor nu le-a… Citeste mai mult

gery76
17 August 2012 15:55

-Eu raman cu teama ca Heynkes iarasi s-ar putea sa-i zapaceasca pe jucatori cu permanentele lui schimbari pe posturi astfel incat ,sezonul trecut Thomas Muller a jucat si cate trei posturi diferite in acelasi joc.
-Incepea in partea dreapta,aera apoi mutat in spatele lui Gomez,iar de multe ori dupa iesirea lui Mario ,trecea varf in locul acestuia.
-Kroos a fost si el de multe ori in aceeasi situatie,nefiind folosit 3 meciuri la rand pe acelasi post,ceea ce afecteaza iremediabil randamentul jucatorului respectiv.

AlexFCBM
AlexFCBM
17 August 2012 13:00

De acord cu tine,echipa arata foarte bine,sper sa avem un sezon glorios.
MIA SAN MIA

NEXTevolution
17 August 2012 12:55

Martinez e bavarez oficial. Hoeness a anuntat ca respecta faptul ca Bilbao au spus din prima cat vor pe jucator si nu au scazut deloc din pret. E clar ca Martinez va juca titular alaturi de Schweini, Martinez mij defensiv, iar Schweini va putea urca mai des. Odata cu venirea lui Martinez, pot spune ca lotul in sfarsit arata foarte bine si imi pare si mai bine ca se incearca promovarea unor jucatori tineri ca si Emre Can, Weiser, etc. Singura problema ar mai ramane doar antrenorul, dar chiar daca de multe ori mi-am exprimat dezacordul cu alegerile si schimbarile sale, sezonul asta merg pe mana lui. Poate vreti sa auziti un banc bun: am citit in presa ca odata cu aducerea lui Martinez, Luis Gustavo se va duce la Barcelona (da ati citit bine, Luis Gustavo la Barca). Desi sunt aproape sigur ca aceasta e doar o gluma a vreunui jurnalist, parca totusi am o urma de speranta ca Luis Gustavo va pleca macar pe 7-8 milioane la vreo echipa. Daca este adevarat aceasta stire si eventual va pleca… Citeste mai mult

AlexFCBM
AlexFCBM
17 August 2012 12:30

News !! Odata cu venirea lui Javi Martinez se pare ca Tymo va revenii la Dinamo Kiev

SG
SG
17 August 2012 11:18

@fcdm3: Da, m-ar mira, pentru că Toni Kroos nu are calitățile defensive necesare pentru a da randament ca mijlocaș defensiv.

fcdm3
Moderator
17 August 2012 8:04

@SG: daca vrea muschii lu’ Heinckes il poate pune pe Kroos si fundas central. Te-ar mira? N-ai vazut ce i-a zapacit pe unii jucatori mutandu-i de pe un post pe altul?
Uite, Emre Can este mijlocasd e meserie. Joaca la nationala U19 cu nr. 10 dar se pare ca e bun si ca mijlocas defensiv. Ei, cu toate astea, Heynckes l-a pus sa evolueze intr-un amical fundas dreapta iar acum incearca sa-l joace numai fundas stanga, acolo unde lipseste Alaba si Contento. Deci…?

fcdm3
Moderator
16 August 2012 23:46

@gery76: si eu sunt fericit ca scapam de Gustavo. Bine, cel putin nu-l mai vedem pana se accidenteza spaniolul (speram sa nu se intample!) sau cine o mai fi pe postul lui. Dealtfel, se spune ca Martinez vine pe postul lui Gustavo!

gery76
16 August 2012 23:10

-Singura veste buna totalmente,prin venirea lui Martinez,este din punctul meu de vedere aceea ca in sfarsit eu voi scapa de obsesia mea si cred ca nu numai a mea,indolenta intruchipata de 17 milioane de E pe numele sau Luis Gustavo,de departe cea mai mare teapa a lui Bayern din ultimii 8-10 ani!

SG
SG
16 August 2012 22:54

@fcdm3: Kroos nu va juca în niciun meci mijlocaș defensiv. Nici nu a făcut-o vreodată. Închizător va fi ori Martinez, ori Schweini, ori Gustavo, ori Tymoshchuk, ori Can, dar niciodată Kroos. Dacă face pereche cu Gustavo, de exemplu, asta nu înseamnă că joacă la închidere. Lumea nu înțelege că mijlocașii centrali nu se împart în doar două categorii: mijlocaș defensiv (număr 6), respectiv mijlocaș ofensiv (număr 10). Xavi, de exemplu, nu e nici șesar, nici zecar, ci optar. Bayern nu a jucat NICIODATĂ în ultimii ani cu doi mijlocași defensivi. Chiar dacă perechea de mijlocași e formată din Tymoshchuk și Gustavo, unul dintre ei va juca mai avansat și va trece des de centrul terenului. Kroos nu a fost, nu este și nu va fi vreodată mijlocaș defensiv. Schweinsteiger, da, a jucat acolo și probabil o va mai face.

fcdm3
Moderator
16 August 2012 22:40

Eu cred ca va agitati cam mult cu tot felul de scheme pentru jucatori…
BILD ne prezinta foarte clar echipa standard a lui Bayern, in momentul de fata:
Portar: Neuer
Fundas stanga: Can, pana revina Alaba sau/si Contento
Fundasi centrali: Badstuber (stanga) si Dante/Boateng (dreapta)
Fundas dreapta: Lahm
Mijlocas defensiv: Kroos, pana revine Schweini (stanga) si Martinez (dreapta)
Mijlocasi ofensivi: Ribery (stanga) si Robben (dreapta)
Mijlocas central: Muller sau Kroos
Atacant: Mandzukic, pana revine Gomez.
Asta e si echipa din prima etapa, daca nu se mai accidenteaza careva.

Mai multi oameni de fotbal germani, si nu numai, au spus ca Martinez are un potential urias, putand sa ajunga unul din cei mai buni din lume pe postul lui. Eu zic sa-i credem, nu?
Daca Javi Martinez a renunta la 2 mil./an in cei 5 ani s-ar aduna 10 mil. si practic, Bayern ar fi platit 30 mil. pe el. Adica, cei 10 mil. in loc sa se duca la fotbalist se duc la Atl. Bilbao. Putem spune ca Bayern a dat 30 mil. pe el, nu? 🙂

SG
SG
16 August 2012 20:34

De menționat că în fotbalul de azi nu prea mai există mijlocași defensivi autentici, gen Gattuso sau Makelele. Rolul închizătorului nu se mai rezumă la sarcini strict defensive. Se pretinde din partea unui mijlocaș defensiv o calitate a pasei cel puțin decentă și urcări în atac, dacă faza o cere. Din acest motiv, tot mai mulți mijlocași box-to-box sunt folosiți ca închizători. Exemple: Song la Arsenal, De Rossi la Roma, Khedira la Real Madrid, etc. Singurul mijlocaș defensiv pur sânge (în genul lui Makelele) care îmi vine în minte e Nigel De Jong.

SG
SG
16 August 2012 20:22

Yaya Toure este mijlocaș box-to-box, la origine, nu mijlocaș defensiv. De fapt, la Manchester City pe acest post joacă meci de meci, de doi ani încoace, închizător fiind ori Barry, ori De Jong. Yaya Toure este exact de același profil cu Schweinsteiger, în momentul de față. Cât despre recuperări, Schweinsteiger stă cel puțin decent la acest capitol. Dacă tot se vorbește de mijlocași defensivi autentici, propun și eu un nume: Javi Garcia de la Benfica. Mi se pare sculă de fotbalist. Din păcate, nu este mediatizat pe măsura valorii.

florin.b
florin.b
16 August 2012 17:52

Mie nu mi se pare deloc ca stam bine la mijlocul terenului. Toate echipele care au castigat Liga Campionilor in ultimii ani au avut in primul 11 macar un mijlocas defensiv de calitate. Chiar si Barcelona, cu jocul ei superofensiv, il avea pe Yaya Toure, iar apoi l-a inlocuit Busquets. Noi stam in Gustavo si Tymoshchuk pentru postul asta. In campionat poti sa joci cu Schweini si Kroos, pentru ca acolo domini copios adversarii, dar in meciurile seriose nu merge, nu faci fata daca n-ai jucatori care sa recupereze mingea. Plus ca fundasii nostri laterali sunt foarte ofensivi, si atunci pe contraatac e nevoie ca mijlocasii centrali sa asigure faza defensiva. Echipa e in corzi la fiecare contraatac, si asta se intampla pentru ca mijlocasii nu preseaza suficient si nu recupereaza.

SG
SG
16 August 2012 16:40

@Catalin: În sezonul 2011-2012, a fost folosit în majoritatea meciurilor fundaș central. În schimb, între 2006 și 2011 a jucat mijlocaș box-to-box sau închizător. Acum un an nimeni nu și-a imaginat că Martinez ar putea fi un fundaș central atât de bun, pentru că nu jucase pe acel post niciodată și nimic nu anunțase schimbarea sa de profil. A fost găselnița lui Bielsa și se pare că i-a ieșit, pentru că Martinez a făcut un sezon excelent. Chiar dacă, la origine, rămâne un mijlocaș, a dovedit că poate fi foarte eficient și ca fundaș.

Catalin
16 August 2012 16:03

Sa speram ca Martinez il va inlocui pe Boateng . si pina la urma la atletic juca ca mijlocas def ? sau aparator central .

Omul
Omul
16 August 2012 14:34

Suma e foarte mare da’ macar nu o sa mai auzim de prastia de Luis Gustavo.

SG
SG
16 August 2012 14:32

@NEXTevolution: Am susținut că Muller are un dezavantaj față de Kroos datorită faptul că Heynckess a dat senzația că îl preferă pe Toni în dauna lui Thomas, nu pentru că așa aș vrea eu. Eu aș vrea ca ambii să fie titulari meci de meci, dacă ar fi după mine. Într-adevăr, Kroos nu a confirmat pe măsura așteptărilor, însă e un jucător foarte bun. Deși în unele meciuri a jucat la centrul terenului lângă mijlocașul defensiv, a adunat 19 pase decisive și 7 goluri marcate, în sezonul precedent. Mi se pare cel puțin decent. Din punctul meu de vedere, i se potrivește mai bine rolul de regizor retras, decât cel de mijlocaș ofensiv, pentru că nu e un jucător foarte mobil și nici un marcator deosebit. În schimb, are o viziune bună și îi place să aibă spațiu. E clar că se simte mai bine la centrul terenului decât în ”gaură”. Schweini, chiar și la națională, e în multe meciuri mai retras decât Khedira. De acord că i s-ar potrivi mai bine sarcini de mijlocaș box-to-box, dar conjunctura face ca… Citeste mai mult

AlexFCBM
AlexFCBM
16 August 2012 13:55

Imi spui si mie unde juca Hazard la Bayern ?

AlexFCBM
AlexFCBM
16 August 2012 13:54

Eu zic ca e un transfer bun deoarece Javi poate juca cele 2 posturi pe care avem probleme,lotul pare a fi OK sezonul acesta asteptam trofee.Mia San Mia !

fabbayer
fabbayer
16 August 2012 13:47

Ok van persie nu a fost cel mai bun exemplu dar Hazard a costat-o pe Chelsea 35milioane si ar fi fost pe o pozitie pe care suntem cu adevarat deficitari.

NEXTevolution
16 August 2012 12:42

N-am mai avut timp sa postez fiind si eu in vacanta, dar am citit toate postarile. In primul rand Van Persie a fost in ultimul an de contract, vrea clar sa plece de la Arsenal, are 29 de ani deci cam asta este ultimul sau an la apogeul carierei si sa nu uitati ca desi e un mare jucator sa nu va lasati influentati de presa pt. ca orice jucator din Anglia are o parte din valoarea sa mult influentata de presa, in 99% din cazuri fiind marita extrem de mult artificial. Eu unul l-as prefera oricand pe Huntelaar sau Dzeko. Si in plus comparatia este total aiurea prin simplul fapt ca Bayern in nici intr-un caz nu mai are nevoie de vreun varf. Are 3 varfuri excelente in lot, plus unul imprumutat si vreo 2 inca tineri dar cu un potential imens. Suma data pe Martinez este clar ca e total exagerata, existand variante mai ieftine si de valoare apropiata ca fratii Bender, Sahin, etc. Nu inteleg de ce spuneti ca Bayern nu avea nevoie de un mij defensiv.… Citeste mai mult

SG
SG
16 August 2012 11:38

@fabbayer: Nu se poate compara suma de transfer a lui Van Persie cu cea a lui Martinez, pentru că olandezul mai avea un singur an de contract. Pe de altă parte, Martinez valorează în jur de 20 milioane de euro, nicidecum 40. Iar dacă va juca la mijloc, mi se pare o investiție hazardată, atât timp cât acolo pot juca Schweini și Kroos. Dacă va juca în locul lui Boateng, atunci aș înțelege oarecum, pentru că Jerome a dezamăgit până acum.

fabbayer
fabbayer
16 August 2012 5:33

Martinez asta nu-i nici pe departe jucator de 40 de milioane, poate undeva la 20-25, o sa vedeti ca nu face bani. Cea mai mare greseala ca l-au adus. Jucator de 40 de milioane pe un post pe care noi suntem acoperiti decent. Parerea mea ca nu o sa aduca nimic in plus ca valoare lui Bayern. Cu el si cu Schwenisterg la mijloc o sa avem probleme mari in atac pentru ca nu o sa mai joace Muller iar Martinez asta ma indoiesc ca stie sa dea o pasa decisiva. Nu inteleg de ce va bucurati asa tare. Manchester utd a dat 30 de milioane pe van Persie care e un fotbalist consacrat deja si nu o promisiune. Un jucator de profilul lui van Perise sau unul ca Hazard sau Gotze ne-ar fi ajutat mult mai mult decat Martinez pentru ca in continuare stam prost cu ideiile in atac. Vom sta si mai prost odata cu intrarea lui Martinez. Preferam sa dam bani astia pe Bender

gery76
16 August 2012 2:43

-Prin faptul ca a renuntat la 2 milioane din propriul salariu,este o dovada de atasament si dorinta de a evolua sub culorile EMBLEMEI Bundesligii,Bayern Munchen!
-Pe de alta parte suma este totusi cam mare avand in vedere ca vorbim de un fotbalist foarte bun,care insa este rezerva in nationala iberica!

Catalin
15 August 2012 23:53

dar mi se pare scump 40 mil

Die Roten
Die Roten
15 August 2012 22:49

Pana nu apare pe site-ul oficial a lui Bayern, nimic nu este adevarat.

fcdm3
Moderator
15 August 2012 22:21

@florin.b: Javi Martinez a fost adus in mod clar ca mijlocas defensiv, nu ca fundas.

fcdm3
Moderator
15 August 2012 22:20

Si totusi, impresarul lui Javi zice ca el nu stie nimic! Din punctul lui de vedere spaniolul va juca tot la Atl. Bilabo!
Doar cei de la BILD sunt singurii care confirma acest transfer.
Mai intelege ceva daca mai poti!

florin.b
florin.b
15 August 2012 22:12

Acum asteptam ca jucatorul sa confirme prin evolutiile lui suma care s-a platit pentru el. Lotul de acum mi se pare suficient de puternic sa castige Liga Campionilor. Probabil ca daca s-au cheltuit atatia bani, cineva l-a cerut cu insistenta ca sa intareasca mijlocul terenului/linia defensiva. Sunt curios pe cine va inlocui in primul 11: Gustavo sau Boateng.

fcdm3
Moderator
15 August 2012 22:09

In sfarsit un super transfer!
Este cel mai scump din istoria Germaniei fotbalistice!
Iata top 10 transferuri din Bundesliga:
1.Javi Martinez – 40 mil. (in 2012 de la Bilbao la Bayern)
2.Mario Gomez – 30 mil. (in 2009 de la Stuttgart la Bayern)
3.Franck Ribery – 25 mil. (in 2007 de la Marseille la Bayern)
4.Marcio Amoroso – 25 mil. (in 2001 de la Parma la Dortmund)
5.Arjen Robben – 24 mil. (in 2009 de la Real la Bayern)
6.Manuel Neuer – 22 mil. (in 2011 de la Schalke04 la Bayern)
7.Roy Makaay – 19,75 mil. (in 2003 de la La Coruna la Bayern)
8.Marco Reus – 17,5 mil. (in 2012 de la Monchengladbach la Dortmund)
9.Luiz Gustavo – 17 mil. (in 2011 de la Hoffenheim la Bayern)
10.Miroslav Klose – 15 mil. (in 2007 de la Bremen la Bayern)

flo
flo
15 August 2012 21:49

Daca nici cu lotul asta nu facem treaba… de cine mai avem nevoie atunci?

FCB
FCB
15 August 2012 21:36

Daca intradevar a reuntat la cele 2 milioane , tot respectul pentru el, de astfel de jucatori avem nevoie, care isi doresc sa joace pentru aceasta echipa indiferent de bani.

West
15 August 2012 20:45

Da baieti au inceput sa se miste lucrurile Bravo Bayern un super transfer se oftica comentatori astia de la digisport la auzul transferului lui Martinez la Bayern ca doar ei is mari fani varza imi este sila de comentatori de la digisport niste desculti

Subscribe via Email

Introdu adresa de e-mail pentru a primi notificare pentru orice postare noua adaugata pe site

Urmareste-ne pe Facebook
Parteneri
Help us run this site…
36
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x